Opinia Europejskiego Banku Centralnego z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE, dyrektywę 2004/109/WE, dyrektywę 2006/43/WE oraz rozporządzenie (UE) nr 537/2014 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CON/2021/27)

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 7 września 2021 r.
w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE, dyrektywę 2004/109/WE, dyrektywę 2006/43/WE oraz rozporządzenie (UE) nr 537/2014 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CON/2021/27)
(2021/C 446/02)

Wprowadzenie i podstawa prawna

W dniu 29 czerwca 2021 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek Parlamentu Europejskiego o wydanie opinii w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE, dyrektywę 2004/109/WE, dyrektywę 2006/43/WE oraz rozporządzenie (UE) nr 537/2014 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju 1  (zwanego dalej "proponowaną dyrektywą").

Właściwość EBC do wydania opinii wynika z art. 127 ust. 4 oraz art. 282 ust. 5 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jako że projektowana dyrektywa zawiera przepisy wchodzące w zakres kompetencji EBC, w tym w szczególności wdrażanie polityki pieniężnej zgodnie z art. 127 ust. 2 tiret pierwsze oraz art. 282 ust. 1 Traktatu, nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi zgodnie z art. 127 ust. 6 Traktatu oraz przyczyniania się do sprawnego prowadzenia polityki prowadzonej przez właściwe organy w odniesieniu do stabilności systemu finansowego zgodnie z art. 127 ust. 5 Traktatu. Rada Prezesów wydała niniejszą opinię zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 17 ust. 5 Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego.

1. Uwagi ogólne

1.1 EBC z zadowoleniem przyjmuje cel projektowanej dyrektywy, jakim jest poprawa ilości, jakości i dostępności informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem, w ramach szerszego programu zrównoważonego finansowania Komisji Europejskiej 2  oraz zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu 3 . EBC z zadowoleniem przyjmuje również harmonogram określony w projekcie dyrektywy, w szczególności przyjęcie pierwszego zestawu standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju do października 2022 r.

1.2 Obecny system ujawniania informacji przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej (UE) nie zapewnia wystarczających, spójnych i porównywalnych informacji dla sektora prywatnego i organów publicznych. Zainteresowane strony nie są w stanie ocenić wpływu działalności przedsiębiorstw na zrównoważony rozwój, a w szczególności na zmianę klimatu. Lepszy system ujawniania informacji dotyczących przyszłych wskaźników umożliwiłby zainteresowanym stronom nie tylko monitorowanie postępów przedsiębiorstw w dostosowywaniu ich modeli biznesowych i działalności do trajektorii, które są spójne z gospodarką niskoemisyjną, a następnie gospodarką o zerowej emisji netto, jak przewidziano w Europejskim Zielonym Ładzie, ale także pomogłoby ocenić ryzyko dla przedsiębiorstw wynikające z ewentualnych aktualizacji wyceny aktywów w przypadku niedopasowania trajektorii. W tym kontekście proponowana dyrektywa wspiera i uzupełnia informacje, które przedsiębiorstwa będą musiały ujawniać na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 4  (zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie systematyki") i przybliża gospodarkę UE do celów Europejskiego Zielonego Ładu.

1.3 Standardy ujawniania informacji na temat zrównoważonego rozwoju, które obecnie obowiązują na rynkach finansowych, są niewystarczające, aby zapewnić właściwe zrozumienie i pełną wycenę ryzyka finansowego związanego ze zrównoważonym rozwojem przez wszystkich uczestników rynku. Ograniczona jakość i ilość informacji na temat zrównoważonego rozwoju na poziomie przedsiębiorstw ogranicza informacje dostępne dla inwestorów i uczestników rynku finansowego. Zmniejsza to przejrzystość, zwiększa asymetrię informacji, ogranicza porównywalność i ogólnie utrudnia rozwój zrównoważonego finansowania i świadomych decyzji inwestycyjnych. Ponadto, jak wskazano również w motywach proponowanej dyrektywy, kumulacja wielu decyzji inwestycyjnych, w których nie uwzględnia się w odpowiedni sposób ryzyk związanych ze zrównoważonym rozwojem, może stwarzać ryzyka systemowe zagrażające stabilności finansowej 5 . Ponadto zły stan systemu ujawniania informacji przez przedsiębiorstwa na temat zrównoważonego rozwoju uniemożliwia organom regulacyjnym, organom nadzoru, organom ds. stabilności finansowej i bankom centralnym odpowiednią ocenę ekspozycji na ryzyka związane ze zrównoważonym rozwojem i klimatem przedsiębiorstw oraz instytucji kredytowych i finansowych, które wykorzystują informacje ujawniane przez przedsiębiorstwa do podejmowania decyzji o finansowaniu. W związku z tym EBC uważa projektowaną dyrektywę za niezbędny krok w celu wyeliminowania luki w danych, która obecnie utrudnia rozwój odpowiedniej polityki w zakresie zrównoważonego rozwoju, oceny ryzyka i ram monitorowania ryzyka dla sektora finansowego 6 .

1.4 EBC uważa projektowaną dyrektywę za ważny krok w kierunku dokończenia budowy unii rynków kapitałowych, a w szczególności rozwoju zintegrowanych i dojrzałych zielonych rynków kapitałowych o znacznych rozmiarach, które wykraczają poza granice państwowe 7 . Zielona unia rynków kapitałowych jeszcze bardziej wzmocniłaby rolę UE na zielonych rynkach kapitałowych na całym świecie 8 , a tym samym wzmocniłaby rolę euro jako waluty globalnej. Tworząc wspólne standardy i infrastrukturę dla zielonych rynków kapitałowych w UE, unia taka mogłaby pełnić rolę katalizatora integracji rynków kapitałowych UE w ujęciu ogólnym 9 . W szczególności znormalizowane i kompleksowe wymogi w zakresie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem są warunkiem wstępnym zapewnienia inwestorom solidnych i porównywalnych danych, które mogą stanowić podstawę ich decyzji inwestycyjnych, a tym samym są niezbędne do ułatwienia alokacji kapitału do najbardziej pożądanych projektów w całej UE, zgodnie z celami jednolitego rynku. Wynikająca z tego zoptymalizowana alokacja kapitału może przyczynić się do poprawy transgranicznego podziału ryzyka w sektorze prywatnym i zwiększenia odporności gospodarki UE 10 . W związku z tym EBC z zadowoleniem przyjmuje również fakt, że projektowana dyrektywa przewiduje konieczność uwzględnienia informacji na temat zrównoważonego rozwoju ujawnianych przez przedsiębiorstwa w planowanym europejskim pojedynczym punkcie dostępu 11 . Włączenie ujawniania informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju do danych finansowych umożliwiłoby utworzenie kompleksowego źródła danych obejmującego wszystkie kluczowe informacje na temat danego przedsiębiorstwa, w tym "zielonych" aspektów jego działalności, co przyniosłoby korzyści nie tylko inwestorom, ale wszystkim prywatnym i publicznym podmiotom zainteresowanym sprawozdawczością finansową i w zakresie zrównoważonego rozwoju.

