Publikacja wniosku o zmianę określenia tradycyjnego w sektorze wina na podstawie art. 28 ust. 3 i art. 34 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do wniosków o objęcie ochroną nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i określeń tradycyjnych w sektorze wina, procedury zgłaszania sprzeciwu, ograniczeń stosowania, zmian w specyfikacji produktu, unieważnienia ochrony oraz etykietowania i prezentacji - "Vino generoso"

Publikacja wniosku o zmianę określenia tradycyjnego w sektorze wina na podstawie art. 28 ust. 3 i art. 34 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do wniosków o objęcie ochroną nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i określeń tradycyjnych w sektorze wina, procedury zgłaszania sprzeciwu, ograniczeń stosowania, zmian w specyfikacji produktu, unieważnienia ochrony oraz etykietowania i prezentacji
"Vino generoso"
(2023/C 275/14)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 22 ust. 1 i art. 27 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/34 1 . Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK O ZMIANĘ DOTYCZĄCY OKREŚLENIA TRADYCYJNEGO

"Vino generoso"

Data otrzymania: 5 maja 2023 r.

Liczba stron (łącznie z niniejszą stroną): 4

Język wniosku o zmianę: Hiszpański

Numer dokumentacji: Ares(2023) 3171190

Określenie tradycyjne, o którego zmianę składany jest wniosek: Vino generoso

Wnioskodawca: Dyrekcja Generalna ds. Przemysłu Spożywczego, Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności, Hiszpania

Pełny adres (ulica i numer domu, miejscowość i kod pocztowy, kraj):

Po Infanta Isabel, 1

28071 Madryt

ESPAÑA

Przynależność państwowa: Hiszpańska

Telefon, faks, e-mail:

Tel. +34 913475397

Faks +34 913475410

E-mail: dgia@mapa.es; sgccala@mapa.es

Opis zmiany

W streszczeniu definicji/warunków stosowania określenia tradycyjnego "vino generoso" w bazie eAmbrosia określono, że:

"[Część B pkt 8 załącznika III do rozporządzenia Komisji (WE) nr 606/2009] lub wino objęte ChNP »Montilla-Moriles«, którego definicję podano powyżej, pod warunkiem że w procesie produkcji nie dodaje się alkoholu, a rzeczywista zawartość alkoholu osiągnięta w sposób naturalny wynosi co najmniej 15 % obj.".

Ta definicja / te warunki stosowania jest/są powiązana/powiązane z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 606/2009, które zostało uchylone rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2019/934 ustanawiającym przepisy dotyczące określenia tradycyjnego "vino generoso" w załączniku III część B pkt 8:

"W przypadku win likierowych specyficzne określenie tradycyjne »vino generoso« może być użyte wyłącznie w stosunku do wytrawnych win likierowych objętych chronioną nazwą pochodzenia, dojrzewających całkowicie lub częściowo pod warstwą drożdży kożuchujących, a także:

- otrzymanych z białych winogron, które pochodzą z następujących odmian winorośli: Palomino de Jerez, Palomino fino, Pedro Ximénez, Verdejo, Zalema i Garrido Fino,

- dopuszczonych do obrotu po upływie średnio dwuletniego okresu dojrzewania w dębowych beczkach.

Dojrzewanie pod warstwą drożdży kożuchujących, o którym mowa w akapicie pierwszym, oznacza proces biologiczny, który zachodzi, gdy warstwa charakterystycznych drożdży powstaje samorodnie na wolnej powierzchni wina po całkowitej fermentacji alkoholu w moszczu, nadając produktowi specyficzne cechy analityczne i organoleptyczne."

Definicja/warunki stosowania otrzymuje/otrzymują brzmienie:

"Nazwę »vino generoso« stosuje się wyłącznie w odniesieniu do win i win likierowych wytrawnych należących do kategorii 1 i 3 produktów sektora wina zgodnie z częścią II załącznika VII do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r., objętych chronioną nazwą pochodzenia »Condado de Huelva«, »Jerez-Xérès- Sherry«, »Lebrija«, »Málaga«, »Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda«, »Montilla-Moriles« i »Rueda«:

1. produkowanych wyłącznie z białych winogron uzyskanych z odmian winorośli zatwierdzonych dla każdej z wyżej wymienionych chronionych nazw pochodzenia;

2. dopuszczonych do obrotu po upływie średnio co najmniej dwuletniego okresu dojrzewania w beczkach dębowych;

3. w których po całkowitej fermentacji alkoholowej moszczu na wolnej powierzchni samorodnie powstaje warstwa charakterystycznych drożdży kożuchujących (tzw. »flor«), która nadaje produktowi specyficzne cechy analityczne i organoleptyczne, z wyjątkiem tradycyjnych win wytrawnych objętych ChNP »Málaga«;

