Rozporządzenie 464/2004 zmieniające specyfikację nazw występujących w Załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1107/96 w sprawie rejestracji oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia (Nocciola del Piemonte)

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 464/2004
z dnia 12 marca 2004 r.
zmieniające specyfikację nazw występujących w Załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1107/96 w sprawie rejestracji oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia (Nocciola del Piemonte)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2081/92 z 14 lipca 1992 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia dla produktów rolnych i środków spożywczych(1), a w szczególności jego art. 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 9 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92, dla nazwy Nocciola del Piemonte, zarejestrowanej jako chronione oznaczenie geograficzne na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1107/96 z dnia 12 czerwca 1996 r. w sprawie rejestracji oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia zgodnie z procedurą określoną w art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92(2), Włochy zgłosiły wniosek o dokonanie zmian w samym oznaczeniu i jego opisie, metodzie produkcji, etykietowaniu i wymaganiach krajowych.

(2) Kontrola tego wniosku wykazała, że proponowane zmiany nie są o mniejszym znaczeniu.

(3) Zgodnie ze wspomnianym art. 9 art. 6 procedury powinien zostać odpowiednio stosowany mutatis mutandis.

(4) Zauważono, że proponowane zmiany są zgodne z rozporządzeniem (EWG) nr 2081/92. Po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej(3) Komisja nie otrzymała sprzeciwu na mocy art. 7 tego rozporządzenia.

(5) Zmiany te dlatego powinny zostać zarejestrowane i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany załączone do niniejszego rozporządzenia zostają niniejszym zarejestrowane i opublikowane zgodnie z art. 6 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 marca 2004 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 208 z 24.7.1999, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).

(2) Dz.U. L 148 z 21.6.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1660/2003 (Dz.U. L 234 z 20.9.2003, str. 10).

(3) Dz.U. C 144 z 20.6.2003, str. 2 (Nocciola del Piemonte).

ZAŁĄCZNIK 

WŁOCHY

Nocciola del Piemonte

Nazwa

– Nocciola Piemonte dodaje się jako drugą formę PGI.

Opis

– Określono, że Nocciola del Piemonte/Nocciola Piemonte jest zastrzeżona dla orzechów łuskanych, niełuskanych i częściowo przetworzonych. Określono także, że PGI może być również wykorzystywane w opisywaniu, przedstawianiu i promowaniu środków spożywczych zawierających, jako poprawiający składnik podnoszący ich jakość, Nocciola del Piemonte/Nocciola Piemonte, ale nie żaden inny produkt tego samego rodzaju.

– Zaistniała formalna zmiana w opisie obszaru produkcyjnego: jego granice nie zmieniły się, ale następujące uznanie nowego wykazu gmin Province of Biella zostało poprawione.

Metoda produkcji

– gęstość sadzenia roślin zmieniono z 250 do 400 na 200 do 420 krzewów na hektar. Gęstości powyżej 500 na hektar są dopuszczalne jedynie dla plantacji datowanych przed wejściem w życie dekretu o uznawaniu z dnia 2 grudnia 1993 r.

– Notyfikacja roczna Regionu Piedmontu o średniej produkcji na hektar oraz data rozpoczęcia zbioru plonów (z uwzględnieniem czynników zmieniających się z roku na rok) zostaje wycofana.

– Plantacje muszą zostać umieszczone na wykazie w specjalnym rejestrze prowadzonym przez zatwierdzoną agencję kontrolującą zamiast rejestru prowadzonego przez lokalną Izbę Handlową.

– Owoce niełuskane mogą być sprzedawane luzem, ale jedynie wtedy, gdy są sprzedawane po raz pierwszy, tj. przez plantatora podmiotowi jednostki pakowania zbiorczego lub przetwarzania.

– Wymagania dotyczące opakowań zbiorczych dla orzechów łuskanych, częściowo przetworzonych i przetworzonych (opakowanie zbiorcze nadające się do przechowywania żywności), a także dla orzechów, które poddano procesom produkcji, poprawiającym ich jakość, są określone w sposób bardziej przejrzysty. Produkt wprowadzany na rynek musi być przedtem pakowany lub musi być pakowany w momencie sprzedaży.

Etykietowanie

– Informacje, jakie należy umieścić na etykiecie, są przedstawione w sposób precyzyjny, tak jak niektóre wymagania dotyczące etykietowania umożliwiające łatwą identyfikację, która ma być zagwarantowana. W szczególności będą te informacje określone, które muszą być umieszczone na etykiecie produktów przetworzonych zawierających jako jedyny składnik Nocciola del Piemonte/Nocciola Piemonte.

– Zarówno dla orzechów niełuskanych jak i łuskanych na etykiecie musi być podany rok zbioru.

– Niektóre wymagania dotyczące etykietowania, które są uważane już za włączone do ogólnych wymagań dotyczących etykietowania produktów żywnościowych, zostały skreślone.

Wymagania krajowe

– Odniesienie do przepisów krajowych w sprawie sankcji, stosowanych w przypadkach naruszeń specyfikacji zostało skreślone, przepisy jednakże obowiązują dalej.

– Dodaje się art. 9 określający zasady pracy jednostki kontrolującej.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.77.25

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 464/2004 zmieniające specyfikację nazw występujących w Załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1107/96 w sprawie rejestracji oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia (Nocciola del Piemonte)
Data aktu: 12/03/2004
Data ogłoszenia: 13/03/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 02/04/2004