1.5 EBC popiera proponowane wymogi, zgodnie z którymi duże unijne przedsiębiorstwa i przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych UE, w tym instytucje kredytowe, mają obowiązek ujawniania szeregu celów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz postępów w ich realizacji. Ryzyko reputacyjne przedsiębiorstw, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego, przyczyni się do promowania dyscypliny rynkowej i będzie stanowić istotny wkład w strategie zarządzania ryzykiem i dostosowania instytucji kredytowych.

1.6 W celu poprawy przejrzystości i wspierania właściwego monitorowania nadzoru, w szczególności ryzyka związanego z klimatem i środowiskiem, EBC uważa również, że - zgodnie z propozycją zawartą w nowej strategii Komisji w zakresie zrównoważonego finansowania 12  - instytucje finansowe powinny ujawniać swoje plany transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji, w tym cele pośrednie i długoterminowe oraz informacje na temat tego, w jaki sposób zamierzają zmniejszyć swój ślad środowiskowy. Może to być potężne narzędzie, dzięki któremu system finansowy będzie zmierzał do osiągnięcia wyraźnych celów pośrednich w celu osiągnięcia spójności z celem ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 °C, zgodnie z porozumieniem paryskim. Właściwym organom należy zapewnić narzędzia monitorowania ryzyka wynikającego z niewłaściwego dostosowania portfeli instytucji kredytowych do celów transformacji oraz reagowania na nie.

2. Znaczenie projektu dyrektywy dla celów i zadań EBC i Eurosystemu

2.1 Jak wskazano poniżej, kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem, a w szczególności zmiana klimatu, mogą mieć wpływ na sposób, w jaki banki centralne wykonują swoje zadania 13 . W ramach swoich zadań w zakresie nadzoru ostrożnościowego i wkładu w stabilność finansową EBC wspiera wysiłki UE mające na celu poprawę identyfikacji ryzyka finansowego związanego ze zrównoważonym rozwojem i zarządzania nim w celu zwiększenia bezpieczeństwa i dobrej kondycji instytucji kredytowych oraz stabilności systemu finansowego. W tym kontekście wystarczająca kompleksowość i szczegółowość ujawnianych informacji na temat zagrożeń dla środowiska ułatwi również wycenę rynkową powiązanych rodzajów ryzyka zgodnie z zasadą otwartej gospodarki rynkowej 14 . Ponadto takie praktyki ujawniania informacji zwiększyłyby również zdolność Eurosystemu do monitorowania i oceny wpływu zmiany klimatu na transmisję polityki pieniężnej.

2.2 Znaczenie dla polityki pieniężnej

2.2.1 Zmiana klimatu oraz transformacja w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki mają wpływ na perspektywy stabilności cen, która stanowi podstawowy cel ESBC, poprzez wpływ na wskaźniki makroekonomiczne takie jak inflacja, produkcja, zatrudnienie, stopy procentowe, inwestycje i wydajność, stabilność finansowa oraz transmisja polityki pieniężnej 15 . Ryzyka fizyczne i ryzyka przejścia związane ze zmianą klimatu mogą mieć wpływ m.in. na wycenę i zdolność kredytową przedsiębiorstw, co może wywołać efekt domina wobec instytucji kredytowych i systemu finansowego 16 . Chociaż nadal opracowywane są metody oceny skali ryzyka związanego z klimatem dla banków i stabilności finansowej, dostępne szacunki sugerują, że wpływ tych zagrożeń będzie prawdopodobnie znaczny 17 . To z kolei może wpłynąć na transmisję polityki pieniężnej, na przykład poprzez osierocenie aktywów i nagłe przeszacowanie ryzyka finansowego związanego z klimatem. Ponadto w odniesieniu do sektora bankowego istnieje ryzyko zmniejszenia wartości zabezpieczeń oraz materializacji strat kredytowych, co mogłoby zaszkodzić sytuacji kapitałowej i płynnościowej instytucji kredytowych i innych pośredników finansowych, a tym samym osłabić ich zdolność do kierowania funduszy do gospodarki realnej. Sieć banków centralnych i organów nadzoru na rzecz ekologizacji systemu finansowego (Network of Central Banks and Supervisors for Greening the Financial System, NGFS) zaleca zatem, aby banki centralne rozważyły możliwe efekty zmiany klimatu dla gospodarki. NGFS twierdzi, że skutki te mogą mieć znaczenie dla polityki pieniężnej, nawet jeśli urzeczywistniają się jedynie w perspektywie dłuższej niż średniookresowy horyzont polityki pieniężnej 18 .

2.2.2 Ponadto, dążąc do osiągnięcia celu, jakim jest stabilność cen, Eurosystem musi zapewnić odpowiednią ochronę swojego bilansu przed ryzykiem za pomocą ram kontroli ryzyka. Eurosystem musi zatem identyfikować, monitorować i ograniczać ryzyko związane z kontrahentami, zabezpieczenia, które przyjmuje w swoich operacjach refinansujących, oraz posiadane aktywa wynikające z transakcji bezwarunkowych, w tym w ramach portfela aktywów niezwią- zanych z polityką pieniężną.

2.2.3 W związku z tym lepsze praktyki w zakresie ujawniania przez przedsiębiorstwa informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem znacznie zwiększyłyby zdolność Eurosystemu do monitorowania i oceny wpływu zmian klimatu na transmisję polityki pieniężnej, przeciwdziałałyby ryzyku finansowemu związanemu z klimatem, które już wykazuje w bilansie, oraz zapewniłyby odpowiednią ochronę bilansu Eurosystemu przed ryzykiem.

2.2.4 Ponadto, zgodnie z zapowiedzią zawartą w planie działania dotyczącym uwzględnienia kwestii związanych ze zmianą klimatu w strategii polityki pieniężnej 19 , Eurosystem wprowadzi wymogi dotyczące ujawniania informacji o aktywach sektora prywatnego jako nowe kryterium kwalifikacji lub jako podstawa zróżnicowanego traktowania zakupów zabezpieczeń i aktywów. Wymogi te będą uwzględniać polityki i inicjatywy UE, w tym proponowaną dyrektywę, a tym samym promować spójne praktyki ujawniania informacji na rynku.

