Rozporządzenie 704/2002 czasowo zawieszające autonomiczne cła Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych oraz otwierające i ustanawiające zarządzanie autonomicznymi wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na przywóz niektórych produktów rybołówstwa na Wyspy Kanaryjskie

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 704/2002
z dnia 25 marca 2002 r.
czasowo zawieszające autonomiczne cła Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych oraz otwierające i ustanawiające zarządzanie autonomicznymi wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na przywóz niektórych produktów rybołówstwa na Wyspy Kanaryjskie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 299 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji (1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,

uwzględniając opinię Komitetu Regionów,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W październiku i listopadzie 2000 r. władze hiszpańskie poprosiły o utrzymanie w okresie kolejnych 10 lat środków w ramach Wspólnej Taryfy Celnej (WTC) dla Wysp Kanaryjskich, pierwotnie wprowadzonych rozporządzeniem Rady (EWG) nr 1911/91 z dnia 26 czerwca 1991 w sprawie stosowania przepisów prawa wspólnotowego w odniesieniu do Wysp Kanaryjskich (3), które wygasło dnia 31 grudnia 2001 r., oraz przedłożyły określoną dokumentację uzasadniającą ich żądanie. Czas na ocenę dokumentacji był jednak niewystarczający dla sformułowania ostatecznego wniosku o tym, czy utrzymanie środków na okres, o który wnioskowano, było nadal uzasadnione.

(2) Stosowanie środków taryfowych zostało w związku z tym przedłużone o jeden rok rozporządzeniem Rady (WE) nr 1105/2001 z dnia 30 maja 2001 r. zmieniającym rozporządzenie (EWG) nr 1911/91(4) i (WE) nr 1106/2001 z dnia 30 maja 2001 r. przedłużające okres stosowania rozporządzenia (EWG) nr 3621/92 czasowo zawieszającego autonomiczne cła Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów rybołówstwa na Wyspy Kanaryjskie oraz rozporządzenia (WE) nr 527/96 czasowo zawieszającego autonomiczne cła Wspólnej Taryfy Celnej i stopniowo wprowadzającego cła Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych na Wyspy Kanaryjskie (5).

(3) Od wprowadzenia szczególnych środków dla Wysp Kanaryjskich w 1991 r., sytuacja gospodarcza w regionie uległa znaczącej poprawie. Średni dochód pracowników osiągnął poziom odpowiadający średniej w Hiszpanii. Bezrobocie spadło do poziomu średniej w Hiszpanii (około 12 %), a różnica w standardzie życia ludności wysp i Hiszpanii prawie się wyrównała. Rozwój ten był głównie spowodowany olbrzymim wzrostem w sektorze turystycznym i związanym z nim handlu oraz poprawą w sektorze rolnym.

(4) Jednocześnie odnotowano, iż rozwój sektora wytwórczego był jednak o wiele wolniejszy niż rozwój pozostałych dwóch sektorów i że przemysł ten jest zagrożony całkowitą marginalizacją. Udział tego sektora w produkcie krajowym brutto (PKB) Wysp Kanaryjskich spadł w ciągu ostatnich dwóch lat do poziomu poniżej 6 % lokalnego PKB. Powody tego spadku zostaną wyjaśnione poniżej. Dalsza dekoniunktura w tej dziedzinie gospodarki stwarza ryzyko, że biorąc pod uwagę częste zmiany w międzynarodowej turystyce, od której wyspy są coraz bardziej uzależnione, ogólna sytuacja gospodarcza stanie się bardziej niestabilna.

(5) Do chwili obecnej sektor przemysłu na Wyspach Kanaryjskich produkuje głównie na potrzeby lokalnego rynku wysp i ma, pomimo bliskości kontynentu afrykańskiego, olbrzymie trudności w znalezieniu nabywców na swoje produkty spoza wysp. Ta trudna sytuacja jest spowodowana głównie brakiem środków transportu i wysokimi kosztami transportu przy zakupie i dystrybucji towarów. Ma to negatywny wpływ na koszty produkcji wyrobów gotowych, co może doprowadzić do wzrostu tych kosztów do 12 %, w zależności od rodzaju produktu, w porównaniu z kosztami produkcji w podobnych spółkach na Półwyspie Iberyjskim. Co więcej, wzrost cen energii i jego wpływ na koszty transportu na świecie w ciągu ostatnich dwóch lat z pewnością przyczyniły się do dalszego spadku konkurencyjności sektora przemysłu na wyspach. Ponadto, korzyści wynikające z zawieszenia taryf autonomicznych, wprowadzanych od 1991 r. w celu wspierania rozwoju tego sektora, były jednocześnie stale ograniczane. Konsekwencją tego był znaczący spadek konkurencyjności lokalnego przemysłu w stosunku do jego konkurentów w Hiszpanii i pozostałych częściach Wspólnoty.

(6) Obydwa aspekty przyczyniły się do zastoju w rozwoju przemysłu, prowadzącego do wyłączenia tego sektora z ogólnego rozwoju gospodarczego Wysp Kanaryjskich.

