Decyzja 2002/260/WE dotycząca utworzenia Grupy Dyrektorów Generalnych ds. Stosunków Przemysłowych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 27 marca 2002 r.
dotycząca utworzenia Grupy Dyrektorów Generalnych ds. Stosunków Przemysłowych

(2002/260/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 6 kwietnia 2002 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 211,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W swoim komunikacie dotyczącym Agendy Polityki Społecznej(1) Komisja podkreśliła potrzebę pozytywnych i dynamicznych wzajemnych relacji polityki gospodarczej, polityki społecznej i polityki zatrudnienia; Komisja potwierdza w szczególności swoje zobowiązanie do uwzględnienia zmian środowiska pracy oraz proponuje pewne działania w celu unowocześnienia i poprawy stosunków przemysłowych.

(2) W tym kontekście obowiązujące ustawodawstwo musi zostać dostosowane i poprawione w celu odzwierciedlania nowej gospodarki, aby wspierać nową równowagę między elastycznością i zabezpieczeniem pracowników.

(3) W tym celu należy stworzyć grupę wysokiego szczebla w celach doradzania Komisji, z własnej inicjatywy lub na wniosek, w celu pomocy w jej pracach, w przygotowaniu nowych inicjatyw wspólnotowych, przeglądania dorobku wspólnotowego, organizowaniu studiów, analiz i badań, oceniania i wprowadzania w życie wspólnotowego prawa pracy oraz zapewniania szkoleń i informacji o prawie wspólnotowym. Komisja może również rozwijać wymianę innowacyjnych doświadczeń i upowszechnianie dobrych praktyk w tym zakresie.

(4) Taka grupa wysokiego szczebla wspierałaby bardziej ścisłą współpracę między Państwami Członkowskimi i Komisją, z poszanowaniem zasady pomocniczości. Taka współpraca staje się bardzo ważna w związku z nadchodzącym rozszerzeniem Unii, a także z uwagi na coraz bardziej transgraniczny charakter stosunków przemysłowych, proces ponadgranicznej restrukturyzacji przemysłu i unowocześnienie prawa pracy w celu zdynamizowania rynku pracy oraz jego większej przejrzystości,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Powołuje się Grupę Dyrektorów Generalnych ds. Stosunków Przemysłowych (dalej zwaną Grupą), aby zapewnić organ zajmujący się konsultowaniem, rozpatrywaniem, wymianą i współpracą między Państwami Członkowskimi i Komisją.
2.
Misją Grupy jest:

a) ustanowienie ścisłej współpracy między instytucjami Państw Członkowskich i Komisją w sprawach odnoszących się do:

– przygotowania nowych inicjatyw wspólnotowych w dziedzinie stosunków przemysłowych,

– stosowania i przeglądania dorobku wspólnotowego w dziedzinie prawa pracy,

– opracowywania programów badawczych, analiz, badań, publikacji i środków podnoszących świadomość w zakresie wspólnotowego prawa pracy;

b) monitorowanie postępu polityki w dziedzinie prawa pracy i stosunków przemysłowych;

c) ułatwianie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy.

Artykuł  2
1.
Grupa będzie składać się z Dyrektorów generalnych, właściwych w sprawach stosunków przemysłowych w Państwach Członkowskich.
2.
Grupie będzie przewodniczyć przedstawiciel Komisji.
3.
Grupa może powoływać biegłych lub grupy robocze.
Artykuł  3
1.
Posiedzenia Grupy będą zwoływane przez przewodniczącego z jego inicjatywy albo na wniosek co najmniej połowy członków Grupy.
2.
Posiedzenia Grupy co do zasady będą odbywały się dwa razy w roku.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 marca 2002 r.

W imieniu Komisji
Anna DIAMANTOPOULOU
Członek Komisji

______

(1) COM (2000) 379 final.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024