united kingdom
ukraine

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2021/C 183/05)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

POWIADOMIENIE O STANDARDOWEJ ZMIANIE W JEDNOLITYM DOKUMENCIE

"PUISSEGUIN SAINT-EMILION"

PDO-FR-A0992-AM03

Data przekazania informacji:

9.3.2021

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Obszar geograficzny

W części dotyczącej obszaru geograficznego wprowadzono zmiany redakcyjne, aby usunąć odniesienia do obrębów katastralnych. Ponadto odsyła się do oficjalnego kodu geograficznego.

Ta zmiana o charakterze wyłącznie redakcyjnym nie ma wpływu na obszar geograficzny.

Przedmiotowa zmiana powoduję zmianę w pkt 1.6 jednolitego dokumentu.

2.
Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Skorygowano obszar bezpośredniego sąsiedztwa, naprawiając wcześniejsze pominięcie. Po połączeniu gminy Puisseguin z gminą Monbadon część odpowiadająca tej ostatniej nie została dodana do obszaru bezpośredniego sąsiedztwa. Ponadto odsyła się do oficjalnego kodu geograficznego.

Przedmiotowa zmiana powoduję zmianę w pkt 1.9 jednolitego dokumentu.

3.
Obrót między uprawnionymi właścicielami składów

W rozdziale 1 usuwa się pkt IX ppkt 5 lit. b) dotyczący daty wprowadzenia win do obrotu między uprawnionymi właścicielami składów.

Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

4.
Odniesienia do organu kontrolnego

Brzmienie odniesienia do organu kontrolnego zostało zmienione w celu ujednolicenia brzmienia z innymi specyfikacjami nazw. Przedmiotowa zmiana ma charakter wyłącznie redakcyjny.

Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa lub nazwy

Puisseguin Saint-Emilion

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4.
Opis wina lub win

Te czerwone wina wytwarzane głównie z odmiany winorośli Merlot N, są mocne i krągłe, mają zdecydowaną barwę i intensywny aromat czerwonych owoców (czereśni, truskawki, maliny, porzeczki) a także rozwijają złożony bukiet w procesie dojrzewania.

Często praktykowane dojrzewanie w beczkach może powodować nuty grzanki i wanilii, które wzbogacają paletę aromatów i strukturę win.

Wina te charakteryzują się:

minimalną naturalną objętościową zawartością alkoholu wynoszącą 11 %,
całkowitą objętościową zawartością alkoholu po wzbogaceniu wynoszącą 13,5 %,
zawartością kwasu jabłkowego nie przekraczającą 0,30 g/l,
zawartością cukrów fermentacyjnych (glukozy i fruktozy) nie przekraczającą 3 g/l.
Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna w miliekwiwalentach na litr
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 13,26
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr) 140
5.
Praktyki winiarskie
5.1.
Szczególne praktyki enologiczne

Wzbogacanie

Szczególne praktyki enologiczne

Zezwala się na stosowanie substraktywnych technik wzbogacania przy progu stężenia wynoszącym 15 %.
Całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach po wzbogacaniu nie przekracza 13,5 %.

Prowadzenie winorośli

Praktyka uprawy

Minimalna gęstość nasadzeń w winnicy wynosi 5 500 roślin na hektar.

Odstęp między rzędami winorośli nie może wynosić więcej niż 2 metry, zaś odległość między roślinami w tym samym rzędzie nie może wynosić mniej niż 0,50 metra.

Cięcie jest obowiązkowe. Dokonuje się go najpóźniej na etapie rozwinięcia liści (etap 9 skali Lorenza).

Winorośl jest przycinana zgodnie z następującymi technikami, które sprzyjają rozrastaniu się i wentylacji roślin w jednopłaszczyznowym systemie palikowania, przy jednoczesnym ograniczeniu liczby kiści:

jednoramienny lub dwuramienny sznur Guyota,
cięcie krótkie (przy pniu) w formie sznura skośnego Royat lub w formie wachlarza,
cięcie długie (długie łozy).

Każda roślina posiada maksymalnie 12 oczka.

W każdym razie nakładanie się na siebie długich łóz jest zabronione.

Nawadnianie

Nawadnianie w okresie wegetacji winorośli może być dopuszczone jedynie w przypadku, gdy utrzymująca się susza zakłóca prawidłowy rozwój fizjologiczny i prawidłowe dojrzewanie winogron.

5.2.
Maksymalna wydajność

wino czerwone

65 hektolitry z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, winifikacja, produkcja wina i jego dojrzewanie odbywają się na części terytorium gminy Puisseguin w departamencie Gironde (zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym z dnia 26 lutego 2020 r.), która odpowiada terytorium tej gminy określonemu przed połączeniem z gminą Monbadon w dniu 1 stycznia 1989 r. (zarządzenie prefekta z dnia 10 listopada 1988 r.).

7.
Główne odmiany winorośli

Cabernet Franc N

Cabernet Sauvignon N

Cot N - Malbec

Merlot N

8.
Opis związku lub związków

Obszar geograficzny kontrolowanej nazwy pochodzenia "Puisseguin Saint-Emilion" jest ograniczony do części gminy Puisseguin odpowiadającej tej gminie przed połączeniem jej z gminą Monbadon w 1989 r. Obszar ten znajduje się na północnym wschodzie departamentu Gironde, 48 km na północny wschód od Bordeaux i 10 km na północny wschód od Saint-Emilion, na terenie gminy Libourne.

U zbiegu dwóch rzek - Isle i Dordogne - gleby wykorzystywane do uprawy winorośli na wyznaczonych działkach objętych kontrolowaną nazwą pochodzenia to głównie gleby wapienne i gliniasto-wapienne.

