Wspólne stanowisko 2006/276/WPZiB dotyczące środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym urzędnikom z Białorusi i uchylające wspólne stanowisko 2004/661/WPZiB

WSPÓLNE STANOWISKO RADY 2006/276/WPZiB
z dnia 10 kwietnia 2006 r.
dotyczące środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym urzędnikom z Białorusi i uchylające wspólne stanowisko 2004/661/WPZiB *

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 24 września 2004 r. Rada przyjęła wspólne stanowisko 2004/661/WPZiB dotyczące środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym urzędnikom z Białorusi(1), w odniesieniu do niektórych urzędników z Białorusi którzy odpowiadają za wszczęcie niezależnego dochodzenia i ściganie zarzucanych przestępstw, jednak zaniechali powyższego, oraz przeciwko osobom, które w sprawozdaniu Pourgouridesa uznane zostały za kluczowe podmioty odpowiedzialne za zaginięcie na Białorusi w latach 1999/2000 czterech znanych osób oraz za następujące po tym przypadki ukrywania informacji, uwzględniając jednoznaczną rolę tych podmiotów w utrudnianiu działania wymiaru sprawiedliwości.

(2) W dniu 13 grudnia 2004 r. Rada przyjęła wspólne stanowisko 2004/848/WPZiB zmieniające wspólne stanowisko 2004/661/WPZiB(2) w celu rozszerzenia zakresu środków ograniczających na osoby bezpośrednio odpowiedzialne za sfałszowanie wyborów i referendum na Białorusi w dniu 17 października 2004 r., jak również na osoby odpowiedzialne za poważne naruszenia praw człowieka poprzez prześladowanie uczestników demonstracji pokojowych odbywających się w następstwie wyborów i referendum na Białorusi.

(3) W dniu 23 marca 2006 r. Rada Europejska potępiła działanie władz białoruskich podjęte tego samego dnia związane z aresztowaniem uczestników demonstracji pokojowej korzystających z należnego im prawa do wolności zgromadzeń w celu zaprotestowania przeciwko sposobowi przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które odbyły się na Białorusi dnia 19 marca 2006 r. Rada Europejska wyraziła ubolewanie, że władze białoruskie nie dotrzymały zobowiązań podjętych na forum OBWE w zakresie wyborów demokratycznych i uważa, że podczas wyborów prezydenckich na Białorusi miały miejsce zasadnicze uchybienia.

(4) W związku z tym Rada Europejska podjęła decyzję o zastosowaniu środków ograniczających wobec osób, które są odpowiedzialne za łamanie międzynarodowych standardów wyborczych, w tym wobec prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

(5) Należy również przyjąć środki ograniczające skierowane przeciwko białoruskim przywódcom oraz urzędnikom odpowiedzialnym za łamanie międzynarodowych standardów wyborczych oraz za prześladowanie społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej.

(6) Środki ograniczające nałożone przez wspólne stanowisko 2004/661/WPZiB oraz dodatkowe środki ograniczające należy skonsolidować w ramach pojedynczego instrumentu. Wspólne stanowisko 2004/661/WPZiB należy w związku z tym uchylić.

(7) W odniesieniu do środków, o których mowa w motywie 1, UE zweryfikuje swoje stanowisko w świetle przyszłego rozwoju, uwzględniwszy gotowość odpowiednich władz Białorusi do pełnego i transparentnego przeprowadzenia śledztwa w sprawie zaginięć i pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności przed wymiarem sprawiedliwości.

(8) Środki ograniczające skierowane przeciwko osobom bezpośrednio odpowiedzialnym za sfałszowanie wyborów i referendum na Białorusi w dniu 17 października 2004 r. i przeciwko osobom odpowiedzialnym za poważne naruszenie praw człowieka poprzez prześladowanie uczestników demonstracji pokojowych odbywających się w następstwie wyborów i referendum, należy poddać przeglądowi w świetle reform Kodeksu Wyborczego przeprowadzonych w celu dostosowania go do zobowiązań podjętych w ramach OBWE oraz innych norm międzynarodowych zgodnych z zaleceniami OBWE/ODIHR, a także w świetle konkretnych działań podjętych przez władze zmierzających do poszanowania praw człowieka w odniesieniu do demonstracji pokojowych.

(9) Środki ograniczające skierowane przeciwko osobom odpowiedzialnym za naruszenie międzynarodowych standardów wyborczych w trakcie wyborów w dniu 19 marca, oraz za prześladowanie społeczeństwa obywatelskiego związane z tymi wyborami należy poddać przeglądowi w świetle szybkiego uwolnienia i rehabilitacji wszystkich osób aresztowanych ze względów politycznych oraz w świetle reform Kodeksu Wyborczego przeprowadzonych w celu dostosowania go do zobowiązań podjętych w ramach OBWE oraz innych norm międzynarodowych zgodnych z zaleceniami OBWE/ODIHR, sposobu przeprowadzania wyborów w przyszłości, jak również konkretnych działań władz mających na celu poszanowanie wartości demokratycznych, państwa prawnego, praw człowieka i podstawowych wolności, w tym wolności słowa i mediów, wolności zgromadzeń i stowarzyszeń politycznych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1
1.
Państwa członkowskie podejmują niezbędne środki w celu zapobieżenia wjazdowi lub przejazdowi przez ich terytoria osób odpowiedzialnych za:

