Wspólne stanowisko 2004/161/WPZiB odnawiające środki ograniczające w odniesieniu do Zimbabwe

WSPÓLNE STANOWISKO RADY 2004/161/WPZiB
z dnia 19 lutego 2004 r.
odnawiające środki ograniczające w odniesieniu do Zimbabwe *

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy wspólnego stanowiska 2002/145/WPZiB(1) Rada nałożyła zakaz na dostawy uzbrojenia i związanych z nim materiałów, prowadzenie szkoleń lub pomocy technicznej w tym zakresie oraz na dostawy wyposażenia, które mogłoby zostać użyte jako narzędzie represji wewnętrznych w Zimbabwe.

(2) Zgodnie ze wspólnym stanowiskiem 2002/145/WPZiB Rada nałożyła również zakaz podróży oraz zamrożenie funduszy na rząd Zimbabwe oraz na osoby, które ponoszą szeroką odpowiedzialność za poważne naruszanie praw człowieka, wolności słowa, wolności stowarzyszeń i zgromadzeń pokojowych.

(3) Wspólne stanowisko 2002/145/WPZiB zostało zmienione wspólnym stanowiskiem 2002/600/WPZiB(2) rozszerzającym zakres wyżej wymienionych środków ograniczających na inne osoby ponoszące szeroką odpowiedzialność za powyższe naruszenia.

(4) Wykaz osób podlegających środkom ograniczającym załączony do wspólnego stanowiska 2002/145/WPZiB został zaktualizowany i zastąpiony decyzją Rady 2002/754/WPZiB(3) podjętą w wyniku obalenia rządu Zimbabwe.

(5) Wspólne stanowisko 2002/145/WPZiB zostało następnie zmienione i rozszerzone wspólnym stanowiskiem 2003/115/WPZIB(4), które wygasa dnia 20 lutego 2004 r.

(6) Wobec stałego pogarszania się sytuacji w zakresie praw człowieka w Zimbabwe środki ograniczające podjęte przez Unię Europejską należy odnowić na okres kolejnych 12 miesięcy.

(7) Celem tych środków ograniczających jest zachęcenie osób, przeciwko którym są one skierowane, do odrzucenia polityki prowadzącej do naruszania praw człowieka i wolności słowa oraz zasady dobrego sprawowania rządów.

(8) Zmieniony i zastąpiony wykaz osób podlegających środkom ograniczającym załączony do wspólnego stanowiska 2002/145/WPZiB powinien zostać zaktualizowany.

(9) Wykonanie niektórych środków wymaga podjęcia działań przez Wspólnotę,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Do celów niniejszego wspólnego stanowiska termin "pomoc techniczna" oznacza wszelkie wsparcie techniczne w zakresie napraw, rozwoju, produkcji, montażu, testowania, konserwacji lub jakichkolwiek innych usług technicznych, mogące przyjmować formę instrukcji, porady, szkolenia, przekazywania wiedzy roboczej lub umiejętności, a także usług konsultingowych; pomoc techniczna obejmuje werbalne formy pomocy.

Artykuł  2

1. Zakazuje się sprzedaży, dostaw, przekazywania lub wywozu uzbrojenia i związanych z nim materiałów wszelkiego rodzaju, w tym broni i amunicji, pojazdów i sprzętu wojskowego, sprzętu paramilitarnego i części zamiennych do wyżej wymienionych oraz wyposażenia, które mogłoby zostać użyte jako narzędzie represji wewnętrznych w Zimbabwe, przez obywateli Państw Członkowskich lub z terytoriów Państw Członkowskich, albo z wykorzystaniem statków i statków powietrznych pod ich banderą, niezależnie od kraju pochodzenia.

2.
Zakazuje się:

a) przyznawania, sprzedaży, dostaw lub przekazywania pomocy technicznej, usług pośrednictwa handlowego oraz innych usług związanych z działaniami wojskowymi oraz z zaopatrzeniem, produkcją, konserwacją i użyciem uzbrojenia i związanych z nim materiałów, w tym broni i amunicji, pojazdów i sprzętu wojskowego, sprzętu paramilitarnego i części zamiennych do wyżej wymienionych oraz wyposażenia, które mogłoby zostać użyte jako narzędzie represji wewnętrznych, pośrednio lub bezpośrednio jakimkolwiek osobom, jednostkom i organom w Zimbabwe lub do wykorzystania w Zimbabwe;

b) finansowania lub świadczenia pomocy finansowej na działania wojskowe, w tym w szczególności dotacji, pożyczek i zabezpieczeń kredytów eksportowych na sprzedaż, dostawę, przekazanie lub wywóz uzbrojenia i związanych z nim materiałów oraz wyposażenia, które mogłyby zostać użyte jako narzędzie represji wewnętrznych, pośrednio lub bezpośrednio, jakimkolwiek osobom, jednostkom i organom w Zimbabwe lub do wykorzystania w Zimbabwe.

Artykuł  3
1.
Artykułu 2 nie stosuje się do:

a) sprzedaży, dostaw, przekazania lub wywozu wyposażenia wojskowego, które nie służy do zabijania lub wyposażenia, które mogłoby zostać użyte jako narzędzie represji wewnętrznych, przeznaczonego wyłącznie do celów humanitarnym lub ochronnych lub też realizowanych przez Wspólnotę, Unię Europejską i Narody Zjednoczone programów rozwoju instytucjonalnego, albo materiałów przeznaczonych do wykorzystania podczas operacji zarządzania kryzysowego prowadzonych przez Unię Europejską i Narody Zjednoczone;

b) finansowania i świadczenia pomocy finansowej związanej z wyżej wymienionym wyposażeniem;

c) świadczenia pomocy technicznej związanej z wyżej wymienionym wyposażeniem;

pod warunkiem że taki wywóz zostanie z góry zatwierdzony przez odpowiedni organ właściwy.

2.
Artykułu 2 nie stosuje się do odzieży ochronnej, w tym kamizelek kuloodpornych i hełmów wojskowych, wwożonych czasowo do Zimbabwe przez personel Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Wspólnoty lub jej Państw Członkowskich, przedstawicieli mediów, pracowników organizacji humanitarnych i organizacji wspierających rozwój oraz osób współpracujących z wymienionymi organizacjami, wyłącznie na ich własny użytek.
Artykuł  4
1. 1
 Państwa członkowskie podejmują środki, które są konieczne, aby uniemożliwić wjazd na ich terytorium lub przejazd przez nie członkom rządu Zimbabwe i osobom fizycznym, które są z nim związane, a także innym osobom fizycznym, których działania stanowią poważne naruszenie demokracji, praw człowieka i państwa prawa w Zimbabwe. Osoby, o których mowa w niniejszym ustępie, zostały wymienione w załączniku.
2.
 Ustęp 1 nie zobowiązuje Państwa Członkowskiego do odmowy wjazdu na jego terytorium obywatelom tego państwa.
3.
Ustęp 1 pozostaje bez uszczerbku dla przypadków, w których Państwo Członkowskie jest związane następującymi zobowiązaniami prawa międzynarodowego:

a) jako kraj przyjmujący międzynarodową organizację międzyrządową;

b) jako kraj przyjmujący międzynarodową konferencję zwołaną przez Narody Zjednoczone lub odbywającą się pod auspicjami Narodów Zjednoczonych;

c) na mocy wielostronnej umowy przyznającej przywileje i immunitety;

d) 2  na mocy traktatu pojednawczego (traktat laterański) z 1929 r. zawartego między Stolicą Apostolską (Państwem Watykańskim) a Włochami.

