Decyzja 2006/656/WE ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt oraz wymogi dotyczące świadectw wymaganych przy przywozie tropikalnych ryb dla celów ozdobnych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 20 września 2006 r.
ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt oraz wymogi dotyczące świadectw wymaganych przy przywozie tropikalnych ryb dla celów ozdobnych

(notyfikowana jako dokument nr C(2006) 4149)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2006/656/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 30 września 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/67/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. dotyczącą warunków zdrowotnych zwierząt obowiązujących przy wprowadzaniu na rynek zwierząt i produktów akwakultury(1), w szczególności jej art. 19 ust. 3, art. 20 ust. 3 oraz art. 21 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wykaz państw trzecich lub ich części, z których dozwolony jest przywóz żywych ryb, ikry i gamet przez państwa członkowskie do celów hodowlanych we Wspólnocie, został ustanowiony decyzją Komisji 2003/858/WE z dnia 21 listopada 2003 r. ustanawiającą warunki zdrowotne zwierząt oraz wymogi dotyczące świadectw przy przywozie żywych ryb, ich ikry i gamet przeznaczonych do celów hodowlanych oraz żywych ryb pochodzących z akwakultury i uzyskanych z nich produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi(2).

(2) Decyzja 2003/858/WE nie ma zastosowania do tropikalnych ryb ozdobnych trzymanych na stałe w akwariach, a w konsekwencji warunki zdrowotne zwierząt oraz wymogi dotyczące świadectw wymaganych przy przywozie tropikalnych ryb ozdobnych nie zostały ujednolicone na szczeblu Wspólnoty.

(3) Ryby ozdobne są przedmiotem znaczącego obrotu z krajami trzecimi, a kwestia stosowania przepisów decyzji 2003/858/WE w odniesieniu do ryb ozdobnych budzi zastrzeżenia.

(4) Niektóre kraje trzecie zostały ujęte w zawartym w załączniku I do decyzji 2003/858/WE wykazie odnoszącym się wyłącznie do wywozu zimnowodnych ryb ozdobnych. Wykaz tych krajów powinien zatem zawierać załącznik I do niniejszej decyzji.

(5) Dotychczas w 14 spośród państw członkowskich opracowano wzory krajowych świadectw zdrowia zwierząt, określające różne wymogi warunków zdrowotnych dotyczące ryb ozdobnych. Wspomniane warunki zdrowotne zwierząt i wzory świadectw powinny zostać zharmonizowane dla uproszczenia funkcjonowania punktów kontroli granic Wspólnoty, europejskiego rynku ryb ozdobnych oraz partnerów handlowych z krajów trzecich.

(6) Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się czynników chorobotwórczych, które w razie wprowadzenia i dopuszczenia do rozprzestrzenienia się mogłyby wywrzeć poważny wpływ na hodowlane i naturalne zasoby rybne Wspólnoty, konieczne jest ustanowienie szczególnych warunków zdrowotnych zwierząt oraz wzorów świadectw stosowanych do ryb ozdobnych zgodnie z warunkami i świadectwami ustanowionymi w decyzji 2003/858/WE przy uwzględnieniu szczególnego zastosowania tych zwierząt we Wspólnocie oraz sytuacji w zakresie zdrowia zwierząt w danym państwie trzecim.

(7) Dyrektywa Rady 96/93/WE z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie certyfikacji zwierząt i produktów zwierzęcych(3) ustanawia normy certyfikacji. Reguły oraz zasady stosowane przez urzędników dokonujących certyfikacji w państwach trzecich powinny dawać gwarancje równoważne tym ustanowionym przedmiotową dyrektywą.

(8) Niniejszą decyzję stosuje się, nie naruszając przepisów wspólnotowych ani krajowych w sprawie ochrony gatunków.

(9) Państwa członkowskie i kraje trzecie potrzebują czasu na wdrożenie nowych wymogów dotyczących świadectw przy przywozie. Niniejsza decyzja nie powinna zatem być stosowana natychmiastowo.

