Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2021/C 492/05)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Gower Salt Marsh Lamb"

Nr UE: PDO-GB-02452 - 1 kwietnia 2019

ChNP (X) ChOG ()

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Gower Salt Marsh Lamb"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Zjednoczone Królestwo

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.1 Mięso świeże (i podroby)

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Gower Salt Marsh Lamb" to najwyższej jakości jagnięcina uzyskiwana od zwierząt urodzonych, hodowanych i poddanych ubojowi na półwyspie Gower w południowej Walii. Unikatowa roślinność i środowisko słonych bagien na północnym wybrzeżu półwyspu Gower, gdzie wypasa się jagnięta, nadaje mięsu jego charakterystyczne cechy.

"Gower Salt Marsh Lamb" jest naturalnym produktem sezonowym dostępnym od czerwca do końca grudnia. Nie ma ograniczeń co do tego, które rasy owiec (lub krzyżówki ras) mogą być wykorzystywane do produkcji "Gower Salt Marsh Lamb". Jednak najbardziej odpowiednie rasy to rasy wytrzymałe, lżejsze i bardziej zwinne, którym dobrze służy roślinność słonych bagien.

W momencie uboju jagnięta wykorzystywane do produkcji "Gower Salt Marsh Lamb" mają 4-10 miesięcy. Wszystkie jagnięta muszą spędzić łącznie co najmniej dwa miesiące (i co najmniej 50 % swojego życia), wypasając się na słonych bagnach; wypas niektórych jagniąt na słonych bagnach może jednak trwać nawet do ośmiu miesięcy.

Hodowane ekstensywnie jagnięta są zwierzętami naturalnie nadającymi się do wypasu wymagającego przemieszczania się na dużych odległościach na obszarze słonych bagien. Ma to wpływ na szczególne cechy jagnięciny "Gower Salt Marsh Lamb". Wolniej dojrzewające jagnię zapewnia bowiem osiągnięcie optymalnej równowagi pod względem zawartości chudego mięsa i tłuszczu z "regularnym rozmieszczeniem i konfiguracją marmurkowatości wewnątrz włókien mięśniowych". Stawy kończyn są mocne, z odpowiednio uformowanymi mięśniami, a surowe mięso ma ciemnoczerwony kolor.

Masa tuszy "Gower Salt Marsh Lamb" przy uboju wynosi 16-23 kg. "Gower Salt Marsh Lamb" to tusza EUROP klasyfikowana do klasy tłuszczowej 2L-3L i klasy uformowania tuszy od U do O, przy czym większość jagniąt jest klasyfikowana pod względem uformowania tuszy w klasie R, a pod względem tłuszczu - 3L.

Po ugotowaniu (jak opisano przez niezależny panel analizy sensorycznej) jagnięcina "Gower Salt Marsh Lamb" charakteryzuje się "pełnym smakiem jagnięciny: łagodnym, słodkim i delikatnym ze świeżymi nutami trawy, ziół i lekko słonym akcentem. Smak ten pozostawia w ustach przyjemny posmak jagnięciny". Tłuszcz (który jest równomiernie rozmieszczony i pozostaje widoczny po ugotowaniu) ma kremową barwę i w trakcie gotowania wytapia się i przybiera czystą, nietłustą konsystencję na podniebieniu. Mięso jagnięce charakteryzuje się "słodkim subtelnym smakiem, jest delikatne i soczyste". Ocena za pomocą analizatora tekstury pokazuje, że jagnięcina "Gower Salt Marsh Lamb" utrzymuje integralność włókien mięśniowych, która objawia się "soczystością odczuwaną przy pierwszym kęsie".

Jagnięcina "Gower Salt Marsh Lamb" może być sprzedawana w postaci tusz lub kawałków mięsa. Najlepiej, by mięso było sprzedawane i spożywane w stanie świeżym, chociaż można je również mrozić.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Wszystkie pasze, zarówno spożywane w ramach wypasu, jak i konserwowane, muszą pochodzić z wyznaczonego obszaru. Docelowo musi z niego pochodzić 100 % wszystkich pasz. W wyjątkowych okolicznościach dopuszcza się jednak zakup paszy w ilości maksymalnie 25 % suchej masy rocznie. Kwestie te są kontrolowane na podstawie rejestrów dotyczących wypasu i konserwowania oraz na podstawie dzienników produkcji gospodarstwa, w których zapisuje się informacje na temat pasz przywożonych do gospodarstwa.

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie zwierzęta, z których produkuje się jagnięcinę "Gower Salt Marsh Lamb", muszą być urodzone, hodowane i poddane ubojowi na wyznaczonym obszarze.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Półwysep Gower

Półwysep Gower w południowej Walii wyznaczony przez granice następujących okręgów wyborczych i przedstawiony na mapie A:

Granice okręgów wyborczych na półwyspie Gower
Gorseinon, Llwchrwr, Gowerton, Dunvant, Killay, Upper Killay, Mumbles, Bishopston, Pennard, Llanrhidian Higher, Llanrhidian Lower, Ilston, Penrice, Reynoldstone, Port Eynon, Rhossili, Llangennith, Llanmadoc, Port Eynon, Rhossili, Llangennith, Llanmadoc, Cheriton

Mapa A: Półwysep Gower z zaznaczonymi granicami okręgów wyborczych

grafika

5. Związek z obszarem geograficznym

"Gower Salt Marsh Lamb" to jagnięcina ciesząca się renomą produktu jakościowego. Jest uzyskiwana od zwierząt urodzonych, hodowanych i poddanych ubojowi na półwyspie Gower w południowej Walii. Jagnięcina ta jest naturalnym produktem sezonowym dostępnym od czerwca do końca grudnia.

