Dyrektywa 80/1099/EWG zmieniająca dyrektywę 72/461/EWG w odniesieniu do choroby pęcherzykowej świń oraz klasycznego pomoru świń

DYREKTYWA RADY
z dnia 11 listopada 1980 r.
zmieniająca dyrektywę 72/461/EWG w odniesieniu do choroby pęcherzykowej świń oraz klasycznego pomoru świń

(80/1099/EWG)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarcza, w szczególności jego art. 43 i 100,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Społeczno-Ekonomicznego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

dyrektywa 72/461/EWG(4), ostatnio zmieniona przez dyrektywę 80/213/EWG(5), ustanawia warunki zdrowotne, które powinny być spełnione przez zwierzęta, z których uzyskuje się mięso;

istnienie we Wspólnocie choroby pęcherzykowej świń stanowi zagrożenie dla wspólnotowej trzody chlewnej; dlatego, należy podjąć działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby w trakcie handlu świeżym mięsem wieprzowym;

utrzymywanie się klasycznego pomoru świń w niektórych częściach Wspólnoty stanowi zagrożenie dla trzody chlewnej tych Państw Członkowskich, które wolne są od tej choroby; do czasu wyeliminowania klasycznego pomoru świń z tych Państw Członkowskich, w których choroba ta występuje, państwa te powinny być uprawnione do podjęcia dodatkowych środków w celu zapobieżenia jakiemukolwiek zarażeniu w trakcie handlu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Z mocą od dnia 1 listopada 1980 r., w dyrektywie 72/461/EWG wprowadza się następujące zmiany:

a) w art. 3 lit. b) i c), wyrazy "choroba pęcherzykowa świń" umieszcza się między wyrazami "pomór świń" a "zaraźliwy paraliż świń";

b) skreśla się w art. 13 ust. 2;

c) dodaje się następujący artykuł:

"Artykuł 13a

1. Państwa Członkowskie, które skorzystały z uprawnienia ustanowionego w dyrektywie 80/218/EWG i które są oficjalnie wolne od pomoru świń, nie mogą sprzeciwiać się wprowadzaniu na ich terytorium mięsa wieprzowego z innego Państwa Członkowskiego, jeśli mięso takie uzyskane zostało od:

i) świń, które spełniają wymogi art. 4c ust. 1 dyrektywy 64/432/EWG; lub

ii) świń niezaszczepionych wyhodowanych w gospodarstwach wolnych od pomoru świń znajdujących się w części terytorium Państwa Członkowskiego, składającego się z regionu wolnego od pomoru świń albo składającego się z kilku sąsiadujących ze sobą regionów wolnych od pomoru świń oraz ubitych w tej części terytorium,

oraz w przypadku gdy stosuje się lit. b) wymienionego art. 4c ust. 1 lub gdy stosuje się wyżej wymieniony punkt ii), mięso pochodzące od świń ubitych w rzeźniach, w których zaszczepione świnie, albo nie zostały ubite, albo zostały ubite w innym terminie lub w oddzielnym miejscu, pod warunkiem, że w ostatnich przypadkach mięso przechowywane jest oddzielnie.

2. Stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji, w terminie trzech miesięcy od daty przedłożenia tego wniosku, Rada sporządzi wykaz Państw Członkowskich oraz części terytoriów, określonych w ust. 1 ii), które są wolne od pomoru świń.

Status Państw Członkowskich oraz części terytoriów umieszczonych w tym wykazie, z zastrzeżeniem możliwości odwołania się do art. 8, Komisja zawiesza na okres 15 dni na wypadek wybuchu epidemii pomoru świń lub kilku powiązanych epizootycznie epidemii pomoru świń, na ograniczonym obszarze geograficznym.

W tym terminie może zostać podjęta decyzja zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 9, by ponownie potwierdzić lub odwołać status danego Państwa Członkowskiego lub danej części terytorium.

W przypadku odwołania, status ten nie może być przyznany na nowo Państwu Członkowskiemu lub części terytorium zgodnie z tą samą procedurą, chyba że po upływie terminu:

- trzech miesięcy, jeśli nie zostały przeprowadzone szczepienia,

- sześciu miesięcy, jeśli szczepienia zostały przeprowadzone."

Artykuł 2
1.
Stanowiąc na podstawie wniosków Komisji, przedłożonych przed dniem 31 grudnia 1982 r., Rada zbada ponownie problem handlu wewnątrzwspólnotowego świeżym mięsem ze świń zaszczepionych, w szczególności w odniesieniu do separacji mięsa w rzeźniach, o czym mowa w art. 13a ust. 1 dyrektywy 72/461/EWG.
2.
Artykuł 13 dyrektywy 72/461/EWG stosuje się do dnia 31 grudnia 1985 r.
3.
Przed dniem 1 lipca 1985 r. Komisja przedłoży Radzie sprawozdanie z rozwoju sytuacji, ze szczególnym odniesieniem do handlu, wraz z właściwymi wnioskami odnoszącymi się do pomoru świń.
4.
Rada podejmie decyzje w sprawie tych wniosków nie później niż dnia 31 grudnia 1985 r.
Artykuł  3

Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy, nie później niż dnia 1 lipca 1981 r. oraz niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Do czasu, kiedy Państwa Członkowskie są w stanie spełnić powyższy warunek oraz najpóźniej do dnia 1 lipca 1981 r., Dania, Irlandia i Zjednoczone Królestwo uprawnione są do zachowania swoich przepisów krajowych dotyczących ochrony przed pomorem świń w momencie wprowadzenia na ich terytorium świeżego mięsa wieprzowego, zgodnych z ogólnymi postanowieniami Traktatu.

Artykuł 4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 listopada 1980 r.

W imieniu Rady
C. NEY
Przewodniczący

__________

(1) Dz.U. C 130 z 31.5.1980, str. 8.

(2) Dz.U. C 175 z 14.7.1980, str. 79.

(3) Dz.U. C 300 z 18.11.1980, str. 20.

(4) Dz.U. L 302 z 31.12.1972, str. 24.

(5) Dz.U. L 47 z 21.2.1980, str. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024