Pomoc państwa - Dania - Pomoc państwa SA.57991 (2021/C) (ex 2021/NN) - Dania - Rekompensata z tytułu wykonywania obowiązku świadczenia usługi powszechnej dla Post Danmark 2020 - Pomoc państwa SA.55918 (2020/FC) - Dania - Domniemana pomoc państwa na rzecz Post Danmark z tytułu wykonywania obowiązku świadczenia usługi powszechnej w 2020 r. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

Pomoc państwa SA.57991 (2021/C) (ex 2021/NN) - Dania
Rekompensata z tytułu wykonywania obowiązku świadczenia usługi powszechnej dla Post Danmark 2020

Pomoc państwa SA.55918 (2020/FC) - Dania

Domniemana pomoc państwa na rzecz Post Danmark z tytułu wykonywania obowiązku świadczenia usługi powszechnej w 2020 r.

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2021/C 469/02)

(Dz.U.UE C z dnia 19 listopada 2021 r.)

Pismem z dnia 23 lipca 2021 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Danię o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego części wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i towarzyszącego mu pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIE

Faks + 32 22961242

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom duńskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie klauzulą poufności ich tożsamości lub fragmentów zgłaszanych uwag.

PROCEDURA

W dniu 22 grudnia 2019 r. Brancheorganisation for den danske vejgodstransport A/S ("ITD"), duńskie stowarzyszenie z branży transportowej i logistycznej, złożyło skargę dotyczącą pomocy państwa, w której twierdzi, że rekompensata z tytułu wykonywania obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych powierzonego Post Danmark A/S stanowi niezgodną z rynkiem wewnętrznym pomoc państwa.

W dniu 21 marca 2021 r., w następstwie kontaktów przedzgłoszeniowych, władze duńskie zgłosiły rekompensatę na rzecz Post Danmark z tytułu wykonywania obowiązku świadczenia usługi powszechnej w 2020 r.

OPIS ŚRODKA POMOCY

Środek dotyczy rekompensaty w wysokości 225 mln DKK (30 mln EUR), która ma zostać przyznana Post Danmark z tytułu wykonywania obowiązku świadczenia usługi powszechnej. Podstawą rekompensaty są dwie indywidualne licencje podpisane odpowiednio w dniach 20 grudnia 2019 r. i 25 czerwca 2020 r., rozporządzenie ministra transportu oraz umowa zawarta między Post Danmark a władzami duńskimi.

Post Danmark w swojej obecnej formie została założona w 2009 r. w następstwie połączenia ze szwedzką spółką pocztową Posten AB. Po połączeniu utworzono spółkę holdingową PostNord AB, która jest wspólną własnością Szwecji (60 % udziałów) i Danii (40 % udziałów). Prawa głosu są podzielone równo.

Post Danmark prowadzi działalność na duńskich rynkach pocztowych i oferuje różne usługi pocztowe, takie jak doręczanie listów, paczek, przesyłek ekspresowych, usługi kurierskie, usługi poczty elektronicznej, usługi transportu towarowego oraz prowadzenie sieci urzędów pocztowych. Od czasu liberalizacji duńskiego rynku pocztowego w 2011 r. Post Danmark działa w warunkach pełnej konkurencji z innymi operatorami pocztowymi zgodnie z dyrektywą pocztową. Jako operator świadczący usługę powszechną przedsiębiorstwo Post Danmark jest zobowiązane do zapewnienia dostępności wszystkich powszechnych usług pocztowych, w tym np. doręczania listów o masie do 2 kg i paczek o masie do 20 kg po przystępnych cenach na całym terytorium Danii przez co najmniej pięć dni w tygodniu.

OCENA ŚRODKA

Władze duńskie uważają, że środek stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE i jest zgodny rynkiem wewnętrznym na podstawie art. 106 ust. 2 TFUE, ponieważ spełnia wszystkie wymogi określone w komunikacie Komisji - Zasady ramowe Unii Europejskiej dotyczące pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych 1  ("zasady ramowe dotyczące usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym").