(7) Biorąc pod uwagę społeczny i gospodarczy rozwój Wysp Kanaryjskich od 1991 r., zniesienie do końca 2001 r. obowiązujących autonomicznych środków taryfowych nie jest właściwe. Zniesienie tych środków spowodowałoby bezpośredni skutek inflacyjny na rynku Wysp Kanaryjskich i w mniejszym lub większym stopniu zagrażałoby istnieniu już i tak bardzo niewielkiej bazy przemysłowej wysp. Jednakże niezbędne jest dokonanie zmian środków taryfowych, które uwzględniałyby zmiany w sytuacji społecznej i gospodarczej ludzi zamieszkujących wyspy, niskiej konkurencyjności lokalnego przemysłu oraz zmiany stawek celnych Wspólnej Taryfy Celnej, w związku z wynikami Rundy Urugwajskiej.

(8) W związku z tym należy dokonać rozróżnienia w podejściu do produktów przemysłowych dla końcowego konsumenta, dóbr inwestycyjnych i surowców, części oraz składników do przetworzenia przemysłowego i konserwacji. Produkty objęte na dzień 1 stycznia 2002 r. stawkami celnymi WTC niższymi niż 2 % należy wyłączyć z zawieszenia z uwagi na to, że oddziaływanie gospodarcze wynikające z zawieszenia jest uznawane za nieznaczące. Ponadto produkty, których dotyczy projekt decyzji Rady w sprawie uzgodnień dotyczących podatku AIEM, stosowanego na Wyspach Kanaryjskich, należy również wyłączyć z zawieszenia cła, ponieważ byłoby to sprzeczne z zasadą jednolitego rynku o zastąpieniu wspólnotowych opłat celnych podatkami lokalnymi.

(9) Przywóz produktów dla końcowego konsumenta w latach 2000 i 2001 był objęty uprzywilejowanym cłem w wysokości 4,5 %. Ponieważ, od 1991 r. sytuacja gospodarcza i społeczna ludzi zamieszkujących wyspy bardzo wyraźnie się poprawiła oraz uwzględniając, że we Wspólnocie występują inne regiony, których sytuacja gospodarcza jest wyraźnie gorsza i które nie korzystają z podobnych przywilejów, właściwe jest zniesienie zawieszania ceł na produkty dla końcowego konsumenta.

(10) Jednakże w celu uniknięcia skutków inflacyjnych na rynku Wysp Kanaryjskich, zawieszenia i kontyngenty taryfowe należy uchylić stopniowo w okresie pięciu lat.

(11) W celu uniknięcia zakłóceń w handlu produktami dla końcowego konsumenta, zawieszenia należy stosować wyłącznie wobec produktów, które w momencie przedłożenia hiszpańskim władzom celnym działającym na Wyspach Kanaryjskich zgłoszenia celnego, pozwalającego na wprowadzenie do swobodnego obrotu, są wyładowane ze statku lub samolotu i które są wyprowadzane z obszaru celnego po wprowadzeniu do swobodnego obrotu. Należy również wprowadzić szczególne przepisy dotyczące przywozu samochodów silnikowych.

(12) Jak wykazano powyżej, sektor przemysłu stoi dziś w obliczu całkowitego zmarginalizowania i jest bardziej niż kiedykolwiek daleki od możliwości osiągnięcia korzyści skali poprzez sprzedaż swoich produktów klientom spoza wysp. W celu umożliwienia temu sektorowi odzyskania i poprawy konkurencyjności, niezbędne jest wyznaczenie zakresu środków, które dają inwestorom długoterminową perspektywę, a podmiotom gospodarczym umożliwiają osiągnięcie poziomu działalności przemysłowej i handlowej, który zachęca spółki zajmujące się transportem towarów do świadczenia lepszych usług za rozsądne ceny.

(13) Dlatego właściwe jest całkowite zawieszenie stawek celnych WTC, na okres 10 lat, począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r., na dobra inwestycyjne i surowce, części i składniki do przetworzenia przemysłowego i konserwacji, użytkowane przez spółki na Wyspach Kanaryjskich.

(14) Zawieszenia powinny być uzależnione od ostatecznego przeznaczenia produktów, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem celnym.

(15) Wyjątkowe położenie geograficzne Wysp Kanaryjskich w odniesieniu do źródeł zaopatrzenia w niektóre produkty rybołówstwa, które są niezbędne dla krajowej konsumpcji, oznacza dla tego sektora dodatkowe koszty. Ta naturalna przeszkoda może zostać usunięta między innymi przez czasowe zawieszenie ceł przywozowych na dane produkty z państw trzecich w ramach wspólnotowych kontyngentów taryfowych o odpowiednich wielkościach.

(16) Właściwe władze hiszpańskie przedstawiły sprawozdanie na temat funkcjonowaniaustaleń zawieszania taryf w ramach rozporządzenia Rady (EWG) nr 3621/92, a Komisja zbadała wpływ przyjętych środków na przywóz niektórych produktów rybołówstwa na Wyspy Kanaryjskie.

(17) Komisja uznaje, że uzasadnione są dwa kontyngenty taryfowe na niektóre produkty rybołówstwa, ponieważ kontyngenty te mogłyby pokryć zapotrzebowanie rynku krajowego Wysp Kanaryjskich zapewniając jednocześnie, że przepływ przywożonych produktów do Wspólnoty o zmniejszonym cle pozostanie przewidywalny i jasno określony.