(10) Zgodnie z Porozumieniem Światowej Organizacji Handlu w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych decyzję tę zakomunikowano krajom trzecim z prośbą o opinię.

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zakres zastosowania

1.
Niniejsza decyzja ustanawia zharmonizowane reguły w zakresie zdrowia zwierząt w przypadku przywozu ryb ozdobnych do Wspólnoty.
2.
Niniejsza decyzja ma zastosowanie do:

a) złowionych ryb dzikich, sprowadzanych do użytku w charakterze ryb ozdobnych;

b) ryb ozdobnych sprowadzanych przez przewoźników i hurtowników;

c) ryb ozdobnych sprowadzanych do sklepów zoologicznych, ogrodów, stawów ogrodowych, akwariów wystawowych i podobnych przedsiębiorstw niemających bezpośredniego dostępu do wód wspólnotowych.

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszej decyzji, w uzupełnieniu definicji zawartych w art. 2 dyrektywy 91/67/EWG, stosuje się następujące definicje:

a) "ryby ozdobne" oznaczają ryby przechowywane, hodowane lub wprowadzane do obrotu wyłącznie dla celów ozdobnych;

b) "zimnowodne ryby ozdobne" oznaczają gatunki ryb ozdobnych podatne na co najmniej jedną z następujących chorób: zakaźna martwica układu krwiotwórczego (EHN); zakaźna anemia łososia (ISA); zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN); wiosenna wiremia karpia (SVC); bakteryjne zakażenie nerek (BKD); zakaźna martwica trzustki (IPN); wirus herpes u karpia koi (KHV) i zakażenie gyrodaktylozą (Gyrodactylus salaris);

c) "tropikalne ryby ozdobne" oznaczają ryby ozdobne, z wyjątkiem zimnowodnych ryb ozdobnych;

d) "przewoźnicy" oznaczają przedsiębiorstwa lub osoby dostarczające ryb wielu sprzedawcom detalicznym lub hurtownikom, przywożąc na ich rzecz ładunki i dostarczając bezpośrednio zamówienia złożone przez ich klientów na terenie Wspólnoty.

Artykuł  3 1

Warunki przywozu zimnowodnych ryb ozdobnych

Państwa członkowskie zezwalają na przywóz zimnowodnych ryb ozdobnych na ich terytorium, wyłącznie w przypadku gdy:

a) ryby te pochodzą z kraju ujętego w wykazie zawartym w:

i) załączniku I do decyzji Komisji 2003/858/WE; lub

ii) części I załącznika I do niniejszej decyzji;

b) przesyłka jest zgodna z gwarancjami, łącznie z tymi odnoszącymi się do pakowania i etykietowania, oraz z właściwymi szczególnymi wymogami dodatkowymi wyszczególnionymi w świadectwie zdrowia zwierząt sporządzonym zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku II, z uwzględnieniem objaśnień przedstawionych w załączniku III; oraz

c) ryby transportowane są w warunkach, które nie wywierają wpływu na ich stan zdrowia.

Artykuł  4 2

Warunki przywozu tropikalnych ryb ozdobnych

Państwa członkowskie zezwalają na przywóz tropikalnych ryb ozdobnych na ich terytorium, wyłącznie w przypadku gdy:

a) ryby te pochodzą z kraju ujętego w wykazie zawartym w części II załącznika I do niniejszej decyzji;

b) przesyłka jest zgodna z gwarancjami, łącznie z tymi odnoszącymi się do pakowania i etykietowania, oraz z właściwymi szczególnymi wymogami dodatkowymi, wyszczególnionymi w świadectwie zdrowia zwierząt sporządzonym zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku IV, z uwzględnieniem objaśnień przedstawionych w załączniku III; oraz

c) ryby są transportowane w warunkach, które nie wywierają wpływu na ich stan zdrowia.

Artykuł  5

Procedury kontrolne

Zgodnie z art. 8 dyrektywy Rady 91/496/EWG(4) ryby ozdobne przywożone z krajów trzecich poddawane są kontroli weterynaryjnej w punkcie kontroli granicznej w państwie członkowskim odbioru przesyłki, przy czym sporządza się stosowny dokument określony w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 282/2004(5).

