(Dz.U.UE C z dnia 10 sierpnia 2023 r.)
W sprawie E-9/22, Verkfr^öingafélag Íslands (Stowarzyszenie Dyplomowanych Inżynierów w Islandii), Stéttarfélag tölvu- narfr^öinga (Unia Naukowców Komputerowych) i Lyfjafr^öingafélag Íslands (Stowarzyszenie Farmaceutyczne Islandii) przeciwko państwu islandzkiemu - WNIOSEK do Trybunału złożony przez islandzki Sąd Apelacyjny (Landsréttur) na podstawie art. 34 Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości dotyczący wykładni dyrektywy Rady 98/59/WE z dnia 20 lipca 1998 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do zwolnień grupowych Trybunał w składzie: Páll Hreinsson (prezes), Bernd Hammermann (sędzia sprawozdawca) i Ola Mestad (sędzia, ad hoc), wydał w dniu 19 kwietnia 2023 r. wyrok zawierający sentencję następującej treści:
1. Art. 1 ust. 1 lit. a) akapit pierwszy dyrektywy Rady 98/59/WE z dnia 20 lipca 1998 r. w sprawie zbliżania ustawodaw- stw Państw Członkowskich dotyczący zwolnień grupowych należy interpretować w ten sposób, że okoliczność, gdy pracodawca - jednostronnie i na niekorzyść pracownika - dokonuje istotnych zmian w kluczowych elementach umowy o pracę z powodów niezwiązanych z danym pracownikiem, wchodzi w zakres definicji "zwolnienia".
Art. 1. ust. 1 akapit drugi dyrektywy 98/59/WE należy interpretować w ten sposób, że wypowiedzenie zmieniające, które nie stanowi "zwolnienia" w rozumieniu art. 1 ust. 1 lit. a) akapit pierwszy tej dyrektywy, może być uznane za "zwolnienie", jeżeli spełnione są warunki określone w art. 1 ust. 1 akapit drugi tej dyrektywy.
Procedura konsultacji, której mowa w art. 2 dyrektywy 98/59/WE, musi zostać zainicjowana przez pracodawcę, gdy decyzja strategiczna lub handlowa zmusza go do rozważenia lub zaplanowania zwolnień grupowych.
W przypadku gdy decyzja dotycząca zmiany warunków zatrudnienia mogłaby przyczynić się do uniknięcia zwolnień grupowych, procedura konsultacji musi rozpocząć się w momencie, gdy pracodawca rozważa takie zmiany.
Zgodnie z art. 3 akapit pierwszy dyrektywy 98/59/WE pracodawca jest zobowiązany do powiadomienia właściwego organu władzy publicznej o każdym zamiarze zwolnienia grupowego. Powiadomienie to musi obejmować przewidywane zwolnienia w rozumieniu art. 1 ust. 1 lit. a) akapit pierwszy tej dyrektywy oraz rozwiązania umów o pracę uznawane za zwolnienia w rozumieniu art. 1 ust. 1 akapit drugi tej dyrektywy.
2. Przewidziany w art. 2 i 3 dyrektywy 98/59/WE obowiązek zainicjowania procedury konsultacji i powiadomienia właściwego organu władzy publicznej nie jest uzależniony od późniejszych zdarzeń, takich jak fakt, czy doszło do faktycznego rozwiązania umów o pracę.
3. Nie ma znaczenia, czy warunki zatrudnienia pracownika są określone w pojedynczej umowie, czy też kilku umowach.
Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2023.281.8 |
Rodzaj: | Wyrok |
Tytuł: | Wyrok Trybunału z dnia 19 kwietnia 2023 r. w sprawie E-9/22 - Verkfræðingafélag Íslands, Stéttarfélag tölvunarfræðinga i Lyfjafræðingafélag Íslands przeciwko państwu islandzkiemu |
Data aktu: | 19/04/2023 |
Data ogłoszenia: | 10/08/2023 |