(18) W celu uniknięcia bezpośredniego oddziaływania na funkcjonowanie rynku wewnętrznego, należy podjąć środki w celu zapewnienia, aby produkty rybołówstwa, dla których występuje się z wnioskiem o zawieszenie cła, były przeznaczone jedynie na rynek krajowy Wysp Kanaryjskich.

(19) Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (6) skodyfikowało zasady zarządzania kontyngentami taryfowymi przeznaczonymi do stosowania zgodnie z porządkiem chronologicznym dat zgłoszeń celnych.

(20) Należy podjąć środki pozwalające regularne informowanie Komisji o danym przywozie oraz wprowadzić wymóg upoważnienia Komisji, po uzyskaniu opinii Komitetu Kodeksu Celnego, do przyjęcia, jeśli jest to konieczne, tymczasowych środków przeznaczonych do zapobiegania jakiemukolwiek spekulacyjnemu przepływowi lub zakłóceniu w handlu, do czasu przyjęcia ostatecznego rozwiązania przez instytucje wspólnotowe.

(21) Zmiany w Nomenklaturze Scalonej normalnie nie wywołują żadnych istotnych zmian w charakterze środków. W celu uproszczenia, należy wprowadzić wymóg upoważnienia Komisji, zgodnie z opinią Komitetu Kodeksu Celnego, do dokonywania niezbędnych zmian i technicznych dostosowań w załącznikach do niniejszego rozporządzenia, łącznie z publikacją ujednoliconej wersji.

(22) W celu zapewnienia ciągłości środków określonych w rozporządzeniu (EWG) nr 1911/91 niezbędne jest stosowanie od dnia 1 stycznia 2002 r. środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2006 r. cła WTC stosowane w przywozie na Wyspy Kanaryjskie produktów dla końcowego konsumenta, wymienionych w sekcji A załącznika I, zawiesza się na poziomie i zgodnie z harmonogramem ustanowionym we wspomnianej sekcji.
2.
Od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2006 r. cła WTC stosowane w przywozie na Wyspy Kanaryjskie produktów dla końcowego konsumenta, wymienionych w sekcji B załącznika I, zawiesza się na poziomie nieprzekraczającym podanych wielkości, zgodnie z harmonogramem ustanowionym w tej sekcji.
3.
Zawieszenia stosuje się tylko do towarów wyładowanych ze statku lub samolotu zanim zgłoszenie celne pozwalające na wprowadzenie do swobodnego obrotu zostanie przedłożone władzom celnym działającym na Wyspach Kanaryjskich.

Przywożone pojazdy samochodowe oznaczone kodem CN 8703 i motocykle oznaczone kodem CN 8711, na które cła zostały zawieszone zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, muszą być zarejestrowane na okres co najmniej 24 miesięcy przez osoby zamieszkujące na stałe na Wyspach Kanaryjskich, zgodnie z hiszpańskimi przepisami z zakresu ruchu drogowego.

4.
Od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2011 r., cła WTC stosowane w przywozie na Wyspy Kanaryjskie dóbr inwestycyjnych przeznaczonych do użytkowania w celach handlowych i przemysłowych, wymienione w załączniku II, są całkowicie zawieszone. Towary te są użytkowane w okresie co najmniej 24 miesięcy od wprowadzenia do swobodnego obrotu przez podmioty gospodarcze znajdujące się na Wyspach Kanaryjskich.
5.
Od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2011 r., cła WTC stosowane w przywozie na Wyspy Kanaryjskie surowców, części i składników przeznaczonych do przetwarzania przemysłowego i konserwacji, wymienionych w załączniku III, są całkowicie zawieszone.
Artykuł  2
1.
Właściwe władze hiszpańskie podejmują środki niezbędne do zapewnienia zgodności z art. 1. Władze te powiadamiają Komisję o środkach wprowadzonych w życie przed dniem 1 lipca 2002 r.
2.
Zawieszenie ceł, określonych w art. 1 ust. 4 i ust. 5, podlega ostatecznemu przeznaczeniu zgodnie z art. 21 i 82 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 (7) i kontroli ustanowionych we wspólnotowych przepisach wykonawczych do tych artykułów.
3.
Kontyngenty taryfowe wymienione w sekcji B załącznika I i w załączniku IV są zarządzane przez Komisję, zgodnie z art. 308a, 308b i 308c rozporządzenia (EWG) nr 2454/93.
Artykuł  3
1.
Od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2006 r. cła WTC stosowane w przywozie na Wyspy Kanaryjskie produktów rybołówstwa wymienionych w załączniku IV są dla wskazanej ilości całkowicie zawieszone.
2.
Podstawowe wielkości kontyngentu, wymienione w załączniku IV są corocznie zwiększane o 2,5 %.
3.
Prawo stosowania zawieszenia, określone w ust. 1, jest przyznawane wyłącznie produktom przeznaczonym na rynek krajowy Wysp Kanaryjskich. Zawieszenie jest stosowane wyłącznie do produktów rybołówstwa wyładowanych ze statku lub samolotu zanim zgłoszenie celne pozwalające na wprowadzenie do swobodnego obrotu zostanie przedłożone władzom celnym znajdującym się na Wyspach Kanaryjskich.

