Decyzja 98/728/WE dotycząca wspólnotowego systemu opłat w sektorze pasz zwierzęcych

DECYZJA RADY
z dnia 14 grudnia 1998 r.
dotycząca wspólnotowego systemu opłat w sektorze pasz zwierzęcych

(98/728/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 grudnia 1998 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 70/524/EWG z dnia 23 listopada 1970 r. dotyczącą dodatków paszowych, w szczególności jej art. 6 ust. 2(1),

uwzględniając dyrektywę Rady 95/69/WE z dnia 22 grudnia 1995 r. ustanawiającą warunki i środki dla zatwierdzania i rejestracji określonych zakładów i pośredników prowadzących działalność w sektorze pasz zwierzęcych i zmieniającą dyrektywy 70/524/EWG, 74/63/EWG, 79/373/EWG i 82/471/EWG, w szczególności jej art. 14(2),

uwzględniając wniosek Komisji(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

na poziomie wspólnotowym należy przyjąć przepisy w sprawie opłat, które mają być pobierane z tytułu niektórych usług we wszystkich Państwach Członkowskich;

opłaty są nakładane wyłącznie w związku z analizą dokumentacji dotyczącą wymienionych dodatków; należy sporządzić wykaz stosownych grup dodatków;

opłaty, które mają być pobierane, powinny pokrywać wyłącznie rzeczywiste wynagrodzenia, koszty opieki społecznej i koszty administracyjne organu świadczącego usługi; właściwe jest sporządzenie pełnego zestawienia kosztów, które mają być uwzględnione przy obliczaniu omawianych opłat;

Państwa Członkowskie powinny mieć możliwość ustalenia zryczałtowanej kwoty opłaty, aby uniknąć konieczności uzasadniania rzeczywiście ponoszonych kosztów w każdym konkretnym przypadku;

Państwa Członkowskie powinny umożliwić Komisji, dostarczając jej w tym celu niezbędnych informacji, dokonywanie zmian załączników, gdy uzna to ona za właściwe; zmian takich należy dokonywać z zastosowaniem procedury ustanowionej w niniejszej decyzji w celu nawiązania ścisłej współpracy między Państwami Członkowskimi i Komisją a Stałym Komitetem ds. Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Państwa Członkowskie zapewniają, aby opłata była pobierana na potrzeby pokrycia kosztów poniesionych przez Państwo Członkowskie pełniące funkcję sprawozdawcy zgodnie z art. 4 i 6 ust. 1 dyrektywy 70/524/EWG w związku z badaniem dokumentacji dotyczących dodatków paszowych wymienionych w załączniku A do niniejszej decyzji.
2.
Państwa Członkowskie zapewniają, aby opłata była pobierana na potrzeby pokrycia kosztów poniesionych przy zatwierdzaniu niektórych zakładów i pośredników zgodnie z art. 5 dyrektywy 95/69/WE.
3.
Przy obliczeniu opłat wymienionych w ust. 1 i 2 uwzględniane są tylko koszty określone w załączniku B.
Artykuł  2

Załączniki mogą być zmieniane zgodnie z procedurą określoną w art. 5.

Artykuł  3

Bezpośrednia lub pośrednia refundacja opłat przez Państwo Członkowskie, w rozumieniu niniejszej decyzji, jest zakazana.

Jednakże stosowania zryczałtowanych kwot przez Państwo Członkowskie przy ocenie indywidualnych przypadków nie uważa się za refundację pośrednią.

Artykuł  4
1.
Państwa Członkowskie sporządzają sprawozdania informujące o realizacji zasad niniejszej decyzji, określając:

– wielkość opłat lub zryczałtowanych kwot nakładanych w każdym przypadku stosownie do art. 1 ust. 1 lub 2,

– metodę obliczania opłat w odniesieniu do współczynników podanych w załączniku B.

Państwa Członkowskie przekazują swoje sprawozdania Komisji najpóźniej do dnia 14 grudnia 2000 r.

2.
Na podstawie sprawozdań wymaganych na mocy ust. 1 Komisja przedstawia Radzie najpóźniej do dnia 14 grudnia 2002 r. ogólne sprawozdanie podsumowujące w sprawie wykonywania niniejszej decyzji oraz, w stosownych przypadkach, propozycje dalszej harmonizacji systemów opłat w sektorze pasz dla zwierząt.
Artykuł  5
1.
W przypadku gdy procedura przewidziana w niniejszym artykule ma być stosowana, Komisję wspomaga Stały Komitet ds. Pasz, zwany dalej "Komitetem".
2.
Przedstawiciel Komisji przedkłada Komitetowi projekt środków, które należy podjąć. Komitet przedstawia opinię w sprawie projektu w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego zależnie od pilności przedstawianej sprawy. Opinia przyjmowana jest większością określoną w art. 148 ust. 2 Traktatu w przypadku decyzji, które Rada jest zobowiązana podjąć na wniosek Komisji. Głosy przedstawicieli Państw Członkowskich w Komitecie są ważone w sposób określony w tym artykule. Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu.
3.
a) Komisja przyjmuje przewidziane środki, jeżeli są one zgodne z opinią Komitetu.

b) Jeżeli przewidziane środki nie są zgodne z opinią Komitetu lub w przypadku braku takiej opinii, Komisja bezzwłocznie przedkłada Radzie wniosek w sprawie środków, które mają być podjęte. Rada stanowi większością kwalifikowaną.

Jeżeli Rada nie przyjęła żadnych środków po upływie trzech miesięcy od przedstawienia jej sprawy, Komisja przyjmuje proponowane środki i stosuje je bezzwłocznie, chyba że Rada zwykłą większością głosów odrzuciła te środki.

Artykuł  6

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 30 czerwca 2000 r.

Artykuł  7

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 14 grudnia 1998 r.

W imieniu Rady
W. MOLTERER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 270 z 14.12.1970, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 98/92/WE (Dz.U. L 346 z 22.12.1998, str. 49).

(2) Dz.U. L 332 z 30.12.1995, str. 15. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 98/92/WE (Dz.U. L 346 z 22.12.1998, str. 49).

(3) Dz.U. C 155 z 20.5.1998, str. 29.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  A

Dokumentacje dodatków paszowych podlegających dopuszczeniu powiązanemu z osobą odpowiedzialną za wprowadzenie ich do obrotu zgodnie z dyrektywą 70/524/EWG.

ZAŁĄCZNIK  B

Zamknięty wykaz kosztów uwzględnianych przy obliczaniu opłat zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2:

Koszty osobowe

– pensje z uwzględnieniem dodatków, gdzie stosowne, koszty opłat emerytalnych (rentowych), składki ubezpieczeniowe personelu.

Koszty administracyjne

– zakwaterowanie, w tym koszty najmu, ogrzewania, światła i wody, umeblowania, utrzymania, ubezpieczenia, odsetek, amortyzacji;

– koszty ogólne, w tym sprzęt biurowy, artykuły biurowe, opłaty pocztowe, drukowanie, telekomunikacja, szkolenia, zakup czasopism periodycznych;

– przejazdy i koszty towarzyszące.

Koszty techniczne

– towarzyszące koszty techniczne (np. koszty laboratorium, pobierania próbek);

– opłaty za konsultacje.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024