Decyzja 2004/235/WE ustanawiająca dodatkowe gwarancje dotyczące salmonelli przy przesyłkach kur niosek do Finlandii i Szwecji

DECYZJA KOMISJI
z dnia 1 marca 2004 r.
ustanawiająca dodatkowe gwarancje dotyczące salmonelli przy przesyłkach kur niosek do Finlandii i Szwecji

(notyfikowana jako dokument nr C(2004) 582)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/235/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 marca 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/539/EWG z dnia 15 października 1990 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych(1), w szczególności jej art. 9b ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 95/161/WE z dnia 21 kwietnia 1995 r. ustanawiająca dodatkowe gwarancje dotyczące salmonelli przy przesyłkach kur niosek do Finlandii i Szwecji(2) została znacznie zmieniona(3). Dla jasności i ze względów praktycznych wspomniana dyrektywa powinna zostać skodyfikowana.

(2) Komisja zatwierdziła programy operacyjne w zakresie kontroli salmonelli przedłożone przez Finlandię i Szwecję. Programy te zawierają szczególne środki w odniesieniu do kur niosek, czyli drobiu użytkowego hodowanego do celów produkcji jaj konsumpcyjnych.

(3) Należy ustanowić gwarancje równoważne gwarancjom wprowadzonym przez Finlandię i Szwecję w ich programach operacyjnych.

(4) Wspomniane dodatkowe gwarancje powinny opierać się w szczególności na badaniu mikrobiologicznym drobiu, który ma zostać wysłany do Finlandii i Szwecji.

(5) Należy ustanowić zasady przeprowadzania badania mikrobiologicznego próbek poprzez ustalenie metody pobierania próbek, liczby próbek, które należy pobrać oraz mikrobiologicznych metod badania próbek.

(6) Wspominane gwarancje nie powinny być stosowane do jakiegokolwiek stada, które jest objęte programem uznanym za równorzędny z programem wprowadzonym przez Finlandię i Szwecję.

(7) W odniesieniu do przesyłek z państw trzecich, Finlandia i Szwecja powinny stosować wymagania w zakresie importu przynajmniej tak rygorystyczne, jak te ustanowione w niniejszej decyzji.

(8) Metoda opisana w niniejszej decyzji uwzględnia opinię Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Kury nioski, czyli drób użytkowy hodowany do celów produkcji jaj konsumpcyjnych, które mają być wysyłane do Finlandii i Szwecji podlegają testom mikrobiologicznym przeprowadzanym poprzez pobieranie próbek w stadzie, z którego pochodzą.

Artykuł  2

Test mikrobiologiczny określony w art. 1 jest przeprowadzany zgodnie z załącznikiem I.

Artykuł  3
1.
Kurom nioskom wysyłanym do Finlandii i Szwecji towarzyszy świadectwo zamieszczone w załączniku II.
2.
Świadectwo przewidziane w ust. 1 może:

– być uzupełnione świadectwem 3, którego wzór znajduje się w załączniku IV do dyrektywy 90/539/EWG,

– być włączone do świadectwa, określonego w pierwszym tiret.

Artykuł  4

Dodatkowe gwarancje przewidziane w niniejszej decyzji nie mają zastosowania do stad objętych programem, który został uznany, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 32 dyrektywy 90/539/EWG, za równoważny z programami wprowadzonymi przez Finlandię i Szwecję.

Artykuł  5

Decyzja 95/161/WE traci moc.

Odesłania do uchylonej decyzji są traktowane jak odesłania do niniejszej decyzji i odczytywane zgodnie z tabelą korelacji w załączniku IV.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 marca 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 303 z 31.10.1990, str. 6. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).

(2) Dz.U. L 105 z 9.5.1995, str. 44. Decyzja zmieniona decyzją 97/278/WE (Dz.U. L 110 z 26.4.1997, str. 77).

(3) Dz.U. L 72 z 11.3.2004, str. 86.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

1. Zasady ogólne

Stado pochodzenia należy izolować przez 15 dni.

Test mikrobiologiczny należy przeprowadzić w ciągu 10 dni przed wysłaniem przesyłki.

Test mikrobiologiczny musi obejmować następujące serotypy inwazyjne:

– Salmonella gallinarum,

– Salmonella pullorum,

– Salmonella enteritidis,

– Salmonella berta,

– Salmonella typhimurium,

– Salmonella thompson,

– Salmonella infantis.

2. Metoda pobierania próbek

Złożone próbki odchodów, przy czym każda próbka składa się z oddzielnych próbek świeżych odchodów o wadze co najmniej 1 g, należy pobrać losowo w określonej liczbie miejsc w budynku, w którym trzymany jest drób lub, w przypadku gdy drób przemieszcza się w obrębie więcej niż jednego budynku w gospodarstwie, w każdej grupie budynków w gospodarstwie, w których trzymany jest drób.

3. Liczba próbek, które należy pobrać

Liczba próbek musi umożliwiać wykrycie 5 % obecności salmonelli z 95 % wiarygodnością.

4. Mikrobiologiczne metody badania próbek

– Testy mikrobiologiczne próbek na salmonellę powinny być przeprowadzane według ostatniej edycji normy ISO 6579 Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej lub ostatniej edycji metody opisanej przez Komitet Nordycki ds. Analizy Artykułów Spożywczych (metoda NMKL nr 71).

– W przypadku podważania wyników analizy w Państwach Członkowskich, za metodę porównawczą uznaje się ostatnią edycję normy ISO 6579 Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.

.................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

.................................................

ZAŁĄCZNIK  II

ŚWIADECTWO

ZAŁĄCZNIK  III

Uchylona decyzja z jej zmianami

Decyzja Komisji 95/161/WE (Dz.U. L 105 z 9.5.1995, str. 44)

Decyzja Komisji 97/278/WE (wyłącznie art. 2) (Dz. U. L 110 z 26.4.1997, str. 77)

ZAŁĄCZNIK  IV

SROVNÁVACÍ TABULKA

Decyzja 95/161/WE Niniejsza decyzja
artykuły 1-4 artykuły 1-4
artykuł 5 -
- artykuł 5
artykuł 6 artykuł 6
załączniki I-II załączniki I-II
- załącznik III
- załącznik IV

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.72.86

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/235/WE ustanawiająca dodatkowe gwarancje dotyczące salmonelli przy przesyłkach kur niosek do Finlandii i Szwecji
Data aktu: 01/03/2004
Data ogłoszenia: 11/03/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970