W każdym z powyższych przypadków Rada jest należycie informowana.

4.
Ustęp 3 uważa się za mający zastosowanie również w przypadkach, gdy Państwo Członkowskie jest krajem przyjmującym Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
5. 3
 Państwa członkowskie mogą odstąpić od środków, o których mowa w ust. 1, jeśli podróż danej osoby jest uzasadniona pilnymi i absolutnie koniecznymi względami pomocy humanitarnej, lub w wyjątkowych okolicznościach, jeśli dana osoba podróżuje w celu uczestniczenia w posiedzeniach międzyrządowych, w tym w posiedzeniach zwołanych z inicjatywy Unii Europejskiej, w trakcie których prowadzony jest dialog polityczny, który ma bezpośrednie, natychmiastowe i istotne znaczenie dla promowania demokracji, praw człowieka i państwa prawa w Zimbabwe.
6.
  4  Państwo członkowskie, które chce przyznać odstępstwo określone w ust. 5, powiadamia o tym Radę na piśmie. Odstępstwo uznaje się za przyznane, o ile co najmniej jeden członek Rady nie wniesie sprzeciwu na piśmie w ciągu 48 godzin od otrzymania powiadomienia o propozycji przyznania odstępstwa. Jeśli co najmniej jeden członek Rady wyrazi sprzeciw, odstępstwo nie zostaje przyznane, z wyjątkiem przypadku, w którym państwo członkowskie pragnie przyznać odstępstwo uzasadnione pilnymi i absolutnie koniecznymi względami pomocy humanitarnej. W takim przypadku Rada może podjąć decyzję o przyznaniu proponowanego odstępstwa, stanowiąc większością kwalifikowaną.
7.
  5  Gdy stosując ust. 3-6, państwo członkowskie zgadza się na wjazd na swoje terytorium lub przejazd przez nie osób, o których mowa w załączniku, zgoda ta jest ściśle ograniczona do celu, w którym jest wydana, i do osób, których bezpośrednio dotyczy.
Artykuł  5
1. 6
 Zamraża się wszystkie fundusze i zasoby gospodarcze należące do poszczególnych członków rządu Zimbabwe oraz do związanych z nimi wszystkich osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów, lub należące do innych osób fizycznych lub prawnych, których działania stanowią poważne naruszenie demokracji, praw człowieka i państwa prawa w Zimbabwe. Te osoby i podmioty, o których mowa w niniejszym ustępie, są wymienione w wykazie zamieszczonym w załączniku.
2.
 Osobom fizycznym lub prawnym, podmiotom lub organom wymienionym w Załączniku ani na ich korzyść nie udostępnia się, bezpośrednio ani pośrednio, żadnych funduszy ani zasobów gospodarczych.
3.
Możliwe jest przyznanie odstępstw w odniesieniu do funduszy lub zasobów gospodarczych, które:

a) są niezbędne do pokrycia podstawowych wydatków, w tym opłat za środki spożywcze, najem lub kredyt hipoteczny, leki, leczenie, podatki, składki ubezpieczeniowe oraz opłaty na rzecz użyteczności publicznej;

b) są przeznaczone wyłącznie w celu pokrycia uzasadnionych honorariów i zwrotu wydatków związanych ze świadczeniem usług prawniczych;

c) są przeznaczone wyłącznie w celu pokrycia kosztów opłat lub usług związanych z rutynowym prowadzeniem lub utrzymaniem zamrożonych funduszy lub zasobów gospodarczych;

d) są niezbędne w celu pokrycia wydatków nadzwyczajnych.

4.
Ustepu 2 nie stosuje się do dodanych do zamrożonych rachunków:

a) odsetek i innych zysków na tych rachunkach; lub

b) opłat należnych na podstawie kontraktów, umów lub zobowiązań zawartych lub powstałych przed datą poddania tych rachunków środkom ograniczającym;

pod warunkiem że wszelkie takie odsetki, inne zyski i opłaty nadal podlegają przepisom ust. 1.

Artykuł  6

Rada, stanowiąc na wniosek Państwa Członkowskiego lub Komisji, przyjmuje modyfikacje wykazu zawartego w Załączniku odpowiednio do wydarzeń politycznych zachodzących w Zimbabwe.

Artykuł  7

W celu zapewnienia jak największej skuteczności powyższych środków, Unia Europejska zachęca państwa trzecie do przyjęcia środków ograniczających podobnych do środków zawartych w niniejszym wspólnym stanowisku.

Artykuł  8

Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne od daty jego przyjęcia.

Niniejsze wspólne stanowisko stosuje się od dnia 21 lutego 2004 r.

Artykuł  9

Niniejsze wspólne stanowisko obowiązuje w okresie 12 miesięcy. Przyjęte stanowisko podlega stałemu przeglądowi. Gdy Rada uzna, że jego cele nie zostały zrealizowane, zostaje odpowiednio odnowione lub zmienione.

Artykuł  10

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 lutego 2004 r.
W imieniu Rady
M. McDOWELL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 50 z 21.2.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 195 z 24.7.2002, str. 1.

(3) Dz.U. L 247 z 14.9.2002, str. 56.

(4) Dz.U. L 46 z 20.2.2003, str. 30.

ZAŁĄCZNIK  7

Wykaz osób i podmiotów, o których mowa w art. 4 i 5 wspólnego stanowiska 2004/161/WPZiB