a) zaniechanie wszczęcia niezależnego dochodzenia i ścigania zarzucanych przestępstw, jak również osób, które w sprawozdaniu Pourgouridesa uznane zostały za kluczowe podmioty odpowiedzialne za zaginięcie na Białorusi w latach 1999/2000 czterech znanych osób oraz za następujące po tym przypadki ukrywania informacji, uwzględniając jednoznaczną rolę tych podmiotów w utrudnianiu działania wymiaru sprawiedliwości, według listy z załącznika I;

b) 1 sfałszowanie wyborów i referendum na Białorusi dnia 17 października 2004 r., jak również osób odpowiedzialnych za poważne naruszenia praw człowieka poprzez prześladowanie uczestników demonstracji pokojowych po wyborach i referendum na Białorusi, według listy z załącznika II;

c) 2 naruszenie międzynarodowych standardów wyborczych podczas wyborów prezydenckich na Białorusi dnia 19 marca 2006 r., oraz za prześladowanie społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej, według listy z załącznika III.

2.
Ust. 1 nie będzie zobowiązywał państwa członkowskiego do odmowy swoim obywatelom wjazdu na własne terytorium.
3.
Ust. 1 stosuje się bez uszczerbku dla sytuacji, w których państwo członkowskie związane jest zobowiązaniem wynikającym z prawa międzynarodowego, mianowicie:

i) jest ono państwem, na którego terytorium ma siedzibę międzynarodowa organizacja międzyrządowa;

ii) jest ono państwem organizującym międzynarodową konferencję

zwołaną przez Narody Zjednoczone lub odbywającą

się pod ich auspicjami;

iii) zastosowanie ma umowa wielostronna nadająca przywileje i immunitety; lub

iv) zastosowanie ma Traktat pojednawczy (Traktat laterański) z 1929 r. zawarty między Stolicą Apostolską (Państwem Watykańskim) a Włochami.

4.
Uważa się, że ust. 3 ma zastosowanie również w przypadkach, w których państwo członkowskie jest krajem przyjmującym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
5.
Rada jest odpowiednio powiadamiana o wszelkich przypadkach zastosowania przez państwo członkowskie wyłączenia na mocy ust. 3 lub 4.
6.
Państwa członkowskie mogą zastosować wyłączenia ze środków nałożonych na podstawie ust. 1 w przypadkach, gdy podróż jest uzasadniona pilną potrzebą humanitarną lub uczestnictwem w posiedzeniach międzyrządowych, włącznie z posiedzeniami popieranymi przez Unię Europejską lub których gospodarzem jest państwo członkowskie sprawujące przewodnictwo w OBWE, gdzie prowadzony jest dialog polityczny bezpośrednio wspierający demokrację, prawa człowieka i państwo prawne na Białorusi.
7.
Państwo członkowskie, które zamierza przyznać wyłączenia określone w ust. 6 powiadamia o tym na piśmie Radę. Wyłączenie uważa się za udzielone, chyba że jeden lub więcej członków Rady wniesie sprzeciw na piśmie w ciągu dwóch dni roboczych od otrzymania informacji o proponowanym wyłączeniu. W przypadku, kiedy jeden lub kilku członków Rady zgłosi zastrzeżenie, Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, może postanowić o przyznaniu proponowanego wyłączenia.
8.
W przypadkach, w których zgodnie z ust. 3, 4, 6 i 7 państwo członkowskie zezwala na wjazd na swoje terytorium lub przejazd przez nie osobom wymienionym w załącznikach I, II i III, zezwolenie będzie ograniczone do celów, dla których zostało udzielone, jak również do osób, których ono dotyczy.
Artykuł  1a 3
1.
Zamrożeniu ulegają wszystkie fundusze i zasoby gospodarcze należące do, będące własnością, znajdujące się w posiadaniu lub pod kontrolą, osób odpowiedzialnych za łamanie międzynarodowych standardów wyborczych podczas wyborów prezydenckich na Białorusi w dniu 19 marca 2006 r. oraz za prześladowanie społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej oraz związanych z nimi osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów wymienionych w załączniku IV.
2.
Nie udostępnia się żadnych funduszy ani zasobów gospodarczych, bezpośrednio lub pośrednio, osobom wymienionym w załączniku IV lub na ich rzecz.
Artykuł  1b 4
1.
Właściwy organ państwa członkowskiego może zezwolić na odblokowanie niektórych zamrożonych funduszy lub zasobów gospodarczych lub na udostępnienie niektórych funduszy lub zasobów gospodarczych na warunkach, jakie uznaje za stosowne, po ustaleniu, że fundusze lub zasoby gospodarcze, o których mowa, są:

a) niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb osób wymienionych w załączniku IV i członków ich rodzin pozostających na ich utrzymaniu, w tym na pokrycie płatności związanych z żywnością, czynszem lub kredytem hipotecznym, lekarstwami i leczeniem medycznym, podatkami, składkami ubezpieczeniowymi i opłatami na rzecz przedsiębiorstw użyteczności publicznej,

b) przeznaczone wyłącznie na pokrycie uzasadnionych kosztów honorariów oraz zwrot poniesionych wydatków związanych ze świadczeniem usług prawniczych,

c) przeznaczone wyłącznie na pokrycie należności lub opłat za usługi polegające na zwykłym przechowywaniu lub utrzymywaniu zamrożonych funduszy lub zasobów gospodarczych, lub

d) niezbędne do pokrycia wydatków nadzwyczajnych, pod warunkiem że właściwy organ powiadomił co najmniej dwa tygodnie przed wydaniem zezwolenia pozostałe właściwe organy i Komisje o powodach, dla których uważa on, że dane zezwolenie powinno zostać wydane.

Właściwy organ informuje właściwe organy innych państw członkowskich i Komisję o wszelkich zezwoleniach wydanych na podstawie niniejszego artykułu.

2.
Art. 1a ust. 2 nie stosuje się do księgowania na zamrożonych rachunkach:

a) odsetek lub innych dochodów z tych rachunków; lub

b) płatności należnych z tytułu umów, porozumień lub zobowiązań, które zostały zawarte lub powstały przed datą objęcia tych rachunków przepisami niniejszego wspólnego stanowiska oraz

pod warunkiem, że wszelkie takie odsetki, inne dochody i płatności podlegają nadal art. 1a ust. 1.

Artykuł  2 5

Rada, stanowiąc na wniosek państwa członkowskiego lub Komisji przyjmuje zmiany wykazów znajdujących się w załącznikach I, II, III i IV zgodnie z wymogami rozwoju wydarzeń politycznych na Białorusi.

Artykuł  3

W celu maksymalizacji efektu określonych powyżej środków, UE zachęca państwa trzecie do przyjęcia środków ograniczających podobnych do zawartych w niniejszym wspólnym stanowisku.

Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko stosuje się przez okres 12 miesięcy 2006 r. Wspólne stanowisko jest przedmiotem ciągłego przeglądu. Jest ono odpowiednio przedłużane lub zmieniane, jeżeli Rada uzna, że jego cele nie zostały osiągnięte.

Artykuł  5

Niniejszym uchyla się wspólne stanowisko 2004/661/WPZiB.

Artykuł  6

Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne w dniu jego przyjęcia.

Artykuł  7

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 kwietnia 2006 r.
W imieniu Rady
U. PLASSNIK
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 301 z 28.9.2004, str. 67. Wspólne stanowisko ostatnio zmienione 2005/666/WPZiB (Dz.U. L 247 z 23.9.2005, str. 40).

(2) Dz.U. L 367 z 14.12.2004, str. 35.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 6

Wykaz osób, o których mowa w art. 1 ust. 1 lit. a)

1. SIWAKOW, JURI (JURIJ) Leonidowicz, były Minister Turystyki i Sportu Białorusi, urodzony dnia 5 sierpnia 1946 r. w obwodzie sachalińskim, była Rosyjska Socjalistyczna Federacyjna Republika Radziecka.

2. SZEJMAN (SZEIMAN), WIKTOR Władimirowicz, Sekretarz Stanu Rady Bezpieczeństwa Białorusi, urodzony dnia 26 maja 1958 r. w okręgu grodzieńskim.

3. PAWLICZENKO (PAWLIUCZENKO), DMITRIJ (Dmitri) Waleriewicz, Szef Grupy Specjalnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Białorusi (SOBR), urodzony w 1966 r. w Witebsku.

4. NAUMOW, WŁADIMIR Władimirowicz, Minister Spraw Wewnętrznych, urodzony w 1956 r.

ZAŁĄCZNIK  II 7

Lista osób, o których mowa w art. 1 ust. 1 lit. b)

1. Lidia Michajłowna JERMOSZYNA, Przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi, urodzona dnia 29 stycznia 1953 r. w Słucku (okręg miński).

2. Jurij Nikołajewicz PODOBED, podpułkownik Milicji, Wydział do Celów Specjalnych (OMON), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, urodzony dnia 5 marca 1962 r. w Słucku (okręg miński).