2.3 Znaczenie dla stabilności finansowej

2.3.1 Cel proponowanej dyrektywy, jakim jest zapewnienie wiarygodnych, spójnych i porównywalnych informacji na temat narażenia przedsiębiorstw z różnych sektorów na ryzyko związane ze zmianą klimatu, jest warunkiem wstępnym dokładnej oceny ryzyka finansowego wynikającego ze zmiany klimatu 20 . Dokładniejsze ujawnianie informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem oparte na ujednoliconych standardach sprawozdawczości i przedkładane w formie nadającej się do odczytu maszynowego znacznie zwiększyłoby zdolność EBC do monitorowania i przeciwdziałania wpływowi zmiany klimatu na stabilność finansową.

2.4 Znaczenie dla nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi

2.4.1 Oczekuje się, że istotne instytucje bezpośrednio nadzorowane przez EBC będą ujawniały istotne ryzyka związane z klimatem 21 . W szczególności oczekuje się, że istotne instytucje będą ujawniały emisje gazów cieplarnianych dla całej grupy, w tym emisje niższego szczebla, a także kluczowe wskaźniki wyników (KPI) i kluczowe wskaźniki ryzyka (KRI), które stosują do celów ustalania strategii i zarządzania ryzykiem 22 . Ponadto EBC zobowiązał się do opracowania nowych wskaźników, które pomogą ocenić ślad węglowy instytucji kredytowych 23 .

2.4.2 Ponadto, zgodnie z wymogami określonymi w art. 449a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 24  (zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie wymogów kapitałowych" lub "rozporządzeniem CRR"), Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) opublikował w marcu 2021 r. projekt wykonawczych standardów technicznych (ITS) 25 , w których proponuje porównywalne ilościowe ujawnianie informacji na temat transformacji związanej ze zmianą klimatu i ryzyka fizycznego niektórych instytucji kredytowych, w tym informacje na temat ekspozycji na aktywa związane z emisją dwutlenku węgla i aktywa podlegające przewlekłym i ostrym zmianom klimatycznym.

2.4.3 W związku z tym wiarygodne i porównywalne dane przedsiębiorstw dotyczące klimatu i środowiska mają kluczowe znaczenie, aby instytucje finansowe, w tym instytucje kredytowe, mogły właściwie obliczać, a następnie ujawniać wskaźniki klimatyczne i środowiskowe, w tym informacje istotne w ramach ostrożnościowych. Realizacja propozycji rozszerzenia obecnego zakresu stosowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE 26  (zwanej dalej "dyrektywą w sprawie sprawozdawczości niefinansowej" lub "dyrektywą NFRD") na wszystkie duże przedsiębiorstwa będzie wspierać wysiłki instytucji na rzecz gromadzenia odpowiednich danych. Bardziej szczegółowe wymogi proponowanej dyrektywy oraz proponowana cyfryzacja wymaganych danych ułatwią ich gromadzenie w spójny sposób.

2.5 Znaczenie dla gromadzenia informacji statystycznych

2.5.1 Artykuł 5 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego przyznaje EBC wspomaganemu przez krajowe banki centralne uprawnienie do gromadzenia informacji statystycznych niezbędnych do wykonywania zadań Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) oraz do przyczyniania się do harmonizacji reguł i praktyk rządzących gromadzeniem, tworzeniem i upowszechnianiem informacji statystycznych w dziedzinach podlegających jego kompetencji. W ramach realizacji swoich zadań i działań EBC opiera się w możliwie najszerszym zakresie na istniejących danych, aby ograniczyć obciążenia spoczywające na podmiotach sprawozdających. Jak już wskazano, dostępność wysokiej jakości informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem na poziomie szczegółowym i zagregowanym jest niezbędna do podejmowania świadomych decyzji w odniesieniu do wdrażania polityki pieniężnej, nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi oraz wkładu w sprawne prowadzenie polityki prowadzonej przez właściwe organy w odniesieniu do stabilności systemu finansowego. W tym kontekście opracowanie standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, które określają ujawniane przez przedsiębiorstwa informacje na temat czynników zrównoważonego rozwoju, umożliwiłoby również EBC lepsze wypełnianie jego funkcji poprzez opracowywanie wskaźników statystycznych dotyczących zrównoważonego finansowania 27 . To z kolei umożliwi EBC potencjalne usprawnienie własnego gromadzenia informacji statystycznych w celu odzwierciedlenia czynników zrównoważenia środowiskowego.

2.5.2 Z tych powodów EBC z zadowoleniem przyjmuje fakt, że zgodnie z projektem dyrektywy przedsiębiorstwa będą przygotowywać swoje sprawozdania dotyczące zrównoważonego rozwoju w jednym formacie sprawozdawczości elektronicznej (XHTML) 28 . Bogactwo danych, które powstaną w wyniku wdrożenia proponowanej dyrektywy, powinno być zgodne z celami strategii UE w zakresie danych i strategii w zakresie finansów cyfrowych 29 , w szczególności w celu stworzenia jednolitego rynku, na którym dane mogą przepływać w obrębie UE i między sektorami, w celu wykorzystania potencjału danych nowej generacji w interesie publicznym oraz promowania finansowania opartego na danych. Osiągnięcie tych celów pomoże urzędom statystycznym poprawić istotność, terminowość i dogłębność ich danych i metadanych.

2.5.3 W związku z tym EBC zdecydowanie popiera stosowanie przez podmioty sprawozdające standardów uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym, takich jak globalny identyfikator podmiotu prawnego (LEI) zgodnie z zaleceniami Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego z 2020 r. 30 , lub innych uzgodnionych standardów jako niepowtarzalnych identyfikatorów w celu spełnienia wymogów sprawozdawczych. EBC uważa, że stosowanie tych identyfikatorów, w miarę możliwości w opracowywanych standardach sprawozdawczych, poprawi wiarygodność informacji statystycznych, a także ich zakres, umożliwiając powiązanie danych dotyczących zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw z innymi źródłami informacji statystycznych gromadzonych przez ESBC (np. indywidualnymi danymi bilansowymi lub danymi dotyczącymi kredytów bankowych z bazy AnaCredit), co ułatwi pracę analityczną i wspieranie kształtowania polityki.

