Zawiadomienie dla przedsiębiorców - Przywóz rosyjskiej ropy naftowej lub produktów ropopochodnych do Unii

Zawiadomienie dla przedsiębiorców
Przywóz rosyjskiej ropy naftowej lub produktów ropopochodnych do Unii
(2022/C 296/05)

Rozporządzeniem Rady (UE) 2022/879 z dnia 3 czerwca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie Rady nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających stanowiących odpowiedź na napaść zbrojną Rosji na Ukrainę wprowadzono zakaz zakupu, przywozu lub przekazywania, bezpośrednio lub pośrednio, ropy naftowej oraz produktów ropopochodnych wymienionych w załączniku XXV do tego rozporządzenia, jeżeli pochodzą one z Rosji lub zostały wywiezione z Rosji, który to zakaz stosuje się od następnego dnia po opublikowaniu rozporządzenia (art. 3m rozporządzenia Rady 833/2014) 1 . Przewidziano okresy przejściowe do dnia 5 grudnia 2022 r. w odniesieniu do towarów objętych kodem CN 2709 00 oraz do dnia 5 lutego 2023 r. w odniesieniu do towarów objętych kodem CN 2710.

W artykule tym przewidziano szczególne i czasowe odstępstwa oraz zwolnienia w przypadku niektórych państw członkowskich UE, produktów lub metod transportu.

Rosyjska ropa transportowana razem z ropą innego pochodzenia w postaci mieszaniny podlega zakazowi: ponieważ ropa jest materiałem zamiennym, którego nie można fizycznie rozdzielić w zależności od jego pochodzenia, pochodząca z Rosji ropa, która jest przywożona, przekazywana lub zakupywana w UE wraz z ropą innego pochodzenia, podlega sankcjom, chyba że możliwe jest jednoznaczne wykazanie wobec organów krajowych państwa członkowskiego, jaka jest dokładna wielkość udziału produktu niepochodzącego z Rosji. W takim przypadku do Unii można będzie wprowadzić tę dokładną ilość ropy niepochodzącej z Rosji.

Importerzy w Unii są odpowiedzialni za przestrzeganie przepisów art. 3m, w szczególności jego ust. 3 lit. c). Przedsiębiorcom prowadzącym przywóz ropy naftowej lub produktów ropopochodnych zaleca się wprowadzenie wszelkich niezbędnych środków należytej staranności w celu zapewnienia, aby nie przywożono rosyjskiej ropy naftowej objętej sankcjami, nawet jeżeli jest zmieszana z ropą pochodzącą z państwa trzeciego, która to ropa z państwa trzeciego stanowi większość tej mieszaniny, oraz do udowodnienia, że nie dokonano przywozu rosyjskiej ropy naftowej objętej sankcjami, chyba że możliwe jest jednoznaczne wykazanie wobec organów krajowych państwa członkowskiego dokładnej wielkości udziału produktu, który nie pochodzi z Rosji. Można tego dokonać za pomocą różnych środków, takich jak dowody pochodzenia ropy załadowanej na statek lub, w miarę możliwości, za pomocą wyników analizy chemicznej. Zaleca się również, aby importerzy włączyli do umowy zakupu klauzulę, w której eksporter potwierdza, że sprzedana ropa nie zawiera rosyjskiej ropy i stwierdza, że w przeciwnym wypadku eksporter jest umownie odpowiedzialny za zgłoszenie niezgodne ze stanem faktycznym.

Przywóz ropy naftowej będzie podlegał kontrolom, w tym kontroli dokumentacji (np. żądane będzie przedstawienie szczegółowych informacji potwierdzających pochodzenie ropy zawartej w przesyłce) oraz - w stosownych przypadkach i w miarę dostępności - analizie chemicznej (weryfikacja laboratoryjna). Jeżeli importer może wykazać udział nierosyjskiej ropy naftowej w przesyłce, dozwolone będzie rozładowanie ilości odpowiadającej temu udziałowi. W stosunku do pozostałej części przesyłki będzie musiał zostać wydany zakaz wprowadzenia na obszar celny Unii Europejskiej. W przypadku gdy określenie dokładnej wielkości udziału ropy nierosyjskiej nie jest możliwe, a stwierdzona zostanie zawartość rosyjskiej ropy naftowej, cała przesyłka nie będzie mogła zostać rozładowana w UE.

Organom celnym państw członkowskich Unii Europejskiej zalecono wprowadzenie wszelkich niezbędnych środków i zachowanie szczególnej staranności w celu zmniejszenia ryzyka obchodzenia sankcji na przywóz rosyjskiej ropy naftowej poprzez mieszanie jej z ropą pochodzącą z państw trzecich. Organy te będą w szczególności żądać dokumentów lub innych odpowiednich dowodów potwierdzających, że przesyłki ropy naftowej nie zawierają ropy pochodzącej z Rosji.

Chociaż główna odpowiedzialność za przestrzeganie sankcji związanych z ropą naftową spoczywa na importerach, wszystkim podmiotom zajmującym się przywozem ropy do UE - w tym przewoźnikom, ubezpieczycielom i instytucjom finansowym otwierającym linie kredytowe lub wystawiającym akredytywy - zaleca się dochowanie należytej staranności, aby nie uczestniczyli w przewożeniu lub ubezpieczaniu przewozu rosyjskiej ropy naftowej przeznaczonej do przywozu do UE. Wynika to z zakazu świadczenia pomocy technicznej, finansowania lub pomocy finansowej związanych z zakupem, przywozem lub przekazywaniem ropy naftowej i produktów ropopochodnych, jak określono w art. 3m ust. 2 rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014.

Importerom i wszystkim przedsiębiorcom zaleca się śledzenie aktualizacji w tym zakresie, które są regularnie publikowane na stronie internetowej Komisji Europejskiej 2 .

2 Sankcje przyjęte w następstwie napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę |Komisja Europejska (europa.eu)

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024