Wspólne stanowisko 98/350/WPZiB określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczące praw człowieka, zasad demokracji, zasady państwa prawa i dobrych rządów w Afryce

WSPÓLNE STANOWISKO
z dnia 25 maja 1998 r.
określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczące praw człowieka, zasad demokracji, zasady państwa prawa i dobrych rządów w Afryce

(98/350/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 2 czerwca 1998 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. J.2,

a także mając na uwadze, co następuje:

na mocy art. J.1 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej jednym z celów wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa jest rozwój oraz umocnienie demokracji i zasady państwa prawa oraz poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności;

Rada i zebrani w Radzie przedstawiciele Państw Członkowskich przyjęli w dniu 28 listopada 1991 r. rezolucję w sprawie praw człowieka, demokracji i rozwoju;

zgodnie z art. 4 i 5 Czwartej Konwencji AKP-WE, podpisanej w Lomé w dniu 15 grudnia 1989 r., znowelizowanej przez porozumienie podpisane na Mauritiusie w dniu 4 listopada 1995 r., działalność podjęta przez Wspólnotę i jej Państwa Członkowskie w ramach współpracy AKP/WE powinna uwzględniać wymiar ludzki i być oparta na poszanowaniu praw człowieka, zasad demokracji, zasady państwa prawa i dobrych rządów;

na mocy art. 3 wspólnego stanowiska 97/356/WPZiB(1) dotyczącego zapobiegania konfliktom i ich rozwiązywania w Afryce, przyjętego w dniu 2 czerwca 1997 r., Rada stwierdza, że zgodnie z odnośnymi procedurami zostaną podjęte kroki dla zapewnienia koordynacji wysiłków Wspólnoty Europejskiej oraz Państw Członkowskich we współpracy na rzecz rozwoju i popierania praw człowieka, demokracji, zasady państwa prawa i dobrych rządów;

prawa człowieka są uniwersalne, niepodzielne, współzależne i z natury swojej powiązane ze sobą,

OKREŚLA NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Celem Unii jest wspieranie w partnerskim współdziałaniu z państwami afrykańskimi poszanowania praw człowieka, zasad demokracji, zasady państwa prawa i dobrych rządów. To podejście powinno służyć jako ramy działań podejmowanych przez Państwa Członkowskie.

Celem niniejszego wspólnego stanowiska jest wniesienie wkładu do spójnego postępowania w dziedzinie stosunków zewnętrznych Unii w Afryce, łącznie z właściwymi rozwiązaniami politycznymi. Unia uznaje, że demokratyzacja jest procesem, który może być właściwie wspierany przez wspólnotę międzynarodową, łącznie z Unią, i że wiele państw afrykańskich pomyślnie przeprowadziło w ostatnich latach reformy, które poprawiły zdolność jednostek do korzystania z praw człowieka i procesu demokratycznego.

Artykuł  2

Unia w pełni uznaje prawo suwerennych państw do uchwalania własnych reguł konstytucyjnych i tworzenia ich własnych struktur konstytucyjnych zgodnie z ich historią, kulturą, tradycją oraz składem społecznym i etnicznym. W tych ramach Unia dąży do wspierania procesu demokratyzacji w Afryce w poszanowaniu następujących wartości:

a) ochrony praw człowieka (obywatelskich, politycznych, socjalnych, ekonomicznych i kulturalnych);

b) poszanowania podstawowych zasad demokratycznych, łącznie z:

– prawem wybierania i zmieniania przywódców w wolnych i uczciwych wyborach,

– podziałem władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą,

– zapewnieniem wolności słowa, informacji, stowarzyszania i politycznego organizowania się;

c) zasady państwa prawa, która umożliwia obywatelom obronę ich praw i która pozwala na pełne ujawnienie znaczenia władzy ustawodawczej i sądowniczej dla praw człowieka i podstawowych wolności oraz zakłada istnienie uczciwego, dostępnego i niezależnego systemu prawnego;

d) dobrych rządów, łącznie z przejrzystym i odpowiedzialnym zarządzaniem wszystkimi zasobami krajowymi, mającym na celu trwały i zrównoważony rozwój.

Artykuł  3

a) Przy decydowaniu o polityce w odniesieniu do poszczególnych państw Unia uwzględnia ich sytuację wyjściową oraz kierunek i tempo przemian, jak również polityczne zobowiązania rządu. Unia przyznaje wysoki priorytet pozytywnemu i konstruktywnemu postępowaniu, które wspiera prawa człowieka, zasady demokratyczne, zasadę państwa prawa i dobre rządy.

b) Unia, współdziałając zarówno z rządami, jak i z obywatelskim społeczeństwem na podstawie partnerstwa i współpracy, rozważa zwiększenie swego wsparcia dla państw afrykańskich, w których zaszły pozytywne zmiany i w których rządy angażują się we wspieranie pozytywnych zmian. W przypadku gdy zmiany są negatywne, Unia, na podstawie rezolucji przyjętej w dniu 28 listopada 1991 r., rozważy właściwe reakcje, które mogą pomóc odwrócić taki rozwój sytuacji.

Artykuł  4

Rada przyjmuje do wiadomości, że Komisja zamierza skierować swe działania na urzeczywistnienie celów i priorytetów niniejszego wspólnego stanowiska, stosownie do okoliczności, za pomocą właściwych środków wspólnotowych.

Artykuł  5

Działania Unii mające na celu wprowadzenie w życie niniejszego wspólnego stanowiska będą poddawane przeglądowi co sześć miesięcy.

Artykuł  6

Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne z dniem jego przyjęcia.

Artykuł  7

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 maja 1998 r.

W imieniu Rady
R. COOK
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 153 z 11.6.1997, str. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1998.158.1

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 98/350/WPZiB określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczące praw człowieka, zasad demokracji, zasady państwa prawa i dobrych rządów w Afryce
Data aktu: 25/05/1998
Data ogłoszenia: 02/06/1998
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 25/05/1998