I. OSOBY
1. Mugabe, Robert Gabriel prezydent, ur. 21.2.1924 r. Paszport AD001095.
Szef rządu, odpowiedzialny za działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
2. Abu Basutu, Titus MJ wicemarszałek sił powietrznych, Matebeleland Południowy.
Osoba bezpośrednio zaangażowana w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
3. skreślony
4. Barwe, Reuben dziennikarz Zimbabwe Broadcasting Corporation, ur. 19.3.1953, paszport BN311374. Podżegał do inspirowanej przez rząd kampanii terroru przed wyborami w 2008 r. i w ich trakcie.
5. Bonyongwe, Happyton dyrektor generalny Centralnej Organizacji Wywiadowczej, ur. 6.11.1960 r., Paszport AD002214. Powiązany z rządem i współdziała przy tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
6. Bonyongwe, Willa (alias Willia) przewodnicząca Komisji Papierów Wartościowych, żona Happytona Bonyongwe. Zwolenniczka reżimu i osoba czerpiąca korzyści dzięki mianowaniu na to stanowisko i ścisłemu powiązaniu z kluczowym członkiem rządu.
7. Bredenkamp, John Arnold biznesmen, ur. 11.8.1940 r., paszporty Niderlandy (1285143, ważność wygasła), Zimbabwe (Z01024064, Z153612), Surinam (367537C). Biznesmen mocno związany z rządem Zimbabwe. Zapewnił - również poprzez swoje firmy - wsparcie finansowe i inne wsparcie reżimowi (zob. też punkty: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 14, 20, 24, 25, 28, 29, 31 i 32 w części II).
8. Buka (a.k.a. Bhuka), Flora [minister] w Urzędzie Prezydenta i była minister ds. specjalnych odpowiedzialna za grunty i programy przesiedlenia (była minister stanu w Urzędzie Wiceprezydenta oraz była minister stanu ds. reformy rolnej w Urzędzie Prezydenta), ur. 25.2.1968 r. Były członek rządu i jako taka zaangażowana w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
9. Bvudzijena, Wayne podkomisarz policji, rzecznik policji. Członek sił bezpieczeństwa ponoszący znaczną odpowiedzialność za obronę poważnych naruszeń praw człowieka.
10. Chairuka, Annie Flora Imagine żona Paradzaia Zimondiego. Zwolenniczka reżimu i osoba czerpiąca korzyści dzięki ścisłemu powiązaniu z kluczowym członkiem rządu.
11. Chapfika, David były wiceminister rolnictwa (były wiceminister finansów), ur. 7.4.1957 r. Były członek rządu i jako taki zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
12. Charamba, George stały sekretarz w Departamencie Informacji i Propagandy, ur. 4.4.1963 r., paszport AD002226. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
13. Charamba, Rudo Grace żona George'a Charamby, ur. 20.6.1964 r. Zwolenniczka reżimu i osoba czerpiąca korzyści dzięki ścisłemu powiązaniu z kluczowym członkiem rządu.
14. Charumbira, Fortune Zefanaya były wiceminister ds. samorządu lokalnego, robót publicznych i gospodarki mieszkaniowej, ur. 10.6.1962 r. Były członek rządu nadal mający z nim powiązania.
15. Chidarikire, Faber Edmund gubernator prowincji Mashonaland Zachodni, były burmistrz Chinhoyi, ur. 6.6.1946 r. Ma powiązania z rządem.
16. Chigudu, Tinaye były gubernator prowincji Manicaland. Ma powiązania z rządem i ponosi znaczną odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka.
17. Chigwedere, Aeneas Soko gubernator prowincji Mashonaland Wschodni, były minister, ur. 25.11.1939 r. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
18. Chihota, Phineas wiceminister przemysłu i handlu międzynarodowego. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
19. Chihuri, Augustine komisarz policji, ur. 10.3.1953 r. Członek sił bezpieczeństwa ponoszący znaczną odpowiedzialność za poważne naruszenia wolności organizowania pokojowych zgromadzeń.
20. Chihuri, Isobel (alias Isabel) Halima żona Augustine Chihuriego, ur. 14.4.1974 r. Zwolenniczka reżimu i osoba czerpiąca korzyści dzięki ścisłemu powiązaniu z kluczowym członkiem rządu.
21. Chimbudzi, Alice członek Komitetu Biura Politycznego ZANU (PF). Członek Biura Politycznego mająca silne powiązania z rządem i jego polityką.
22. Chimedza, Paul przewodniczący Stowarzyszenia Lekarzy Zimbabwe, lekarz, ur. 29.6.1967 r. Zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
23. Chimutengwende, Chenhamo Chekezha były minister stanu ds. publicznych i interaktywnych (były minister informacji, były minister poczty i telekomunikacji), ur. 28.08.1943 r. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
24. Chinamasa, Monica przewodnicząca krajowego związku rolników Zimbabwe, żona Patricka Chinamasy, ur. 1950 r. Zwolenniczka reżimu i osoba czerpiąca korzyści dzięki ścisłemu powiązaniu z kluczowym członkiem rządu oraz zaangażowana w działania podważające praworządność.
25. Chinamasa, Patrick Anthony minister sprawiedliwości, prawa i spraw parlamentarnych, ur. 25.1.1947 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
26. Chindori-Chininga, Edward Takaruza były minister ds. kopalń i rozwoju górnictwa, ur. 14.3.1955 r. Były członek rządu nadal mający z nim powiązania.
27. Chingoka, Peter Farai przewodniczący Federacji Krykieta Zimbabwe, ur. 2.3.1954. Związany z rządem i zaangażowany w działania, które naruszają praworządność.
28. Chinotimba, Joseph wiceprzewodniczący krajowego stowarzyszenia weteranów wojny wyzwoleńczej Zimbabwe, kierujący milicją ZANU-PF. Zaangażowany w działania, które poważnie naruszają zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa, w tym bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
29. Chipanga, Tongesai Shadreck były wiceminister spraw wewnętrznych, ur. 10.10.1940 r. Były członek rządu nadal mający z nim powiązania.
30. Chipwere, Augustine pułkownik, Bindura Południowa. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
31. Chiremba, Mirirai kierownik wydziału informacji finansowej banku centralnego (Reserve Bank) Zimbabwe, ur.14.5.1962 r. Powiązany z rządem i współdziałający przy tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
32. Chitakunye, Eliphas Sąd Najwyższy (High Court Justice). Odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie uprowadzeń i tortur dokonywanych przez agentów bezpieczeństwa.
33. Chitepo, Victoria członek Komitetu Biura Politycznego ZANU (PF), (była minister informacji, była minister poczty i telekomunikacji oraz była minister turystyki), ur. 27.3.1928 r. Członek Biura Politycznego mająca silne powiązania z rządem i jego polityką.
34. Chiwenga, Constantine dowódca Sił Obrony Zimbabwe, generał (były dowódca armii, generał broni), ur. 25.8.1956 r. Członek sił bezpieczeństwa mający udział w tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
35. Chiwenga, Jocelyn bizneswoman, ur 19.5.1955, żona generała Chiwengi, dowódcy Sił Obrony. Zaangażowana w działania, które poważne naruszają zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
36. Chiweshe, George przewodniczący komisji wyborczej Zimbabwe (sędzia Sądu Najwyższego i przewodniczący kontrowersyjnego komitetu ds.wytyczania granic), ur. 4.6.1953 r. Ma powiązania z rządem i udział w tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
37. Chiwewe, Willard były gubernator prowincji Masvingo (były starszy sekretarz ds. operacji specjalnych przy Urzędzie Prezydenta), ur. 19.3.1949 r. Były członek rządu nadal mający powiązania z nim i ponoszący znaczną odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka.
38. Chombo, Ignatius Morgan Chiminya minister ds. samorządu lokalnego, robót publicznych i urbanizacji, ur. 1.8.1952 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
39. skreślony
40. Damasane, Abigail wiceminister ds. kobiet, równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz rozwoju społeczności. Członek rządu zaangażowana w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
41. Deketeke, Pikirayi przewodniczący organu ds. radia I telewizji Zimbabwe i wydawca oficjalnego dziennika prorządowego "The Herald". Ma powiązania z rządem i zaangażowany jest w działania, które poważnie podważają wolność wyrażania opinii I wolność mediów.
42. Dinha, Martin gubernator prowincji Mashonaland Środkowy. Ma powiązania z rządem.
43. Dokora, Lazarus wiceminister szkolnictwa wyższego i uniwersyteckiego, ur. 3.11.1957 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
44. Dube, Tshinga Judge Szef Zimbabwe Defence Industries i kandydat ZANU-PF w wyborach do parlamentu, pułkownik w stanie spoczynku, ur. 3.7.1941 r. Osoba powiązana z rządem i współdziałająca przy tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
45. Gambe, Theophilus Przewodniczący Nadzorczej Komisji Wyborczej. Współodpowiedzialny za sfałszowane wybory w 2005 r.
46. Georgias, Aguy wiceminister rozwoju gospodarczego, ur. 22.6.1935 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
47. Goche, Nicholas Tasunungurwa minister służby publicznej, pracy i opieki społecznej (były minister stanu ds. bezpieczeństwa narodowego w Urzędzie Prezydenta), ur. 1.8.1946 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
48. Gono, Gideon prezes Reserve Bank of Zimbabwe (banku centralnego), ur. 29.11.1959. Osoba powiązana z rządem i współdziałająca przy tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
