Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2022/C 433/24)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Antakya Künefesi"

Nr UE: PGI-TR-02451 - 14.3.2019

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Antakya Kunefesi"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Republika Turcji

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 2.3 Chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarnicze

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Antakya Kunefesi" jest w Turcji jednym z niewielu deserów zawierających ser. W jego produkcji wykorzystuje się kunefelik kadayif (lekko podpieczone nitki ciasta, takiego jak ciasto na kunefe), świeży ser Antakya kunefelik (ser do wyrobu kunefe), masło i syrop. Otrzymuje się go poprzez pieczenie sera kunefelik pomiędzy dwiema warstwami kunefelik kadayif zmieszanymi z masłem na płaskiej tacy i rozprowadzanie syropu do otrzymania pożądanej słodyczy przed spożyciem. Wielkość tacy zależy od liczby porcji, które mają zostać spożyte. "Antakya Kunefesi" spożywa się na gorąco. Oczekuje się, że podczas konsumpcji ser rozciągnie się, tworząc włókna.

"Antakya Kunefesi" to deser w kształcie okręgu o wysokości 1-2 cm. Średnica okręgu zależy od liczby przygotowywanych porcji. Może ona wynosić od 10 cm do 50 cm. Po upieczeniu górna i dolna warstwa sporządzone z mieszaniny kunefelik kadayif i masła stają się brązowe z uwagi na reakcję Maillarda i tworzą chrupiącą skórkę. Jednocześnie ser Antakya kunefelik znajdujący się w środku mięknie i staje się włóknisty. Po dodaniu syropu deser staje się słodki. Deser "Antakya Kunefesi" jest podawany na gorąco, tuż po dodaniu syropu. Deser w stanie surowym (niepoddany obróbce cieplnej) można zamrozić i przechowywać w temperaturze -18 °C w celu transportu i dystrybucji.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Mleko wykorzystywane do produkcji sera Antakya kunefelik powinno pochodzić z prowincji Hatay. Aromat serowi Antakya Kunefelik nadaje mleko krów wypasanych na bogatej florze w prowincji Hatay.

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Produkcja "kunefelik kadayif", sera "Antakya kunefelik" i deseru "Antakya Kunefesi" musi odbywać się na obszarze geograficznym określonym w pkt 4.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na opakowaniu "Antakya Kunefesi" należy podać w czytelny i nieusuwalny sposób następujące informacje:

- nazwę handlową i adres, skróconą nazwę i adres lub zarejestrowany znak towarowy przedsiębiorstwa

- numer partii

- nazwę towaru: "Antakya Kunefesi"

- masę netto

- okres trwałości niepieczonego produktu (jeden tydzień w temperaturze chłodniczej lub sześć miesięcy w temperaturze -18 °C)

- musi być pieczony i spożywany na gorąco tuż po dodaniu syropu

- następujące logo:

grafika

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Region produkcji "Antakya Kunefesi" to prowincja Hatay i jej okręgi (Antakya, Altinozu, Kumlu, Belen, iskenderun, Arsuz, Kirikhan, Payas, Dortyol, Hassa, Erzin, Samandag, Yayladag, Defne, Reyhanli). Hatay jest ośrodkiem osadniczym w najbardziej wysuniętej na południe części Turcji. Otacza ją Morze Śródziemne od zachodu, Syria od południa i wschodu, Adana od północnego zachodu, Osmaniye od północy i Gaziantep od północnego wschodu.

5. Związek z obszarem geograficznym

Związek między deserem "Antakya Kunefesi" a obszarem geograficznym opiera się na renomie produktu, recepturze, umiejętnościach koniecznych przy produkcji "kunefelik kadayif", sera "Antakya kunefelik" i deseru "Antakya Kune- fesi". Umiejętności w zakresie receptury i produkcji były przekazywane z pokolenia na pokolenie w oparciu o relację mistrz-uczeń. Jest kilka kluczowych elementów koniecznych do utrzymania pewnej jakości produktu. Na przykład dostosowanie grubości kunefelik kadayif i jego konsystencji podczas szybkiego pieczenia na obrotowej tacy wymaga pewnych umiejętności. Ponadto w trakcie produkcji sera Antakya kunefelik określa się włóknistość sera. Umiejętności te nabywane są po osiągnięciu pewnego poziomu doświadczenia pod nadzorem mistrza. W określonym regionie muszą być produkowane dwa składniki: kunefelik kadayif i ser Antakya kunefelik.