ZAŁĄCZNIK  III 8

Wykaz osób, o których mowa w art. 1 ust. 1 lit. c)

Nazwisko i imię (transkrypcja polska) Nazwisko

i imię (pisownia białoruska)

Nazwisko

i imię (pisownia rosyjska)

Data urodzenia Miejsce urodzenia Adres Numer paszportu Stanowisko
Łukaszenka Alaksandr Ryhorawicz

(Łukaszenko Aleksandr Grigoriewicz)

Лукашенка Аляксандр Рыгоравiч ЛУКАШЕНКО Александр Григорьевич 30.8.1954 Kopyś, obwód witebski prezydent
Niewyhłas Hienadź Mikałajewicz

(Niewygłas Giennadij Nikołajewicz)

Невыглас Генадзь Мікалаевіч НЕВЫГЛАС Геннадий Николаевич 11.2.1954 Parachońsk, rejon piński szef Biura Administracji Prezydenta
Piatkiewicz Natalla Uładzimirauna

(Pietkiewicz Natalia Władimirowna)

Пяткевіч Наталля Уладзіміраўна ПЕТКЕВИЧ Наталья Владимировна 24.10.1972 Mińsk zastępca szefa Biura Administracji Prezydenta
Rubinau Anatol Mikałajewicz

(Rubinow Anatolij Nikołajewicz)

Рубiнаў Анатоль Мікалаевіч РУБИНОВ Анатолий Николаевич 15.4.1939 Mohylew zastępca szefa, odpowiedzialny za media i ideologię, osobisty sekretarz
Pralaskouski Aleg Witoldawicz,

(Proleskowski Oleg Witoldowicz)

Праляскоўскi Алег Вiтольдавiч ПРОЛЕСКОВСКИЙ Олег Витольдович 1.10.1963 Zagorsk (Rosja, obecnie Siergijew Posad) doradca i szef Głównego Wydziału Ideologicznego, osobisty sekretarz
Radźkou Alaksandr Michajławicz

(Rad'kow Aleksandr Michajłowicz)

Радзькоў Аляксандр Міхайлавіч РАДЬКОВ Александр Михайлович 1.7.1951 Wotnia, Вотня Быховского района Могилевской области minister edukacji
Rusakiewicz Uładzimir Wasiljewicz

(Rusakiewicz Władimir Wasiljewicz)

Русакевіч Уладзімір Васільевіч РУСАКЕВИЧ Владимир Васильевич 13.9.1947 Wygonoszczi, Выгонощи, Брестская область minister informacji
Haławanau Wiktar Ryhorawicz

(Gołowanow Wiktor Grigorjewicz)

Галаванаў Віктар Рыгоравіч ГОЛОВАНОВ Виктор Григорьевич 1952 Borysów minister sprawiedliwości
Zimouski Alaksandr Leanidawicz

(Zimowski Aleksandr Leonidowicz)

Зімоўскі Аляксандр Леанідавіч ЗИМОВСКИЙ Александр Леонидович 10.1.1961 Niemcy poseł do izby wyższej parlamentu; szef krajowego państwowego przedsiębiorstwa telewizyjnoradiowego
Kanaplou Uładzimir Mikałajewicz

(Konoplew Władimir Nikołajewicz)

Канаплёў Уладзiмiр Мiкалаевiч КОНОПЛЕВВ ладимир Николаевич 3.1.1954 Akulincy, obwód mohylewski, д.Акулинцы Могилев- ского района przewodniczący izby niższej parlamentu
Czarhiniec Mikałaj Iwanawicz

(Czerginiec Nikołaj Iwanowicz)

Чаргiнец Мiкалай Iванавiч ЧЕРГИНЕЦ Николай Иванович 17.10.1937 Mińsk przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w izbie wyższej
Kascian Siarhiej Iwanawicz

(Kostian Siergiej Iwanowicz)

Касцян Сяргей Iванавiч КОСТЯН Сергей Иванович 15.1.1941 Usochi, obwód mohylewski, Усохи Кличевского района Могилевской области przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w izbie niższej
Orda Michaił Siarhiejewicz

(Orda Michaił Siergiejewicz)

Орда Мiхаiл Сяргеевiч ОРДА Михаил Сергеевич 28.9.1966 Diatłowo, obwód grodzieński, Дятлово Гродненской области poseł do izby wyższej, przywódca Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży (BRSM)
Łazawik Mikałaj Iwanawicz

(Łozowik Nikołaj Iwanowicz)

Лазавік Мікалай Іванавіч ЛОЗОВИК Николай Иванович 18.1.1951 Niewiniany, obwód miński, Невиняны Вилейского р-на Минской обл zastępca przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej
Mikłaszewicz Piotr Piatrowicz

(Mikłaszewicz Pietr Pietrowicz)

Мiклашэвiч Пётр Пятровiч МИКЛАШЕВИЧ Петр Петрович 1954 Kosuta, obwód miński, Косута Минской области prokurator generalny
Sliżeuski Aleh Leanidawicz

(Sliżewski Oleg Leonidowicz)

Слiжэўскi Алег Леанiдавiч СЛИЖЕВСКИЙ Олег Леонидович szef Wydziału Organizacji Społecznych, Partii i Organizacji Pozarządowych, Ministerstwo Sprawiedliwości
Charyton Alaksandr

(Chariton Aleksandr)

Харытон Аляксандр ХАРИТОН Александр konsultant w Wydziale Organizacji Społecznych, Partii i Organizacji Pozarządowych, Ministerstwo Sprawiedliwości
Smirnou Jauhen Alaksandrawicz

(Smirnow Jewgienij Aleksandrowicz)

