Dyrektywa 73/238/EWG w sprawie środków zmniejszania skutków trudności w dostawach ropy naftowej i produktów ropopochodnych

DYREKTYWA RADY
z dnia 24 lipca 1973 r.
w sprawie środków zmniejszania skutków trudności w dostawach ropy naftowej i produktów ropopochodnych

(73/238/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 16 sierpnia 1973 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 103,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Zgromadzenia,

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno - Społecznego,

a także mając na uwadze, co następuje:

ustanowienie wspólnej polityki energetycznej jest jednym z celów, które Wspólnoty postawiły przed sobą;

rośnie znaczenie ropy naftowej i produktów ropopochodnych jako źródła energii dla Wspólnoty; wszelkie trudności, nawet tymczasowe, mające wpływ na znaczne zmniejszenie dostaw tych produktów mogą spowodować poważne zaburzenia działalności ekonomicznej Wspólnoty; wobec tego Wspólnota musi mieć możliwość wyeliminowania lub przynajmniej zmniejszenia wszelkich szkodliwych skutków w takich przypadkach;

powinny zawczasu zostać przewidziane procedury i właściwe instrumenty dla zapewnienia szybkiego zastosowania środków zmniejszających skutki trudności w dostawach ropy naftowej i produktów ropopochodnych;

jeżeli powstanie taka konieczność, wszystkie Państwa Członkowskie powinny mieć niezbędne uprawnienia do podejmowania właściwych działań bezzwłocznie i zgodnie z Traktatem, w szczególności z jego art. 103;

jest konieczne, aby te kompetencje były w pewnym zakresie zharmonizowane w celu ułatwienia koordynacji środków krajowych w ramach konsultacji na poziomie Wspólnoty;

jest także pożądane natychmiastowe powołanie ciała konsultacyjnego dla ułatwienia koordynacji krajowych środków przyjmowanych lub proponowanych przez Państwa Członkowskie w tej dziedzinie;

jest konieczne, aby każde Państwo Członkowskie sporządziło plan, który mógłby być wykorzystany w przypadku powstania trudności w dostawie w ropę naftową i produkty ropopochodne,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Państwa Członkowskie przyjmują wszelkie konieczne środki, aby zaopatrzyć właściwe władze w niezbędne uprawnienia na wypadek wystąpienia trudności w zaopatrzeniu w ropę naftową i produkty ropopochodne, które mogłyby wyraźnie zmniejszyć podaż tych produktów i wywołać poważne zakłócenia. Te uprawnienia powinny umożliwić władzom:

– tworzenie rezerw bezpieczeństwa zgodnie z dyrektywą Rady z dnia 20 grudnia 1968 r.(1) nakładającą na Państwa Członkowskie EWG obowiązek utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej i/lub produktów ropopochodnych i rozdzielanie tych zapasów między użytkowników,

– nakładanie szczególnych lub ogólnych ograniczeń zużycia, w zależności od szacowanej wielkości braków oraz dawania pierwszeństwa w dostawach produktów ropopochodnych pewnym grupom użytkowników,

– regulowania cen w celu zapobiegania ich anormalnym wzrostom.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie wyznaczają instytucje ponoszące odpowiedzialność za stosowanie środków przyjmowanych dla realizacji uprawnień przewidzianych dla nich w art. 1.
2.
Państwa Członkowskie opracowują plany interwencyjne w przypadku powstania trudności w odniesieniu do dostaw ropy naftowej i produktów ropopochodnych.
Artykuł  3
1.
W przypadku powstania trudności w dostawach ropy naftowej i produktów ropopochodnych we Wspólnocie lub jednym z Państw Członkowskich, Komisja zwołuje w jak najkrótszym terminie na posiedzenie pod swoim przewodnictwem, na żądanie jednego z Państw Członkowskich, lub z własnej inicjatywy, grupę delegatów Państw Członkowskich, których nazwiska są ustalone z góry.
2.
Powyższa grupa przeprowadza konieczne konsultacje w celu zapewnienia koordynacji środków przyjmowanych lub proponowanych w ramach kompetencji przewidzianych w art. 1.
Artykuł  4
1.
Państwa Członkowskie informują Komisję o przepisach, które wypełniają zobowiązania wynikające z zastosowania art. 1 niniejszej dyrektywy.
2.
Państwa Członkowskie informują Komisję o składzie i mandacie instytucji krajowych powołanych zgodnie z art. 2 ust. 1, w celu zastosowania środków, które mają zostać przyjęte.
Artykuł  5

Państwa Członkowskie wprowadzają w życie nie później niż do 30 czerwca 1974 r. przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy.

Artykuł  6

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 lipca 1973 r.

W imieniu Rady
I. NØRGAARD
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 308 z 23.12.1968, str. 14.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024