Artykuł  6

Zapobieganie skażeniu wód naturalnych

1.
Ryb ozdobnych przywożonych na mocy niniejszego rozporządzenia nie wolno wypuszczać do hodowli ryb ani innych akwenów, z których mogłyby się przedostać do wód naturalnych Wspólnoty lub też w inny sposób doprowadzić do skażenia tych wód.
2.
Woda służąca do transportu zamówionych ryb zostanie odpowiednio zabezpieczona, tak by nie doprowadziła do skażenia naturalnych zbiorników wodnych na ich terytorium.
Artykuł  7

Data wejścia w życie

Niniejszą decyzję stosuje się po upływie 6 miesięcy od dnia publikacji.

Artykuł  8

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 września 2006 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 46 z 19.2.1991, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).

(2) Dz.U. L 324 z 11.12.2003, str. 37. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2005/742/WE (Dz.U. L 279 z 22.10.2005, str. 71).

(3) Dz.U. L 13 z 16.1.1997, str. 28.

(4) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 58.

(5) Dz.U. L 49 z 19.2.2004, str. 11.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 3

CZĘŚĆ  I

Terytoria, z których dozwolony jest przywóz zimnowodnych ryb ozdobnych do Wspólnoty Europejskiej

Kraj Terytorium Uwagi(1)
Kod ISO Nazwa Kod Opis
BR Brazylia Tylko Cyprinidae
CO Kolumbia Tylko Cyprinidae
CG Republika Konga Tylko Cyprinidae
MK(2) Była Jugosłowiańska Republika Macedonii Tylko Cyprinidae
JM Jamajka Tylko Cyprinidae
SG Singapur Tylko Cyprinidae
LK Sri Lanka Tylko Cyprinidae
TH Tajlandia Tylko Cyprinidae
(1) W przypadku pustej rubryki - brak ograniczeń. Jeżeli dane państwo lub

terytorium posiada zezwolenie na wywóz tylko niektórych gatunków i/lub

ikry albo gamet, gatunki te należy wyszczególnić i/lub wpisać w

niniejszej kolumnie uwagę, np. "tylko ikra".

(2) Kod tymczasowy nie ma wpływu na ostateczne określenie kraju, które

będzie przypisane po zakończeniu negocjacji, jakie obecnie trwają w ONZ.

CZĘŚĆ  II

Terytoria, z których dozwolony jest przywóz tropikalnych ryb ozdobnych do Wspólnoty Europejskiej

Wszystkie kraje zrzeszone w Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

[Wykaz krajów dostępny na stronie: http://www.oie.int/eng/OIE/PM/en_PM.htm]

Malediwy, do czasu przystąpienia do OIE. W przypadku gdy Malediwy nie uzyskają członkostwa w OIE do dnia 31 grudnia 2007 r., po tym dniu import tropikalnych ryb ozdobnych z tego kraju nie powinien być dozwolony.

ZAŁĄCZNIK  II

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

WZÓR ŚWIADECTWA ZDROWIA ZWIERZĄT DLA PRZYWOZU ZIMNOWODNYCH RYB OZDOBNYCH NA TERYTORIUM WSPÓLNOTY EUROPEJSKIEJ

grafika

ZAŁĄCZNIK  III

Objaśnienia

Wskazówki ogólne Wskazówki: poprawne wypełnianie części I świadectwa
a) Świadectwo sporządzane jest przez

właściwe organy kraju wywozu.

b) Oryginał każdego dokumentu

transportowego składa się z

jednej dwustronnie zapisanej

kartki lub też, w razie potrzeby

zastosowania większej liczby

kartek, dokument posiada taką

formę, aby wszystkie kartki

tworzyły jedną, integralną

całość.

c) W prawym górnym rogu każdej

kartki widnieje napis "oryginał"

oraz specjalny numer kodu wydany

przez właściwy organ. Wszystkie

strony dokumentu transportowego

są ponumerowane - (numer strony)

z (łączna liczba stron).

d) Oryginał świadectwa musi być

sporządzony w przynajmniej jednym

z urzędowych języków państwa

członkowskiego WE, w którym

będzie przeprowadzana kontrola w

punkcie kontroli granicznej, oraz

państwa członkowskiego WE

będącego krajem przeznaczenia.