Aromat serowi Antakya Kunefelik nadaje mleko krów wypasanych na bogatej florze w prowincji Hatay. Istnieje około 2 000 roślin, z których 300 jest zarejestrowanych jako endemiczne. Uważa się, że rośliny endemiczne dla przedmiotowych regionów, w szczególności dziki tymianek, przyczyniają się do powstawania aromatu sera Antakya kunefelik. W celu zachowania i zaprezentowania tego bogactwa gubernator prowincji Hatay założył w 2017 r. Muzeum Roślin Aromatycznych i Endemicznych.

Ser wykorzystywany do produkcji "Antakya Künefesi" jest wyjątkowy, ponieważ jest serem produkowanym wyłącznie do wyrobu künefe i znanym jako ser Antakya künefelik. Najbardziej charakterystyczne cechy sera Antakya künefelik to: jest on wytwarzany z surowego mleka krowiego, ma elastyczną konsystencję i tak zwaną strukturę "piersi kurczaka", a jego pH wynosi 4,9-5,2. W temperaturach powyżej 65 °C ser staje się włóknisty. Odrębną i funkcjonalną cechą charakterystyczną sera jest to, że rozciąga się on wewnątrz "Antakya Künefe" i posiada strukturę włóknistą po podgrzaniu.

W Antakya (Gül, 2008.117) istnieją dokumenty pochodzące z islamskich rejestrów z XVIII w., wskazujące na obecność produkcji künefe (w tym czasie używano jedynie słowa künefe). Od XVIII do XX wieku w dokumentach z różnych lat można znaleźć informacje na temat deserów künefe i ich cen, klasyfikacji producentów jako grupy zawodowej, przedmiotów używanych do produkcji künefe i ich dziedziczenia. Na przykład w Antakya, w islamskich rejestrach nr 50 (1898-1901), taca do wypieku Künefe jest wymieniona wśród niektórych towarów, odzieży i artykułów należących do gospodarstwa domowego w Antakyi.

Informacje o utworzeniu placu Künefeciler w latach 30. XX w. zostały wymienione w książce autorstwa H. Boyaciego zatytułowanej "Od Antakya do Hatay 1870-1976". Jest tam mowa o dwóch braciach sprzedających "Antakya Küne- fesi", którzy służyli mieszkańcom Antakyi w miejscu znanym jako Köpnibay w latach 1935-1960. Ponieważ ich skóra była ciemna, znano ich pod przydomkiem "Arab". Jednocześnie sprzedawca deseru "Antakya Künefesi" Haci Arab był bardzo słynnym mistrzem künefe w latach 1940-1950 w sklepie nr 153 zlokalizowanym w Uzun (,'ary, który dzisiaj jest piekarnią. (Nakim, B 2012)

W artykule prasowym z dnia 27 września 1973 r. Süleyman Okay, znany również jako Abbus Usta, podaje szczegółową definicję "Antakya Künefe" z serem. (Okay, 2009).

W "Przewodniku turystycznym po Hatay" Kemala Karaömeroglua opublikowanym w 1971 r. (s. 29-31) wśród dań kuchni z Antakya wymieniono kulki z tatara, węgorza, burgera z mielonym mięsem i bulgurem, oraz künefe jako deser. W 50. rocznicę Republiki w 1973 r. Hatay nadano nazwę "Antakya Künefesi" w roczniku prowincji. "Antakya Künefesi" jest wymieniona na stronie 129 publikacji pt. "Gospodarczo-społeczna działalność turystyczna w Antakya" opublikowanej przez inayet insel w 1976 r.

Każdego roku gmina miejska Hatay organizuje festiwal Antakya w rocznicę przystąpienia Hatay do ojczyzny, podczas którego przygotowywany jest najdłuższy deser "Antakya Künefesi", który każdego roku jest o jeden metr dłuższy. W 2019 r. "Antakya Künefesi" osiągnął długość 81 metrów.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024