49. Gono, Helen (alias Hellin) Mushanyuri żona Gideona Gono, ur. 6.5.1962 r. Zwolenniczka reżimu i osoba czerpiąca korzyści dzięki ścisłemu powiązaniu z kluczowym członkiem rządu.
50. Gula-Ndebele, Sobuza były prokurator, były przewodniczący Nadzorczej Komisji Wyborczej. Ma powiązania z rządem i udział w tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
51. Gumbo, Rugare Eleck Ngidi były minister rolnictwa (były minister rozwoju gospodarczego) ur. 8.3.1940 r. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
52. Gurira, Cephas T. pułkownik, Mhondoro Mubaira. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
53. Gwekwerere, Stephen pułkownik, Chinhoyi. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
54. skreślony
55. Hungwe, Josaya (a.k.a. Josiah) Dunira były gubernator prowincji Masvingo, ur. 7.11.1935 r. Ma powiązania z rządem i w dużej mierze ponosi odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka.
56. Huni, Munyaradzi dziennikarz oficjalnego prorządowego dziennika "The Herald", ur. 24.7.1973, Paszport: BN160327. Podżegał do kampanii terroru prowadzonej przed wyborami i w ich trakcie.
57. Jangara (alias Changara), Thomsen
58. Kachepa, Newton członek parlamentu reprezentujacy Mudzi Północne. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i po wyborach.
59. Kangai, Kumbirai członek Komitetu Biura Politycznego ZANU-PF, ur. 17.2.1938 r. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
60. Karakadzai, Mike Tichafa komandor sił powietrznych, prowincja stołeczna Harare. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
61. Karimanzira, David Ishemunyoro Godi gubernator prowincji Harare oraz sekretarz ds. finansowych w Biurze Politycznym ZANU-PF, ur. 25.5.1947 r. Ma powiązania z rządem i ponosi znaczną odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka.
62. Kasukuwere, Saviour wiceminister ds. rozwoju młodzieży i tworzenia miejsc pracy oraz zastępca sekretarza ds. młodzieży w Biurze Politycznym ZANU-PF, ur. 23.10.1970 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
63. Kaukonde, Ray Joseph były gubernator prowincji Mashonaland Wschodni, ur. 4.3.1963 r. Ma powiązania z rządem i ponosi znaczną odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka.
64. Kazangarare, Jawet radny z ramienia partii ZANU-PF w Północnym Hurungwe oraz weteran wojenny. Bezpośrednio zaangażowany w inspirowaną przez rząd kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
65. Kazembe, Joyce Laetitia wiceprzewodnicząca Komisji Wyborczej Zimbabwe i przewodnicząca komisji moniturującej media w ramach Komisji Wyborczej Zimbabwe. Współodpowiedzialna za sfałszowanie warunków wyborów w 2008 r.
66. Kereke, Munyaradzi główny doradca prezesa Reserve Bank of Zimbabwe, ur. 29.7.1972 r. Osoba powiązana z rządem i współdziałająca przy tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
67. Khumalo, Sibangumuzi generał brygady, Matebeleland Północny. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
68. Kunonga, Nolbert (alias Nobert) samozwańczy biskup anglikański. Głośny zwolennik reżimu. Związani z nim wierni uczestniczyli przy poparciu policji w popełnianiu aktów przemocy.
69. Kuruneri, Christopher Tichaona były minister finansów i rozwoju gospodarczego, ur. 4.4.1949 r. Były członek rządu nadal mający z nim powiązania.
70. Kwainona, Martin zastępca komisarza, ur. 19.1.1953 r., paszport AD001073. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i po wyborach.
71. Kwenda, R, major, Zaka Wschodnia. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
72. Langa, Andrew wiceminister środowiska i turystyki (były wiceminister transportu i komunikacji). Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
73. Lesabe, Thenjiwe V. członek Komitetu Biura Politycznego ZANU-PF, ur. w 1933 r. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
74. Mabunda, Musarashana, podkomisarz policji. Członek sił bezpieczeństwa ponoszący znaczną odpowiedzialność za poważne naruszenia wolności organizowania pokojowych zgromadzeń.
75. Machaya, Jason (alias Jaison) Max Kokerai gubernator prowincji Midlands. Były wiceminister ds. kopalń i rozwoju górnictwa, ur. 13.6.1952 r. Były członek rządu mający nadal z nim powiązania.
76. Made, Joseph Mtakwese minister stanu ds. inżynierii i mechanizacji rolnictwa (były minister rolnictwa i rozwoju wsi) ur. 21.11.1954 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
77. Made, Patricia A. była dyrektor Inter-Press Service, żona Josepha Made. Zwolenniczka reżimu i osoba czerpiąca korzyści dzięki ścisłemu powiązaniu z kluczowym członkiem rządu, zaangażowana w działania poważnie naruszające wolność wyrażania opinii i wolność mediów.
78. Madzongwe, Edna (alias Edina) ZANU (PF), przewodnicząca Senatu, ur. 11.7.1943 r. Członek Biura Politycznego mająca silne powiązania z rządem i jego polityką.
79. Mahofa, Shuvai Ben były wiceminister ds. rozwoju młodzieży, równouprawnienia kobiet i mężczyzn i tworzenia miejsc pracy, ur. 4.4.1941 r. Były członek rządu nadal mający z nim powiązania.
80. Mahoso, Tafataona przewodnicząca Komisji ds. Kontaktów z Mediami. Ma powiązania z rządem i jest w dużej mierze odpowiedzialna za poważne naruszenia wolności wyrażania opinii i wolności mediów.
81. Makwanya, Judith dziennikarka Zimbabwe Broadcasting Corporation, ur. 22.10.1963 r. Podżegała do inspirowanej przez rząd kampanii terroru przed wyborami w 2008 r. i w ich trakcie.
82. Makwavarara, Sekesai była burmistrz Harare (ZANU- PF). Członek Biura Politycznego ponosząca znaczną odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka.
83. Malinga, Joshua zastępca sekretarza Biura Politycznego ZANU (PF) ds. osób niepełnosprawnych i poszkodowanych, ur. 28.4.1944 r. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką
84. Maluleke, Titus gubernator prowincji Masvingo (były wiceminister edukacji, sportu i kultury). Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
85. Mangwana, Paul Munyaradzi minister stanu ds. rozdziału majątku i upodmiotowienia, ur. 10.8.1961 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
86. Manyonda, Kenneth Vhundukai były wiceminister przemysłu i handlu, ur. 10.8.1934 r. Były członek rządu nadal mający z nim powiązania.
87. Marumahoko, Reuben wiceminister spraw zagranicznych (były wiceminister spraw wewnętrznych), ur. 4.4.1948 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
88. Masawi, Ephrahim Sango były gubernator prowincji Mashonaland Środkowy. Ma powiązania z rządem i ponosi znaczną odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka.
89. Mashava, G. pułkownik, Chiredzi Środkowy. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
90. Masuku, Angeline gubernator prowincji Matabeleland Południowy, sekretarz Biura Politycznego ZANU (PF) ds. osób niepełnosprawnych i poszkodowanych, ur. 14.10.1936 r. Ma powiązania z rządem i ponosi w dużej mierze odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka.
91. Matanyaire, Munyaradzi dyrektor agencji prasowej (Zimbabwe Inter-Africa News Agency). Ma powiązania z rządem i jest zaangażowany w działania poważnie naruszające wolność wyrażania opinii i wolność mediów.
92. Mathema, Cain Ginyilitshe Ndabazekhaya gubernator prowincji Bulawayo. Ma powiązania z rządem i ponosi w dużej mierze odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka.
93. Mathuthu, Thokozile gubernator prowincji Matabeleland Północny oraz zastępca sekretarza Biura Politycznego ZANU-PF ds. transportu i opieki społecznej. Ma powiązania z rządem i ponosi w dużej mierze odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka.
94. Matiza, Joel Biggie wiceminister ds. gospodarki mieszkaniowej na terenach wiejskich i udogodnień socjalnych, ur. 17.8.1960 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
95. Matonga, Brighton wiceminister ds. informacji i reklamy, ur. w 1969 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
96. Matshalaga, Obert wiceminister spraw wewnętrznych (były zastępca ministra spraw zagranicznych) ur. 21.4.1951 r. w Mhute Kraal - Zvishavane. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
97. Matshiya, Melusi (Mike) stały sekretarz w ministerstwie spraw wewnętrznych. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
98. Mavhaire, Dzikamai członek Komitetu Biura Politycznego ZANU-PF. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
99. Mbiriri, Partson stały sekretarz w ministerstwie samorządu, robót publicznych i urbanizacji. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
100. Mhandu, Cairo (alias Kairo) major Narodowych Sił Zbrojnych Zimbabwe (ZNA). Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
101. Mhonda, Fidellis pułkownik, Rushinga. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i po ich zakończeniu.