Смiрноў Яўген Аляксандравiч CМИРНОВ Евгений Александрович 15.3.1949 obwód riazański, Rosja pierwszy zastępca przewodniczącego Sądu Gospodarczego
Rawucka Nadzieja Załauna

(Reutska Nadieżda Załowna)

Равуцкая Надзея Залаўна РЕУТСКАЯ Надежда Заловна sędzia w sądzie dla dzielnicy Mińsk Moskiewski
Trubnikau Mikałaj Alaksiejewicz

(Trubnikow Nikołaj Aleksiejewicz)

Трубнiкаў Мiкалай Аляксеевiч ТРУБНИКОВ Николай Алексеевич sędzia w sądzie dla dzielnicy Mińsk Partizański
Kupryjanau Mikałaj Michajławicz

(Kuprijanow Nikołaj Michajłowicz)

Купрыянаў Мiкалай Мiхайлавiч КУПРИЯНОВ Николай Михайлович zastępca prokuratora generalnego
Sucharenka Sciapan Mikałajewicz

(Suchorienko Stiepan Nikołajewicz)

Сухарэнка Сцяпан Мікалаевіч СУХОРЕНКО Степан Николаевич 27.1.1957 Zdudiczi, obwód homelski, Здудичи Светлогор- ского района Гомель- ской области przewodniczący KGB
Dziemianciej Wasil Iwanawicz

(Diemientiej Wasilij Iwanowicz)

Дземянцей Васiль Iванавіч ДЕМЕНТЕЙ Василий Иванович pierwszy zastępca, KGB
Kozik Leanid Piatrowicz

(Kozik Leonid Pietrowicz)

Козiк Леанiд Пятровiч КОЗИК Леонид Петрович 13.7.1948 Borysów przewodniczący Federacji Związków Zawodowych
Kalada Alaksandr Michajławicz

(Koleda Aleksandr Michajłowicz)

Каляда Аляксандр Мiхайлавiч КОЛЕДА Александр Михайлович przewodniczący komisji wyborczej w obwodzie brzeskim
Michasiou Uładzimir Ilicz

(Michasiew Władimir Ilicz)

Мiхасёў Уладзiмiр Iльiч МИХАСЕВВ ладимир Ильич przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w obwodzie homelskim
Łuczyna Leanid Alaksandrawicz

(Łuczina Leonid Aleksandrowicz)

Лучына Леанiд Аляксандравiч ЛУЧИНА Леонид Александрович 18.11.1947 obwód miński przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w obwodzie grodzieńskim
Karpienka Igar Wasiljewicz

(Karpienko Igor' Wasiljewicz)

Карпенка Iгар Васiльевiч КАРПЕНКО Игорь Васильевич 28.4.1964 Nowokuźnieck, Rosja Новокузнецк Кемеров- ской области, Россия przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w mieście Mińsk
Kurłowicz Uładzimir Anatoljewicz

(Kurłowicz Władimir Anatoljewicz)

Курловiч Уладзiмiр Анатольевiч КУРЛОВИЧ Владимир Анатольевич przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w obwodzie mińskim
Miacielica Mikałaj Cimafiejewicz

(Mietielica Nikołaj Timofiejewicz)

Мяцелiца Мiкалай Цiмафеевiч МЕТЕЛИЦА Николай Тимофеевич przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w obwodzie mohylewskim
Piszczulonak Michaił Wasiljewicz

(Piszczulenok Michaił Wasiljewicz)

Пiшчулёнак Мiхаiл Васiльевiч ПИЩУЛЕНОК Михаил Васильевич przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w obwodzie witebskim
Rybakou Alaksiej

(Rybakow Aleksiej)

Рыбакоў Аляксей РЫБАКОВ Алексей ul. Jesienina 31-1-104, Mińsk sędzia Sądu Rejonowego dla Dzielnicy Mińsk Moskiewski
Bortnik Siarhiej Alaksandrawicz

(Bortnik Siergiej Aleksandrowicz)

Бортнік Сяргей Аляксандравiч БОРТНИК Сергей Александрович 28.5.1953 Mińsk ul. Surganowo 80-263, Mińsk MP0469554 prokurator
Jasinowicz Leanid Stanisławawicz

(Jasinowicz Leonid Stanisławowicz)

Ясіновіч Леанід Станіслававіч ЯСИНОВИЧ Леонид Станиславович 26.11.1961 Buczany, obwód witebski ul. Gorowca 4-104, Mińsk MP 0515811 sędzia Sądu Rejonowego dla Dzielnicy Mińsk Centralny
Mihun Andrej Arkadziewicz

(Migun Andriej Arkadiewicz)

Мігун Андрэй Аркадзевiч МИГУН Андрей Аркадевич 5.2.1978 Mińsk ul. Gorieckowo Maksima 53-16, Mińsk MP1313262 prokurator

ZAŁĄCZNIK  IV 9

Wykaz osób, o których mowa w art. 1a

Nazwisko i imię (transkrypcja polska Nazwisko

i imię (pisownia białoruska)

