Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2
i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2022/C 304/07)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

POWIADOMIENIE O ZMIANIE STANDARDOWEJ W JEDNOLITYM DOKUMENCIE

"Verdicchio di Matelica"

PDO-IT-A0481-AM03

Data przekazania informacji: 27.5.2022

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1. Opakowanie - pojemniki i pojemność

Opis: Do pakowania wina "Verdicchio di Matelica" bez żadnego dodatkowego określenia można również stosować pojemniki wykonane z materiału innego niż szkło, będące rodzajem bukłaka z tworzywa sztucznego, wykonanego z polietylenu i poliestru, umieszczone w obudowie z tektury (lub z innego sztywnego materiału), o pojemności nie mniejszej niż minimalna pojemność określona w przepisach krajowych i unijnych. Ponadto wino typu Passito musi być wprowadzane do obrotu wyłącznie w szklanych butelkach o pojemności nieprzekraczającej 1,50 litra.

Uzasadnienie: Dzięki temu można pakować wino Verdicchio di Matelica w pojemniki wykonane z materiału innego niż szkło, co było życzeniem producentów, wyrażonym po przeprowadzeniu starannych ocen technicznych i handlowych podobnie jak wskazanie pojemności minimalnej butelek używanych do wina typu Passito.

Zmiana dotyczy pkt 7 specyfikacji produktu oraz pkt 9 jednolitego dokumentu.

2. Rok produkcji winogron

Opis: w przypadku win Verdicchio di Matelica, z wyjątkiem win musujących, które nie są opatrzone terminem "millesimato", rok produkcji winogron musi być wskazany na etykiecie.

Uzasadnienie: jest to lepsze określenie dotyczące etykietowania produktów objętych nazwą.

Zmiana dotyczy pkt 7 specyfikacji produktu oraz pkt 9 jednolitego dokumentu.

3. Odniesienia do organu kontrolnego - zmiana adresu

Opis: Adres przedsiębiorstwa poświadczającego jakość i produkcję włoskich produktów przemysłu winiarskiego został zmieniony z Via Piave nr 24 na Via Venti Settembre nr 98/G - 00187 Rzym, Italia.

Uzasadnienie: Dotyczy to przeniesienia siedziby organu kontrolnego właściwego dla nazwy Verdicchio di Matelica.

Zmiana ta dotyczy pkt 10 specyfikacji i nie ma wpływu na jednolity dokument.

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa produktu

Verdicchio di Matelica

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

5. Gatunkowe wino musujące

4. Opis wina lub win

1. Verdicchio di Matelica

ZWIĘZŁY OPIS SŁOWNY

Wina objęte ChNP Verdicchio di Matelica mają jasną słomkowożółtą barwę, charakterystyczny i delikatny aromat oraz harmonijny wytrawny smak z gorzkim posmakiem.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna 4,50 grama na litr wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

2. Verdicchio di Matelica passito

ZWIĘZŁY OPIS SŁOWNY

Wina objęte ChNP Verdicchio di Matelica Passito charakteryzują się barwą od żółtej do bursztynowej, charakterystycznym aromatem eteru, intensywnym smakiem od gorzkiego do słodkiego, aksamitnym o charakterystycznym gorzkim posmaku.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna 4,00 grama na litr wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 25
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

3. Verdicchio di Matelica musujące

ZWIĘZŁY OPIS SŁOWNY

Wina objęte ChNP Verdicchio di Matelica spumante mają słomkowożółtą barwę z zielonkawymi odcieniami, delikatny charakterystyczny aromat, bukiet treściwy i złożony, smak od extrabrut do wytrawnego, pełny, świeży, szlachetny i harmonijny.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna 4,50 grama na litr wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

5. Praktyki enologiczne

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

-

5.2. Maksymalna wydajność:

1. Verdicchio di Matelica

13 000 kg winogron z hektara

2. Verdicchio di Matelica passito

13 000 kg winogron z hektara

3. Verdicchio di Matelica musujące

13 000 kg winogron z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Obszar produkcji winogron odpowiednich do produkcji win objętych ChNP Verdicchio di Matelica obejmuje część terytorium gmin Matelica, Esanatoglia, Gagliole, Castelraimondo, Camerino i Pioraco w prowincji Macerata oraz część terytorium gmin Cerreto D'Esi i Fabriano w prowincji Ancona.

7. Odmiany winorośli

Verdicchio Bianco B. - Trebbiano di Soave B.

8. Opis związku lub związków

Verdicchio di Matelica

Czynniki ludzkie w produkcji win objętych ChNP Verdichio di Matelica odegrały kluczową rolę w rozwoju technik uprawy i produkcji wina w Verdicchio. Produkcja i konsumpcja win musujących i win passito na tym obszarze na przestrzeni wieków jest tradycyjna i szeroko udokumentowana. Współdziałanie czynników ludzkich z unikalnymi czynnikami naturalnymi obszaru produkcji, takimi jak klimat i charakter gleby, nadaje winom ChNP Verdicchio di Matelica analityczne, aromatyczne i organoleptyczne cechy charakterystyczne, które są unikalne i niespotykane i które można przypisać odmianie rodzimej wykorzystywanej jako przeważająca kombinacja odmian winorośli.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Wskazanie roku produkcji winogron

Ramy prawne:

Określone w prawodawstwie UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

Przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

w przypadku win ChNP Verdicchio di Matelica, z wyjątkiem win musujących, które nie są opatrzone na etykiecie terminem "millesimato", rok produkcji winogron musi być wskazany na etykiecie.

Opakowania i pojemniki

Ramy prawne:

Określone w prawodawstwie UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

Przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Do pakowania wina "Verdicchio di Matelica" bez żadnego dodatkowego określenia można również stosować pojemniki wykonane z materiału innego niż szkło, będące rodzajem bukłaka z tworzywa sztucznego, wykonanego z polietylenu i poliestru, umieszczone w obudowie z tektury (lub z innego sztywnego materiału), o pojemności nie mniejszej niż minimalna pojemność określona w przepisach krajowych i unijnych.

Wino "Verdicchio di Matelica" typu passito może być dopuszczone do obrotu wyłącznie w szklanych butelkach o pojemności nieprzekraczającej 1,50 litra.

Link do specyfikacji produktu

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/18198

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.304.11

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 09/08/2022
Data ogłoszenia: 09/08/2022