Decyzja 2006/33/WE ustanawiająca grupę ekspertów wysokiego szczebla ds. integracji społecznej mniejszości etnicznych i ich pełnego uczestnictwa w rynku pracy

DECYZJA KOMISJI
z dnia 20 stycznia 2006 r.
ustanawiająca grupę ekspertów wysokiego szczebla ds. integracji społecznej mniejszości etnicznych i ich pełnego uczestnictwa w rynku pracy

(2006/33/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 25 stycznia 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 13 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską przyznaje Wspólnocie kompetencje do przyjmowania niezbędnych środków mających na celu zwalczanie wszelkich form dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

(2) Zgodnie z komunikatem Komisji pt. "Niedyskryminacja i równe szanse dla wszystkich"(1) przyjętym w dniu 1 czerwca 2005 r., który zwraca uwagę na potrzebę określenia przez rozszerzoną Unię Europejską spójnego i skutecznego podejścia umożliwiającego integrację społeczną mniejszości etnicznych i ich pełne uczestnictwo w rynku pracy, Komisja chce odwołać się w tej kwestii do wiedzy ekspertów wchodzących w skład grupy doradczej.

(3) Grupa ta powinna się przyczynić do określenia spójnego i skutecznego podejścia umożliwiającego integrację społeczną dyskryminowanych mniejszości etnicznych i ich pełne uczestnictwo w rynku pracy.

(4) W skład tej grupy powinni wchodzić eksperci reprezentujący społeczeństwo obywatelskie, świat nauki, przedsiębiorstwa, władze krajowe i lokalne, jak również mniejszości etniczne i inne strony biorące udział w tym przedsięwzięciu. Jej skład powinien być wyważony, w szczególności według następujących kryteriów: państwo pochodzenia, płeć, pochodzenie etniczne, dziedzina działalności i wiedzy,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Ustanawia się przy Komisji "grupę doradczą ekspertów wysokiego szczebla ds. integracji społecznej mniejszości etnicznych i ich pełnego uczestnictwa w rynku pracy", zwaną dalej "grupą".

Artykuł  2

Zadania

Do zadań grupy należą:

– zbadanie środków pozwalających na osiągnięcie lepszej integracji społecznej mniejszości etnicznych i na ich pełne uczestnictwo w rynku pracy w ramach Unii Europejskiej,

– przedstawienie przed końcem 2007 r., ogłoszonego "Europejskim Rokiem Równych Szans dla Wszystkich", sprawozdania zawierającego zalecenia dotyczące polityk, jakie należy wdrożyć w tej dziedzinie.

Grupa będzie się kierowała dobrymi praktykami wypracowanymi w omawianej dziedzinie, a przedmiotem jej zainteresowania będą w szczególności następujące zagadnienia:

– obecna sytuacja społeczno-gospodarcza mniejszości etnicznych w Unii Europejskiej,

– różne położenia i potrzeby grup mniejszościowych, w tym przybyłych ostatnio imigrantów, mniejszości etnicznych zamieszkałych w Unii, mniejszości narodowych, Romów i bezpaństwowców,

– wpływ różnych form dyskryminacji oraz takich czynników jak wiek, płeć, niepełnosprawność i religia, jak również wpływ odizolowania geograficznego i poziomu wykształcenia,

– wkład polityk i programów Unii Europejskiej w integrację społeczną mniejszości etnicznych i ich pełne uczestnictwo w rynku pracy,

– wpływ, jaki może wywrzeć przyszły rozwój sytuacji, w tym potencjalne nowe fale rozszerzenia Unii Europejskiej (Rumunia, Bułgaria, Turcja, Bałkany Zachodnie).

Przewodniczący grupy może poinformować Komisję o możliwości skonsultowania się z grupą w sprawie określonego zagadnienia.

Artykuł  3

Skład - powoływanie

1.
Członkowie grupy są powoływani przez Komisję spośród specjalistów posiadających wiedzę z dziedzin, o których mowa w art. 2.
2.
W skład grupy wchodzi nie więcej niż 10 członków.
3.
Stosuje się następujące postanowienia:

– członkowie są powoływani osobiście i przy doradzaniu Komisji nie są związani żadnymi instrukcjami zewnętrznymi,

– członkowie pełnią swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub do wygaśnięcia ich mandatu,

– członkowie grupy, którzy nie są w stanie dłużej skutecznie uczestniczyć w jej pracach, którzy złożą rezygnację lub którzy naruszą warunki określone w pierwszym lub drugim tiret niniejszego artykułu lub w art. 287 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, mogą zostać zastąpieni na okres pozostały do zakończenia ich kadencji,

– członkowie grupy składają corocznie oświadczenie stwierdzające, że zobowiązują się oni działać w interesie publicznym oraz oświadczenie potwierdzające brak sprzeczności interesów zagrażającej ich niezależności,

– nazwiska członków grupy są publikowane na stronie internetowej DG ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej seria C. Zbieranie, zarządzenie i publikacja nazwisk członków grupy są dokonywane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady(2) dotyczącego ochrony i przetwarzania danych osobowych.

Artykuł  4

Działanie

1.
Komisja powołuje przewodniczącego grupy.
2.
Przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach grupy ekspertów lub obserwatorów posiadających odpowiednią wiedzę na temat zagadnienia wpisanego do porządku posiedzenia, w przypadku gdy jest to pomocne i/lub konieczne.
3.
Jeśli Komisja stwierdzi, iż informacje uzyskane w wyniku prac grupy dotyczą spraw poufnych, wówczas nie mogą być one ujawniane.
4.
Posiedzenia grupy odbywają się, co do zasady, w jednym z budynków Komisji i jej służb, przy czym formę i harmonogram tych posiedzeń określa Komisja. Sekretariat prowadzony jest przez służby Komisji. W posiedzeniach tych mogą uczestniczyć inni zainteresowani urzędnicy Komisji.
5.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny w oparciu o wzór regulaminu wewnętrznego przyjęty przez Komisję(3).
6.
Komisja może publikować w Internecie, w oryginalnym języku danego dokumentu, wszelkie streszczenia, konkluzje, częściowe konkluzje lub dokumenty robocze grupy.
Artykuł  5

Koszty związane z organizacją posiedzeń

Komisja zwraca koszty podróży i, w odpowiednim przypadku, zakwaterowania, ponoszone przez członków grupy, ekspertów i obserwatorów w związku z działalnością grupy, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Członkowie grupy nie są wynagradzani za pełnienie swoich funkcji.

Koszty związane z organizacją posiedzeń zwracane są zakresie dostępnych środków przeznaczonych dla danych służb w ramach procedury rocznego przydziału środków.

Artykuł  6

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Stosuje się ją do dnia 31 grudnia 2007 r. Komisja zadecyduje o ewentualnym przedłużeniu jej stosowania przed upływem tego terminu.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 stycznia 2006 r.

W imieniu Komisji
Vladimír ŠPIDLA
Członek Komisji

______

(1) COM(2005) 224 wersja ostateczna.

(2) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, str. 1.

(3) Dz.U. C 38 z 6.2.2001, str. 3.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024