Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
(2022/C 203/06)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną zgodnie z art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .

Wniosek o zatwierdzenie tej zmiany nieznacznej jest podany do wiadomości publicznej w bazie danych Komisji eAmbrosia

JEDNOLITY DOKUMENT

"Patatas de Prades" / "Patates de Prades"

Nr UE: PGI-ES-0232-AM01 - 11.5.2021

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Patatas de Prades"/"Patates de Prades"

2. Państwo członkowskie lub Państwo Trzecie

Hiszpania

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu [zgodnie z załącznikiem XI]

Klasa 1.6 Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Produktem, który ma zostać objęty ochroną, jest bulwa gatunku Solanum tuberosum L, kultywar Kennebec, przeznaczona do spożycia przez ludzi, o rozmiarze 40-80 mm, osiągająca w wyjątkowych wypadkach 100 mm.

Skórka tego ziemniaka jest bardzo gładka, twarda i zbita. Miąższ o strukturze zwartej i mączastej jest białawy, o łagodnym utrzymującym się w ustach smaku i delikatnym zapachu kasztanów.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji - od uprawy (która rozpoczyna się od pozyskania materiału siewnego) po przygotowanie i pakowanie - odbywają się na wyznaczonym obszarze geograficznym.

Założenie uprawy:

proces rozpoczyna się od pozyskania materiału siewnego odmiany "Kennebec". Odmiana ta charakteryzuje się niskimi plonami, ale odznacza się wysoką jakością.

Siew rozpoczyna się w kwietniu i polega na umieszczeniu materiału siewnego w bruzdach. Bruzdy te są następnie zasypywane podczas orki, tworząc redliny, w których rozwija się roślina.

Zbiór uprawy:

zbiór odbywa się ręcznie, pod koniec sierpnia lub we wrześniu, ponieważ roślina w sierpniu zwykle obumiera w sposób naturalny. Bulwy wyrywa się z największą starannością dwa tygodnie po naturalnym obumarciu rośliny. Dzięki temu skórka ziemniaka może osiągnąć odpowiednią dojrzałość, zachowując odpowiednią jakość; pozwala to również zwiększyć odporność produktu na ewentualne uderzenia, które mogą mieć miejsce podczas pakowania, oraz umożliwia dłuższe przechowywanie.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Ziemniaki objęte ChOG sprzedaje się w przepuszczających powietrze papierowych workach o pojemności 1-5 kg.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

W momencie wprowadzania do obrotu chronione ziemniaki muszą być opatrzone etykietą z wyraźnym i obowiązkowym oznaczeniem ChOG, własnym logo ChOG oraz unijnym logo ChOG. Na opakowaniach, w których wysyła się ziemniaki objęte ChOG "Patatas de Prades", należy również umieścić numerację zatwierdzoną przez radę regulacyjną ChOG.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji ziemniaków objętych ChOG "Patatas de Prades" znajduje się na terenach gmin Prades, Capafonts, La Febró i Arbolí, należących w całości do okręgu Baix Camp w prowincji Tarragona we Wspólnocie Autonomicznej Katalonii.

Obszar przygotowania i pakowania jest tożsamy z obszarem produkcji.

5. Związek z obszarem geograficznym

Związek historyczny:

Tradycja uprawy ziemniaków na obszarze chronionym jest bardzo stara, o czym pisze w dziele z końca XIX wieku Emili Morera Llauradó, przypisując jakość bulw szczególnemu klimatowi i wysokości gruntów, na których są one uprawiane.

Pisząc o Villa de Prades, José Ruy Fernández (1920) wspomniał, że "jej głównym bogactwem są ziemniaki o najwyższej jakości, cenione nie tylko w Katalonii, ale w całej Hiszpanii, ponieważ nie dość, że stanowią doskonały produkt spożywczy, ale mają wyborny smak i właściwości mączaste, dzięki którym sprzedaje się je na wszystkich rynkach po wyższej cenie niż inne ziemniaki".

Związek naturalny:

Specyficzne cechy geograficzne gór Prades (1 000 m n.p.m., gleby bardzo żyzne, piaszczyste i bogate w krzemionkę o delikatnie kwaśnym odczynie pH, rzadkie opady, stosunkowo niskie temperatury i wilgotne wiatry wiejące od strony morza) mają korzystny wpływ na jakość bulb. Wszystkie te czynniki oznaczają, że:

Cykl wegetacyjny rośliny jest dłuższy. Pozwala on tylko na jeden zbiór w roku, co umożliwia uzyskanie bulwy bardziej zbitej o wyższej zawartości substancji suchej.

Ziemniaki uprawiane na tym obszarze mają bardzo gładką skórkę, pozbawioną zniekształceń, co odróżnia wyraźnie ziemniaki z Prades od ziemniaków tej samej odmiany uprawianych na innych obszarach.

Bulwy przechowywane są w naturalnej postaci w zatwierdzonych magazynach, bez wykorzystania produktów hamujących kiełkowanie ani innych produktów wpływających na naturalną ochronę ziemniaków.

W związku z tym ukształtowanie terenu (zwłaszcza wysokość n.p.m.) oraz warunki glebowe (istotny czynnik dla takich upraw) i klimatyczne, połączone z tradycją upraw i doświadczeniem rolników uprawiających ziemniaki "Pata- tas de Prades", nadają bulwom wysoką jakość.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia)

Zaktualizowana specyfikacja produktu (podlegająca obecnie zmianom) znajduje się na stronie http://agricultura.gencat.cat/web/.content/al_alimentacio/al02_qualitat_alimentaria/normativa-dop-igp/plecs-tramit/pliego-condiciones-patates-de-pra des-modificacion-menor-es.pdf

i po zatwierdzeniu zostanie opublikowana na stronie

http://agricultura.gencat.cat/ca/ambits/alimentacio/segells-qualitat-diferenciada/distintius-origen/dop-igp/normativa-dop-igp/plecs-condicions/

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024