Właściwe władze hiszpańskie przyjmują środki niezbędne do zapewnienia zgodności, w szczególności poprzez nałożenie ceł WTC, gdy dane produkty są wysłane do innych części obszaru celnego Wspólnoty. Władze te przed dniem 1 lipca 2002 r. powiadamiają Komisję o zastosowanych środkach.

Artykuł  4
1.
Właściwe władze hiszpańskie przesyłają Komisji dnia 1 marca i dnia 1 października każdego roku półroczne sprawozdanie w sprawie przywozu towarów, które objęto prawem stosowania zawieszenia ceł zgodnie z przepisami art. 1. Sprawozdania dotyczą odpowiednio okresu od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia każdego roku. Każde sprawozdanie podaje 8 cyfrowy kod CN, łączną wartość celną i łączną wagę towarów sprowadzonych w okresie sześciu miesięcy. Sprawozdanie jest dzielone na cztery części zgodnie z załącznikami I, II i III do niniejszego rozporządzenia.
2.
Jeśli władze hiszpańskie zechcą wyeliminować dany produkt, bądź dodać nowe produkty do produktów wymienionych w załącznikach II i III do niniejszego rozporządzenia, władze te składają Komisji przed dniem 1 kwietnia każdego roku wniosek z dołączoną, odpowiednią dokumentacją dowodową uzasadniającą wniosek. Komisja dokonuje analizy wniosku na podstawie przedłożonej dokumentacji dowodowej i proponuje Radzie, gdy wniosek zostanie uznany za możliwy do przyjęcia, niezbędne zmiany w załącznikach.
Artykuł  5
1.
Przed dniem 1 czerwca 2004 r. właściwe władze hiszpańskie przedłożą Komisji sprawozdanie w sprawie stosowania środków, określonych w art. 3. Komisja zbada wpływ przyjętych środków i, o ile okaże się to konieczne, zaproponuje Radzie, w oparciu o tę średniookresową analizę, wszelkie właściwe zmiany ilości, które mają być przywożone.
2.
Przed dniem 1 czerwca 2006 r. właściwe władze hiszpańskie przedłożą Komisji sprawozdanie w sprawie stosowania po roku 2004 środków, określonych w art. 3, Komisja dokona ponownej analizy wpływu przyjętych środków i, w oparciu o jej wyniki, przedłoży Radzie wszelkie istotne propozycje na okres po roku 2006.
Artykuł  6
1.
W przypadku gdy Komisja będzie miała powody aby uznać, że zawieszenie wprowadzone niniejszym rozporządzeniem doprowadziło do załamania się handlu określonym produktem, może, po uzyskaniu opinii Komitetu Kodeksu Celnego, czasowo wstrzymać to zawieszenie w drodze rozporządzenia Komisji, na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Dla ceł przywozowych na produkty, dla których zawieszenie zostało tymczasowo uchylone, jest zabezpieczone gwarancją, zaś warunkiem wprowadzenia odpowiednich produktów do swobodnego obrotu na Wyspach Kanaryjskich jest dostarczenie takiej gwarancji.
2.
Gdy Rada, na wniosek Komisji, w terminie 12 miesięcy zdecyduje, że zawieszenie należy definitywnie uchylić, kwoty ceł objęte zabezpieczeniem zostają ostatecznie pobrane.
3.
Jeżeli w terminie 12 miesięcy nie podjęto ostatecznej decyzji, zgodnie z ust. 2, zabezpieczenie zostaje zwolnione.
Artykuł  7

Jeżeli okaże się to konieczne, Komisja może, w drodze rozporządzenia, po uzyskaniu opinii Komitetu Kodeksu Celnego, dokonać zmian i dostosowań technicznych w załącznikach I-IV do niniejszego rozporządzenia, wymaganych w następstwie zmian w Nomenklaturze Scalonej.

Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2002 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 marca 2002 r.

W imieniu Rady
A. M. BIRULÉS Y BERTRÁN
Przewodniczący

_______

(1) Dz.U. C 75 E z 26.03.2002, str. 343.

(2) Opinia wydana dnia 5 lutego 2002 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 171 z 29.06.1991, str. 1.

(4) Dz.U. L 151 z 7.06.2001, str. 1.

(5) Dz.U. L 151 z 7.06.2001, str. 3.

(6) Dz.U. L 253 z 11.10.1993, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 993/2001 (Dz.U. L 141 z 28.05.2001, str. 1).

(7) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2700/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 311 z 12.12.2000, str. 17).

