Decyzja 2006/705/WE zatwierdzająca plan szczepień ochronnych przeciwko grypie ptaków podtypu H5 w niektórych gospodarstwach w Nadrenii Północnej-Westfalii przedłożony przez Niemcy na mocy dyrektywy Rady 2005/94/WE

DECYZJA KOMISJI
z dnia 20 października 2006 r.
zatwierdzająca plan szczepień ochronnych przeciwko grypie ptaków podtypu H5 w niektórych gospodarstwach w Nadrenii Północnej-Westfalii przedłożony przez Niemcy na mocy dyrektywy Rady 2005/94/WE

(notyfikowana jako dokument nr C(2006) 4906)

(Jedynie tekst w języku niemieckim jest autentyczny)

(2006/705/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 21 października 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2005/94/WE z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania grypy ptaków i uchylającą dyrektywę 92/40/EWG(1), w szczególności jej art. 57 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Niemcy odnotowały w ostatnim czasie dużą liczbę pozytywnych wyników badań na obecność wirusa A podtypu H5N1 wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikich ptaków. Ogniska tej choroby wystąpiły również w fermie drobiu i w ogrodzie zoologicznym.

(2) Szczepienie przeciwko grypie ptaków podtypu H5 i H7 może być cennym narzędziem zapobiegania i zwalczania tej choroby. Nie było ono jednak dotychczas stosowane w fermach drobiu w Niemczech.

(3) Niemcy pragną zebrać dalsze dane dotyczące stosowania szczepień przy pomocy szeroko zakrojonych badań w terenie.

(4) W dniu 24 sierpnia 2006 r. Niemcy przedłożyły do zatwierdzenia plan szczepień ochronnych dotyczący trzech gospodarstw komercyjnych zlokalizowanych w Nadrenii Północnej-Westfalii w ramach badań, których celem miała być ocena skuteczności ochrony zapewnianej przez szczepionkę przeciwko grypie ptaków podtypu H5 w przypadku jej zastosowania u drobiu trzymanego w normalnych warunkach w terenie.

(5) Przedłożony plan szczepień ochronnych zawiera informacje wymagane zgodnie z art. 56 ust. 2 dyrektywy 2005/94/WE i jest zgodny ze strategią "Differentating Infected from Vaccinated Animals" (DIVA). W świetle oceny planu i rozmów ze stroną niemiecką zatwierdzenie planu wydaje się stosowne.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Plan szczepień ochronnych

1.
Zatwierdza się plan szczepień ochronnych przeciwko wysoce zjadliwej grypie ptaków podtypu H5, mający zastosowanie do dnia 30 września 2008 r., przedłożony przez Niemcy w dniu 24 sierpnia 2006 r.

Szczepienie ochronne przeprowadza się przy użyciu inaktywowanej szczepionki przeciwko grypie ptaków podtypu H5N2 w trzech wybranych fermach drobiu w Nadrenii Północnej- Westfalii w Niemczech zgodnie ze wspomnianym planem.

2.
W fermach drobiu, o których mowa w ust. 1, prowadzi się urzędowy nadzór, któremu towarzyszą środki bezpieczeństwa biologicznego, określone w planie szczepień ochronnych.
3.
Zapewnia się skuteczną realizację programu szczepień ochronnych.
4.
Komisja publikuje program szczepień ochronnych.
Artykuł  2

Środki ograniczające przemieszczanie

1.
Właściwy organ dba o to, by:

a) drób, jaja, tusze drobiowe i świeże mięso drobiowe z drobiu trzymanego w gospodarstwach, o których mowa w art. 1 ust. 1 ("drób i inne towary") nie były wynoszone z tych gospodarstw;

b) drób i inne ptaki żyjące w niewoli nie były wprowadzane na teren gospodarstw, o których mowa w art. 1 ust. 1 w trakcie realizacji planu szczepień ochronnych.

2.
Właściwy organ może, w drodze odstępstwa od ust. 1 lit. a) i zgodnie z planem szczepień ochronnych zezwolić na następujące przemieszczenia drobiu i innych towarów:

a) przemieszczanie do krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków w Niemczech;

b) transport w celu natychmiastowego usunięcia na terytorium Niemiec po pobraniu odpowiednich próbek przeznaczonych do przesłania do wymienionego laboratorium.

Artykuł  3

Czyszczenie i dezynfekcja gospodarstw i środków transportu

1.
Właściwy organ dba o to, by fermy drobiu, o których mowa w art. 1 ust. 1 były czyszczone i dezynfekowane zgodnie z instrukcjami właściwego organu po całkowitym usunięciu z nich drobiu.
2.
Właściwy organ dba o to, by wszystkie środki transportu używane do przemieszczania drobiu i innych towarów były czyszczone i dezynfekowane po każdym transporcie przy użyciu środków dezynfekujących i metod stosowania zatwierdzonych przez właściwy organ.
Artykuł  4

Sprawozdania

Niemcy przedkładają Komisji sprawozdanie z realizacji planu szczepień ochronnych w ciągu jednego miesiąca od daty zastosowania niniejszej decyzji.

Niemcy przedkładają sprawozdania kwartalne Stałemu Komitetowi ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt od dnia 3 października 2006 r.

Artykuł  5

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Federalnej Niemiec.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 października 2006 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 10 z 14.1.2006, str. 16.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2006.291.38

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2006/705/WE zatwierdzająca plan szczepień ochronnych przeciwko grypie ptaków podtypu H5 w niektórych gospodarstwach w Nadrenii Północnej-Westfalii przedłożony przez Niemcy na mocy dyrektywy Rady 2005/94/WE
Data aktu: 20/10/2006
Data ogłoszenia: 21/10/2006