Rozporządzenie 305/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 94/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2826/2000 w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 305/2002
z dnia 18 lutego 2002 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 94/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2826/2000 w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2826/2000 z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym(1), w szczególności jego art. 12 i 16,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Załącznik I lit. b) do rozporządzenia Komisji (WE) nr 94/2002(2) umieszcza żywe rośliny i produkty kwiaciarskie wśród produktów, które mogą korzystać ze środków promocyjnych. Jednakże załącznik III do tego rozporządzenia nie zawiera wytycznych dla tego sektora.

(2) Z tego względu dla produktów sektora żywych roślin i produktów kwiaciarskich należy ustanowić wytyczne określające ogólną politykę przeprowadzania kampanii.

(3) Wytyczne podają ogólne wskazówki co do adresatów i celów, jakie mają być osiągnięte, głównego przesłania i używanych instrumentów, czasu stosowania środków i założeń budżetowych.

(4) Wytyczne uwzględniają zarówno sytuację rynkową, jak i wyniki oceny kampanii promocyjnych przeprowadzonych w latach 1997-2000.

(5) Na wniosek kilku Państw Członkowskich należy uaktualnić informacje znajdujące się w załączniku II do powyższego rozporządzenia.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią wspólnego posiedzenia Komitetów Zarządzających odpowiadających za promocję produktów rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Tekst załącznika I do niniejszego rozporządzenia dodaje się do załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 94/2002.

Artykuł  2

Załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 94/2002 zastępuje się załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 lutego 2002 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 328 z 21.12.2000, str. 2.

(2) Dz.U. L 17 z 19.1.2002, str. 20.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

ROŚLINY ŻYWE I PRODUKTY KWIACIARSKIE

1. PRZEGLĄD SYTUACJI

Sytuację po stronie podaży w sektorze charakteryzuje rosnąca konkurencja między produktami pochodzącymi ze Wspólnoty i produktami z państw trzecich.

Badania oceniające kampanie promocyjne przeprowadzone w latach 1997-2000 sugerują, że w celu ułatwienia zbytu produkcji wspólnotowej w Unii Europejskiej cały łańcuch od producenta do dystrybutora wymaga lepszej organizacji i racjonalizacji, a konsumenci winni być lepiej poinformowani o charakterystycznych cechach produktów.

2. CELE

– Zwiększenie popytu na kwiaty i rośliny pochodzące ze Wspólnoty.

– Racjonalizacja branży każdego Państwa Członkowskiego i lepsze informowanie uczestników na wszystkich etapach, w szczególności zachęcające do działań korzystnych dla środowiska.

– Wzmocnienie partnerstwa między profesjonalistami z różnych Państw Członkowskich umożliwiające między innymi dzielenie się najbardziej zaawansowaną wiedzą w sektorze i prowadzące do rozwoju określonych produktów.

3. GŁÓWNI ADRESACI

– producenci

– szkółki

– dystrybutorzy

– studenci

– propagatorzy opinii: dziennikarze, nauczyciele

– konsumenci.

4. GŁÓWNE PRZESŁANIA

– jakość produktów europejskich

– metody produkcji przyjazne dla środowiska

– techniki nastawione na produkty o większej trwałości

– optymalna różnorodność odmian roślin i kwiatów.

5. GŁÓWNE KANAŁY

– targi i wystawy: stoiska prezentujące produkty kilku Państw Członkowskich

– szkolenia dla profesjonalistów, konsumentów oraz studentów

– dzielenie się wiedzą celem zwiększenia trwałości produktu

– działania informacyjne dla konsumentów poprzez prasę, a także inicjatywy takie, jak wydawanie katalogów, kalendarzy działkowca i o ile możliwe kampanie "roślina miesiąca": działania związane z promocją roślin doniczkowych

– zwiększone wykorzystanie mediów elektronicznych (internet, CD-ROM itp.).

6. CZAS TRWANIA PROGRAMU

12 do 36 miesięcy, z priorytetem dla programów prezentujących strategię i należycie uzasadnione cele dla każdego etapu.

7. ZAŁOŻENIA BUDŻETOWE

4 mln EUR.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II

LISTA WŁAŚCIWYCH ORGANÓW W PAŃSTWACH CZŁONKOWSKICH

(do wykonywania rozporządzeń (WE) nr 2702/1999 i (WE) nr 2826/2000)

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.47.12

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 305/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 94/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2826/2000 w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym
Data aktu: 18/02/2002
Data ogłoszenia: 19/02/2002
Data wejścia w życie: 26/02/2002, 01/05/2004