102. Midzi, Amos Bernard (Mugenva) były minister ds. kopalń i rozwoju górnictwa (były minister ds. energii i rozwoju sieci energetycznych), ur. 4.7.1952 r. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
103. Mnangagwa, Emmerson Dambudzo minister ds. gospodarki mieszkaniowej na terenach wiejskich i udogodnień socjalnych (były przewodniczący parlamentu), ur. 15.9.1946 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
104. Mohadi, Kembo Campbell Dugishi minister spraw wewnętrznych (były wiceminister ds. samorządu lokalnego, robót publicznych i gospodarki mieszkaniowej), ur. 15.11.1949 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
105. Mombeshora, Millicent Sibongile szef ds. planowania strategicznego i projektów specjalnych, Reserve Bank of Zimbabwe, ur. 8.7.1965 r., Paszport BN177069. Osoba powiązana z rządem i współdziałająca przy tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
106. Moyo, Gilbert "weteran wojenny", przywódca milicji ZANU-PF. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru w Mashonaland Zachodnim (Chegutu) prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
107. Moyo, Jonathan były minister stanu ds. informacji i propagandy w Urzędzie Prezydenta, ur. 12.1.1957 r. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady podstawowych swobód.
108. Moyo, July Gabarari były minister ds. energii i rozwoju sieci energetycznych (były minister ds. służby publicznej, pracy i opieki społecznej), ur. 7.5.1950 r. Były członek rządu nadal mający z nim powiązania.
109. Moyo, Sibusio Bussie generał brygady ZNA. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i po ich zakończeniu.
110. Moyo, Simon Khaya ambasador w Republice Południowej Afryki, zastępca sekretarza ds. prawnych w Biurze Politycznym ZANU-PF, ur. w 1945 r. Członek Biura Politycznego nadal mający powiązania z rządem i jego polityką.
111. Mpabanga, S. ambasador w Republice Południowej Afryki, zastępca sekretarza ds. prawnych w Biurze Politycznym ZANU-PF, ur. w 1945 r. Członek Biura Politycznego nadal mający powiązania z rządem i jego polityką.
112. Mpofu, Obert Moses minister przemysłu i handlu międzynarodowego (były gubernator prowincji Matabeleland Północny), zastępca sekretarza ds. bezpieczeństwa narodowego w Biurze Politycznym ZANU-PF, ur. 12.10.1951 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
113. skreślony
114. Msipa, Cephas George były gubernator prowincji Midlands, ur. 7.7.1931 r. Ma powiązania z rządem i ponosi znaczną odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka.
115. Muchechetere, Happison pełniący obowiązki dyrektora Zimbabwe Broadcasting Corporation. Ma powiązania z rządem i jest zaangażowany w działania, które poważnie naruszają wolność wyrażania opinii i wolność mediów.
116. Muchena, Henry wicemarszałek sił powietrznych, Midlands. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
117. Muchena, Olivia Nyembesi (alias Nyembezi) minister stanu ds. nauki i techniki przy Urzędzie Prezydenta (była minister stanu przy urzędzie wiceprezydenta Msiki), ur. 18.8.1946 r. Członek rządu zaangażowana w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
118. Muchinguri, Oppah Chamu Zvipange sekretarz ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn i kultury w Biurze Politycznym ZANU-PF, były minister ds. kobiet, równouprawnienia kobiet i mężczyzn i rozwoju społeczności, ur. 14.12.1958 r. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
119. Muchono, C. podpułkownik, Mwenezi Zachodnie. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
120. Mudede, Tobaiwa (alias Tonneth) dyrektor Centralnego Urzędu Statystycznego, ur. 22.12.1942 r. Ma powiązania z rządem i udział w tworzeniu polityki państwa lub kierowaniu nią.
121. Mudenge, Isack Stanislaus Gorerazvo minister szkolnictwa wyższego (były minister spraw zagranicznych), ur. 17.12.1941 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
122. Mudonhi, Columbus zastępca inspektora Policji Republiki Zimbabwe (ZRP). Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i po ich zakończeniu. .
123. Mudzvova, Paul sierżant. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i po ich zakończeniu.
124. Mugabe, Grace ur. 23.7.1965, paszport AD001159. Małżonka szefa rządu zaangażowana w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
125. Mugabe, Leo dyrektor Zimbabwe Defence Industries, ur. 28.8.1962 (lub 28.2.1957). Biznesmen mający silne powiązania z rządem Zimbabwe, bratanek Roberta Mugabe.
126. Mugabe, Sabina starszy członek Komitetu Biura Politycznego ZANU-PF, ur. 14.10.1934 r. Członek Biura Politycznego mająca silne powiązania z rządem i jego polityką.
127. Mugariri, Bothwell były starszy podkomisarz policji. Były członek sił bezpieczeństwa, w dużej mierze odpowiedzialny za poważne naruszenia wolności organizowania pokojowych zgromadzeń
128. Muguti, Edwin wiceminister zdrowia i opieki nad dziećmi, ur. w 1965 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
129. Mujuru, Joyce Teurai Ropa wiceprezydent (była minister zasobów wodnych i rozwoju infrastruktury), ur. 15.4.1955 r. Członek rządu zaangażowana w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
130. Mujuru, Solomon T.R. starszy członek Komitetu Biura Politycznego ZANU-PF, ur. 1.5.1949 r. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
131. Mukosi, Musoro Wegomo producent pracujacy dla Zimbabwe Broadcasting Corporation. Podżegał do inspirowanej przez rząd kampanii terroru prowadzonej przed wyborami w 2008 r. i w ich trakcie.
132. Mumba, Isaac superintendent. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i po ich zakończeniu.
133. Mumbengegwi, Samuel Creighton były minister finansów (były minister ds. rozdziału majątku i upodmiotowienia), ur. 23.10.1942 r. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
134. Mumbengegwi, Simbarashe Simbanenduku minister spraw zagranicznych, ur. 20.7.1945 r. Paszport: AD001086. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
135. Murerwa, Herbert Muchemwa były minister finansów, ur. 31.7.1941 r. Były członek rządu nadal mający z nim powiązania.
136. Musariri, Munyaradzi podkomisarz policji. Członek sił bezpieczeństwa odpowiedzialny za poważne naruszenia wolności organizowania pokojowych zgromadzeń.
137. Mushohwe, Christopher Chindoti gubernator prowincji Manicaland. (Były minister transportu i komunikacji, były wiceminister transportu i komunikacji), ur. 6.2.1954 r. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
138. Mutasa, Didymus Noel Edwin minister stanu ds. bezpieczeństwa narodowego, reformy rolnej i przesiedleń w Urzędzie Prezydenta, ZANU-PF, sekretarz ds. administracyjnych, ur. 27.7.1935 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
139. Mutasa, Gertrude pułkownik Zimbabwe Defence Force, żona Didymusa Mutasa (pkt 138). Zaangażowana w ataki na farmy, podczas których grożono śmiercią.
140. Mutasa, Justin Mutsawehuni Przewodniczący Zimbabwe Broadcasting Holdings i dyrektor Zimbabwe Newspapers, ur. 6.4.1954 r., paszport BN498951. Osoba powiązana z rządem i zaangażowana w działania poważnie naruszające wolność wyrażania opinii i wolność mediów.
141. Mutezo, Munacho były minister zasobów wodnych i rozwoju infrastruktury. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
142. Mutinhiri, Ambros (alias Ambrose) minister ds. rozwoju młodzieży, równouprawnienia kobiet i mężczyzn i tworzenia miejsc pracy, brygadier w stanie spoczynku. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
143. Mutinhiri, Tracey wiceminister ds. rozdziału majątku i upodmiotowienia (była wicemarszałek senatu). Członek rządu i jako taka zaangażowana w zaangażowana w działania, które poważne naruszają zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i praworządności.
144. Mutiwekuziva, Kenneth Kaparadza były wiceminister ds. rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, rozwoju i tworzenia miejsc pracy, ur. 27.5.1948 r. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
145. Mutsvunguma, S. pułkownik, Headlands, osoba bezpośrednio zaangażowana w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie
146. Muzenda, Tsitsi V. starszy sekretarz Biura Politycznego ZANU-PF, ur. 28.10.1922 r. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
147. Muzonzini, Elisha brygadier (były dyrektor generalny Centralnej Organizacji Wywiadowczej), ur. 24.6.1957 r. Były członek sił bezpieczeństwa ogólnie odpowiedzialny za poważne naruszenia wolności organizowania pokojowych zgromadzeń.
148. Mzembi, Walter wiceminister zasobów wodnych i rozwoju infrastruktury, ur. 16.3.1964 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
149. Mzilikazi, Morgan S. pułkownik (MID), Buhera Środkowa, osoba bezpośrednio zaangażowana w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie
150. Ncube, Abedinico wiceminister ds. służby publicznej, pracy i opieki społecznej (były wiceminister spraw zagranicznych), ur. 13.10.1954 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
