Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
(2022/C 458/13)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną w rozumieniu art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .

Wniosek o zatwierdzenie niniejszej zmiany nieznacznej jest dostępny w bazie danych Komisji eAmbrosia

JEDNOLITY DOKUMENT

"Priego de Córdoba"

Nr UE: PDO-ES-0053-AM01 - 1.12.2020

ChNP (X) ChOG ()

1. Nazwa

"Priego de Córdoba"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie:

Hiszpania

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.5. Oleje i tłuszcze (masło, margaryna, oleje itp.)

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia uzyskana z oliwek Picudo, Hojiblanca i Picual.

Produkt posiada następujące właściwości:

Liczba nadtlenkowa nie przekracza 15; K270 nie przekracza 0,15.

Wilgotność i zanieczyszczenia poniżej 0,1 %.

Chroniona oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia pochodzi z następujących odmian:

"Picudo": odmiana Picudo stanowi ponad 50 % oliwek wykorzystywanych do produkcji tej oliwy; kwasowość nie może przekraczać 0,5 %; przy pierwszej degustacji zapach i smak są owocowe, aromatyczne, przyjemne i słodkie.

"Hojiblanco": odmiana Hojiblanco stanowi ponad 50 % oliwek wykorzystywanych do produkcji tej oliwy; kwasowość nie może przekraczać 0,5 %; przy pierwszej degustacji zapach i smak są owocowe, świeże, przyjemne i słodkie.

"Picual": odmiana Picual stanowi ponad 50 % oliwek wykorzystywanych do produkcji tej oliwy; zapach i smak są owocowe i aromatyczne, o delikatnej do średniej goryczy.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Oliwki muszą być uprawiane, a oliwa ekstrahowana na obszarze opisanym w pkt 4.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Chroniona nazwa pochodzenia "Priego de Córdoba" musi znajdować się w widocznym miejscu na etykietach chronionych oliw z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia. Etykiety muszą zostać zatwierdzone przez Radę Regulacyjną, zanim będą mogły być stosowane na rynku.

Pieczęć gwarancyjna, etykieta lub numerowana etykieta certyfikacyjna wydana przez Radę Regulacyjną musi zostać umieszczona na każdym opakowaniu chronionej oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia w tłoczarni lub zakładzie pakującym, zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Radę. Etykiety te muszą być przymocowane w taki sposób, aby nie mogły być usunięte i ponownie przymocowane gdzie indziej.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji znany jest w Hiszpanii jako comarca natural ("okręg naturalny") w południowowschodniej prowincji Kordoba, w głębi Parku Przyrodniczego Sierra Subbéticas. Obejmuje on gminy Almedinilla, Carcabuey, Fuente Tójar i Priego de Córdoba.

5. Związek z obszarem geograficznym

Obszar ten jest skalisty i górzysty, przecięty kilkoma pasmami górskimi o szczytach o wysokości do 1 000 metrów nad poziomem morza. Jego pochodzenie geologiczne jest różne: margiel, wapień dolomityczny, gliny i piaski, a także otoczaki z wapienia i gipsu. Gaje oliwne są sadzone na glinach piaszczysto-ilastych i glinach, o wysokiej zawartości węglanu wapnia i zawierającej średnie ilości materii organicznej, fosforu, potasu, magnezu, żelaza i boru. Na tym obszarze panuje klimat kontynentalny o temperaturach znacznie różniących się w zależności od wysokości i wystawy stoku.

Opady deszczu wahają się od 400 litrów dziennie we wschodniej części obszaru do 700 na wyższych wysokościach (Priego, Carcabuey i Almedinilla). Dobre środowisko dla wzrostu drzew oliwnych powstaje dzięki zastosowaniu odpowiednich metod uprawy, pielęgnacji, nawożenia i przycinania, a także technik zwalczania szkodników i chorób. Dzięki temu uzyskuje się zdrowe oliwki, które dają oliwę o szczególnych właściwościach ściśle związanych z lokalnym środowiskiem.

6. Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

https://juntadeandalucia.es/export/drupaljda/Pliego_Priego_Cordoba_modificado.pdf

lub na następującej stronie internetowej regionalnego Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Zrównoważonego Rozwoju (https://juntadeandalucia.es/organismos/agriculturaganaderiapescaydesarrollosostenible.html):

"Areas de actividad" [Obszary działalności], > "Industrias Agroalimentaria" [Przemysł i łańcuch rolno-spożywczy] > "Calidad" [Jakość] > "Denominaciones de Calidad" [Systemy jakości] > "Aceite de Oliva Virgen Extra" [Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia].

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024