Decyzja 2006/615/WE tymczasowo zatwierdzająca system identyfikacji i rejestracji owiec i kóz w Zjednoczonym Królestwie zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 21/2004

DECYZJA KOMISJI
z dnia 13 września 2006 r.
tymczasowo zatwierdzająca system identyfikacji i rejestracji owiec i kóz w Zjednoczonym Królestwie zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 21/2004

(notyfikowana jako dokument nr C(2006) 4086)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2006/615/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 15 września 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004 z dnia 17 grudnia 2003 r. ustanawiające system identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 i dyrektywy 92/102/EWG i 64/432/EWG(1), w szczególności jego art. 4 ust. 2 lit. d),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 21/2004 określa zasady dotyczące ustanawiania systemów identyfikacji i rejestracji owiec i kóz. Rozporządzenie to stanowi, że wymienione zwierzęta w gospodarstwach muszą zostać zidentyfikowane w określonym terminie.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 21/2004 przewiduje ponadto, że owce i kozy muszą zostać zidentyfikowane przy pomocy pierwszego i drugiego sposobu identyfikacji określonych w tym rozporządzeniu. Rozporządzenie to stanowi, że drugi sposób identyfikacji może zostać zastąpiony do dnia 1 stycznia 2008 r. przez system zgodny z jego przepisami i zatwierdzony przez Komisję, z wyjątkiem przypadku zwierząt stanowiących przedmiot handlu wewnątrzwspólnotowego.

(3) W związku z powyższym, owce i kozy stanowiące przedmiot handlu wewnątrzwspólnotowego muszą spełniać wszystkie wymogi rozporządzenia (WE) nr 21/2004. Artykuł 4 ust. 2 lit. b) tego rozporządzenia stanowi, że zwierzęta są znakowane przy pomocy drugiego sposobu identyfikacji zatwierdzonego przez właściwe władze i posiadającego cechy wymienione w części A.4 Załącznika do tego rozporządzenia.

(4) Decyzją Komisji 2005/617/WE z dnia 17 sierpnia 2005 r. tymczasowo uznającą system identyfikacji i rejestracji owiec i kóz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Zjednoczonym Królestwie) zgodnie z art. 4 ust. 2 lit. d) rozporządzenia (WE) nr 21/2004(2) zatwierdzono tymczasowo wymienione systemy do dnia 30 kwietnia 2006 r. W decyzji tej przewidziano, że zatwierdzenie wymienionych dwóch systemów będzie przedmiotem przeglądu dokonanego w świetle kontroli przeprowadzonych do dnia 31 stycznia 2006 r.

(5) We współpracy ze Zjednoczonym Królestwem Komisja przeprowadziła kontrole na miejscu mające na celu dokonanie oceny funkcjonowania tych systemów oraz sprawdzenie przestrzegania zobowiązań podjętych przez Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do tych systemów. Sprawozdanie końcowe oraz możliwy do przyjęcia plan działań Zjednoczonego Królestwa są obecnie dostępne i były przedmiotem dyskusji w ramach Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt.

(6) Władze Zjednoczonego Królestwa zobowiązały się zająć problemami określonymi w trakcie kontroli na miejscu mających na celu dokonanie oceny funkcjonowania tych systemów, a w szczególności terminowo wypełnić zaproponowany plan działań poprzez podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu wzmocnienia wymienionych systemów i zapewnienie ich zgodności z przepisami rozporządzenia (WE) nr 21/2004 do dnia 31 grudnia 2006 r.

(7) Należy zatem tymczasowo zatwierdzić na nowy okres przejściowy systemy identyfikacji i rejestracji owiec i kóz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zezwalając na zastąpienie drugiego sposobu identyfikacji owiec i kóz przez te systemy, z wyjątkiem przypadku zwierząt stanowiących przedmiot handlu wewnątrzwspólnotowego.

(8) W celu uniknięcia wszelkich zakłóceń w handlu, tymczasowe zatwierdzenie systemów identyfikacji i rejestracji owiec i kóz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej powinno zostać zastosowane z mocą wsteczną od dnia 30 kwietnia 2006 r., co pozwoli na objęcie nim całego okresu wdrażania systemów.

(9) Właściwy organ powinien przeprowadzić odpowiednie kontrole na miejscu w celu zweryfikowania właściwego wdrożenia systemów identyfikacji i rejestracji owiec i kóz.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Systemy identyfikacji i rejestracji owiec i kóz, o których mowa w art. 4 ust. 2 lit. c) rozporządzenia Rady (WE) nr 21/2004, wprowadzone przez Zjednoczone Królestwo na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zostają niniejszym zatwierdzone na okres od 1 maja 2006 r. do 30 czerwca 2007 r.

Artykuł  2

Bez uszczerbku dla przepisów, które mają być ustanowione zgodnie z art. 10 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady (WE) nr 21/2004, Zjednoczone Królestwo zapewni przeprowadzenie co roku stosownych kontroli na miejscu przez właściwy organ w celu sprawdzenia przestrzegania przez posiadaczy zwierząt wymogów systemów identyfikacji i rejestracji owiec i kóz, o których mowa w art. 1.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 13 września 2006 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 5 z 9.1.2004, str. 8.

(2) Dz.U. L 214 z 19.8.2005, str. 63.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024