Również Komisja uważa, że środek stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE, ma jednak wątpliwości co do tego, czy spełnione są wszystkie wymogi zgodności wynikające z zasad ramowych dotyczących usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym.

Komisja doszła do wstępnego wniosku, że rekompensata z tytułu wykonywania obowiązku świadczenia usługi powszechnej jest zgodna z szeregiem przepisów zawartych w zasadach ramowych dotyczących usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym. W szczególności, że rekompensata jest ukierunkowana na rzeczywistą usługę świadczoną w ogólnym interesie gospodarczym, że akt powierzenia zawiera wymagane elementy, że czas trwania jest wystarczająco ograniczony w czasie, że przestrzegane są odpowiednie przepisy dotyczące zamówień publicznych, że Dania wprowadziła wystarczające zachęty do skutecznego wykonywania obowiązku świadczenia usługi powszechnej oraz że przestrzegane są wymogi w zakresie przejrzystości.

Komisja ma jednak wątpliwości co do zgodności z niektórymi innymi przepisami zasad ramowych dotyczących usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym:

- Zgodność z dyrektywą Komisji 2006/111/WE z dnia 16 listopada 2006 r. w sprawie przejrzystości stosunków finansowych między państwami członkowskimi a przedsiębiorstwami publicznymi, a także w sprawie przejrzystości finansowej wewnątrz określonych przedsiębiorstw 2  (pkt 18 zasad ramowych dotyczących usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym): W dniu 15 stycznia 2021 r. Rigsrevisionen, duński organ kontroli państwowej, opublikował bowiem sprawozdanie, w którym podaje w wątpliwość nadzór regulacyjny nad kontami księgowymi Post Danmark i poświadczanie tych kont przez audytorów zewnętrznych. Dania przekazała sprawozdanie Komisji, a Komisja aż do chwili, gdy władze duńskie nie rozwieją w odpowiedni sposób wątpliwości wyrażonych przez Rigsrevisionen, może jedynie podzielać wątpliwości Rigsrevisionen. Jest to szczególnie ważne, ponieważ Dania wykorzystała dane księgowe jako dane wejściowe do obliczenia kosztów netto ponoszonych przez przedsiębiorstwo Post Danmark w związku z wykonywaniem powierzonego mu obowiązku świadczenia usługi powszechnej. Obliczenie kosztów netto stanowi podstawę do ustalenia poziomu rekompensaty przysługującej Post Danmark.

- Zastosowanie metodyki nieponiesionych kosztów netto (pkt 25-27 zasad ramowych dotyczących usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym): Metodyka nieponiesionych kosztów netto wymaga ustalenia, jak działałoby przedsiębiorstwo Post Danmark w przypadku braku obowiązku świadczenia usługi powszechnej, który mu powierzono, i prowadzi do tzw. scenariusza alternatywnego. Komisja ma wątpliwości co do oszacowania wpływu niektórych założeń przyjętych w tym scenariuszu alternatywnym na koszt doręczania listów lub paczek.

Zgodnie z art. 16 rozporządzenia Rady (UE) 2015/1589 3  wszelka niezgodna z prawem pomoc może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

TEKST PISMA

grafika

1 Dz.U. C 8 z 11.1.2012, s. 15.
2 Dz.U. L 318 z 17.11.2006, s. 17.
3 Rozporządzenie Rady (UE) 2015/1589 z dnia 13 lipca 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz.U. L 248 z 24.9.2015, s. 9).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.469.8

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Dania - Pomoc państwa SA.57991 (2021/C) (ex 2021/NN) - Dania - Rekompensata z tytułu wykonywania obowiązku świadczenia usługi powszechnej dla Post Danmark 2020 - Pomoc państwa SA.55918 (2020/FC) - Dania - Domniemana pomoc państwa na rzecz Post Danmark z tytułu wykonywania obowiązku świadczenia usługi powszechnej w 2020 r. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Data aktu: 19/11/2021
Data ogłoszenia: 19/11/2021