Decyzja 2006/299/WE ustanawiająca grupę ekspertów w celu zapewnienia Komisji doradztwa strategicznego w zakresie zwalczania gwałtownej radykalizacji postaw

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 kwietnia 2006 r.
ustanawiająca grupę ekspertów w celu zapewnienia Komisji doradztwa strategicznego w zakresie zwalczania gwałtownej radykalizacji postaw

(2006/299/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 25 kwietnia 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 2 Traktatu ustanawiającego Unię Europejską stanowi, że celem Unii jest utrzymanie i rozwijanie Unii jako przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

(2) Unia zapewnia obywatelom wysoki poziom bezpieczeństwa w obrębie przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Cel ten jest realizowany poprzez zwalczanie terroryzmu, również w jego wymiarze zewnętrznym, oraz poprzez przeciwdziałanie czynnikom powodującym gwałtowną radykalizację postaw.

(3) W swoim komunikacie pt. "Zapobieganie atakom terrorystycznym oraz gotowość i reagowanie"(1) Komisja stwierdziła, że przeciwstawianie się gwałtownej radykalizacji postaw mającej miejsce w naszym społeczeństwie oraz likwidacja warunków ułatwiających rekrutację terrorystów muszą być głównymi priorytetami w strategii zapobiegania terroryzmowi.

(4) W swoim komunikacie pt. "Rekrutacja terrorystów: analiza czynników wpływających na gwałtowną radykalizację postaw"(2) Komisja uznała potrzebę odwołania się do wiedzy specjalistów przy opracowywaniu swojej dalszej strategii w tej dziedzinie.

(5) Grupa składać się będzie ze specjalistów w różnych dziedzinach, posiadających doświadczenie w badaniu zjawiska gwałtownej radykalizacji postaw i innych dziedzin bezpośrednio z nim związanych.

(6) Należy w związku z tym ustanowić grupę ekspertów ds. gwałtownej radykalizacji postaw oraz określić strukturę i zakres obowiązków tej grupy,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1
1.
Niniejszym Komisja ustanawia doradczą grupę ekspertów pod nazwą "grupa ekspertów ds. gwałtownej radykalizacji postaw", zwaną dalej "grupą".
2.
Grupa składa się z osób posiadających odpowiednie kwalifikacje do rozpatrywania kwestii związanych z gwałtowną radykalizacją postaw i terroryzmem.
Artykuł  2

Zadania

Komisja może konsultować się z grupą w każdej kwestii związanej z gwałtowaną radykalizacją postaw lub terroryzmem.

Główne zadania grupy polegają na:

– połączeniu wiedzy specjalistycznej jej członków w celu formułowania zaleceń strategicznych i przekazywania ich Komisji; porad takich grupa może udzielić zarówno z własnej inicjatywy, jak i na szczególny wniosek Komisji,

– pomaganiu Komisji w identyfikowaniu nowych dziedzin wymagających zbadania w związku ze zjawiskiem gwałtownej radykalizacji postaw i terroryzmem,

– wymianie wiedzy specjalistycznej z sieciami, instytucjami i innymi organami Unii Europejskiej, państw członkowskich, państw trzecich oraz organizacjami międzynarodowymi prowadzącymi działalność w tej dziedzinie,

– przygotowaniu do czerwca 2006 r. sprawozdania podsumowującego na temat stanu prowadzonych badań w dziedzinie gwałtownej radykalizacji postaw.

Przewodniczący grupy może zasygnalizować Komisji, że w związku z określonym zagadnieniem wskazane byłyby konsultacje z grupą.

