Dyrektywa 69/60/EWG zmieniająca dyrektywę Rady z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym zbóż

DYREKTYWA RADY
z dnia 18 lutego 1969 r.
zmieniająca dyrektywę Rady z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym zbóż

(69/60/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 26 lutego 1969 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43 i 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Zgromadzenia (1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,

a także mając na uwadze, co następuje:

należy zmienić niektóre przepisy dyrektywy Rady z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym zbóż (2);

należy wzmocnić środki przejściowe i zezwolić na stosowanie materiału siewnego pokoleń wcześniejszych od elitarnego materiału siewnego;

konieczne jest objęcie dyrektywą nowych gatunków zboża i ustalenie w stosunku do nich minimalnych wymagań;

jeśli na terytorium danego Państwa Członkowskiego nie istnieje normalna reprodukcja i obrót materiałem siewnym niektórych gatunków, należy przewidzieć możliwość zwolnienia tego Państwa Członkowskiego, zgodnie z procedurą Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa, ze stosowania przepisów dyrektywy do gatunków, o których mowa;

należy przewidzieć złagodzenie wymogów w kwestii znakowania, jak również zmianę koloru etykiety w przypadku materiału siewnego podlegającego mniej rygorystycznym wymaganiom,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Do dyrektywy Rady z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie wprowadzania do obrotu materiału siewnego zbóż wprowadza się zmiany zgodnie z przepisami poniższych artykułów.

Artykuł  2
1.
W art. 2 ust. 1 pkt A po wyrazach "Oryza sativa L. Ryż siewny" dodaje się wyrazy "Phalaris canariensis L. Mozga kanaryjska".
2.
W art. 2 ust. 1 pkt C po wyrazach "pszenica orkisz, żyto" i w pkt Ε po wyrazach "żyto, kukurydza" dodaje się przecinek i wyrazy "mozga kanaryjska".
3.
W art. 2 ust. 1 pkt e lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) które pochodzą bezpośrednio z elitarnego materiału siewnego lub, na wniosek hodowcy, z materiału siewnego pokolenia wcześniejszego od elitarnego materiału siewnego, i które mogą spełnić i spełniły, co wykazały urzędowe badania, warunki przewidziane dla elitarnego materiału siewnego w załącznikach I i II;".

4.
W art. 2 ust. 1 pkt F lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) które pochodzą bezpośrednio z elitarnego materiału siewnego lub, na wniosek hodowcy, z materiału siewnego pokolenia wcześniejszego od elitarnego materiału siewnego, które spełniły, co wykazały urzędowe badania, warunki przewidziane dla elitarnego materiału siewnego w załącznikach I i II;".

5.
W art. 2 ust. 1 pkt G lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) które pochodzą bezpośrednio z elitarnego materiału siewnego, z kwalifikowanego materiału siewnego pierwszego pokolenia lub, na wniosek hodowcy, z materiału siewnego pokolenia wcześniejszego od elitarnego materiału siewnego, które spełniły, co wykazały urzędowe badania, warunki przewidziane dla materiału siewnego w załącznikach I i II;".

6.
W art. 2 ust. 2 dodaje się lit. c) w brzmieniu:

"c) w czasie okresu przejściowego trwającego najwyżej trzy lata po wejściu w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do dostosowania się do przepisów niniejszej dyrektywy i w drodze odstępstwa od ust. 1 pkt E, F i G, uznaje się za kwalifikowany materiał siewny materiał siewny pochodzący bezpośrednio od materiału siewnego oficjalnie skontrolowanego w Państwie Członkowskim według obowiązującego systemu i dających te same gwarancje co elitarny materiał siewny kwalifikowany według zasad niniejszej dyrektywy; przepis ten stosuje się odpowiednio do kwalifikowanego materiału siewnego pierwszej reprodukcji, określonego w ust. 1 pkt G."

Artykuł  3

W art. 4 ust. 1 lit. b) skreśla się wyraz "kukurydzy".

Artykuł  4

W art. 8 ust. 1 wyraz "partie" zastępuje się wyrazem "przesyłki".

Artykuł  5

W art. 9 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Opakowanie, które zostało urzędowo zaplombowane, nie może być otwarte jedno- lub wielokrotnie, z wyjątkiem urzędowego zerwania plomby. W takim przypadku należy zaznaczyć na etykiecie wymaganej zgodnie z art. 10 ust. 1 fakt umieszczenia nowej plomby, ostatnią datę plombowania oraz organ za nie odpowiedzialny."

Artykuł  6

W art. 10 ust. 1 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) zawierają urzędowy dokument w kolorze tym samym co etykieta, zawierający te same informacje, jakie są wymagane zgodnie z załącznikiem IV pkt A lit. a) ppkt 3, 4 i 5 dotyczącym etykiety; dokument ten nie jest konieczny, jeśli informacje są wydrukowane na pojemniku w sposób trwały."