Klimat, podobnie jak w całej Żyrondzie, na brzegu Oceanu Atlantyckiego, to umiarkowany klimat oceaniczny charakteryzujący się umiarkowanymi różnicami temperatury sprzyjającymi uprawie winorośli. Położenie obszaru geograficznego na północnym wschodzie Żyrondy sprawia, że klimat wykazuje cechy klimatu kontynentalnego, takie jak wyższe temperatury latem i jesienią, co sprzyja dojrzewaniu winogron. Nieprzewidywalny klimat oceaniczny oraz występujące w niektórych latach jesienne epizody opadów lub, przeciwnie, bardzo ciepłe i słoneczne jesienie powodują zauważalne zróżnicowanie poszczególnych roczników.

Obszar ten idealnie nadaje się do uprawy odmiany winorośli Merlot N. Szczególnie korzystne są dla niej chłodne, wilgotne gleby gliniane, na których dobrze dojrzewa.

Pozostałe odmiany są uprawiane na glebach o nieco cieplejszej teksturze, piaszczysto-żwirowych lub piaszczysto-gliniastych, oraz na glebach gliniasto-wapiennych o dobrej ekspozycji.

Klimat oceaniczny z elementami klimatu kontynentalnego (gorące lata, długie i łagodne jesiennie, łagodne zimy i ogólnie suche zimy) sprzyja wolnemu dojrzewaniu winogron.

Wyznaczone działki rolne obejmują te działki, które ze względu na teksturę gleby lub z uwagi na ich położenie topograficzne (grzbiet wzniesienia lub zbocze) charakteryzują się dobrym odwodnieniem. Wyklucza się działki o glebach w przeważającej mierze hydromorficznych lub glebach wykształconych na glinach i iłach, które już na niewielkiej głębokości są nieprzepuszczalne. Wyklucza się również działki znajdujące się na dnie dolin z glebami wykazującymi oznaki zalegania wody i narażone na ryzyko wiosennych przymrozków.

To dokładne wyznaczenie działek pozwala najlepiej wyrazić charakter lokalnych odmian winorośli, wybranych w przeszłości ze względu na ich właściwości dobrej konserwacji i korzystnego starzenia się win w kontekście konieczności transportu produktów na duże odległości.

Gęstość nasadzeń jest wysoka, co zapewnia wystarczające plony bez nadmiernego obciążenia poszczególnych krzewów winorośli na glebach o renomowanym potencjale produkcyjnym, prowadząc do uzyskiwania optymalnej dojrzałości owoców i zawartości cukru. Upowszechnienie palikowania wraz z rygorystycznym cięciem oraz zakaz nakładania się na siebie długich łóz zapewniają właściwe rozłożenie kiści i powierzchnię liści wystarczającą do prawidłowej fotosyntezy pozwalającej uzyskać lepszą dojrzałość.

Plony muszą być zdrowe, a zatem sortowanie jest obowiązkowe w celu wyeliminowania tych części, które są niewystarczająco dojrzałe, uszkodzone lub chore.

Wina dojrzewają przynajmniej do wiosny roku następującego po zbiorach, co jest niezbędne do ich stabilizacji, dojrzewania i uzyskania lepszej wyrazistości przed wprowadzeniem ich do obrotu dla konsumenta.

Wina o nazwie "Puisseguin Saint-Emilion" to wina czerwone wytwarzane głównie z odmiany winorośli Merlot N. Są mocne i krągłe, mają zdecydowaną barwę i intensywny aromat czerwonych owoców (czereśni, truskawek, malin, porzeczek) a także rozwijają złożony bukiet w procesie dojrzewania.

W mieszankach odmiany winorośli Cabernet Franc N i Cabernet-Sauvignon N zapewniają świeżość i strukturę, zwiększając tym samym potencjał dojrzewania win i ich złożoność aromatyczną.

Często praktykowane dojrzewanie w beczkach może powodować nuty grzanki i wanilii, które wzbogacają paletę aromatów i strukturę win.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Większa jednostka geograficzna

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Na etykiecie win objętych kontrolowaną nazwą pochodzenia można wskazać nazwę większej jednostki geograficznej: "Vin de Bordeaux" lub "Grand Vin de Bordeaux". Czcionka, którą zapisana jest nazwa większej jednostki geograficznej, nie może być większa (wysokość i szerokość) niż dwie trzecie wielkości czcionki, którą zapisano kontrolowaną nazwę pochodzenia.

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do winifikacji, produkcji i dojrzewania win, stanowi obszar następujących gmin departamentu Gironde określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z dnia 26 lutego 2020 r.: Abzac, Les Artigues-de-Lussac, Castillon-la-Bataille, Lalande-de-Pomerol, Lussac, Montagne, Neac, Petit-Palais-et-Cornemps, Pomerol, Saint-Cibard, Saint-Christophe-des-Bardes, Saint-Emilion, Saint-Etienne-de-Lisse, Saint-Genes-de-Castillon, Saint-Hippolyte, Saint-Laurent-des-Combes, Saint-Medard-de-Gui- zières, Saint-Pey-d'Armens, Saint-Philippe-d'Aiguille, Saint-Sulpice-de-Faleyrens, Tayac, Vignonet, część gminy Puisse- guin odpowiadająca terytorium dawnej gminy Monbadon, zanim stała się częścią gminy Puisseguin w dniu 1 stycznia 1989 r., oraz Libourne - w części jej terytorium ograniczonej od południa strumykiem Capelle i jego przedłużeniem do drogi lokalnej nr 28, aż do rzeki Dordogne i linii kolejowej Bordeaux-Bergerac.

Link do specyfikacji produktu

http://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-1d2d5602-00ca-4647-86d6-77e59174e42c

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu, które to dokumenty będą stanowiły elektroniczną dokumentację medyczną.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.183.20

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 11/05/2021
Data ogłoszenia: 11/05/2021