2.6 Portfele aktywów niezwiązanych z polityką pieniężną

2.6.1 Wiarygodne dane dotyczące kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem będą również miały kluczowe znaczenie dla zrównoważonych inwestycji w portfele aktywów niezwiązanych z polityką pieniężną. Eurosystem uzgodnił ostatnio wspólne stanowisko w sprawie zrównoważonych i odpowiedzialnych inwestycji związanych ze zmianami klimatycznymi w portfele aktywów niezwiązanych z polityką pieniężną denominowanych w euro, mając na celu rozpoczęcie ujawniania informacji o tych rodzajach portfeli związanych z klimatem w ciągu dwóch lat 31 .

3. Stosowanie proponowanej dyrektywy do banków centralnych

3.1 Proponowana dyrektywa stanowi, że państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o niestosowaniu obowiązku ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem określonych jednostek wyłączonych z zakresu stosowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE 32  (zwanej dalej "dyrektywą w sprawie wymogów kapitałowych"), w tym banków centralnych 33 . Ponieważ niektóre banki centralne mogą rzeczywiście kwalifikować się jako przedsiębiorstwa na mocy dyrektywy w sprawie rachunkowości 34  i w związku z tym zasadniczo wchodzą w zakres zastosowania proponowanej dyrektywy, z zadowoleniem przyjmuje się przyznanie zainteresowanym państwom członkowskim możliwości wyłączenia banków centralnych z tego zakresu.

3.2 Chociaż EBC nie jest objęty zakresem zastosowania projektowanej dyrektywy, jego własne zasady ujawniania informacji mogą korzystać ze wspólnych standardów sprawozdawczych przewidzianych w projektowanej dyrektywie w zakresie, w jakim można je dostosować do szczególnych celów EBC. Na przykład EBC rozpoczął już prace nad rozszerzeniem w 2021 r. swoich istniejących ram sprawozdawczości środowiskowej o kwestie gospodarcze, administracyjne i społeczne, z uwzględnieniem wymogów dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej 35 . EBC zamierza zacząć publikować w 2022 roku informacje na temat zrównoważonego rozwoju, z odniesieniem do swoich wyników za rok 2021 36 .

3.3 Ponadto, jak stwierdzono powyżej, Eurosystem zobowiązał się do rozpoczęcia ujawniania informacji dotyczących zmian klimatycznych w odniesieniu do portfeli aktywów niezwiązanych z polityką pieniężną denominowanych w euro w ciągu najbliższych dwóch lat 37 , a także zacznie ujawniać informacje dotyczące zmian klimatycznych w odniesieniu do aktywów zakupionych w ramach programu zakupu w sektorze przedsiębiorstw na potrzeby polityki pieniężnej od pierwszego kwartału 2023 r. Ponadto wdrożenie niedawno przedstawionego przez EBC planu działania dotyczącego uwzględnienia kwestii związanych ze zmianą klimatu w strategii polityki pieniężnej będzie co najmniej zgodne z postępami polityk i inicjatyw UE w dziedzinie ujawnień i sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego środowiskowo rozwoju, w tym zgodne z proponowaną dyrektywą 38 . Biorąc pod uwagę obecny brak wysokiej jakości danych, ujawniane przez Eurosystem informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju skorzystałyby w znacznym stopniu z informacji ujawnianych przez przedsiębiorstwa objęte zakresem stosowania proponowanej dyrektywy po ich udostępnieniu. W związku z tym, wspierając standaryzację sprawozdawczości związanej ze zmianami klimatycznymi, standardy ujawniania informacji określone w projekcie dyrektywy mogą z kolei ułatwić Eurosystemowi ujawnianie informacji dotyczących klimatu w przyszłości. EBC rozważy, czy wspólne standardy sprawozdawczości lub ich części mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości jako podstawa ujawniania informacji dotyczących klimatu przez EBC, mając jednocześnie na uwadze specyfikę zadań i celów EBC.

4. Zakres proponowanej dyrektywy

4.1 Zgodnie z proponowaną dyrektywą ujawnianie informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju stanie się obowiązkowe od dnia 1 stycznia 2023 r. dla wszystkich dużych jednostek oraz od dnia 1 stycznia 2026 r. dla wszystkich małych i średnich jednostek, których zbywalne papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym w Unii 39 . EBC z zadowoleniem przyjmuje rozszerzenie zakresu projektowanej dyrektywy na wszystkie duże jednostki zdefiniowane w dyrektywie w sprawie rachunkowości w porównaniu z węższym zakresem dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej, która wymagała obowiązkowego ujawniania informacji wyłącznie od dużych jednostek interesu publicznego zatrudniających co najmniej 500 pracowników 40 . EBC z zadowoleniem przyjmuje również rozszerzenie projektu dyrektywy na małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które są notowane na rynkach regulowanych UE. Rozszerzenie zakresu ujawniania informacji przez przedsiębiorstwa jest konieczne w celu ułatwienia instytucjom finansowym, a w szczególności instytucjom kredytowym, wypełniania ich własnych wymogów dotyczących ujawniania informacji na temat zrównoważonego rozwoju oraz umożliwienia im zarządzania ekspozycjami na ryzyka zrównoważonego rozwoju i ryzyka związane z klimatem. W szczególności MŚP odgrywają kluczową rolę w gospodarce europejskiej i są nie tylko same w sobie narażone na zagrożenia związane z klimatem, ale również odgrywają ważną rolę w zapewnianiu przejścia UE na gospodarkę niskoemisyjną. Uzyskanie od MŚP wiarygodnych, spójnych i porównywalnych informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju jest zatem ważne dla wszystkich zainteresowanych stron, w tym, jak już wskazano, dla instytucji finansowych, które muszą uzyskać istotne informacje na temat swoich kontrahentów, aby usprawnić własne zarządzanie ryzykiem i podejmować świadome decyzje dotyczące finansowania w odniesieniu do MŚP.

4.2 Jednocześnie EBC uznaje, że obciążenie administracyjne związane z dodatkowymi wymogami w zakresie sprawozdawczości może mieć nieproporcjonalny wpływ na mniejsze przedsiębiorstwa, i podkreśla znaczenie unikania nadmiernych obciążeń administracyjnych dla MŚP. W związku z tym EBC z zadowoleniem przyjmuje fakt, że projektowana dyrektywa ma na celu złagodzenie dodatkowych obciążeń sprawozdawczych dla mniejszych przedsiębiorstw poprzez ich stopniowe wprowadzanie oraz uproszczone standardy sprawozdawczości dla MŚP notowanych na rynku regulowanym, które mają zostać opracowane przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) 41 . Takie proporcjonalne podejście powinno również zapewnić, aby dodatkowe wymogi sprawozdawcze dla instytucji kredytowych dotyczące ich kontrahentów nie wpływały negatywnie na dostęp MŚP do finansowania.