ZAŁĄCZNIKI 

ZAŁĄCZNIK I

PRODUKTY DLA KONSUMENTÓW KOŃCOWYCH

Sekcja A
Kod CN (1) Procent cła Wspólnej Taryfy Celnej na okres
1.01.2002-31.12.2002 1.01.2003-31.12.2004 1.01.2005-31.12.2006 Od 1.01.2007
4011 10 00 60 80 100
4011 40 60 80 100
4011 50 00 60 80 100
4202 11 60 80 100
4202 12 11 60 80 100
4202 12 19 60 80 100
4202 12 50 60 80 100
4202 12 91 60 80 100
4202 12 99 60 80 100
4202 19 10 60 80 100
4202 19 90 60 80 100
4202 21 00 60 80 100
4202 22 10 60 80 100
4202 22 90 60 80 100
4202 29 00 60 80 100
4202 31 00 60 80 100
4202 32 10 60 80 100
4202 32 90 60 80 100
4202 39 00 60 80 100
4202 91 60 80 100
4202 92 11 60 80 100
4202 92 15 60 80 100
4202 92 19 60 80 100
4202 92 91 60 80 100
4202 92 98 60 80 100
4202 99 00 60 80 100
4203 10 00 60 80 100
4203 21 00 60 80 100
4203 29 91 60 80 100
4203 29 99 60 80 100
4203 30 00 60 80 100
4203 40 00 60 80 100
5401 10 90 80 80 100
5401 20 90 80 80 100
5508 10 90 60 80 100
5508 20 90 60 80 100
5511 60 80 100
6101 35 60 80 100
6102 35 60 80 100
6103 35 60 80 100
6104 35 60 80 100
6105 35 60 80 100
6106 35 60 80 100
6107 11 00 35 60 80 100
6107 12 00 35 60 80 100
6107 19 00 35 60 80 100
6107 21 00 35 60 80 100
6107 22 00 35 60 80 100
6107 29 00 35 60 80 100
6107 91 35 60 80 100
6107 92 00 35 60 80 100
6107 99 00 35 60 80 100
6108 11 00 35 60 80 100
6108 19 00 35 60 80 100
6108 21 00 35 60 80 100
6108 22 00 35 60 80 100
6108 29 00 35 60 80 100
6108 31 35 60 80 100
6108 32 35 60 80 100
6108 39 00 35 60 80 100
6108 91 35 60 80 100
6108 92 00 35 60 80 100
6108 99 35 60 80 100
6109 35 60 80 100
6110 11 10 35 60 80 100
6110 11 30 35 60 80 100
6110 11 90 35 60 80 100
6110 12 10 35 60 80 100
6110 12 90 35 60 80 100
6110 19 10 35 60 80 100
6110 19 90 35 60 80 100
6110 20 10 35 60 80 100
6110 20 91 35 60 80 100
6110 20 99 35 60 80 100
6110 30 10 35 60 80 100
6110 30 91 35 60 80 100
6110 30 99 35 60 80 100
6110 90 35 60 80 100
6111 10 10 35 60 80 100
6111 10 90 35 60 80 100
6111 20 10 35 60 80 100
6111 20 90 35 60 80 100
6111 30 10 35 60 80 100
6111 30 90 35 60 80 100
6111 90 00 35 60 80 100
6112 11 00 35 60 80 100
6112 12 00 35 60 80 100
6112 19 00 35 60 80 100
6112 20 00 35 60 80 100
6112 39 10 35 60 80 100
6112 39 90 35 60 80 100
6112 49 10 35 60 80 100
6112 49 90 35 60 80 100
6113 00 10 35 60 80 100
6113 00 90 35 60 80 100
6114 35 60 80 100
6115 35 60 80 100
6116 35 60 80 100
6117 35 60 80 100
6201 35 60 80 100
6202 35 60 80 100
6203 35 60 80 100
6204 35 60 80 100
6205 35 60 80 100
6206 35 60 80 100
6207 11 00 35 60 80 100
6207 19 00 35 60 80 100
6207 21 00 35 60 80 100
6207 22 00 35 60 80 100
6207 29 00 35 60 80 100
6207 91 35 60 80 100
6207 92 00 35 60 80 100
6207 99 00 35 60 80 100
6208 11 00 35 60 80 100
6208 19 35 60 80 100
6208 21 00 35 60 80 100
6208 22 00 35 60 80 100
6208 29 00 35 60 80 100
6208 91 35 60 80 100
6208 92 00 35 60 80 100
6208 99 00 35 60 80 100
6209 35 60 80 100
6210 35 60 80 100
6211 35 60 80 100
6212 35 60 80 100
6213 35 60 80 100
6214 35 60 80 100
6215 35 60 80 100
6216 00 00 35 60 80 100
6217 10 00 35 60 80 100
