Decyzja 2006/577/WE w sprawie niektórych środków ochronnych odnoszących się do choroby niebieskiego języka

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 sierpnia 2006 r.
w sprawie niektórych środków ochronnych odnoszących się do choroby niebieskiego języka

(notyfikowana jako dokument nr C(2006) 3849)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2006/577/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 23 sierpnia 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego(1), w szczególności jej art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniach 17, 19 i 21 sierpnia 2006 r., odpowiednio Niderlandy, Belgia i Niemcy poinformowały Komisję o pewnej liczbie przypadków klinicznych podejrzenia choroby niebieskiego języka w gospodarstwach hodujących owce i bydło w Niderlandach, Belgii i Niemczech położonych w promieniu 50 km od Kerkrade w Niderlandach, gdzie wystąpił pierwszy przypadek podejrzenia tej choroby.

(2) Belgia, Niemcy, Luksemburg i Niderlandy wprowadziły zakaz przemieszczania zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków gatunków podatnych na chorobę niebieskiego języka z obszaru dotkniętego chorobą zgodnie z dyrektywą Rady 2000/75/WE z dnia 20 listopada 2000 r. ustanawiającą przepisy szczególne dotyczące kontroli i zwalczania choroby niebieskiego języka(2) oraz z decyzją Komisji 2005/393/WE z dnia 23 maja 2005 r. w sprawie stref ochrony i nadzoru w odniesieniu do choroby niebieskiego języka i warunków dotyczących przemieszczeń z tych stref lub przez te strefy(3).

(3) Odpowiednie kroki zostały podjęte przez objęte państwa członkowskie, stosownie do ich sytuacji entomologicznej, ekologicznej, geograficznej, meteorologicznej i epidemiologicznej.

(4) Rozprzestrzenienie się choroby niebieskiego języka z obszaru dotkniętego chorobą stanowiłoby poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt we Wspólnocie.

(5) Dla celów przejrzystości i jasności prawnej a także do czasu przeprowadzenia dalszych badań epidemiologicznych i laboratoryjnych, właściwym jest podjęcie na poziomie wspólnotowym środków zwalczania chorób w odniesieniu do przemieszczania zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków gatunków podatnych na chorobę niebieskiego języka z obszarów dotkniętych chorobą.

(6) Podjęte środki zostaną przy najbliższej sposobności poddane przeglądowi podczas kolejnego posiedzenia Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w świetle rozwoju sytuacji i rezultatów dalszego dochodzenia.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Państwa członkowskie wyszczególnione w wykazie zawartym w Załączniku wprowadzają zakaz przemieszczania żywych zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków gatunków podatnych na chorobę niebieskiego języka pobranych lub wyprodukowanych po 1 maja 2006 r. z obszarów wymienionych w Załączniku na pozostałe obszary Wspólnoty lub krajów trzecich.
2.
Państwa członkowskie udzielają zwolnienia z zakazu na mocy przepisów ust. 1 niniejszego artykułu; do takich zwolnień odnoszą się art. 4 i 6 decyzji 2005/393/WE.
3.
Gdy to konieczne, w świetle sytuacji entomologicznej, ekologicznej, geograficznej, meteorologicznej i epidemiologicznej, zainteresowane państwa członkowskie prowadzą dodatkowe badania wykraczające poza obszary wymienione w Załączniku.

Wszystkie państwa członkowskie stosują w dalszym ciągi wszelkie właściwe, wcześniej przez siebie podjęte środki.

Na podstawie wyników przeprowadzonych badań, zainteresowane państwa członkowskie dokonują przeglądu tych środków i mogą również zastosować dodatkowe właściwe środki.

Artykuł  2

Państwa członkowskie niezwłocznie dostosowują podjęte przez siebie wobec handlu środki celem zastosowania się do niniejszej decyzji, a następnie podają je do wiadomości publicznej. Niezwłocznie informują o nich Komisję.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja jest skierowana do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 sierpnia 2006 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 29. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2002/33/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 315 z 19.11.2002, str. 14).