4.3 Zasadniczo popierając, z powyższych powodów, proporcjonalne podejście do MŚP, EBC jest zdania, że harmonogram stosowania uproszczonych standardów sprawozdawczych mógłby zostać przyspieszony w porównaniu z tym, co obecnie przewiduje projektowana dyrektywa. Ponadto ważne będzie, aby uproszczone standardy sprawozdawczości zaproponowane dla MŚP zapewniły wystarczający poziom porównywalnych i spójnych informacji umożliwiający odpowiednią ocenę ryzyka związanego ze zrównoważonym rozwojem oraz dostosowanie MŚP do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

4.4 EBC zauważa, że większość projektowanej dyrektywy miałaby zastosowanie również do instytucji kredytowych. W szczególności, do ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem na mocy proponowanej dyrektywy będą zobowiązane instytucje kredytowe. Z obecnego projektu nie wynika jednak jasno, czy proponowana dyrektywa ma obejmować wszystkie instytucje kredytowe, niezależnie od ich wielkości, czy tylko instytucje kredytowe, które kwalifikują się jako duże jednostki, czy też jako jednostki, których zbywalne papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na rynkach regulowanych UE. Zgodnie z motywami proponowanej dyrektywy 42  instytucje kredytowe powinny podlegać wymogom dotyczącym przekazywania informacji na temat zrównoważonego rozwoju, o ile spełniają kryteria dotyczące określonej wielkości. Takie ograniczenie stosowania dyrektywy do instytucji kredytowych oparte na kryteriach dotyczących określonej wielkości nie wynika jednak wyraźnie z postanowień części normatywnej proponowanej dyrektywy 43 . Odpowiednie przepisy można raczej interpretować w taki sposób, że instytucje kredytowe byłyby objęte środkami koordynacyjnymi niezależnie od ich wielkości. Zgodnie z intencją legislacyjną projektowanej dyrektywy wyrażoną w jej motywach EBC proponuje doprecyzowanie tego punktu, tak aby wymogom w zakresie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju podlegały jedynie instytucje kredytowe, które spełniają również kryteria wielkości 44 . Ponadto należy zapewnić minimalne dostosowanie do zakresu ujawniania informacji na temat ryzyk z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego na mocy rozporządzenia CRR, w szczególności art. 449a tego rozporządzenia, zgodnie z którym przy ocenie, czy dana instytucja kredytowa kwalifikuje się jako duża, uwzględnia się zarówno kryteria dotyczące wielkości, jak i złożoności.

5. Obowiązkowe wspólne standardy sprawozdawczości

5.1 Proponowana dyrektywa wprowadzi obowiązkowe wspólne standardy sprawozdawczości, które zostaną przyjęte przez Komisję jako akty delegowane 45 . Wspólne standardy sprawozdawczości o odpowiedniej jakości, które stanowią podstawę porównywalnych, przejrzystych i wiarygodnych informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju, mają zasadnicze znaczenie dla opracowania bardziej porównywalnych i wiarygodnych wskaźników zrównoważonego rozwoju, prawidłowej oceny ryzyka związanego ze zrównoważonym rozwojem (finansowego i niefinanso- wego), a tym samym wyceny aktywów i kalibracji środków kontroli ryzyka. Byłoby to korzystne dla zarządzania ryzykiem przez instytucje kredytowe, sprawozdawczości wewnętrznej i ujawniania informacji na temat ryzyk z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego (ESG) oraz, jak już wskazano, dla banków centralnych i organów nadzoru przy przeprowadzaniu analiz i uwzględnianiu kwestii związanych z klimatem w wykonywaniu ich zadań 46 .

5.2 Zgodnie z treścią proponowanej dyrektywy wspólne standardy sprawozdawczości, które mają zostać przyjęte, powinny również zawierać perspektywę podwójnej istotności, koncentrując się na kwestiach wpływających na wyniki, pozycję i rozwój przedsiębiorstw ("istotność finansowa"), a także na informacjach na temat szerszych środowiskowych i społecznych skutków działalności przedsiębiorstw ("istotność środowiskowa i społeczna"). Wspólne standardy sprawozdawczości powinny obejmować co najmniej standardowe i porównywalne pozycje danych, które są istotne dla analizy ryzyka finansowego związanego z klimatem - zarówno ryzyka przejścia, jak i ryzyka fizycznego 47 . Pozycje te obejmują na przykład lokalizację geograficzną i działalność gospodarczą aktywów/instalacji oraz związane z nimi obciążenia środowiskowe, klasyfikację sektorową przedsiębiorstw oraz odpowiednią koncentrację sektorową ekspozycji finansowych, emisje gazów cieplarnianych (zakres 1-3) 48  oraz intensywność emisji dwutlenku węgla. Wspólne standardy sprawozdawczości powinny zawierać jasne wytyczne dotyczące metod stosowanych do kwantyfikacji skutków finansowych ryzyka związanego ze zmianą klimatu dla przedsiębiorstwa ujawniającego informacje. EBC z zadowoleniem przyjmuje również fakt, że projektowana dyrektywa przewiduje przyjęcie aktów delegowanych określających informacje, które przedsiębiorstwa muszą zgłaszać i które są specyficzne dla sektora, w którym prowadzą działalność 49 . Zgodnie z treścią już zawartą w proponowanej dyrektywie wspólne standardy sprawozdawczości powinny również przewidywać kompleksowe i porównywalne ujawnianie informacji na temat polityk prowadzonych przez jednostki w celu przeciwdziałania potencjalnym skutkom tych ryzyk i zarządzania nimi 50 . W tym kontekście standardy sprawozdawczości powinny obejmować wskaźniki ilościowe, które wykraczają poza w dużej mierze jakościowy charakter istniejących ujawnień i które zwiększyłyby użyteczność i porównywalność ujawnianych informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem.