Nazwisko

i imię (pisownia rosyjska)

Data urodzenia Miejsce urodzenia Adres Numer paszportu Stanowisko
Łukaszenka Alaksandr Ryhorawicz

(Łukaszenko Aleksandr Grigoriewicz)

Лукашенка Аляксандр Рыгоравiч ЛУКАШЕНКО Александр Григорьевич 30.8.1954 Kopyś, obwód witebski prezydent
Niewyhłas Hienadź Mikałajewicz

(Niewygłas Giennadij Nikołajewicz)

Невыглас Генадзь Мікалаевіч НЕВЫГЛАС Геннадий Николаевич 11.2.1954 Parachońsk, rejon piński szef Biura Administracji Prezydenta
Piatkiewicz Natalla Uładzimirauna

(Pietkiewicz Natalia Władimirowna)

Пяткевіч Наталля Уладзіміраўна ПЕТКЕВИЧ Наталья Владимировна 24.10.1972 Mińsk zastępca szefa Biura Administracji Prezydenta
Rubinau Anatol Mikałajewicz

(Rubinow Anatolij Nikołajewicz)

Рубiнаў Анатоль Мікалаевіч РУБИНОВ Анатолий Николаевич 15.4.1939 Mohylew zastępca szefa, odpowiedzialny za media i ideologię, osobisty sekretarz
Pralaskouski Aleg Witoldawicz,

(Proleskowski Oleg Witoldowicz)

Праляскоўскi Алег Вiтольдавiч ПРОЛЕСКОВСКИЙ Олег Витольдович 1.10.1963 Zagorsk (Rosja, obecnie Siergijew Posad) doradca i szef Głównego Wydziału Ideologicznego, osobisty sekretarz
Radźkou Alaksandr Michajławicz

(Rad'kow Aleksandr Michajłowicz)

Радзькоў Аляксандр Міхайлавіч РАДЬКОВ Александр Михайлович 1.7.1951 Wotnia, Вотня Быховского района Могилевской области minister edukacji
Rusakiewicz Uładzimir Wasiljewicz

(Rusakiewicz Władimir Wasiljewicz)

Русакевіч Уладзімір Васільевіч РУСАКЕВИЧ Владимир Васильевич 13.9.1947 Wygonoszczi, Выгонощи, Брестская область minister informacji
Haławanau Wiktar Ryhorawicz

(Gołowanow Wiktor Grigorjewicz)

Галаванаў Віктар Рыгоравіч ГОЛОВАНОВ Виктор Григорьевич 1952 Borysów minister sprawiedliwości
Zimouski Alaksandr Leanidawicz

(Zimowski Aleksandr Leonidowicz)

Зімоўскі Аляксандр Леанідавіч ЗИМОВСКИЙ Александр Леонидович 10.1.1961 Niemcy poseł do izby wyższej parlamentu; szef krajowego państwowego przedsiębiorstwa telewizyjnoradiowego
Kanaplou Uładzimir Mikałajewicz

(Konoplew Władimir Nikołajewicz)

Канаплёў Уладзiмiр Мiкалаевiч КОНОПЛЕВВ ладимир Николаевич 3.1.1954 Akulincy, obwód mohylewski, д. Акулинцы Могилев- ского района przewodniczący izby niższej parlamentu
Czarhiniec Mikałaj Iwanawicz

(Czerginiec Nikołaj Iwanowicz)

Чаргiнец Мiкалай Iванавiч ЧЕРГИНЕЦ Николай Иванович 17.10.1937 Mińsk przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w izbie wyższej
Kascian Siarhiej Iwanawicz

(Kostian Siergiej Iwanowicz)

Касцян Сяргей Iванавiч КОСТЯН Сергей Иванович 15.1.1941 Usochi, obwód mohylewski, Усохи Кличевского района Могилевской области przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w izbie niższej
Orda Michaił Siarhiejewicz

(Orda Michaił Siergiejewicz)

Орда Мiхаiл Сяргеевiч ОРДА Михаил Сергеевич 28.9.1966 Diatłowo, obwód grodzieński, Дятлово Гродненской области poseł do izby wyższej, przywódca Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży (BRSM)
Łazawik Mikałaj Iwanawicz

(Łozowik Nikołaj Iwanowicz)

Лазавік Мікалай Іванавіч ЛОЗОВИК Николай Иванович 18.1.1951 Niewiniany, obwód miński, Невиняны Вилейского р-на Минской обл zastępca przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej
Mikłaszewicz Piotr Piatrowicz

(Mikłaszewicz Pietr Pietrowicz)

Мiклашэвiч Пётр Пятровiч МИКЛАШЕВИЧ Петр Петрович 1954 Kasuta, obwód miński, Косута Минской области prokurator generalny
Sliżeuski Aleh Leanidawicz

(Sliżewski Oleg Leonidowicz

Слiжэўскi Алег Леанiдавiч СЛИЖЕВСКИЙ Олег Леонидович szef Wydziału Organizacji Społecznych, Partii i Organizacji Pozarządowych, Ministerstwo Sprawiedliwości
Charyton Alaksandr