Artykuł  7

Artykuł 15 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 15

1. Państwa Członkowskie przewidują, że materiał siewny roślin zbożowych pochodzący bezpośrednio z elitarnego materiału siewnego lub z kwalifikowanego materiału siewnego pierwszego pokolenia, kwalifikowany w danym Państwie Członkowskim, a zebrany w innym Państwie Członkowskim lub w państwie trzecim może być kwalifikowany w państwie będącym producentem elitarnego materiału siewnego lub kwalifikowanego materiału siewnego pierwszej reprodukcji, jeśli był poddany inspekcji polowej spełniającej warunki podane w załączniku I oraz jeśli urzędowe badanie wykazało, że spełnione są warunki podane w załączniku II dla kwalifikowanego materiału siewnego.

2. Ustęp 1 stosuje się podobnie dla kwalifikacji kwalifikowanego materiału siewnego pochodzącego bezpośrednio od materiału siewnego z pokoleń wcześniejszych od elitarnego materiału siewnego, które mogą spełniać, i które spełniły, co wykazały urzędowe badania, warunki ustanowione dla elitarnego materiału siewnego przewidziane w załącznikach I i II."

Artykuł  8

W art. 16 ust. 2 datę znajdującą się w zdaniu ostatnim zastępuje się datą "1 lipca 1970 r.".

Artykuł  9

W art. 17 ust. 2 wyraz "ciemnożółta" zastępuje się wyrazem "brązowa".

Artykuł  10

Dodaje się art. 23a w brzmieniu:

"Artykuł 23a

Według procedury przewidzianej w art. 21 dane Państwo Członkowskie może, na swój wniosek zostać całkowicie lub częściowo zwolnione ze stosowania przepisów niniejszej dyrektywy dla niektórych gatunków, jeżeli nie istnieje normalnie reprodukcja i obrót materiałem siewnym tych gatunków na jego terytorium."

Artykuł  11

W pkt 2(A) i pkt. 4 załącznika I po wyrazie "żyta" dodaje się przecinek i wyrazy "mozgi kanaryjskiej".

Artykuł  12

1. W pkt 2 załącznika II zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"Dopuszcza się na 500 gramów jeden fragment Claviceps purpurea dla elitarnego materiału siewnego i trzy kawałki lub fragmenty Claviceps purpurea dla kwalifikowanego materiału siewnego."

2. W pkt 3(A) lit. a) ppkt (bb) i (cc), jak również lit. c) ppkt (bb) załącznika II cyfrę "5" znajdującą się w siódmej kolumnie zastępuje się cyfrą "7".

3. W pkt 3(A) lit. b) kolumna siódma załącznika II wprowadza się następujące zmiany:

a) wyrazy "1 nasienie czerwone" zastępuje się wyrazami "2 nasiona czerwone",

b) cyfrę "2" zastępuje się cyfrą "5";

c) cyfrę "3" zastępuje się cyfrą "5".

4. W pkt 3(A) lit. d) ppkt (aa) kolumna szósta załącznika II po "0" dodaje się wyrazy: "(w 250 g)".

5. W pkt 3(A) załącznika II dodaje się lit. e) w brzmieniu:

"e) Mozga

kanaryjska

(aa) Elitarny

materiał

siewny

75

98

4

1

0 Avena fatua,

Avena sterilis

(bb) Kwalifikowany

materiał

siewny

75

98

10

5

Avena

ludoviciana lub

Lolium

temulentum"

6. W pkt 3 załącznika II dodaje się pkt C w brzmieniu:

"C. Specjalne warunki uwzględniające maksymalną zawartość w nasionach gatunków Avena fatua, Avena sterilis, Avena ludoviciana i Lolium temulentum:

Obecność jednego materiału siewnego z gatunku Avena fatua, Avena sterilis, Avena ludoviciana lub Lolium temulentum w próbce o wadze 500 g nie jest uznawana za zanieczyszczenie, jeśli druga próbka o wadze 500 g nie zawiera materiału siewnego z gatunku Avena fatua, Avena sterilis, Avena ludoviciana lub Lolium temulentum."

Artykuł  13

1. W pkt A lit. a) załącznika IV pkt 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. "Przepisy i normy EWG

2. Urząd dokonujący kwalifikacji i Państwo Członkowskie lub ich skróty."

2. Jednakże etykiety zawierające objaśnienia wymagane zgodnie z pkt A lit. a) pkt 1 załącznikiem IV do dyrektywy Rady z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie wprowadzania do obrotu materiału siewnego roślin zbożowych mogą być stosowane najpóźniej do dnia 30 czerwca 1970 r.

Artykuł  14

Państwa Członkowskie wprowadzają w życie, najpóźniej do dnia 1 lipca 1969 r. przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy. Niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.

Artykuł  15

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 lutego 1969 r.

W imieniu Rady
J.P. BUCHLER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 108 z 19.10.1968, str. 30.

(2) Dz.U. 125 z 11.7.1966, str. 2309/66.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024