Decyzja 98/610/WE,Euratom ustanawiająca grupy ekspertów wspomagające Komisję w sprawach treści i kierunków kluczowych działań w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 października 1998 r.
ustanawiająca grupy ekspertów wspomagające Komisję w sprawach treści i kierunków kluczowych działań w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego

(notyfikowana jako dokument nr C (1998) 3120)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(98/610/WE, Euratom)

(Dz.U.UE L z dnia 29 października 1998 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, a także mając na uwadze, co następuje:

aby zwiększyć przejrzystość polityki badań i rozwoju technologicznego Wspólnoty i aby umożliwić jej odgrywanie bardziej strategicznej roli, Komisja pragnie ściślej zaangażować wszystkich uczestników badań (wraz z użytkownikami) w tworzenie tej polityki;

wobec tego powinny zostać ustanowione grupy ekspertów, aby doradzać Komisji w sprawie treści i kierunków kluczowych działań objętych decyzjami Rady w sprawie szczególnych programów wdrażających piąty program ramowy Wspólnoty Europejskiej dotyczący działań w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego oraz demonstracji(1) oraz piąty program ramowy Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej dotyczący badań i działalności szkoleniowej(2) (zwanych dalej "programami szczególnymi"); zgodnie z decyzją, działania kluczowe muszą, w stosownych przypadkach, zostać pogrupowane do celów odnoszących się do charakteru objętych nimi tematów;

w związku z tym rolą grup ekspertów jest pomoc w określeniu ogólnej strategii dla prowadzenia kluczowych działań lub grup kluczowych działań i przedstawienie właściwych wniosków w całkowicie przejrzysty sposób;

z uwagi na charakter pracy członkowie tych grup powinni być wybitnymi osobistościami wybranymi spośród szerokiej grupy kandydatów, mającymi odpowiednie kwalifikacje do pracy, o której mowa;

ponadto skład grup ekspertów powinien być reprezentatywny dla wszystkich uczestników badań; powinny zostać podjęte wobec tego wysiłki na rzecz zapewnienia zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn;

grupy ekspertów powinny zostać ustanowione, a ich kompetencje określone,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Ustanawia się następujące grupy ekspertów:

– Grupę ds. Zdrowia, Żywności i Czynników Środowiskowych,

– Grupę ds. Kontroli Chorób Zakaźnych,

– Grupę ds. Fabryki Komórek,

– Grupę ds. Starzejącej się Populacji,

– Grupę ds. Trwałego Zarządzania w Dziedzinie Rolnictwa, Rybołówstwa i Leśnictwa, w tym Zintegrowanego Rozwoju Obszarów Wiejskich,

– Grupę ds. Społeczeństwa Informacyjnego,

– Grupę ds. Innowacyjnych Produktów, Procesów i Organizacji,

– Grupę ds. Trwałej Mobilności i Intermodalności,

– Grupę ds. Nowych Perspektyw dla Lotnictwa,

– Grupę Doradczą ds. Transportu Lądowego i Technologii Morskich,

– Grupę ds. Trwałego Zarządzania i Jakości Wody oraz Trwałego Zarządzania Ekosystemami Morskimi,

– Grupę ds. Zmian Globalnych, kLImatu i Bioróżnorodności,

– Grupę ds. Miasta Jutra i Dziedzictwa Kulturowego,

– Grupę ds. Systemów Czystszych Źródeł Energii oraz Ekonomicznej i Efektywnej Energii,

– Grupę ds. Podnoszenia Podstaw Wiedzy Społeczno-Ekonomicznej,

– Grupę ds. Kontrolowanej Syntezy Termojądrowej,

– Grupę ds. Rozszczepienia Jądrowego,

w celu doradzania Komisji w sprawach treści i kierunków kluczowych działań lub grup kluczowych działań objętych szczególnymi programami.

Artykuł  2

Każda z grup ekspertów:

– proponuje wytyczne dla określania programów pracy (łącznie z planowaniem wezwań do składania ofert, kryteriami oceny pośrednich działań w zakresie badań i rozwoju technologicznego oraz, w możliwych przypadkach, ustanawianiem określanych ilościowo lub potwierdzalnych celów naukowych i techniczno-gospodarczych dla osiągnięcia celów kluczowych działań czy grup kluczowych działań),

– przedstawia uwagi na temat strategicznego charakteru i wykorzystania podlegającej wykonaniu pracy oraz analizy wyników w celu dokonania ewentualnych modyfikacji programów pracy.

Artykuł  3
1.
Każda grupa ekspertów jest ustanawiana przez Komisję tak, aby zapewnić zrównoważony skład grup, z uwzględnieniem pochodzenia geograficznego oraz sektora działalności (przemysł i usługi, badania i innowacje, użytkownicy, publiczne władze decyzyjne oraz środowisko społeczno-gospodarcze) ich członków. Komisja podejmuje również wysiłki, aby zapewnić, tak dalece jak to możliwe, zrównoważony udział kobiet i mężczyzn.
2.
Procedura wyboru członków grup ekspertów jest określona w Załączniku razem ze szczególnymi programami, kluczowymi działaniami i grupami kluczowych działań, do których grupy ekspertów się odnoszą.
Artykuł  4
1. 1
Członkowie grup ekspertów są mianowani przez Komisję w charakterze osobistym na okres nie dłuższy niż dwa lata. Mandat ten może zostać odnowiony tylko raz, na okres nieprzekraczający dwóch lat.

Członkowie grup pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia lub odnowienia ich mandatu.

W przypadku gdy członek grupy nie jest dłużej w stanie wnosić efektywnego wkładu do prac tej grupy, staje się członkiem komitetu programowego lub składa rezygnację, Komisja mianuje zastępcę na okres pozostający do wygaśnięcia mandatu, zgodnie z procedurą określoną w Załączniku.

