Rozporządzenie 104/2004 ustanawiające zasady w sprawie organizacji i składu komisji odwoławczej Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI NR 104/2004/WE
z dnia 22 stycznia 2004 r.
ustanawiające zasady w sprawie organizacji i składu komisji odwoławczej Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH:

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1592/2002 z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie wspólnych zasad w zakresie lotnictwa cywilnego i utworzenia Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1701/2003(2), w szczególności jego art. 31 ust. 3 i art. 32 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie nr 1592/2002 upoważnia Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (Agencja) do podejmowania indywidualnych decyzji w zakresie certyfikatów zdatności do lotu i wymogów ochrony środowiska, kontroli przedsiębiorstw oraz uiszczania odpowiednich prowizji i opłat; ustanawia ponadto komisję odwoławczą, do której można się odwołać od takich indywidualnych decyzji Agencji.

(2) Artykuły 31 i 32 rozporządzenia (WE) nr 1592/2002 pozwalają Komisji przyjmować szczegółowe zasady dotyczące liczby komisji odwoławczych, przydział obowiązków, kwalifikacji wymaganych od członków każdej komisji oraz uprawnień poszczególnych członków w fazie przygotowawczej do podjęcia decyzji, jak i zasad głosowania.

(3) Zakłada się, że liczba odwołań będzie ograniczona przynajmniej tak długo, jak długo nie będzie zmienione rozporządzenie (WE) 1592/2002 w celu poszerzenia jego zakresu i objęcia nim eksploatacji i licencjonowania załóg.

(4) Komisja będzie badała zagadnienia wymagające przede wszystkim wysokiego poziomu ogólnego doświadczenia technicznego w zakresie certyfikacji; konieczne jest, aby komisji odwoławczej przewodniczył członek o wykształceniu prawniczym z uznanym doświadczeniem w zakresie prawa wspólnotowego i międzynarodowego. Członek ten powinien być przewodniczącym.

(5) By ułatwić obsługę i dysponowania odwołaniami, do każdej sprawy należy przydzielić sprawozdawcę odpowiedzialnego inter alia za przygotowanie obiegu pism między stronami i projektów decyzji.

(6) By zapewnić płynną i wydajną działalność komisji odwoławczej, powinien ją obsługiwać sekretariat, którego personel będzie odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju pomoc niezwiązaną z decyzjami prawnymi oraz technicznymi.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne ze stanowiskiem Komitetu powołanego na mocy art. 54 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1592/2002,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Liczba izb

Ustanawia się komisję odwoławczą w celu podejmowania decyzji w sprawie odwołań od decyzji określonych w art. 35 rozporządzenia nr 1592/2002.

Artykuł  2

Kwalifikacje członków

1.
Komisja odwoławcza składa się z dwóch członków o wykształceniu technicznym i jednego członka o wykształceniu prawniczym, który jest przewodniczącym komisji odwoławczej.
2.
Członkowie o wykształceniu technicznym i ich zastępcy legitymują się wykształceniem wyższym lub równoważnymi kwalifikacjami oraz posiadają zasadnicze doświadczenie zawodowe w zakresie certyfikacji, w jednej lub wielu dyscyplinach wymienionych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
3.
Członek o wykształceniu prawniczym i jego zastępca są absolwentami wydziału prawa i mogą wykazać się uznanym doświadczeniem w zakresie prawa wspólnotowego i międzynarodowego.
Artykuł  3

Uprawnienia przewodniczącego

1.
Przewodniczący zwołuje komisję odwoławczą. Przewodniczący zapewnia jakość i spójność decyzji komisji.
2.
Przewodniczący przydziela rozpatrzenie odwołania jednemu z członków komisji jako sprawozdawcy.
Artykuł  4

Zadania sprawozdawcy

1.
Sprawozdawca dokonuje wstępnego przeglądu odwołania.
2.
Sprawozdawca zapewnia ścisłe konsultacje i wymianę informacji ze stronami postępowania. W tym celu, sprawozdawca:

a) pod kierunkiem przewodniczącego komisji przygotowuje komunikaty dla stron

b) informuje stronę postępowania o wadach, które należy usunąć

c) ustala odpowiednie terminy proceduralne zgodnie z art. 39 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1592/2002 i

d) podpisuje wszystkie komunikaty w imieniu komisji.

3.
Sprawozdawca przygotowuje wewnętrzne posiedzenia komisji i postępowanie ustne.
4.
Sprawozdawca przygotowuje projekt decyzji.
Artykuł  5

Sekretariat komisji odwoławczej

1.
Dyrektor wykonawczy ustanawia sekretariat komisji odwoławczej. Pracownicy sekretariatu nie biorą udziału w postępowaniach Agencji dotyczących decyzji, od których przysługuje odwołanie.
2.
Pracownicy sekretariatu odpowiadają w szczególności za:

a) prowadzenie założonego przez przewodniczącego rejestru, do którego w porządku chronologicznym wprowadzane są wszystkie odwołania i dotyczące ich dokumenty

b) odbiór, przekazywanie i nadzór nad dokumentami

c) wykonywanie innych czynności pomocniczych na rzecz komisji odwoławczej niezwiązanych z decyzjami prawnymi oraz technicznymi, w szczególności w związku z reprezentowaniem, dostarczaniem tłumaczeń i komunikatami

d) przedkładanie przewodniczącemu komisji sprawozdania w sprawie formalnej dopuszczalności nowo złożonego odwołania

e) sporządzanie, w razie konieczności, protokołu z postępowań ustnych.

Artykuł  6

Obrady

1.
W obradach uczestniczą jedynie członkowie komisji; jednak przewodniczący komisji może upoważnić innych urzędników, takich jak pracownicy sekretariatu lub tłumacze, do wzięcia w nich udziału. Obrady są tajne.
2.
Podczas obrad członków komisji w pierwszej kolejności wypowiada się sprawozdawca, przewodniczący wypowiada się ostatni.
Artykuł  7

Zasady i porządek głosowania

1.
Decyzje komisji odwoławczej podejmowane są głosami większości członków. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos przewodniczącego.
2.
W przypadku konieczności głosowania, głosy oddawane są w kolejności zgodnie z art. 6 ust. 2. Wstrzymanie się od głosowania jest niedopuszczalne.
Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 stycznia 2004 r.

W imieniu Komisji
Loyola DE PALACIO
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 240 z 7.9.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 243 z 27.9.2003, str. 5.

ZAŁĄCZNIK 

LISTA DYSCYPLIN

1. Następujące dyscypliny techniczne:

i) lot/wydajność

ii) struktura

iii) systemy hydromechaniczne

iv) wirniki/systemy transmisji

v) system elektryczny/HIRF/uderzenie pioruna

vi) awionika/oprogramowanie

vii) zespół silnikowy/systemy paliwowe

viii) bezpieczeństwo kabiny/systemy dotyczące środowiska

ix) hałas/emisje

x) trwała zdatność do lotu/dyrektywy dotyczące zdatności do lotu stosowane odnośnie do następujących produktów, ich części i wyposażenia:

a) duże samoloty

b) wiropłaty

c) małe samoloty

d) balony/sterowce/szybowce/UAV

e) silniki/agregaty prądotwórcze/śmigła.

2. Zatwierdzenia i systemy jakości związane z:

i) organizacjami projektującymi

ii) organizacjami produkującymi

iii) organizacjami serwisującymi.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.16.20

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 104/2004 ustanawiające zasady w sprawie organizacji i składu komisji odwoławczej Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego
Data aktu: 22/01/2004
Data ogłoszenia: 23/01/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 12/02/2004