151. Ndlovu, Naison K. wiceprzewodniczący senatu i sekretarz Biura Politycznego ZANU-PF ds. produkcji i pracy, ur. 22.10.1930 r. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
152. Ndlovu, Richard zastępca intendenta Biura Politycznego ZANU (PF), ur. 26.6.1942 r. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
153. Ndlovu, Sikhanyiso były minister informacji i reklamy (były wiceminister szkolnictwa wyższego i uniwersyteckiego), ur. 20.9.1949 r. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
154. Nguni, Sylvester minister rozwoju gospodarczego (były wiceminister rolnictwa), ur. 4.8.1955 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
155. Nhema, Francis minister środowiska i turystyki, ur. 7.4.1959 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
156. Nkala, Herbert prezes Zimbabwe Newspapers, która to firma drukuje państwowe wydawnictwa propagandowe, oraz prezes First Banking Corporation.
157. Nkomo, John Landa były przewodniczący parlamentu (House of Assembly), (były minister ds. operacji specjalnych przy Urzędzie Prezydenta), krajowy przewodniczący ZANU-PF, ur. 22.8.1934 r. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
158. Nyambuya, Michael Reuben były minister ds. energii i rozwoju sieci energetycznych (były generał broni, gubernator prowincji Manicaland), ur. 23.7.1955 r. Były członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
159. Nyanhongo, Magadzire Hubert wiceminister transportu i komunikacji. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
160. Nyathi, George zastępca sekretarza Biura Politycznego ds. nauki i techniki ZANU (PF). Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
161. Nyawani, Misheck superintendent w stanie spoczynku. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i po ich zakończeniu.
162. Nyikayaramba, Douglas generał brygady, Mashonaland Wschodni. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
163. Nyoni, Sithembiso Gile Glad minister ds. rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw i tworzenia miejsc pracy, ur. 20.9.1949 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
164. Parirenyatwa, Choice żona Davida Parirenyatwy. Zwolenniczka reżimu i osoba czerpiąca korzyści dzięki ścisłemu powiązaniu z kluczowym członkiem rządu.
165. Parirenyatwa, David Pagwese minister ds. zdrowia i opieki nad dziećmi (były wiceminister), ur. 2.8.1950 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
166. Patel, Bharat pełnił w przeszłosci obowiązki prokuratora generalnego. Zaangażowany w działania, które poważne naruszają zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i praworządności.
167. Patel, Khantibhal zastępca sekretarza Biura Politycznego ZANU (PF) ds. finansowych, ur. 28.10.1928 r. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
168. Pote, Selina M. zastępca sekretarza Biura Politycznego ZANU (PF) ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn i kultury. Członek Biura Politycznego mająca silne powiązania z rządem i jego polityką.
169. Rangwani, Dani inspektor policji. Członek sił bezpieczeństwa. Zaangażowany w działania, które poważne naruszają zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i praworządności.
170. Rautenbach, Muller Conrad (alias Billy) Biznesmen, ur. 23.9.1959 r., PO Box CH52, Chisipite, Harare, paszport: BN491589. Biznesmen mający silne powiązania z rządem Zimbabwe, w tym przez wspieranie wyższych urzędników podczas interwencji Zimbabwe w DRK (zob. również pkt 26 w części II).
171. Rugeje, Engelbert Abel generał dywizji, prowincja Masvingo. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
172. Rungani, Victor TC pułkownik, Chikomba. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
173. Ruwodo, Richard generał brygady, promowany 12 sierpnia 2008 r. do rangi generała dywizji (w stanie spoczynku); były p.o.stałego podsekretarza w Ministerstwie Obrony, ur. 14.3.1954 r. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i po ich zakończeniu.
174. Sakabuya, Morris wiceminister ds. samorządu lokalnego, robót publicznych i urbanizacji. Członek rządu zaangażowany w działania, które poważne naruszają zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i praworządności.
175. Sakupwanya, Stanley zastępca sekretarza Biura Politycznego ZANU-PF ds. zdrowia i opieki nad dziećmi. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
176. Samkange, Nelson Tapera Crispen były gubernator prowincji Mashonaland Zachodni. Ma powiązania z rządem i ponosi w dużej mierze odpowiedzialność za poważne naruszenia praw człowieka.
177. Sandi, E. zastępca sekretarza Biura Politycznego ZANU-PF ds. kobiet. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
178. Savanhu, Tendai zastępca sekretarza ZANU (PF) ds. transportu i opieki społecznej, ur. 21.3.1968 r. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
179. Sekeramayi, Sydney (alias Sidney) Tigere minister obrony, ur. 30.3.1944 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
180. Sekeremayi (alias Sekera-mayi), Tsitsi Chihuri żona Sydneya Sekeremayia, ur. 1944. Zwolenniczka reżimu i osoba czerpiąca korzyści dzięki ścisłemu powiązaniu z kluczowym członkiem rządu.
181. Sekeremayi, Lovemore główny urzędnik ds. wyborów. Ma powiązania z rządem i udział w tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
182. Shamu, Webster Kotiwani minister stanu ds. wdrażania polityki (były minister stanu ds. wdrażania polityki w Urzędzie Prezydenta), ur. 6.6.1945 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
183. Shamuyarira, Nathan Marwirakuwa sekretarz Biura Politycznego ZANU-PF ds. informacji i reklamy, ur. 29.9.1928 r. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
184. Shiri, Perence alias Bigboy Samson Chikerema marszałek lotnictwa (siły powietrzne), ur. 1.11.1955 r. Członek sił bezpieczeństwa mający udział w tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
185. Shumba, Isaiah Masvayamwando wiceminister edukacji, sportu i kultury, ur. 3.1.1949 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
186. Shungu, Etherton generał brygady, Mashonaland Środkowe. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
187. Sibanda, Chris pułkownik, prowincja Bulawayo. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
188. Sibanda, Jabulani były przewodniczący Krajowego Stowarzyszenia Weteranów Wojennych, ur. 31.12.1970 r. Ma powiązania z rządem i udział w tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
189. Sibanda, Misheck Julius Mpande sekretarz Gabinetu (następca Charlesa Utete,), ur. 3.5.1949 r. Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
190. Sibanda, Phillip Valerio (alias Valentine) dowódca Armii Krajowej Zimbabwe, generał broni ur. 25.8.1956 r. Członek sił bezpieczeństwa mający udział w tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
191. Sigauke, David generał brygady, prowincja Mash Zachodnie. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
192. Sikosana, Absolom sekretarz Biura Politycznego ZANU (PF) ds. młodzieży. Członek Biura Politycznego mający silne powiązania z rządem i jego polityką.
193. Stamps, Timothy doradca ds. zdrowia w Urzędzie Prezydenta. (Były minister zdrowia), ur.15.10.1936 r. Ma powiązania z rządem i udział w tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
194. Tarumbwa, Nathaniel Charles generał brygady, Manicaland i Mutare Południowe. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię terroru prowadzoną przed wyborami i w ich trakcie.
195. Tomana, Johannes prokurator generalny Zaangażowany w działania, które poważnie naruszają zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i praworządności.
196. Tonderai Matibiri, Innocent zastępca komisarza policji. Członek sił bezpieczeństwa i osoba zaangażowana w działania, które poważnie naruszają zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i praworządności.
197. Udenge, Samuel minister stanu ds. przedsiębiorstw państwowych (były wiceminister rozwoju gospodarczego). Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
198. Utete, Charles przewodniczący Prezydenckiego Komitetu Kontroli nad Gruntami (były sekretarz Gabinetu), ur. 30.10.1938 r. Ma powiązania z rządem i udział w tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią.
199. Veterai, Edmore starszy podkomisarz policji, dowódca policji w Harare. Członek sił bezpieczeństwa ponoszący odpowiedzialność za poważne naruszenia wolności organizowania pokojowych zgromadzeń.
200. Zhuwao, Patrick wiceminister nauki i techniki (siostrzeniec prezydenta Mugabe). Członek rządu zaangażowany w działania istotnie podważające zasady demokracji, poszanowania praw człowieka i państwa prawa.
201. Zimondi, Paradzai dyrektor ds. więziennictwa, ur. 4.3.1947 r. Członek sił bezpieczeństwa mający udział w tworzeniu represyjnej polityki państwa lub kierowaniu nią
202. Zvayi, Caesar dziennikarz oficjalnego prorzadowego dziennika "The Herald". Podżegał do kampanii terroru prowadzonej przed wyborami i w ich trakcie.
203. skreślony

