Wytyczne Komisji w sprawie treści i struktury streszczenia sprawozdania z badania klinicznego

WYTYCZNE KOMISJI
w sprawie treści i struktury streszczenia sprawozdania z badania klinicznego
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2023/C 163/06)

Spis treści

1. Wprowadzenie

2. Streszczenie sprawozdania z badania klinicznego

3. Klauzula przeglądowa

4. Objaśnienie skrótów

5. Odniesienia

1. Wprowadzenie

Niniejszy dokument ma na celu przedstawienie wytycznych Komisji zgodnie z art. 77 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych (zwanego dalej "rozporządzeniem MDR") dotyczących treści i struktury streszczenia sprawozdania z badania klinicznego.

Niniejsze wytyczne mają na celu zapewnienie, aby streszczenie sprawozdania z badania klinicznego przedstawiało informacje na temat projektu, sposobu prowadzenia, analizy i wyników badania klinicznego w sposób i w formacie łatwo zrozumiałym dla przewidzianego użytkownika wyrobu medycznego.1

Zgodnie z art. 77 ust. 5 rozporządzenia MDR sponsor badania klinicznego przedkłada - w terminie jednego roku od zakończenia badania klinicznego wyrobu lub w terminie trzech miesięcy od jego wcześniejszego zakończenia - sprawozdanie z badania klinicznego, do którego dołącza się streszczenie. Minimalne wymogi dotyczące sprawozdania z badania klinicznego określono w rozdziale III sekcja 7 załącznika XV do rozporządzenia MDR. W rozdziale III sekcja 7 załącznika XV do rozporządzenia MDR określono również, co będzie obejmowało streszczenie, a mianowicie:

- tytuł badania klinicznego,

- cel badania klinicznego,

- opis badania, projekt badawczy i zastosowane metody,

- wyniki badania,

- wnioski wypływające z badania.

Zgodnie z art. 77 ust. 5 rozporządzenia MDR sprawozdanie i streszczenie przedkłada się państwom członkowskim, w których przeprowadzono badanie kliniczne, za pomocą systemu elektronicznego, o którym mowa w art. 73 rozporządzenia MDR. Zgodnie z art. 77 ust. 7 rozporządzenia MDR sprawozdanie i streszczenie są publicznie udostępniane za pośrednictwem systemu elektronicznego, o którym mowa w art. 73 rozporządzenia MDR, najpóźniej w momencie rejestracji wyrobu zgodnie z art. 29 rozporządzenia MDR i przed wprowadzeniem go do obrotu. W przypadku wcześniejszego zakończenia lub tymczasowego wstrzymania badania streszczenie i sprawozdanie udostępnia się publicznie natychmiast po ich przedłożeniu.

2. Streszczenie sprawozdania z badania klinicznego

Objaśnienie

- Dokument ten jest streszczeniem. Należy podać jedynie istotne informacje. W przypadku gdy wymagany jest "krótki opis", powinien on być jak najbardziej zwięzły. Należy unikać zwykłego kopiowania tekstu z pełnego sprawozdania z badania klinicznego.

- Użyty język musi być odpowiedni dla przewidzianego użytkownika wyrobu. Przy opracowywaniu tego streszczenia należy zawsze brać pod uwagę poziom kompetencji zdrowotnych i umiejętności rozumowania matematycznego użytkownika.

- Należy zadbać o to, by w dokumencie tym nie zawarto żadnych treści promocyjnych.

2.1. Strona tytułowa

Data streszczenia:
Tytuł badania klinicznego:
Nazwa i dane kontaktowe podmiotu sponsorującego badanie:
Nazwa podmiotu finansującego badanie2:
Niepowtarzalny numer identyfikacyjny: Przed pełnym uruchomieniem bazy danych Eudamed będzie to numer CIV-ID, który uzyskuje się od właściwego organu udzielającego pozwolenia.

Po uruchomieniu bazy danych Eudamed będzie to niepowtarzalny numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 70 ust. 1 rozporządzenia MDR.

Numer planu badania klinicznego:

2.2. Treść i struktura streszczenia sprawozdania z badania klinicznego

Tytuł badania klinicznego - informacje podsumowujące4
Skrócony tytuł badania
Pełny tytuł badania3 Krótki opis projektu, doświadczalnego wyrobu medycznego, komparatora (w stosownych przypadkach), świadczeniodawcy (w stosownych przypadkach) i populacji badania klinicznego.
Terminy badania3 Daty rozpoczęcia badania klinicznego (pierwsza rekrutacja w badaniu klinicznym) i jego zakończenia (ostatnia wizyta ostatniego uczestnika badania klinicznego)5. Aby zapoznać się z dalszym opisem tych terminów, zob. dokument MDCG 2021-6.
Lokalizacje Miejsce przeprowadzenia badania, w tym lokalizacja i państwo.
W stosownych przypadkach powód tymczasowego wstrzymania lub wcześniejszego zakończenia3 Jeżeli dotyczy. Powody mogą obejmować korzystne wyniki w grupie badanej, korzystne wyniki w grupie kontrolnej, ustalenia dotyczące bezpieczeństwa, nieskuteczność, powolną rekrutację, dowody zewnętrzne itp.2
Cel badania klinicznego4
Krótkie uzasadnienie badania klinicznego, w tym:
- podstawowe informacje ogólne na temat badanego wyrobu
- schorzenie objęte leczeniem
W zależności od kontekstu badania klinicznego należy opisać:
- obecny standard opieki
- inne możliwe interwencje
Opis badanego wyrobu, badania klinicznego i zastosowanych metod4
W niniejszej sekcji nie należy uwzględniać żadnych wyników, analiz, wniosków ani punktów do dyskusji.
Opis uczestników4 Opis kryteriów kwalifikowalności uczestników i miejsca.

W stosownych przypadkach opis kryteriów kwalifikowalności w odniesieniu do ośrodków uczestniczących w badaniu oraz ośrodków przeprowadzających interwencje.

Opis wyrobu i komparatora6 Należy zawrzeć opis badanego wyrobu, jego wersję/wariant i przewidziane zastosowanie, w tym różne elementy wymagane do interwencji medycznej obejmującej badany wyrób (np. opieka przedoperacyjna i pooperacyjna, interwencja medyczna/chirurgiczna itp.).

W przypadku badań porównawczych należy przedstawić opisy zarówno interwencji doświadczalnej, jak i komparatora.

Opis procedur używania wyrobu9 Krótki opis procedur i metod niezbędnych do używania wyrobu w badaniu klinicznym.
Projekt badania4 Opis i uzasadnienie wybranego projektu badania, tj. randomizowanego badania z grupą kontrolną (w układzie równoległym, z zastosowaniem klasteryzacji, skrzyżowanego, z zastosowaniem analizy czynnikowej, nie mniejszej skuteczności (non-inferiority)), nierandomizowanego badania porównawczego, badania nieporównawczego lub innego.
Cele i punkty końcowe4 Krótki opis jasno określający podstawowe i drugorzędne cele badania, a także hipotezy, które zostały zbadane.

Należy również jasno określić podstawowe i drugorzędne punkty końcowe.

Wielkość próby 7 Proszę podać szacunkową moc i liczebność próby. W stosownych przypadkach należy uwzględnić korekty dokonane w tym obliczeniu w odniesieniu do odsetka uczestników przerywających leczenie/wyłączonych z obserwacji.10
Randomizacja i zaślepianie8 W stosownych przypadkach opis metod przydziału interwencji i metod zaślepiania (jeżeli zastosowano).
Czas trwania obserwacji4 Długość okresu obserwacji uczestników badania. Należy również wskazać przewidziany okres używania badanego wyrobu.
Jednoczesne leczenie4 Opis wszelkiego leczenia, które było niezbędne w przypadku wszystkich uczestników otrzymujących wyrób medyczny w ramach tego badania klinicznego. W stosownych przypadkach proszę wyjaśnić, w jaki sposób może to różnić się od zwykłego standardu opieki w odniesieniu do tego wyrobu medycznego.
Metody analizy statystycznej4 Krótki opis metod statystycznych stosowanych w celu uzyskania szacunkowych wyników, porównania grup pod kątem wyniku pierwotnego, przeprowadzenia dodatkowych analiz, dostosowania pod kątem błędów systematycznych, rozwiązania problemu brakujących danych.
Istotne zmiany11 W stosownych przypadkach tabela opisująca wszelkie istotne zmiany w planie badania klinicznego, odpowiednie wersje planu badania klinicznego oraz daty wprowadzenia tych zmian. Proszę potwierdzić zatwierdzenie tych zmian przez komisję etyczną.
Wyniki badania4
Przepływ uczestników12 Liczba uczestników poddanych badaniu przesiewowemu, włączonych, przydzielonych i poddanych obserwacji w odniesieniu do każdej interwencji.
Zdecydowanie zaleca się stosowanie tego lub podobnego schematu13.
Należy zauważyć, że poniższy schemat dotyczy randomizowanych badań dwuramiennych. Schemat będzie musiał zostać dostosowany do różnych projektów badań.
grafika
Podstawowe cechy demograficzne i kliniczne4 Jeżeli są dostępne - informacje na temat wieku, płci, pochodzenia etnicznego, kraju, etapu choroby, istotnych chorób współistniejących oraz wszelkich innych czynników wpływających na chorobę u uczestników.
W stosownych przypadkach opis świadczeniodawców (liczba przypadków, kwalifikacje, wiedza specjalistyczna itp.) i ośrodków (wielkość) w każdej grupie.
Wynik interwencji4 Wyniki dotyczące podstawowego punktu końcowego, w tym w miarę możliwości w liczbach bezwzględnych (np. 10/20, a nie 50 %), szacowany rozmiar efektu i dokładność wyniku. Proszę podać, czy jest to analiza wyników w grupach wyodrębnionych zgodnie z zaplanowanym leczeniem (ITT), czy zgodnie z protokołem (PP).
Można podać wyniki drugorzędnych punktów końcowych lub dodatkowych analiz, ale należy omówić zagrożenia związane z wyciąganiem wniosków z tych wyników.
Wyniki w zakresie bezpieczeństwa 14 Opis zdarzeń niepożądanych15, niepożądanego działania wyrobu16 i defektów wyrobu15, wymienionych w tabeli w kolejności od najczęstszych do najrzadszych, w liczbach bezwzględnych (X z YX uczestników) i procentach (X % uczestników) oraz opis charakteru tych zdarzeń/tego działania (oczekiwany/nieoczekiwany).