5.3 W związku z tym EBC z zadowoleniem przyjmuje włączenie do projektu celów dotyczących przyszłości. Obecnie w dyrektywie w sprawie sprawozdawczości niefinansowej brakuje wskaźników zrównoważonego rozwoju dotyczących przyszłości, które są jednak kluczowym elementem wczesnej identyfikacji ryzyka i proaktywnego formułowania działań łagodzących. Jest to niezbędny element ustalania celów i analizy scenariuszy. EBC zdecydowanie popiera zatem zawarte w projekcie dyrektywy postanowienie, zgodnie z którym przekazywane informacje powinny obejmować "plany jednostki służące zapewnieniu, aby model biznesowy i strategia biznesowa jednostki uwzględniały przejście na zrównoważoną gospodarkę i ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 °C, zgodnie z porozumieniem paryskim" 51 . Takie informacje dotyczące przyszłości powinny być wyrażane w znormalizowany i łatwo porównywalny sposób, poparte zharmonizowanymi metodami, oraz powinny być weryfikowane zewnętrznie przez podmioty trzecie, jak przewidziano w proponowanej dyrektywie, w celu zapewnienia ich wiarygodności.

5.4 Projektowana dyrektywa przewiduje zasięgnięcie opinii EBC w sprawie standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju i wskazuje, że jeżeli EBC zdecyduje się przedłożyć opinię na temat takich standardów, powinien to uczynić w terminie dwóch miesięcy od wystąpienia z wnioskiem przez Komisję 52 . EBC jest gotów wydać taką opinię w proponowanym terminie dwóch miesięcy. Ponadto EBC z zadowoleniem przyjmuje duże znaczenie, jakie w procesie legislacyjnym nadano organom publicznym i instytucjom europejskim w odniesieniu do aktów delegowanych 53 ; EBC będzie dążyć do współpracy z tymi organami i instytucjami.

6. Dostosowanie do innych przepisów prawa Unii

6.1 EBC zdecydowanie popiera określony w projekcie dyrektywy cel, jakim jest zapewnienie zgodności przepisów dotyczących sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju z innymi przepisami UE 54 . Standardy te powinny być w szczególności dostosowane do wymogów dotyczących ujawniania informacji określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 55  i uwzględniać podstawowe wskaźniki i metody opisane w poszczególnych aktach delegowanych przyjętych zgodnie z rozporządzeniem w sprawie systematyki, wymogi dotyczące ujawniania informacji mające zastosowanie do administratorów wskaźnika referencyjnego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 56 , minimalne normy tworzenia unijnych wskaźników referencyjnych transformacji klimatycznej oraz unijnych wskaźników referencyjnych dostosowanych do porozumienia paryskiego, a także wszelkie prowadzone przez EUNB prace nad wdrożeniem wymogów dotyczących ujawniania informacji filaru III określonych w rozporządzeniu CRR 57 . EBC popiera inicjatywy mające na celu zapewnienie spójności i zminimalizowanie złożoności obowiązków sprawozdawczych wynikających z różnych tekstów ustawodawczych. Powielanie obowiązków i niespójność w definicjach, zakresie i celach mających zastosowanie wymogów powodują powstawanie niepotrzebnych komplikacji i niejasności z punktu widzenia przedsiębiorstw 58  oraz ogólnie ograniczają przejrzystość i międzynarodową atrakcyjność ram regulacyjnych UE. W przypadku gdy powielania obowiązków i niespójności nie można usunąć poprzez ich syntezę w unijnych standardach sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, jak ma to miejsce w przypadku, gdy wynikają one z tekstów ustawodawczych, Komisja powinna rozważyć ogólny przegląd ram prawnych dotyczących zrównoważonego finansowania, w tym ewentualne ukierunkowane zmiany prawne w celu usprawnienia i uproszczenia otoczenia legislacyjnego.

6.2 EBC podkreśla, że projektowana dyrektywa powinna mieć na celu pełne dostosowanie do innych aktów ustawodawczych UE i powinna zminimalizować, a najlepiej wyeliminować, ryzyko wystąpienia niespójności, w tym niespójności, które mogą pojawić się w przyszłości w wyniku ewolucji innych instrumentów legislacyjnych wraz z upływem czasu. Ponieważ wyżej wymienione instrumenty legislacyjne są ze sobą powiązane a ich prawidłowe funkcjonowanie zależy od ich wzajemnie uzupełniających się wymogów informacyjnych, mogą one nie być odporne na nieskoordynowane zmiany poszczególnych elementów. W szczególności proponowana dyrektywa przewiduje przegląd standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju co trzy lata 59 , podczas gdy inne teksty ustawodawcze pozostaną niezmienione. Taka sytuacja wiąże się z ryzykiem wystąpienia rozbieżności w czasie. EBC popiera kompleksowe przeglądy ram zrównoważonego finansowania jako całości, a nie równoległe i nieskoordynowane przeglądy poszczególnych instrumentów prawnych.

6.3 Biorąc pod uwagę kluczowe znaczenie rozporządzenia w sprawie systematyki w unijnym programie zrównoważonego finansowania, informacje ujawniane na mocy proponowanej dyrektywy powinny być zgodne z wymogami informacyjnymi określonymi w tym rozporządzeniu oraz powinny umożliwiać przedsiębiorstwom i wszelkim innym podmiotom objętym zakresem stosowania tego rozporządzenia uzyskiwanie wszelkich istotnych informacji, które są im potrzebne do wypełnienia obowiązków ujawniania informacji na poziomie produktu i na poziomie przedsiębiorstwa, określonych w rozporządzeniu w sprawie systematyki.

7. Dostosowanie do inicjatyw międzynarodowych

7.1 EBC z zadowoleniem przyjmuje również fakt, że projektowana dyrektywa stanowi, że unijne standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju powinny opierać się na międzynarodowych inicjatywach w tym zakresie i przyczyniać się do ich realizacji 60 . Brak znormalizowanych globalnie zasad ujawniania informacji skutkuje niewystarczającą porównywalnością i spójnością między jurysdykcjami, może powodować niepotrzebne bariery dla międzynarodowego przepływu zrównoważonych finansów i prowadzić do nierównych warunków działania w poszczególnych jurysdykcjach, co może mieć niekorzystny wpływ na unijne przedsiębiorstwa i może pociągać za sobą wyższe koszty dla unijnych przedsiębiorstw i instytucji finansowych. EBC popiera zatem ogólnoświatowe skoordynowane wysiłki mające na celu zbliżenie się do wspólnych standardów przejrzystości i ujawniania informacji na szczeblu globalnym, w szczególności propozycję Fundacji Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej dotyczącą utworzenia nowej Rady ds. Standardów Zrównoważonego Rozwoju oraz opracowania standardów sprawozdawczości związanej z klimatem i innych zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem. Fundacja Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej powinna stworzyć taki standard wraz z Europejską Grupą Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej, tak aby zapewnić dostosowanie i zgodność między międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej a standardami UE. Normy międzynarodowe nie powinny odbiegać od najlepszych praktyk na świecie i powinny obejmować wszystkie aspekty zrównoważonego rozwoju, zgodnie z treścią proponowanej dyrektywy. Normy międzynarodowe powinny nakładać na przedsiębiorstwa obowiązek ujawniania nie tylko informacji mających wpływ na wartość przedsiębiorstwa, ale także informacji dotyczących szerszego oddziaływania środowiskowego i społecznego danego przedsiębiorstwa ("podwójna istotność"). Inicjatywy podejmowane na szczeblu regionalnym lub globalnym nie powinny uniemożliwiać UE ściślejszego dostosowania standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie w ramach proponowanej dyrektywy i zgodnie z własnymi ambicjami i ramami prawnymi UE, przy jednoczesnym zapewnieniu dostosowania i spójności z poziomem międzynarodowym.