II. PODMIOTY

1. Alpha International (PVT) Ltd Park Road, Camberley, Surrey GU15 2SP, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
2. Breco (Asia Pacific) Ltd Isle of Man Company Registration M78647 - 1st Floor, Falcon Cliff, Palace Road, Douglas IM2 4LB, Isle of Man. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
3. Breco (Eastern Europe) Ltd Isle of Man Company Registration FC0021189 - Falcon Cliff, Palace Road, Douglas IM99 1ZW, Isle of Man; Hurst, Reading Berkshire RG10 0SQ, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
4. Breco (South Africa) Ltd Isle of Man Company Registration Q1962 - Cumbrae House, Market Street, Douglas IM1 2PQ, Isle of Man; 9 Columbus Centre, Pelican Drive, Road Town, Tortola, British Virgin Islands. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
5. Breco (UK) Ltd UK Company Registration 2969104 - London Road, Sunningdale, Ascot, Berkshire SL5 0DJ, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
6. Breco Group Thetford Farm, PO Box HP86, Mount Pleasant, Harare, Zimbabwe; Sandford Lane, Hurst, Reading, Berks RG10 0SQ, UK; London Road, Sunningdale, Ascot, Berks, SL5 0DJ, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
7. Breco International 25 Broad Street, St. Helier JE2 3RR, Jersey. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
8. Breco Nominees Ltd UK Company Registration 2799499 - London Road, Sunningdale, Ascot, Berkshire SL5 0DJ, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
9. Breco Services Ltd UK Company Registration 2824946 - London Road, Sunningdale, Ascot, Berkshire SL5 0DJ, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
10. Cold Comfort Farm Trust Co-operative 7 Cowie Road, Tynwald, Harare, Zimbabwe. Właściciel - Didymus Mutasa, Grace Mugabe jest również udziałowcem.
11. Comoil (PVT) Ltd Block D, Emerald Hill Office, Emerald Park, Harare, Zimbabwe. 2nd Floor, Travel Plaza, 29 Mazoe Street, Box CY22344, Causeway, Harare, Zimbabwe. Właściciel - Saviour Kasukuwere.
12. Corybantes Ltd London Road, Sunningdale, Ascot, Berkshire SL5 0DJ, UK; Titlarks Hill Road, Sunningdale, Ascot, Berkshire, SL5 0JB, UK Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
13. Divine Homes (PVT) Ltd 6 Hillside Shopping Centre, Harare, Zimbabwe; 31 Kensington Highlands, Harare, Zimbabwe; 12 Meredith Drive, Eastlea, Harare, Zimbabwe. Na czele stoi David Chapfika.
14. Echo Delta Holdings Thetford Farm, PO Box HP86, Mount Pleasant, Harare, Zimbabwe; Sandford Lane, Hurst, Reading, Berks RG10 0SQ, UK; London Road, Sunningdale, Ascot, Berks, SL5 0DJ, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
15. Famba Safaris 4 Wayhill Lane, Umwisdale, Harare, Zimbabwe; PO Box CH273, Chisipite, Harare, Zimbabwe. Głównym akcjonariuszem jest Webster Shamu.
16. skreślony
17. skreślony
18. Jongwe Printing and Publishing Company (PVT) Ltd (alias Jongwe Printing and Publishing Co., alias Jongwe Printing and Publishing Company) 14 Austin Road, Coventry Road, Workington, PO Box 5988, Harare, Zimbabwe. Zajmuje się publikacjami ZANU-PF.
19. M & S Syndicate (PVT) Ltd First Floor, Victory House, 88 Robert Mugabe Road, Harare, Zimbabwe; PO Box 1275, Harare, Zimbabwe. Firma inwestycyjna ZANU-PF.
20. Masters International Ltd UK Company Registration 2927685 - London Road, Sunningdale, Ascot, Berkshire SL5 0DJ, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
21. Ndlovu Motorways Sam Nujoma Street, Livingston Avenue, Harare, Zimbabwe. Kontrolowana przez Sikhanyiso Ndlovu.
22. skreślony
23. OSLEG Ltd (alias Operation Sovereign Legitimacy) Lonhoro House, Union Avenue, Harare, Zimbabwe. Kontrolowana przez armię Zimbabwe.
24. Piedmont (UK) Ltd London Road, Sunningdale, Ascot, Berkshire SL5 0DJ, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
25. Raceview Enterprises Zimbabwe. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
26. Ridgepoint Overseas Developments Ltd (alias Ridgepoint Overseas Developments Ltd) C/o: Mossack Fonseca & Co. BVI Ltd, Akara Building, 24 DeCastro St, Road Town, Tortola, Virgin Islands, British; P.O. Box 3136, Road Town, Tortola, Virgin Islands. Właściciel - Billy Rautenbach.
27. skreślony
28. Scottlee Holdings (PVT) Ltd 124 Josiah Chinamano Avenue, PO Box CY3371, Causeway, Harare, Zimbabwe; London Road, Sunningdale, Berkshire SL5 0DJ, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
29. Scottlee Resorts Ltd 124 Josiah Chinamano Avenue, PO Box CY3371, Causeway, Harare, Zimbabwe; London Road, Sunningdale, Berkshire SL5 0DJ, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
30. Swift Investments (PVT) Ltd 730 Cowie Road, Tynwald, Harare, Zimbabwe; PO Box 3928, Harare, Zimbabwe. Kontrolowana przez ZANU-PF, wśród dyrektorów znajduje się Vitalis Zvinavashe.
31. Timpani Export Ltd Isle of Man Company Registration 3547414 - Falcon Cliff, Palace Road, Douglas IM99 1ZW, Isle of Man; King Street, Newton Abbot, Devon TQ12 2LG, UK; Mapstone Hill, Lustleigh, Newton Abbot, Devon TQ13 9SE, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
32. Tremalt Ltd Thetford Farm, PO Box HP86, Mount Pleasant, Harare, Zimbabwe; Hurst Grove, Hurst, Reading, Berks RG10 0SQ, UK; London Road, Sunningdale, Ascot, Berks, SL5 0DJ, UK. Właściciel - John Arnold Bredenkamp.
33. skreślony
34. skreślony
35. Zidco Holdings (alias. Zidco Holdings (PVT) Ltd) PO Box 1275, Harare, Zimbabwe. holding finansowy ZANU-PF.
36. Zimbabwe Defence Industries 10th floor, Trustee House, 55 Samora Machel Avenue, PO Box 6597, Harare, Zimbabwe.
W całości własność rządu Zimbabwe. Wśród dyrektorów są Leo Mugabe i Solomon Mujuru.
37. skreślony
38. Zimbabwe Mining Development Corporation 90 Mutare Road, PO Box 2628, Harare, Zimbabwe. W całości własność rządu Zimbabwe.
39. skreślony
40. skreślony
* Z dniem 21 lutego 2005 r. okres obowiązywania nin. wspólnego stanowiska został przedłużony do dnia 20 lutego 2006 r., zgodnie z art. 1 wspólnego stanowiska nr 2005/146/WPZiB z dnia 21 lutego 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.49.30).