4. o minimalnej rzeczywistej zawartości alkoholu wynoszącej 14 % obj. dla kategorii 1 oraz 15 % obj. dla kategorii 3, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w obecnie obowiązujących przepisach UE;

5. o maksymalnej zawartości cukru redukującego (glukozy i fruktozy):

a) 4 g na litr;

b) lub 9 gramów na litr, pod warunkiem, że ogólna kwasowość wyrażona w gramach kwasu winowego na litr nie jest większa niż 2 gramy poniżej resztkowej zawartości cukru;

c) lub, wyłącznie w odniesieniu do win likierowych, zgodnej z poziomem ustalonym w specyfikacji dla kategorii »wytrawne«.".

Wyjaśnienie powodów zmiany

Określenie tradycyjne "vino generoso" należy do najbardziej prestiżowych chronionych nazw pochodzenia Andaluzji o najdłuższej tradycji. Jest ono wykorzystywane w różnych tekstach prawnych dotyczących uznawania ChNP.

Określenie tradycyjne jest obecnie objęte ochroną, a jego stosowanie jest uregulowane na szczeblu Unii Europejskiej w art. 112 lit. a) i art. 113 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007.

Zostało ono również zdefiniowane w części B pkt 8 załącznika III do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/934 z dnia 12 marca 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do obszarów uprawy winorośli, w przypadku których zawartość alkoholu może być zwiększona, dozwolonych praktyk enologicznych i ograniczeń mających zastosowanie do produkcji i konserwowania produktów sektora win, minimalnej zawartości alkoholu w odniesieniu do produktów ubocznych oraz ich usuwania, a także publikacji dokumentów OIV. Ponadto termin ten został pierwotnie włączony do elektronicznej bazy danych Komisji Europejskiej "e-Bacchus", która została zastąpiona elektronicznym rejestrem "eAmbrosia". Zastosowana definicja opiera się na odesłaniu do części B pkt 8 załącznika III do rozporządzenia Komisji (WE) nr 606/2009 z dnia 10 lipca 2009 r. ustanawiającego niektóre szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 479/2008 w odniesieniu do kategorii produktów winiarskich, praktyk enologicznych i obowiązujących ograniczeń, uchylonego następnie rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2019/934 z dnia 12 marca 2019 r., w którym utrzymano definicje określone w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 606/2009 z dnia 10 lipca 2009 r.

W celu zapewnienia jasności, przejrzystości i pewności prawa niektóre określenia tradycyjne dotyczące win z Andaluzji objętych chronioną nazwą pochodzenia podlegają przepisom rozporządzenia Regionalnego Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa, Gospodarki Wodnej i Rozwoju Obszarów Wiejskich z dnia 22 lutego 2023 r., opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Andaluzji (BOJA) nr 42 z dnia 3 marca 2023 r. Rozporządzenie takie jest odpowiednim instrumentem prawnym do zatwierdzenia określeń tradycyjnych, a następnie do ich zmiany w rejestrze UE. Aby zapewnić zgodne z prawem odejście od obecnych ram prawnych dotyczących określenia tradycyjnego "vino generoso" i powiązanych chronionych określeń tradycyjnych, opracowano i opublikowano definicję wspomnianego określenia. Definicja opisuje cechy charakterystyczne i wspólne elementy chronionych nazw pochodzenia, w których stosuje się omawiane określenie tradycyjne. Dzięki temu producenci mogą konkurować na równych zasadach, a konsumenci otrzymują jasne informacje. Jedną z nowych cech tej definicji jest fakt, że określono w niej poszczególne chronione nazwy pochodzenia, w ramach których można stosować omawiane określenie tradycyjne. Oprócz sześciu nazw pochodzenia z Andaluzji w definicji wymieniono również nazwę "Rueda", ponieważ w specyfikacji tego produktu zawsze uwzględniano wspomniane określenie tradycyjne.

Podpisujący: Dyrektor Generalny ds. Przemysłu Spożywczego

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 46.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.275.33

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o zmianę określenia tradycyjnego w sektorze wina na podstawie art. 28 ust. 3 i art. 34 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do wniosków o objęcie ochroną nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i określeń tradycyjnych w sektorze wina, procedury zgłaszania sprzeciwu, ograniczeń stosowania, zmian w specyfikacji produktu, unieważnienia ochrony oraz etykietowania i prezentacji - "Vino generoso"
Data aktu: 04/08/2023
Data ogłoszenia: 04/08/2023