Decyzja 2002/26/WE ustanawiająca specjalne warunki regulujące przywóz produktów rybołówstwa pochodzących z Republiki Gabonu

DECYZJA KOMISJI
z dnia 11 stycznia 2002 r.
ustanawiająca specjalne warunki regulujące przywóz produktów rybołówstwa pochodzących z Republiki Gabonu

(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 14/3)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2002/26/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 15 stycznia 2002 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/493/EWG z dnia 22 lipca 1991 r., ustanawiającą warunki zdrowotne w zakresie produkcji i wprowadzania na rynek produktów rybołówstwa(1), ostatnio zmienioną dyrektywą Rady 97/79/WE(2), w szczególności jej art. 11 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W Republice Gabonu została przeprowadzona w imieniu Komisji kontrola w celu sprawdzenia warunków, w jakich produkty rybołówstwa są wytwarzane, przechowywane i wysyłane do Wspólnoty.

(2) Przepisy ustawodawstwa gabońskiego w sprawie kontroli zdrowotnej i produktów rybołówstwa mogą być uznane za równorzędne wobec przepisów ustanowionych w dyrektywie 91/493/EWG.

(3) W szczególności Direction Générale des Pêches et de l'Aquaculture (DGPA) du Ministère des Eaux et Forêts, de la Pêche, du Reboisement chargé de l'Environnement et de la Protection de la Nature jest organem właściwym do skutecznego sprawdzania stosowania obowiązujących przepisów.

(4) Należy ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące świadectwa zdrowia, które zgodnie z dyrektywą 91/493/EWG musi towarzyszyć przesyłkom produktów rybnych przywożonych do Wspólnoty z Gabonu. W szczególności wymienione przepisy muszą zawierać określenie wzoru świadectwa, minimalne wymagania co do języka lub języków, w których musi być ono sporządzone, oraz uprawnienia osoby upoważnionej do podpisu.

(5) Znak, który musi być przyklejony na opakowaniach produktów rybołówstwa, powinien zawierać nazwę państwa trzeciego oraz numer atestu/numer rejestracyjny przedsiębiorstwa, statku przetwórni, chłodni lub statku chłodni, z których produkty pochodzą, z wyjątkiem pewnych produktów mrożonych.

(6) Stosownie do art. 11 ust. 4 lit. c) dyrektywy 91/493/EWG musi zostać sporządzony wykaz zatwierdzonych przedsiębiorstw, statków przetwórni lub chłodni oraz wykaz statków chłodni wyposażonych zgodnie z pkt 1-7 załącznika II do dyrektywy Rady 92/48/EWG(3). Wymienione wykazy muszą zostać opracowane na podstawie wiadomości przekazanych przez DGPA do Komisji. W związku z tym na DGPA spoczywa obowiązek zapewnienia zgodności z przepisami ustanowionymi w tym celu w dyrektywie 91/493/EWG.

(7) DGPA dostarczyła urzędowe zaświadczenia co do zgodności z przepisami wymienionymi w rozdziale V Załącznika do dyrektywy 91/493/EWG i odnoszące się do wypełnienia wymogów sanitarnych równorzędnych wobec przewidzianych w wymienionej dyrektywie.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Direction Générale des Pêches et de l'Aquaculture (DGPA) du Ministère des Eaux et Forêts, de la Pêche, du Reboisement chargé de l'Environnement et de la Protection de la Nature jest w Gabonie właściwym organem do sprawdzania i poświadczania zgodności produktów rybołówstwa i akwakultury z wymogami dyrektywy 91/493/EWG.

Artykuł  2

Produkty rybołówstwa i akwakultury pochodzące z Gabonu muszą spełniać następujące warunki:

1) każdej przesyłce musi towarzyszyć numerowany oryginał świadectwa zdrowia, należycie wypełniony, podpisany, opatrzony datą i składający się z pojedynczego arkusza, zgodnie ze wzorem przedstawionym w załączniku A do niniejszej decyzji;

2) produkty muszą pochodzić z przedsiębiorstw, statków przetwórni lub chłodni składowych posiadających atest lub statków chłodni wymienionych w załączniku B do niniejszej decyzji;

3) z wyjątkiem mrożonych produktów rybołówstwa występujących luzem i przeznaczonych do wytwarzania żywności konserwowanej wszystkie opakowania muszą posiadać oznaczenie pochodzenia naniesione przy pomocy znaków nieusuwalnych, zawierające słowo "GABON" oraz numer atestu/numer rejestracyjny zakładu, statku przetwórni, chłodni lub statku chłodni.

Artykuł  3
1.
Świadectwa wymienione w art. 2 ust. 1 muszą zostać opracowane w co najmniej jednym języku urzędowym Państwa Członkowskiego, w którym przeprowadzane są kontrole.
2.
Na świadectwach muszą widnieć: nazwisko, stanowisko i podpis przedstawiciela DGPA oraz pieczęć urzędowa tej instytucji odciśnięta w kolorze różniącym się od pozostałych wpisów.
Artykuł  4

Niniejszą decyzję stosuje się od 60. dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 stycznia 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 15.

(2) Dz.U. L 24 z 30.1.1998, str. 31.

(3) Dz.U. L 187 z 7.7.1992, str. 41.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  A

ŚWIADECTWO ZDROWIA

ZAŁĄCZNIK  B

WYKAZ PRZEDSIĘBIORSTW I STATKÓW

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024