6301 10 00 35 60 80 100
6301 20 10 35 60 80 100
6301 20 91 35 60 80 100
6301 20 99 35 60 80 100
6301 30 10 35 60 80 100
6301 30 90 35 60 80 100
6301 40 10 35 60 80 100
6301 40 90 35 60 80 100
6301 90 10 35 60 80 100
6301 90 90 35 60 80 100
6303 11 00 35 60 80 100
6303 12 00 35 60 80 100
6303 19 00 35 60 80 100
6303 91 00 35 60 80 100
6303 92 10 35 60 80 100
6303 92 90 35 60 80 100
6303 99 10 35 60 80 100
6303 99 90 35 60 80 100
6304 35 60 80 100
6306 35 60 80 100
6307 10 10 35 60 80 100
6307 10 30 35 60 80 100
6307 10 90 35 60 80 100
6307 20 00 35 60 80 100
6307 90 10 35 60 80 100
6307 90 91 35 60 80 100
6307 90 99 35 60 80 100
6308 00 00 35 60 80 100
6401 35 60 80 100
6402 35 60 80 100
6403 12 00 35 60 80 100
6403 19 00 35 60 80 100
6403 20 00 35 60 80 100
6403 51 35 60 80 100
6403 59 11 35 60 80 100
6403 59 31 35 60 80 100
6403 59 35 35 60 80 100
6403 59 39 35 60 80 100
6403 59 50 35 60 80 100
6403 59 91 35 60 80 100
6403 59 95 35 60 80 100
6403 59 99 35 60 80 100
6403 91 11 35 60 80 100
6403 91 13 35 60 80 100
6403 91 16 35 60 80 100
6403 91 18 35 60 80 100
6403 91 91 35 60 80 100
6403 91 93 35 60 80 100
6403 91 96 35 60 80 100
6403 91 98 35 60 80 100
6403 99 11 35 60 80 100
6403 99 31 35 60 80 100
6403 99 33 35 60 80 100
6403 99 36 35 60 80 100
6403 99 38 35 60 80 100
6403 99 50 35 60 80 100
6403 99 91 35 60 80 100
6403 99 93 35 60 80 100
6403 99 96 35 60 80 100
6403 99 98 35 60 80 100
6404 35 60 80 100
6405 10 35 60 80 100
6405 20 10 35 60 80 100
6405 20 91 35 60 80 100
6405 20 99 35 60 80 100
6405 90 10 35 60 80 100
6405 90 90 35 60 80 100
8418 21 51 60 80 100
8418 21 91 60 80 100
8418 22 00 60 80 100
8418 29 00 60 80 100
8418 30 91 60 80 100
8418 40 91 60 80 100
8422 11 00 60 80 100
8450 11 11 60 80 100
8450 11 19 60 80 100
8469 30 00 60 80 100
8703 35 60 80 100
8711 10 00 60 80 100
8711 20 60 80 100
8711 30 60 80 100
8711 40 00 60 80 100
8711 50 00 60 80 100
8711 90 00 60 80 100
8712 00 60 80 100
9001 80 80 100
9002 11 00 60 80 100
9002 19 00 60 80 100
9002 20 00 60 80 100
9003 80 80 100
9004 60 80 100
9005 60 80 100
9010 60 00 60 80 100
9103 35 60 80 100
9105 11 00 35 60 80 100
9105 19 00 35 60 80 100
9105 21 00 35 60 80 100
9105 29 00 35 60 80 100
9105 91 00 35 60 80 100
9105 99 35 60 80 100
9501 00 35 60 80 100
9502 10 35 60 80 100
9503 30 30 35 60 80 100
9503 41 00 35 60 80 100
9503 60 90 35 60 80 100
9503 70 00 35 60 80 100
9503 80 10 35 60 80 100
9503 90 32 35 60 80 100
9503 90 34 35 60 80 100
9503 90 51 35 60 80 100
9505 10 90 35 60 80 100
9505 90 00 35 60 80 100
9506 11 35 60 80 100
9506 12 00 35 60 80 100
9506 19 00 35 60 80 100
9506 21 00 35 60 80 100
9506 29 00 35 60 80 100
9506 31 00 35 60 80 100
9506 32 00 35 60 80 100
9506 39 35 60 80 100
9506 40 35 60 80 100
9506 51 00 35 60 80 100
9506 59 00 35 60 80 100
9506 61 00 35 60 80 100
9506 62 35 60 80 100
9506 69 90 35 60 80 100
9506 70 30 35 60 80 100
9506 70 90 35 60 80 100
9506 91 10 35 60 80 100
9506 99 90 35 60 80 100
9507 90 00 35 60 80 100
(1) Kody CN obowiązujące na dzień 1 stycznia 2002 r., przyjęte

rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2031/2001 z dnia 6 sierpnia 2001 r.

zmieniającym załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w

sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej, jak również Wspólnej

Taryfy Celnej (Dz.U. L 279 z 23.10.2001).

Sekcja B

Nr Kod CN (1) Procent cła Wspólnej Taryfy Celnej na okres
1.01.2002-31.12.2002 1.01.2003-31.12.2004 1.01.2005-31.12.2006 Od 1.01.2007 Wielkość kontyngentu (wartość w

1.000 EUR)

09.2653 8518 10 80 60 80 100 4.000
8518 21 90 60 80 100
8518 22 90 60 80 100
8518 29 80 60 80 100
8518 30 80 60 80 100
8518 40 91 60 80 100
8518 40 99 60 80 100
8518 50 90 60 80 100
8519 21 00 60 80 100
8519 29 00 60 80 100
8519 31 00 60 80 100
8519 39 00 60 80 100
8519 40 00 60 80 100
8519 93 31 60 80 100
8519 93 39 60 80 100
8519 93 81 60 80 100
8519 93 89 60 80 100
8519 99 12 60 80 100
8519 99 18 60 80 100
8519 99 90 60 80 100
8520 32 19 60 80 100
8520 32 50 60 80 100
8520 32 91 60 80 100
8520 32 99 60 80 100
8520 33 19 60 80 100
8520 33 90 60 80 100
8520 39 10 60 80 100
8520 39 90 60 80 100
8520 90 90 60 80 100
8521 10 30 60 80 100
8521 90 00 60 80 100
8522 10 00 60 80 100
8524 10 00 60 80 100
8524 32 60 80 100
8524 39 20 60 80 100
8524 39 80 60 80 100
8524 51 00 60 80 100
8524 52 00 60 80 100
09.2654 8525 40 19 35 60 80 100 10.000
8525 40 91 35 60 80 100
8525 40 99 35 60 80 100
09.2655 8526 92 90 80 80 100 5.000
8527 12 10 35 60 80 100
8527 12 90 35 60 80 100
8527 13 10 35 60 80 100
8527 13 91 35 60 80 100
8527 13 99 35 60 80 100
8527 21 20 35 60 80 100
8527 21 52 35 60 80 100
8527 21 59 35 60 80 100
8527 21 70 35 60 80 100
8527 21 92 35 60 80 100
8527 21 98 35 60 80 100
8527 29 00 35 60 80 100
8527 31 11 35 60 80 100
8527 31 19 35 60 80 100
8527 31 91 35 60 80 100
8527 31 93 35 60 80 100
8527 31 98 35 60 80 100
8527 32 90 35 60 80 100
8527 39 35 60 80 100
8527 90 98 35 60 80 100
8528 12 35 60 80 100
8528 13 00 35 60 80 100
8528 21 35 60 80 100
8528 22 00 35 60 80 100
8528 30 20 35 60 80 100
8528 30 90 35 60 80 100
8529 10 20 60 80 100
8529 10 31 60 80 100
8529 10 39 60 80 100
8529 10 40 60 80 100
8529 10 45 60 80 100
09.2656 9006 40 00 35 60 80 100 3.000
9006 51 00 35 60 80 100
9006 52 00 35 60 80 100
9006 53 35 60 80 100
9006 61 00 35 60 80 100
9006 62 00 35 60 80 100
9006 69 00 35 60 80 100
9006 99 00 35 60 80 100
9007 11 00 60 80 100
9008 10 00 80 80 100
09.2657 9101 35 60 80 100 3.000
9102 35 60 80 100
9113 10 10 35 60 80 100
9113 10 90 35 60 80 100
9113 20 00 35 60 80 100
9113 90 10 35 60 80 100
9113 90 30 35 60 80 100
9113 90 90 35 60 80 100
(1) Kody CN obowiązujące na dzień 1 stycznia 2002 r., przyjęte rozporządzeniem Komisji

(WE) nr 2031/2001 z dnia 6 sierpnia 2001 r. zmieniającym załącznik I do

rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i

statystycznej, jak również Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 279 z 23.10.2001).

ZAŁĄCZNIK  II

Dobra inwestycyjne użytkowane w celach handlowych i przemysłowych
Kod CN (1) Kod CN (1) Kod CN (1) Kod CN (1) Kod CN (1)
4011 20 8450 11 90 8501 52 93 8701 10 00 9008 20 00
4011 30 90 8450 12 00 8501 52 99 8701 20 9008 30 00
4011 61 00 8450 19 00 8501 53 50 8701 90 90 9008 40 00
4011 62 00 8450 20 00 8501 53 92
4011 63 00 8450 90 00 8501 53 94 8702 10 11 9009 12 00
4011 69 00 8501 53 99 8702 10 19 9009 22 00
4011 92 00 8469 12 00 8501 61 91 8202 10 91 9009 30 00
4011 93 00 8469 20 00 8501 61 99 8702 10 99
4011 94 00 8501 62 90 8702 90 11 9010 10 00
4011 99 00 8472 10 00 8501 63 90 8702 90 19 9010 50 90
4011 29 10 8472 20 00 8501 64 00 8702 90 31
8472 30 00 8702 90 39 9011 10 90
5608 8472 90 10 8518 40 30 8702 90 90 9011 20 90

9011 80 00

8472 90 80 8518 90 00
6403 30 00 8704 21 31 9011 90 90
6403 40 00 8473 10 19 8519 10 00 8704 21 39
8473 40 19 8704 21 91 9012 10 90
8415 10 10 8520 10 00 8704 21 99 9012 90 90
8415 10 90 8501 10 10 8704 22
8415 20 00 8501 10 91 8521 10 80 8704 23 9030 10 90
8415 81 90 8501 10 93 8704 31 31 9030 20 90
8415 82 80 8501 10 99 8522 90 59 8704 31 39 9030 31 90
8415 83 90 8501 20 90 8522 90 98 8704 31 91 9030 39 30
8415 90 90 8501 31 90 8704 31 99 9030 39 91
8501 32 91 8523 30 00 8704 32 9030 39 99
8418 30 99 8501 32 99 8704 90 00
8418 40 99 8501 33 90 8524 53 00 9106
8418 50 8501 34 50 8524 60 00 8705
8418 61 90 8501 34 91 8524 99 90 9107 00 00
8418 69 8501 34 99 9006 10 90
8418 91 8501 40 91 8525 10 80 9006 20 00 9207 10
8418 99 8501 40 99 8525 30 10 9006 30 00 9207 90
8501 51 90 8525 30 90 9006 59 00
8427 8501 52 91 9506 91 90
8526 10 90 9007 19 00
8431 20 00 8526 91 90 9007 20 00 9507 10 00
9507 20 90
9507 30 00

_______

(1) Kody CN obowiązujące na dzień 1 stycznia 2002 r., przyjęte rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2031/2001 z dnia 6 sierpnia 2001 r. zmieniającym załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej, jak również Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 279 z 23.10.2001).