(Chariton Aleksandr)

Харытон Аляксандр ХАРИТОН Александр konsultant w Wydziale Organizacji Społecznych, Partii i Organizacji Pozarządowych, Ministerstwo Sprawiedliwości
Smirnou Jauhen Alaksandrawicz

(Smirnow Jewgienij Aleksandrowicz)

Смiрноў Яўген Аляксандравiч CМИРНОВ Евгений Александрович 15.3.1949 obwód riazański, Rosja pierwszy zastępca przewodniczącego Sądu Gospodarczego
Rawucka Nadzieja Załauna

(Reutska Nadieżda Załowna)

Равуцкая Надзея Залаўна РЕУТСКАЯ Надежда Заловна sędzia w sądzie dla dzielnicy Mińsk Moskiewski
Trubnikau Mikałaj Alaksiejewicz

(Trubnikow Nikołaj Aleksiejewicz)

Трубнiкаў Мiкалай Аляксеевiч ТРУБНИКОВ Николай Алексеевич sędzia w sądzie dla dzielnicy Mińsk Partizański
Kupryjanau Mikałaj Michajławicz

(Kuprijanow Nikołaj Michajłowicz)

Купрыянаў Мiкалай Мiхайлавiч КУПРИЯНОВ Николай Михайлович zastępca prokuratora generalnego
Sucharenka Sciapan Mikałajewicz

(Suchorienko Stiepan Nikołajewicz)

Сухарэнка Сцяпан Мікалаевіч СУХОРЕНКО Степан Николаевич 27.1.1957 Zdudiczi, obwód homelski, Здудичи Светлогор- ского района Гомель- ской области przewodniczący KGB
Dziemianciej Wasil Iwanawicz

(Diemientiej Wasilij Iwanowicz)

Дземянцей Васiль Iванавіч ДЕМЕНТЕЙ Василий Иванович pierwszy zastępca, KGB
Kozik Leanid Piatrowicz

(Kozik Leonid Pietrowicz)

Козiк Леанiд Пятровiч КОЗИК Леонид Петрович 13.7.1948 Borysów przewodniczący Federacji Związków Zawodowych
Kalada Alaksandr Michajławicz

(Koleda Aleksandr Michajłowicz)

Каляда Аляксандр Мiхайлавiч КОЛЕДА Александр Михайлович przewodniczący Komisji Wyborczej w obwodzie brzeskim
Michasiou Uładzimir Ilicz

(Michasiew Władimir Ilicz)

Мiхасёў Уладзiмiр Iльiч МИХАСЕВ Владимир Ильич przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w obwodzie homelskim
Łuczyna Leanid Alaksandrawicz

(Łuczina Leonid Aleksandrowicz)

Лучына Леанiд Аляксандравiч ЛУЧИНА Леонид Александрович 18.11.1947 obwód miński przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w obwodzie grodzieńskim
Karpienka Igar Wasiljewicz

(Karpienko Igor' Wasiljewicz)

Карпенка Iгар Васiльевiч КАРПЕНКО Игорь Васильевич 28.4.1964 Nowokuźnieck, Rosja Новокузнецк Кемеров- ской области, Россия przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w mieście Mińsk
Kurłowicz Uładzimir Anatoljewicz

(Kurłowicz Władimir Anatoljewicz)

Курловiч Уладзiмiр Анатольевiч КУРЛОВИЧ Владимир Анатольевич przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w obwodzie mińskim
Miacielica Mikałaj Cimafiejewicz

(Mietielica Nikołaj Timofiejewicz)

Мяцелiца Мiкалай Цiмафеевiч МЕТЕЛИЦА Николай Тимофеевич przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w obwodzie mohylewskim
Piszczulonak Michaił Wasiljewicz

(Piszczulenok Michaił Wasiljewicz)

Пiшчулёнак Мiхаiл Васiльевiч ПИЩУЛЕНОК Михаил Васильевич przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w obwodzie witebskim
Szejman, Wiktor Władimirowicz 26.5.1958 obwód grodzieński sekretarz stanu Rady Bezpieczeństwa
Pawliczenka (Pawljuczenko), Dmitr (Dmitrij) Waleriewicz 1966 Witebsk szef specjalnej grupy reagowania w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (SOBR)
Naumow, Władimir Władimirowicz 7.2.1956 minister spraw wewnętrznych
Jermoszyna Lidia Michajłowna 29.1.1953 Słuck (obwód miński przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej
Podobed Jurij Nikołajewicz 5.3.1962 Słuck (obwód miński) podpułkownik milicji, jednostka do zadań specjalnych (OMON), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
Rybakou Alaksiej (Rybakow Aleksiej) Рыбакоў Аляксей РЫБАКОВ Алексей ul. Jesienina 31-1-104, Mińsk sędzia Sądu Rejonowego dla Dzielnicy Mińsk Moskiewski
Bortnik Siarhiej Alaksandrawicz