2.
Nazwiska członków grup ekspertów są opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
3.
Koszty podróży oraz koszty utrzymania członków grup ekspertów są im zwracane zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
4.
Komisja mianuje przewodniczącego i wiceprzewodniczącego każdej z grup ekspertów spośród członków tych grup. Wiceprzewodniczący nie może mieć tego samego pochodzenia geograficznego lub przynależeć do takiego samego sektora działalności co przewodniczący.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 października 1998 r.

W imieniu Komisji
Édith CRESSON
Członek Komisji

______

(1) COM(1998) 305 wersja ostateczna.

(2) COM(1998) 306 wersja ostateczna.

ZAŁĄCZNIK

A.

Procedura wyboru członków grup ekspertów

1.
W celu ustanowienia grup ekspertów dla kluczowych działań lub grup kluczowych działań wymienionych w sekcji B Komisja rozpatruje wnioski:

– już otrzymane przez Komisję zgodnie z innymi procedurami,

– złożone przez Państwa Członkowskie i państwa stowarzyszone,

– otrzymane po wezwaniu do składania wniosków opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Wnioski mogą być składane przez samych wnioskodawców lub instytucje ich zatrudniające. Wnioski pochodzące od organizacji naukowych, handlowych/zawodowych lub przemysłowych lub od organizacji działających w interesie ogólnym są również przyjmowane, pod warunkiem że osoba zaproponowana wyraża na to zgodę.

Wnioski muszą zostać złożone w jednym z urzędowych języków Wspólnot Europejskich. Wnioski zawierają dowód doświadczenia zawodowego wnioskodawcy oraz wysokiego poziomu umiejętności (np. szczegółowe curriculum vitae).

2.
W celu mianowania członków grup ekspertów Komisja ocenia wszystkie wnioski zgodnie z następującymi kryteriami wyboru:

– kompetencjami wnioskodawcy w jednej lub większej ilości dziedzin,

– umiejętnościami wnioskodawcy w zakresie oceny perspektyw naukowych i technologicznych w świetle polityki Wspólnoty,

– zdolnością wnioskodawcy do poświęcenia się obowiązkom.

Na podstawie tej oceny, Komisja mianuje członków grup zgodnie z przepisami art. 3 ust. 1 niniejszej decyzji i sekcji B Załącznika.

Członkowie tak mianowani przez Komisję nie mogą być członkami więcej niż jednej grupy.

B.

Programy szczególne, kluczowe działania lub grupy kluczowych działań, do których odnoszą się grupy doradcze

Program Kluczowe działanie lub grupa kluczowych działań, objęte działań grupy ekspertów Grupa ekspertów
"Jakość życia oraz zarządzanie zasobami "Zdrowie, żywność i czynniki środowiskowe" "Zdrowie, żywność i czynniki środowiskowe"
przyrody ożywionej" "Kontrola chorób zakaźnych" "Kontrola chorób zakaźnych""Fabryka komórek""Fabryka komórek"
"Fabryka komórek" "Fabryka komórek"
"Starzejąca się populacja" "Starzejąca się populacja"
"Trwałe zarządzanie w dziedzinie rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa, w tym zintegrowany rozwój obszarów wiejskich" "Trwałe zarządzanie w dziedzinie rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa, w tym zintegrowany rozwój obszarów wiejskich"
"Społeczeństwo informacyjne przyjazne dla użytkownika" "Systemy i usługi dla obywatela" "Społeczeństwo informacyjne"
"Nowe metody pracy i handel elektroniczny"
"Zawartość multimediów i narzędzia multimedialne"
"Istotne technologie i infrastruktury"
"Konkurencyjny i trwały wzrost" "Innowacyjne produkty, procesy i organizacje" "Innowacyjne produkty procesy i organizacje"
"Trwała mobilność i intermodalność" "Trwała mobilność i intermodalność"
"Nowe perspektywy dla lotnictwa" "Nowe perspektywy dla lotnictwa"
"Transport lądowy i technologia morska" "Transport lądowy i technologia morska"
"Zachowanie ekosystemu" "Trwałe zarządzanie i jakość wody" oraz "Trwałe zarządzanie ekosystemami morskimi" "Trwałe zarządzanie i jakość wody" oraz "Trwałe zarządzanie ekosystemami morskimi"
"Zmiany globalne, klimat i bioróżnorodność" "Zmiany globalne, klimat i bioróżnorodność"
"Miasto jutra i dziedzictwo kulturowe" "Miasto jutra i dziedzictwo kulturowe"
"Systemy czystszych źródeł energii, w tym odnawialne źródła energii" oraz "Ekonomiczna i efektywna energia dla konkurencyjnej Europy" "Systemy czystszych źródeł energii" oraz "Ekonomiczna i efektywna energia"
"Zwiększanie ludzkiego potencjału badawczego" "Podnoszenie podstaw wiedzy społeczno-ekonomicznej" "Podnoszenie podstaw wiedzy społeczno-ekonomicznej"
"Zachowanie ekosystemu" (Euratom) "Kontrolowana synteza termojądrowa" "Kontrolowana synteza termojądrowa"
"Rozszczepienie jądrowe "Rozszczepienie jądrowe"
1 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez art. 1 decyzji nr 1999/506/WE, Euratom z dnia 26 lipca 1999 r. (Dz.U.UE.L.99.194.65) zmieniającej nin. decyzję z dniem 26 lipca 1999 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1998.290.57

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 98/610/WE,Euratom ustanawiająca grupy ekspertów wspomagające Komisję w sprawach treści i kierunków kluczowych działań w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego
Data aktu: 22/10/1998
Data ogłoszenia: 29/10/1998
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/10/1998