ZAŁĄCZNIK  III

Surowce, części i składniki do przetworzenia przemysłowego i konserwacji
Kod CN (1) Kod CN (1) Kod CN (1) Kod CN (1) Kod CN (1)
3901 4810 14 91 5205 5512 8707
4810 19 10
3904 10 00 4810 22 10 5208 5513 8708
4810 22 91
4407 24 15 4810 29 5209 5514 8714 11 00
4407 24 30 4810 31 00 8714 19 00
4407 25 10 4810 32 10 5210 5515 8714 91
4407 25 30 4810 32 90 8714 92
4407 25 50 4810 92 5212 5516 8714 93
4407 26 10 4810 99 10 8714 94
4407 26 30 4810 99 90 5401 10 11 6001 8714 95 00
4407 26 50 5401 10 19 8714 96
4407 29 05 5108 5401 20 10 6002 40 00 8714 99
4407 29 20 6002 90 00
4407 29 30 5110 00 00 5402 9002 90 90
4407 29 50 6217 90 00
4407 29 83 5111 11 11 5403 9006 91 90
4407 29 85 5111 11 19 6305 10 10
4407 99 50 5111 11 91 5404 10 6305 10 90 9007 91 00
5111 11 99 5404 90 6305 20 00 9007 92 00
4410 5111 19 11 6305 32 11
5111 19 19 5407 6305 32 81 9008 90 00
4412 13 10 5111 19 31 6305 32 89
4412 13 90 5111 19 39 5408 6305 32 90 9010 90 90
4412 14 00 5111 19 91 6305 33 10
4412 19 00 5111 19 99 5501 6305 33 91 9104 00 90
4412 22 10 5111 20 00 6305 33 99
4412 22 91 5111 30 5502 6305 39 00 9108 11 00
4412 22 99 5111 90 10 6305 90 00 9108 12 00
4412 23 00 5111 90 91 5503 9108 19 00
4412 29 5111 90 93 6309 00 00 9108 20 00
4412 92 10 5111 90 99 5504 9108 90 00
4412 92 91 6406
4412 92 99 5112 11 10 5505 10 9109 11 00
4412 93 00 5112 11 90 5505 20 7601 9109 19 90
4412 99 20 5112 19 11 9109 90 90
4412 99 80 5112 19 19 5506 8529 10 70
5112 19 91 8529 10 90 9110 11 10
4803 00 5112 19 99 5507 00 00 8529 90 51 9110 11 90
5112 20 00 8529 90 59 9110 12 00
4804 5112 30 5508 10 11 8529 90 72 9110 19 00
5112 90 10 5508 10 19 8529 90 81 9110 90 00
4805 30 90 5112 90 91 5508 20 10 8529 90 88
4805 91 99 5112 90 93 9111
5112 99 5509 8706 00 11
4810 13 11 8706 00 19 9112
4810 13 91 5510 8706 00 91
4810 14 11 8706 00 99 9114

_______

(2) Kody CN obowiązujące na dzień 1 stycznia 2002 r., przyjęte rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2031/2001 z dnia 6 sierpnia 2001 r. wprowadzającym zmiany do załącznika I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej, jak również Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 279 z 23.10.2001).

ZAŁĄCZNIK  IV

Produkty rybołówstwa
Nr Kod CN Wyszczególnienie Wielkość kontyngentu (w tonach) Cło kontyn-gentowe (%)
09.2997 0303 Ryby, mrożone, z wyłączeniem filetów rybnych i innego rybiego mięsa z pozycji nr 0304 20.000 0
0304 Filety rybne i inne mięso rybie (także rozdrobnione), świeże, chłodzone lub mrożone
09.2651 0306 Skorupiaki, także w skorupach, żywe, świeże, chłodzone, mrożone, suszone, solone lub w solance; skorupiaki w skorupach, gotowane na parze lub w wodzie, także chłodzone, mrożone, suszone, solone lub w solance; mąki, mączki i granulki ze skorupiaków, nadające się do spożycia przez ludzi 20.000 0
0307 Mięczaki, także w skorupach, żywe, świeże, chłodzone, mrożone, suszone, solone lub w solance; wodne bezkręgowce inne niż skorupiaki i mięczaki, żywe, świeże, chłodzone, mrożone, suszone, solone lub w solance; mąki, mączki i granulki z wodnych bezkręgowców innych niż skorupiaki, nadające się do spożycia przez ludzi

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.111.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 704/2002 czasowo zawieszające autonomiczne cła Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych oraz otwierające i ustanawiające zarządzanie autonomicznymi wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na przywóz niektórych produktów rybołówstwa na Wyspy Kanaryjskie
Data aktu: 25/03/2002
Data ogłoszenia: 26/04/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 29/04/2002, 01/01/2002