(Bortnik Siergiej Aleksandrowicz)

Бортнік Сяргей Аляксандравiч БОРТНИК Сергей Александрович 28.5.1953 Mińsk ul. Surganowo 80-263, Mińsk MP0469554 prokurator
Jasinowicz Leanid Stanisławawicz

(Jasinowicz Leonid Stanisławowicz)

Ясіновіч Леанід Станіслававіч ЯСИНОВИЧ Леонид Станиславович 26.11.1961 Buczany, obwód witebski ul. Gorowca 4-104, Mińsk MP0515811 sędzia Sądu Rejonowego dla Dzielnicy Mińsk Centralny
Mihun Andrej Arkadziewicz

(Migun Andriej Arkadiewicz)

Мігун Андрэй Аркадзевiч МИГУН Андрей Аркадевич 5.2.1978 Mińsk ul. Gorieckowo Maksima 53-16, Mińsk MP1313262 prokurator
* Z dniem 19 marca 2007 r. obowiązywanie niniejszego wspólnego stanowiska zostało przedłuzone do dnia 10 kwietnia 2008 r., zgodnie z art. 1 wspólnego stanowiska nr 2007/173/WPZiB z dnia 19 marca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.79.40).

Z dniem 7 kwietnia 2008 r. obowiązywanie niniejszego wspólnego stanowiska zostało przedłuzone do dnia 10 kwietnia 2009 r., zgodnie z art. 1 wspólnego stanowiska nr 2008/288/WPZiB z dnia 7 kwietnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.95.66).

Z dniem 10 listopada 2008 r. obowiązywanie niniejszego wspólnego stanowiska zostało przedłużone do dnia 13 października 2009 r., zgodnie z art. 1 wspólnego stanowiska nr 2008/844/WPZiB z dnia 10 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.08.300.56).

Z dniem 6 kwietnia 2009 r. obowiązywanie niniejszego wspólnego stanowiska zostało przedłużone do dnia 15 marca 2010 r., zgodnie z art. 1 wspólnego stanowiska nr 2009/314/WPZiB z dnia 6 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.93.21).

Z dniem 15 grudnia 2009 r. obowiązywanie niniejszego wspólnego stanowiska zostało przedłużone do dnia 31 października 2010 r., zgodnie z art. 1 wspólnego stanowiska nr 2009/969/WPZiB z dnia 15 grudnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.332.76).

1 Z dniem 10 listopada 2008 r. zostało zawieszone do dnia 13 kwietnia 2009 r. stosowanie środków, o których mowa w art. 1 pkt 1 lit. b) nin. wspólnego stanowiska, w zakresie, w jakim mają zastosowanie do Jurija Nikołajewicza Podobieda, zgodnie z art. 2 ust. 1 wspólnego stanowiska nr 2008/844/WPZiB z dnia 10 listopada 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.300.56)
2 Z dniem 10 listopada 2008 r. zostało zawieszone do dnia 13 kwietnia 2009 r. stosowanie środków, o których mowa w art. 1 pkt 1 lit. c) nin. wspólnego stanowiska zgodnie z art. 2 ust. 1 wspólnego stanowiska nr 2008/844/WPZiB z dnia 10 listopada 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.300.56).
3 Art. 1a dodany przez art. 1 wspólnego stanowiska nr 2006/362/WPZiB z dnia 18 maja 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.134.45) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 18 maja 2006 r.
4 Art. 1b dodany przez art. 1 wspólnego stanowiska nr 2006/362/WPZiB z dnia 18 maja 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.134.45) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 18 maja 2006 r.
5 Art. 2 zmieniony przez art. 2 wspólnego stanowiska nr 2006/362/WPZiB z dnia 18 maja 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.134.45) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 18 maja 2006 r.
6 Załącznik I zmieniony przez art. 3 wspólnego stanowiska nr 2006/362/WPZiB z dnia 18 maja 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.134.45) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 18 maja 2006 r.
7 Załącznik II zmieniony przez art. 3 wspólnego stanowiska nr 2006/362/WPZiB z dnia 18 maja 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.134.45) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 18 maja 2006 r.
8 Załącznik III:

-zmieniony przez art. 3 wspólnego stanowiska nr 2006/362/WPZiB z dnia 18 maja 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.134.45) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 18 maja 2006 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2006/718/WPZiB z dnia 23 października 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.294.72) zmieniającej nin. wspólne stanowisko z dniem 23 października 2006 r.

9 Załącznik IV:

-dodany przez art. 3 wspólnego stanowiska nr 2006/362/WPZiB z dnia 18 maja 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.134.45) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 18 maja 2006 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2006/718/WPZiB z dnia 23 października 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.294.72) zmieniającej nin. wspólne stanowisko z dniem 23 października 2006 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2006.101.5

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 2006/276/WPZiB dotyczące środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym urzędnikom z Białorusi i uchylające wspólne stanowisko 2004/661/WPZiB
Data aktu: 10/04/2006
Data ogłoszenia: 11/04/2006
Data wejścia w życie: 10/04/2006