Z dniem 30 stycznia 2006 r. okres obowiązywania nin. wspólnego stanowiska został przedłużony do dnia 20 lutego 2007 r., zgodnie z art. 1 wspólnego stanowiska nr 2006/51/WPZiB z dnia 30 stycznia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.26.28).

Z dniem 19 lutego 2007 r. okres obowiązywania nin. wspólnego stanowiska został przedłużony do dnia 20 lutego 2008 r., zgodnie z art. 1 wspólnego stanowiska nr 2007/120/WPZiB z dnia 19 lutego 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.51.25).

Z dniem 18 lutego 2008 r. okres obowiązywania nin. wspólnego stanowiska został przedłużony do dnia 20 lutego 2009 r. zgodnie z art. 1 wspólnego stanowiska nr 2008/135/WPZiB z dnia 18 lutego 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.43.39).

Z dniem 26 stycznia 2009 r. okres obowiązywania nin. wspólnego stanowiska został przedłużony do dnia 20 lutego 2010 r. zgodnie z art. 1 wspólnego stanowiska nr 2009/68/WPZiB z dnia 26 stycznia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.23.43).

Z dniem 15 lutego 2010 r. okres obowiązywania nin. wspólnego stanowiska został przedłużony do dnia 20 lutego 2011 r. zgodnie z art. 1 wspólnego stanowiska nr 2010/92/WPZiB z dnia 15 lutego 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.41.6).

1 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 wspólnego stanowiska nr 2008/632/WPZiB z dnia 31 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.205.53) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 31 lipca 2008 r.
2 Art. 4 ust. 3 lit. d) dodana przez art. 1 pkt 2 wspólnego stanowiska nr 2008/632/WPZiB z dnia 31 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.205.53) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 31 lipca 2008 r.
3 Art. 4 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 3 wspólnego stanowiska nr 2008/632/WPZiB z dnia 31 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.205.53) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 31 lipca 2008 r.
4 Art. 4 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 3 wspólnego stanowiska nr 2008/632/WPZiB z dnia 31 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.205.53) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 31 lipca 2008 r.
5 Art. 4 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 4 wspólnego stanowiska nr 2008/632/WPZiB z dnia 31 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.205.53) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 31 lipca 2008 r.
6 Art. 5 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 5 wspólnego stanowiska nr 2008/632/WPZiB z dnia 31 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.205.53) zmieniającego nin. wspólne stanowisko z dniem 31 lipca 2008 r.
7 Załącznik:

-zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2005/444/WPZiB z dnia 13 czerwca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.153.37) zmieniającej nin. wspólne stanowisko z dniem 13 czerwca 2005 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2005/592/WPZiB z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.200.98) zmieniającej nin. wspólne stanowisko z dniem 29 lipca 2005 r.

- zmieniony przez art. 2 wspólnegostanowiskanr 2007/120/WPZiB z dnia 19 lutego 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.51.25) zmieniającegonin. wspólne stanowisko z dniem 19 lutego 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2007/455/WPZiB z dnia 25 czerwca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.172.89) zmieniającej nin. wspólne stanowisko z dniem 25 czerwca 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2008/605/WPZiB z dnia 22 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.194.34) zmieniającej nin. wspólne stanowisko z dniem 22 lipca 2008 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2008/922/WPZiB z dnia 8 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.331.22) zmieniającej nin. wspólne stanowisko z dniem 8 grudnia 2008 r.

- zmieniony przez art. 2 wspólnego stanowiskanr 2009/68/WPZiB z dnia 26 stycznia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.23.43) zmieniającegonin. wspólne stanowisko z dniem 26 stycznia 2009 r.

- zmieniony przez art. 2 decyzji nr 2010/92/WPZiB z dnia 15 lutego 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.41.6) zmieniającej nin. wspólne stanowisko z dniem 15 lutego 2010 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2010/121/WPZiB z dnia 25 lutego 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.49.30) zmieniającej nin. wspólne stanowisko z dniem 25 lutego 2010 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024