Należy przedstawić jedynie zagregowane informacje dotyczące tych zdarzeń/tego działania.5 Wykaz ewentualnych zgonów uczestników.

Liczba uczestników wycofanych z badania i przyczyny.

Odstępstwa od planu badań klinicznych5 W stosownych przypadkach opis wszelkich odstępstw od planu badania klinicznego, które wystąpiły w trakcie badania klinicznego
Wnioski z badania klinicznego4
Co oznaczają wyniki17 Krótki opis wyników badania: ogólna ocena korzyści w stosunku do ryzyka związanego z interwencją w świetle badania

Co wnosi przedmiotowe badanie kliniczne do danych klinicznych związanych z bezpieczeństwem i działaniem wyrobu?

Co wnoszą wyniki do aktualnej wiedzy naukowej17 Krótki opis wyników badania w kontekście aktualnych dowodów: ogólna ocena badanego wyrobu medycznego pod kątem stosunku korzyści do ryzyka w kontekście wszystkich innych dostępnych dowodów oraz wpływ wyników na praktykę kliniczną.
Ograniczenia18 Wszelkie ograniczenia badania, takie jak błędy systematyczne w badaniu, niepewność, która pozostaje po zakończeniu badania, lub ograniczenia w możliwości zastosowania wyników w rzeczywistych warunkach.
Potencjał przyszłych badań18

3. Klauzula przeglądowa

W oparciu o doświadczenia zdobyte podczas stosowania niniejszych wytycznych Komisja może rozważyć zmianę niniejszego dokumentu.

4. Objaśnienie skrótów

CIV-ID numer badania klinicznego
EUDAMED europejska baza danych o wyrobach medycznych
MDR rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych

5. Odniesienia

1. Art. 77 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2017/745

2. Podmiot finansujący jest podmiotem, który zapewnia finansowanie badania klinicznego, zgodnie z odniesieniem do finansowania w rozdziale II sekcja 3.1.4 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

3. Art. 77 rozporządzenia (UE) 2017/745

4. Rozdział III sekcja 7 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

5. Wytyczne MDCG 2021-6: pytania i odpowiedzi związane z badaniami klinicznymi

6. Rozdział II sekcja 3.6.2 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

7. Rozdział II sekcja 3.6.3 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

8. Rozdział II sekcja 3.6.4 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

9. Rozdział II sekcja 3.6.5 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

10. Rozdział II sekcja 3.7 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

11. "Istotna zmiana" opisana w wytycznych MDCG 2021-6: rozporządzenie (UE) 2017/745 - pytania i odpowiedzi związane z badaniami klinicznymi

12. Dostosowane na podstawie rozdziału III sekcja 7 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745 i normy międzynarodowej EN ISO 14155:2020 załącznik D.7

13. Zmodyfikowany schemat CONSORT dla poszczególnych randomizowanych badań z grupą kontrolną dotyczących leczenia pozafarmakologicznego. Isabelle Boutron, MD, PhD; et al dla CONSORT Group: Extending the CONSORT Statement to Randomized Trials of Nonpharmacologic Treatment: Explanation and Elaboration. Ann Intern Med. 2008;148:295-309.

14. Art. 80 rozporządzenia (UE) 2017/745

15. Art. 2 rozporządzenia (UE) 2017/745

16. Rozdział II sekcja 2.5 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

17. Dostosowane na podstawie rozdziału III sekcja 7 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745 i normy międzynarodowej ISO 14155:2020 załącznik D.8

18. Załącznik D.8 do normy międzynarodowej ISO 14155:2020

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.163.7

Rodzaj: Wytyczne
Tytuł: Wytyczne Komisji w sprawie treści i struktury streszczenia sprawozdania z badania klinicznego
Data aktu: 08/05/2023
Data ogłoszenia: 08/05/2023