(2) Dz.U. L 327 z 22.12.2000, str. 74.

(3) Dz.U. L 130 z 24.5.2005, str. 22. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2006/572/WE (Dz.U. L 227 z 19.8.2006, str. 60).

ZAŁĄCZNIK 

BELGIA:

Prowincja Antwerpia

Prowincja Brabancja Flamandzka

Prowincja Brabancja Walońska

Region Stołeczny Bruksela

Prowincja Namur

Prowincja Limburgia

Prowincja Luksemburgia

Prowincja Liège

Prowincje Flandria Wschodnia i Hainaut

Obszary położone na wschód od następujących dróg:

– N6, w kierunku Pn do R50 (gmina Mons),

– R50 w kierunku Pn do N56,

– R56 w kierunku Pn do N525,

– N525 w kierunku Pn do N57,

– R57 w kierunku Pn do N42,

– N42 w kierunku Pn drogą Wetterse Steenweg (gmina Oosterzele) do N465,

– N465 w kierunku Pn do N9,

– N9 w kierunku Zach do R4,

– R4 w kierunku Pn do N423,

– N423 w kierunku Pn do granicy holenderskiej.

NIEMCY:

Nadrenia Północna-Westfalia

– Stadt Aachen

– Kreis Aachen

– Stadt Bochum

– Stadt Bonn

– Kreis Borken

– Stadt Bottrop

– Kreis Coesfeld

– Stadt Dortmund

– Kreis Düren

– Stadt Düsseldorf

– Stadt Duisburg

– Ennepe-Ruhr-Kreis

– Erftkreis

– Kreis Euskirchen

– Stadt Essen

– Stadt Gelsenkirchen

– Stadt Hagen

– Stadt Hamm

– Kreis Heinsberg

– Stadt Herne

– Hochsauerlandkreis

– Kreis Kleve

– Stadt Köln

– Stadt Krefeld

– Stadt Leverkusen

– Märkischer Kreis

– Kreis Mettmann

– Stadt Mönchengladbach

– Stadt Mülheim a. d. Ruhr

– Kreis Neuss

– Oberbergischer Kreis

– Stadt Oberhausen

– Kreis Olpe

– Kreis Recklinghausen

– Stadt Remscheid

– Rheinisch-Bergischer Kreis

– Rhein-Sieg-Kreis

– Kreis Siegen-Wittgenstein

– Kreis Soest

– Stadt Solingen

– Kreis Unna

– Kreis Viersen

– Kreis Wesel

– Stadt Wuppertal

Nadrenia-Palatynat

– Kreis Ahrweiler

– Kreis Altenkirchen

– Kreis Bernkastel-Wittlich

– Tereny na Północ od drogi B41 w okręgu Birkenfeld

– Kreis Bitburg-Prüm

– Kreis Cochem-Zell

– Kreis Daun

– Stadt Koblenz

– w okręgu Mainz-Bingen gminy Breitscheid, Bacharach, Oberdiebach Manubach

– Kreis Mayen-Koblenz

– Kreis Neuwied

– Rhein-Hunsrück-Kreis

– Rhein-Lahn-Kreis

– Stadt Trier

– Kreis Trier-Saarburg

– Westerwaldkreis

Saara

– W okręgu Merzig-Wadern gminy Mettlach i Perl

Hesja

– W okręgu Lahn-Dill-Kreis gminy Breitscheid, Diedorf, Haiger

– W okręgu Limburg-Weilburg gminy Dornburg, Elbtal, Elz, Hadamar, Limburg a.d. Lahn, Mengerskirchen, Waldbrunn (Westerwald)

– W okręgu Rheingau-Taunus-Kreis gmina Heidenrod.

LUKSEMBURG:

Całe terytorium.

NIDERLANDY:

Enklawy od 9 do 20 wg definicji Systemu Zgłaszania Chorób Zwierząt (ADNS).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024