Wymienione państwa członkowskie

mogą jednak zezwolić na użycie

innych języków i załączenie, w

razie konieczności, urzędowego

tłumaczenia.

e) Oryginał świadectwa musi być

wypełniony w dniu załadunku

przesyłki przed przywozem do WE,

z pieczęcią urzędową i podpisem

inspektora urzędowego

wyznaczonego przez właściwy

organ. W ten sposób właściwy

organ kraju wywozu zapewnia

zgodność zasad wystawiania

świadectwa z przepisami dyrektywy

Rady 96/93/WE.

f) Pieczęć, jeżeli nie jest

tłoczona, oraz podpis wyróżnia

kolor inny niż kolor druku.

g) Oryginał świadectwa powinien

towarzyszyć przesyłce aż do

posterunku kontroli granicznej na

granicy WE.

h) Świadectwo jest ważne przez okres

10 dni od daty wystawienia. W

przypadku transportu statkiem

czas ten przedłuża się o czas

trwania podróży morskiej.

a) Pole I.8. Region pochodzenia W

razie konieczności: dotyczy

jedynie przypadków działań

regionalizacyjnych lub statusu

strefy zatwierdzonej w świetle

decyzji 2003/858/WE lub

niniejszej. Nazwy regionów lub

zatwierdzonych stref należy podać

w formie opublikowanej w

Dzienniku Urzędowym Unii

Europejskiej.

b) Pole I.10. Region przeznaczenia -

patrz pole I.8.

c) Pole I.13. Miejsce załadunku:

jeśli różne od podanego w polu

I.11, wskazać miejsce załadunku

zwierząt - w szczególności w

przypadku załadunku wstępnego.

d) Pole I.20. Ilość: podać całkowitą

masę brutto i netto w kg.

e) Pole I.22. Liczba opakowań: podać

liczbę pojemników, w których

przewożone są zwierzęta.

f) Pole I.25. Towar certyfikowany

dla potrzeb: podać wyłączne

zastosowanie ryb (każdy

szczegółowy model świadectwa

podaje wszystkie możliwe opcje)

- Kwarantanna: okres kwarantanny

wymagany zgodnie z odpowiednimi

przepisami wspólnotowymi.

- Zwierzęta domowe: odnosi się do

ozdobnych zwierząt wodnych

przeznaczonych do sklepów

zoologicznych lub podobnych

sprzedawców (do dalszej

sprzedaży).

- Cyrk/Wystawa: odnosi się do

ozdobnych zwierząt wodnych

przeznaczonych do akwariów

wystawowych lub podobnych

przedsiębiorstw (nie do dalszej

sprzedaży).

- "Inne": do celów

niewymienionych w żadnym z

punktów niniejszego wykazu - w

rodzaju przywożonych prywatnie

lub przez przewoźnika.

g) Pole I.28. Potoczna nazwa

gatunkowa może być podana wraz z

nazwą naukową.

ZAŁĄCZNIK  IV

WZÓR ŚWIADECTWA ZDROWIA DLA ZWIERZĄT DLA PRZYWOZU TROPIKALNYCH RYB OZDOBNYCH NA TERYTORIUM WSPÓLNOTY EUROPEJSKIEJ

1 Z dniem 1 sierpnia 2008 r. od stosowania art. 3 wprowadzono odstępstwo zgodnie z art. 1 decyzji nr 2008/641/WE z dnia 31 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.207.34).
2 Z dniem 1 sierpnia 2008 r. od stosowania art. 4 wprowadzono odstępstwo zgodnie z art. 1 decyzji nr 2008/641/WE z dnia 31 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.207.34).
3 Załącznik I zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2007/592/WE z dnia 24 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.224.5) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024