Mięso uzyskuje się od jagniąt chowanych zgodnie z tradycyjnym systemem hodowli ekstensywnej. Właściwości i zalety produktu końcowego zależą od następujących dwóch głównych czynników:

- Naturalna dieta jagniąt opiera się na wypasie unikatowej roślinności występującej na słonych bagnach usytuowanych na północnym wybrzeżu półwyspu Gower.

- Wiedza i umiejętności producentów, które rozwijały się i pozostawały stosunkowo niezmienione przez pokolenia.

Czynniki te zapewniają silny związek między obszarem geograficznym a produktem końcowym i przyczyniają się do wyjątkowego smaku i cech charakterystycznych produktu.

Zwierzęta wykorzystywane do produkcji "Gower Salt Marsh Lamb" wypasa się na słonych bagnach na północnym wybrzeżu półwyspu Gower przez co najmniej dwa miesiące, przy czym okres wypasu niektórych jagniąt może trwać nawet osiem miesięcy. Słone bagna występują na obszarze około 4 000 akrów i stanowią 22 % walijskich zasobów słonych bagien.

Naturalna roślinność słonych bagien jest wynikiem połączenia panujących tam warunków klimatycznych i glebowych. Zasolenie gleby i pH mają wpływ na występowanie unikatowego rodzaju roślinności o wyjątkowym rozmieszczeniu. Słone bagna są naturalnie kwaśne, a ich pH wynosi zazwyczaj 4. Szczególną cechą słonych bagien na północy półwyspu Gower jest wysoka zawartość piasku i dobry odpływ wody. Cecha ta sprawia, że przeważają na nich typowe dla słonych bagien trawy, dzięki czemu bagna te stanowią cenne miejsce wypasu jagniąt, z których produkuje się "Gower Salt Marsh Lamb".

Na słonych bagnach występuje unikalna roślinność halofilna zdominowana przez zbiorowiska roślinności typowe dla środkowych i górnych partii bagien, przy czym najbardziej rozpowszechnione są dwa rodzaje roślinności wymienione w załączniku 1 do dyrektywy siedliskowej:

- Atlantyckie słone łąki

- Salicornia i inne rośliny jednoroczne kolonizujące muły i piaski

To właśnie pożywienie jagniąt składające się z różnorodnych roślin halofilnych występujących na słonych bagnach półwyspu Gower przyczynia się do typowego smaku jagnięciny "Gower Salt Marsh Lamb" - z nutami trawy, ziół i soli.

Wartość odżywcza paszy występującej na bagnach jest niska w porównaniu z ulepszonymi pod względem rolniczym użytkami zielonymi. Jagnięta wypasa się na dużych, otwartych terenach. Dzięki temu uzyskuje się chude tusze o dobrze rozwiniętych mięśniach i mocnych stawach kończyn. Ekstensywny system wypasu sprawia, że jagnięta, z których produkuje się "Gower Salt Marsh Lamb", rozwijają się wolniej od jagniąt hodowanych bardziej intensywnie. Ma on zatem wpływ na cechy charakterystyczne tuszy jagnięcej i jej walory smakowe. Wolniejszy wzrost daje bowiem więcej czasu, by jagnięcina "Gower Salt Marsh Lamb" uzyskała "pełny, łagodny, słodki i delikatny smak ze świeżymi nutami trawy, ziół i lekko słonym akcentem" dzięki pożywieniu jagniąt bogatemu w rośliny halofilne.

Hodowla jagniąt, z których produkuje się "Gower Salt Marsh Lamb", wymaga specjalnej wiedzy i szczególnych umiejętności. Ich wypas prowadzi się bowiem na jedynym w swoim rodzaju i trudnym pod względem ukształtowania terenie. Takie umiejętności i tradycje rozwijały się z biegiem czasu i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Poniżej wymieniono konkretne umiejętności:

- Zrozumienie działania słonych bagien i ich strefy pływów w celu ochrony owiec i jagniąt przed niebezpieczeństwem pływów. Czynności producenta są uzależnione od pływów, a ich rytm wyznacza harmonogram wszystkich najważniejszych prac.

- Wiedza umożliwiająca wybrać i wykorzystywać rasy owiec (i ich krzyżówki), które są w stanie sprostać fizycznym ograniczeniom i wyzwaniom związanym z wypasem na terenie słonych bagien, poprzedzielanym niezliczonymi głębokimi kanałami. Wybór zwierząt o dobrej kondycji, które mają silne kończyny, i nadają się do poruszania się na niestabilnych, często podtapianych gruntach.

- Poleganie w większym stopniu na umiejętnościach pasterskich w zarządzaniu owcami i jagniętami na słonych bagnach zajmujących rozległe otwarte tereny poprzedzielane głębokimi kanałami ograniczającymi przemieszczanie się zwierząt. Ponieważ duże połacie terenu są dostępne wyłącznie pieszo, pasterze muszą polegać na umiejętnościach swoich psów pasterskich.

- Zarządzanie wypasem i wiedza na temat słonych bagien i ich unikatowej roślinności, które pozwalają zoptymalizować chów jagniąt, tak aby był on dostosowany do dostępności pożywienia i cyklu wegetacyjnego.

Jagnięta są wypasane na słonych bagnach półwyspu Gower od czasów średniowiecznych, a wypas ten zmienił się nieznacznie na przestrzeni lat. W 1976 r. prawa do wypasu na słonych bagnach półwyspu Gower posiadało 30 rolników, którzy wypasali tam tysiące owiec. W 2018 r. liczba jagniąt hodowanych przez 8 producentów wyniosła około 3 500 rocznie.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia)

Gower Salt Marsh Lamb - GOV.UK (www.gov.uk)

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.492.8

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 29/11/2021
Data ogłoszenia: 08/12/2021