Artykuł  3

Skład - powoływanie

1.
Członkowie grupy powoływani są przez dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa Komisji Europejskiej spośród specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę w dziedzinie gwałtowanej radykalizacji postaw i terroryzmu. Kwalifikacje specjalistów muszą być potwierdzone doświadczeniem udokumentowanym badaniami naukowymi i publikacjami.
2.
W skład grupy wchodzi nie więcej niż 20 członków.
3.
Stosuje się następujące przepisy:

– członkowie są powoływani osobiście i doradzając Komisji, pozostają niezależni od wszelkich wpływów zewnętrznych,

– członkowie grupy są powoływani na roczną kadencję, która może zostać przedłużona przez Komisję. Członkowie grupy pozostają na stanowisku do czasu złożenia rezygnacji, zastąpienia ich lub wygaśnięcia mandatu,

– członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, którzy złożą rezygnację lub którzy naruszą warunki określone w pierwszym lub drugim tiret niniejszego ustępu lub w art. 287 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, mogą zostać zastąpieni na okres pozostały do wygaśnięcia ich mandatu,

– członkowie składają corocznie oświadczenie, w którym zobowiązują się działać w interesie publicznym oraz oświadczenie stwierdzające brak, względnie istnienie, konfliktu interesów zagrażającego ich bezstronności.

Artykuł  4

Zasady działania

1.
Dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa wyznacza przewodniczącego grupy.

Grupa przedstawia Komisji swoje opinie i sprawozdania. Treść sprawozdań i opinii nie jest wiążąca dla Komisji ani dla żadnej innej instytucji UE. Komisja może ustalić termin, w którym grupa powinna dostarczyć opinię lub sprawozdanie.

Jeśli opinia lub sprawozdanie zostały przez grupę przyjęte jednogłośnie, grupa opracowuje wspólne wnioski i załącza je do protokołu. Jeśli grupa nie zdoła osiągnąć jednomyślnego porozumienia w sprawie opinii lub sprawozdania, powinna poinformować Komisję o różnych wyrażonych poglądach.

2.
W porozumieniu z Komisją grupa ustanowić może podgrupy, analizujące szczegółowe kwestie podlegające zakresowi obowiązków ustalonemu przez grupę; po wypełnieniu opisanych zadań podgrupy są rozwiązywane. Sprawozdania sporządzone przez podgrupy muszą zostać zatwierdzone przez grupę; przepisy powyższego ustępu stosuje się również w przypadku, gdy nie zdołano osiągnąć jednomyślnej zgody.
3.
Przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach grupy lub podgrupy innych ekspertów bądź obserwatorów posiadających odpowiednią wiedzę na temat zagadnienia wpisanego do porządku obrad, w przypadku, gdy jest to pomocne lub konieczne.
4.
Informacje uzyskane podczas uczestnictwa w obradach grup lub podgrup uważane są za poufne i mogą być ujawniane wyłącznie za wyraźnym przyzwoleniem Komisji. Po wygaśnięciu mandatu każdy członek grupy lub podgrupy pozostaje związany wymogiem poufności.
5.
Posiedzenia grupy i podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji; procedury tych posiedzeń oraz ich harmonogram określa Komisja. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach mogą uczestniczyć inni zainteresowani urzędnicy Komisji.
6.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu przyjętego przez Komisję.
7.
Komisja może publikować w Internecie, w języku oryginału danego dokumentu, wszelkie streszczenia, wnioski, wnioski wstępne lub dokumenty robocze grupy, które nie mają charakteru poufnego. Dokumenty przedstawiane przez grupę są objęte przepisami rozporządzenia (WE) nr 1049/2001(3).
Artykuł  5

Koszty posiedzeń

Koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty diet ponoszone przez członków grupy, innych ekspertów lub obserwatorów w związku z działaniami grupy są refundowane przez Komisję zgodnie z wewnętrznymi przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.

Członkowie oraz inni eksperci lub obserwatorzy zapraszani na obrady od czasu do czasu nie otrzymują wynagrodzenia za swoją działalność i wykonywane obowiązki.

Artykuł  6

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Decyzja ma zastosowanie do dnia 19 marca 2007 r. Komisja zadecyduje o ewentualnym przedłużeniu jej stosowania przed upływem tego terminu.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 kwietnia 2006 r.

W imieniu Komisji
Franco FRATTINI
Wiceprzewodniczący

______

(1) COM(2004) 698 wersja ostateczna z 20.10.2004 r.

(2) COM(2005) 313 wersja ostateczna z 21.9.2005 r.

(3) Dz.U. L 145 z 31.5.2001, str. 43.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024