8. Postanowienia dotyczące badania sprawozdawczości

8.1 EBC z zadowoleniem przyjmuje ustanowienie procesu weryfikacji sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, wprowadzonego w ramach obowiązkowego procesu badania sprawozdawczości 61 . Rozszerzenie zakresu obowiązkowego badania nie tylko o informacje retrospektywne, ale również dotyczące przyszłości, ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia pewności wszystkim zainteresowanym stronom i zapewnienia wiarygodności ujawnionych informacji i zobowiązań. Większa wiarygodność dostarczonych informacji przyczyni się do rozwoju, a następnie pogłębienia rynków finansowych, nie tylko w odniesieniu do niezbędnego finansowania transformacji, ale także w odniesieniu do zabezpieczania ryzyka związanego ze zrównoważonym rozwojem.

W przypadku gdy EBC zaleca zmianę projektowanej dyrektywy, szczegółowe propozycje zmian wraz z ich uzasadnieniem zostały zawarte w odrębnym roboczym dokumencie o charakterze technicznym. Dokument roboczy o charakterze technicznym jest dostępny w języku angielskim na stronie EUR-Lex.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 7 września 2021 r.
Christine LAGARDE
Prezes EBC
1 COM(2021) 189 final.
2 Zob. "Przegląd zrównoważonego finansowania", dostępnego na stronie internetowej Komisji pod adresem www.ec.europa.eu.
3 Komisja opublikowała komunikat w sprawie "Europejskiego Zielonego Ładu" 11 grudnia 2019 r.; zob. COM(2019) 640 final.
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 (Dz.U. L 198 z 22.6.2020, s. 13).
5 Zob. motyw 12. Zob. także "Climate-related risks to financial stability", Special Feature in ECB Financial Stability Review, maj 2021 r., dostępne na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
6 Zob. str. 24 i n. odpowiedzi Eurosystemu do konsultacji publicznej Komisji Europejskiej w sprawie odnowionej strategii zrównoważonego finansowania oraz zmian dyrektywy w sprawie sprawozdawczości w zakresie informacji niefinansowych, dostępnej na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
7 Wystąpienie Christine Lagarde pt. "Towards a green capital markets union for Europe", dostępnych na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
8 Na przykład ok. 60% wszystkich zielonych uprzywilejowanych niezabezpieczonych obligacji wyemitowanych globalnie w 2020 r. pochodziło z UE. Inwestycje w zakresie ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego są również skoncentrowane w Europie, a ponad połowa funduszy obligacji ma siedzibę w strefie euro. Ponadto w 2020 r. około połowa zielonych obligacji wyemitowanych na całym świecie była w euro.
9 Zob. wystąpienia Christine Lagarde pt. "Towards a green capital markets union for Europe" oraz "Financing a green and digital recovery", dostępnych na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
10 Rynek zielonych obligacji wykazuje już prawie dwukrotnie wyższy poziom udziałów transgranicznych niż pozostałe europejskie rynki obligacji. Sugeruje to, że dalszy rozwój rynku zielonych obligacji pogłębiłby integrację finansową UE. Zob. rozdział 5 "ECB Financial Stability Review" z listopada 2020 r., dostępny na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
11 Zob. motyw 48 projektowanej dyrektywy.
12 Zob. komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 6 lipca 2021 r.: Strategia dotycząca finansowania transformacji w stronę gospodarki zrównoważonej, COM(2021) 390 final.
13 Zob. pkt 2.4 opinii CON/2021/12. Opinie EBC są dostępne na stronie internetowej EUR-Lex.
14 Zob. str. 2 odpowiedzi Eurosystemu przytoczonej w przypisie 6.
15 Zob. komunikat prasowy pt. "ECB presents action plan to include climate change considerations in its monetary policy strategy" z 8 lipca 2021 r. dostępny na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
16 Zob. "Climate-related risks to financial stability", dodatek specjalny do ECB Financial Stability Review, maj 2021 r., dostępny na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
17 Zob. pkt 2.4 opinii CON/2021/12, pkt 2.2 opinii CON/2021/22; Isabel Schnabel, "Never waste a crisis: COVID-19, climate change and monetary policy", wirtualny okrągły stół pod hasłem "Sustainable Crisis Responses in Europe", INSPIRE Research Network, 17 lipca 2020 t., dostępnych na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
18 Zob. pkt 2.4 opinii CON/2021/12; "Climate Change and Monetary Policy: Initial Takeaways", czerwiec 2020 r., dostępne na stronie internetowej sieci banków centralnych i organów nadzoru ds. ekologizacji systemu finansowego pod adresem www.ngfs.net, str. 3.
19 Zob. komunikat prasowy pt. "ECB presents action plan to include climate change considerations in its monetary policy strategy" z 8 lipca 2021 r. dostępny na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
20 Zob. sprawozdanie grupy projektowej EBC/ERRS do spraw modelowania ryzyka klimatycznego pt. "Climate-related risk and financial stability", lipiec 2021 r., str. 9, dostępne na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
21 Zob. "Guide on climate-related and environmental risks" w: "ECB Banking Supervision", maj 2020 r., dostępne na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
22 Zob. "Guide on climate-related and environmental risks" w: "ECB Banking Supervision", maj 2020 r., dostępne na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
23 Zob. komunikat prasowy pt. "ECB presents action plan to include climate change considerations in its monetary policy strategy" z 8 lipca 2021 r. dostępny na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
24 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościo- wych dla instytucji kredytowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).
25 Zob. "Implementing Technical Standards (ITS) on prudential disclosures on ESG risks in accordance with Article 449a CRR", dostępne na stronie internetowej EUNB pod adresem www.eba.europa.eu.
26 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE z dnia 22 października 2014 r. zmieniająca dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy (Dz.U. L 330 z 15.11.2014, s. 1).
27 Zob. komunikat prasowy pt. "ECB presents action plan to include climate change considerations in its monetary policy strategy" z 8 lipca 2021, dostępny na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu, w którym potwierdza się, że EBC opracuje wskaźniki dotyczące zielonych instrumentów finansowych, ekspozycji instytucji finansowych na ryzyko fizyczne związane z klimatem za pośrednictwem ich portfeli oraz śladu węglowego instytucji finansowych.
28 Zob. motyw 48 oraz art. 1 pkt 4 projektowanej dyrektywy, który dodaje nowy art. 19d do dyrektywy Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylająca dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG (Dz.U. L 182 z 29.6.2013, s. 19) (zwanej dalej dyrektywą w sprawie rachunkowości").
29 Zob. motyw 48 projektowanej dyrektywy.
30 Zob. zalecenie Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego z dnia 24 września 2020 r. w sprawie identyfikacji podmiotów prawnych (ERRS/2020/12).
31 Zob. komunikat prasowy pt. "Eurosystem agrees on common stance for climate change-related sustainable investments in non-mone- tary policy portfolios", 4 lutego 2021 r., dostępny na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
32 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi, zmieniająca dyrektywę 2002/87/WE i uchylająca dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338).
33 Zob. art. 1 ust. 1 akapit drugi proponowanej dyrektywy, który odsyła do art. 2 ust. 5 pkt 2-23 dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych.
34 Zob. załączniki I II do dyrektywy w sprawie rachunkowości.
35 Zob. dokument pt. "Feedback on the input provided by the European Parliament as part of its resolution on the ECB Annual Report 2019", dostępnych na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
36 Zob. dokument pt. "Feedback on the input provided by the European Parliament as part of its resolution on the ECB Annual Report 2019", dostępnych na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
37 Zob. komunikat prasowy pt. "Eurosystem agrees on common stance for climate change-related sustainable investments in non-mone- tary policy portfolios", 4 lutego 2021 r., dostępny na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
38 Zob. komunikat prasowy pt. "ECB presents action plan to include climate change considerations in its monetary policy strategy" z 8 lipca 2021 r. dostępny na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
39 Zob. art. 1 pkt 3 projektowanej dyrektywy zmieniający brzmienie art. 19a dyrektywy w sprawie rachunkowości.
40 "Duże jednostki" są zdefiniowane w art. 3 ust. 4 dyrektywy w sprawie rachunkowości jako jednostki, które na dzień bilansowy przekraczają co najmniej dwa z trzech następujących kryteriów: a) suma bilansowa: 20 000 000 EUR; b) przychody netto ze sprzedaży: 40 000 000 EUR; c) średnia liczba zatrudnionych w roku obrotowym: 250. Natomiast dyrektywa w sprawie sprawozdawczości niefi- nansowej obejmuje jedynie duże jednostki zatrudniające ponad 500 pracowników i będące jednostkami interesu publicznego w rozumieniu art. 2 pkt 1) dyrektywy w sprawie rachunkowości (obecny art. 19a ust. 1 dyrektywy w sprawie rachunkowości).
41 Zob. art. 1 pkt 4) projektowanej dyrektywy dodający do dyrektywy w sprawie rachunkowości nowy art. 19c dotyczący standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju dla MŚP.
42 Zob. motyw 23 projektowanej dyrektywy.
43 Zob. art. 1 pkt 1 oraz pkt 3 projektowanej dyrektywy zmieniające, odpowiednio, brzmienie art. 1 oraz art. 19a dyrektywy w sprawie rachunkowości.
44 Zgodnie z propozycją zawartą w załączniku technicznym do niniejszej opinii.
45 Zob. art. 1 pkt 4) projektowanej dyrektywy dodający do dyrektywy w sprawie rachunkowości nowy art. 19b.
46 Zob. str. 26 odpowiedzi Eurosystemu przytoczonej w przypisie 6.
47 Zob. publikację nadzoru bankowego EBC pt. "Guide on climate-related and environmental risks", maj 2020 r., dostępną na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu.
48 Protokół dotyczący emisji gazów cieplarnianych rozróżnia bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych spółek ze źródeł własnych lub kontrolowanych (zakres 1), pośrednie emisje z zakupionej energii elektrycznej, pary, ogrzewania lub chłodzenia (zakres 2) oraz pozostałe emisje pośrednie, w tym w szczególności emisje występujące w łańcuchu wartości przedsiębiorstwa, na wcześniejszym lub późniejszym etapie łańcucha (zakres 3); zob. stronę Greenhouse Gas Protocol pod adresem ghgprotocol.org.
49 Zob. art. 1 pkt 4) projektowanej dyrektywy dodający do dyrektywy w sprawie rachunkowości nowy art. 19b ust. 1 lit. b) pkt (ii).
50 Zob. również art. 1 pkt 3 proponowanej dyrektywy, którym nadaje nowe brzmienie art. 19a dyrektywy o rachunkowości, w tym nową lit. d) w ust. 2 tego artykułu.
51 Zob. art. 1 pkt 3 projektowanej dyrektywy zmieniający brzmienie art. 19a ust. 2 dyrektywy w sprawie rachunkowości.
52 Zob. art. 1 pkt 11 projektowanej dyrektywy zmieniający brzmienie art. 49 dyrektywy w sprawie rachunkowości.
53 Zob. art. 1 pkt 11 projektowanej dyrektywy zmieniający brzmienie art. 49 dyrektywy w sprawie rachunkowości.
54 Zob. motyw 35 projektowanej dyrektywy.
55 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (Dz.U. L 317 z 9.12.2019, s. 1).
56 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (Dz.U. L 171 z 29.6.2016, s. 1).
57 Zob. motyw 35 projektowanej dyrektywy.
58 Zob. str. 29 odpowiedzi Eurosystemu przytoczonej w przypisie 6.
59 Zob. art. 1 pkt 4) projektowanej dyrektywy dodający do dyrektywy w sprawie rachunkowości nowy art. 19b ust. 1.
60 Zob. motyw 37 projektowanej dyrektywy.
61 Zob. art. 3 projektowanej dyrektywy zmieniający dyrektywę 2006/43/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, zmieniająca dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG oraz uchylająca dyrektywę Rady 84/253/EWG (Dz.U. L 157 z 9.6.2006, s. 87).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.446.2

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia Europejskiego Banku Centralnego z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE, dyrektywę 2004/109/WE, dyrektywę 2006/43/WE oraz rozporządzenie (UE) nr 537/2014 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CON/2021/27)
Data aktu: 07/09/2021
Data ogłoszenia: 03/11/2021