Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2021/C 170/11)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Vanille de l'île de La Réunion"

Nr UE: PGI-FR-02447 - 3 stycznia 2019

ChNP () ChOG (X)

1.
Nazwa lub nazwy

"Vanille de l'île de La Réunion"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Francja

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.8 Inne produkty wymienione w załączniku I do Traktatu (przyprawy itp.)

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Vanille de l'île de la Réunion" jest prezentowana w całych strąkach spreparowanych, z nasionami, pochodzących z gatunku Vanilla fragrans (Salisbury) Ames, syn. Vanilla planifolia Andrews, o minimalnej wielkości 14 cm. Plamy lub powierzchniowe uszkodzenia nie mogą zajmować więcej niż 20 % długości strąka.

"Vanille de l'île de la Réunion" jest wprowadzana do obrotu wyłącznie w trzech różnych postaciach:

wanilia "sucha"

Są to wyłącznie całe strąki, które mogą mieć podłużne zagłębienie na maksymalnej długości 3 cm.

Strąki mają oleisty połysk i jednolitą barwę, od brązowej po ciemnobrązowoczekoladową. Ich struktura jest elastyczna. Strąki wanilii suchej są giętkie i dają się zginać, nie pękając.

Ich wilgotność wynosi od 25 % do 42 % podczas wprowadzania do obrotu, a zawartość waniliny, w przeliczeniu na suchą masę, wynosi co najmniej 1,8 %.

wanilia "świeża"

Są to wyłącznie całe strąki, które mogą mieć podłużne zagłębienie na maksymalnej długości 6 cm.

Strąki wanilii świeżej są mięsiste, błyszczące, o jednolitej kasztanowej barwie przechodzącej w rudą. W dotyku są sztywne, co uniemożliwia ich zgięcie.

Ich wilgotność wynosi od 60 % do 80 % podczas wprowadzania do obrotu, a zawartość waniliny, w przeliczeniu na suchą masę, wynosi co najmniej 2 %.

wanilia "oszroniona"

Są to całe strąki wanilii suchej i wanilii świeżej, na których w fazie dojrzewania aromatycznego w naturalny sposób wytrącił się nalot, dzięki skrystalizowaniu się na powierzchni waniliny, która może mieć różną formę: kryształków wielościennych, gwiazdek, igiełek, ziarenek cukru.

Strąki mają podłużne zagłębienie maksymalnie na połowie swojej długości.

W momencie wprowadzenia do obrotu zawartość wilgoci wynosi od 25 %-42 % w przypadku wanilii suchej "oszronionej" i 60-80 % w przypadku wanilii świeżej "oszronionej". Zawartość waniliny w przeliczeniu na suchą masę wynosi odpowiednio 1,8 % i 2 % w wanilii suchej "oszronionej" i wanilii świeżej "oszronionej".

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych) -
3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Na obszarze geograficznym prowadzone są następujące czynności:

produkcja zielonej wanilii (sadzenie, zbiory);
preparowanie (mortyfikacja, parzenie, suszenie, leżakowanie, sortowanie).
3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Przed wprowadzeniem do obrotu wanilię suchą, świeżą i oszronioną pakuje się w różne rodzaje hermetycznych i odpornych na manipulacje opakowań w celu ograniczenia utraty aromatów i nadmiernego wysuszenia.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na etykiecie umieszcza się nazwę "Vanille de l'île de La Réunion" oraz symbol ChOG Unii Europejskiej w tym samym polu widzenia.

W stosownych przypadkach etykieta musi zawierać określenie "wanilia świeża", uzupełnione określeniem "oszroniona" (fr. givrée).

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny "Vanille de l'île de La Réunion" jest określony zgodnie z kryteriami klimatycznymi i historycznymi.

Obejmuje on gminy na wschodzie wyspy Reunion: Bras-Panon, Saint-André, Saint-Benoît, Saint-Joseph, Saint-Philippe, Sainte-Marie, Sainte-Rose, Sainte-Suzanne.

Maksymalna wysokość we wspomnianych gminach na tym obszarze wynosi 700 metrów n.p.m.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Związek między "Vanille de l'île de la Réunion" a obszarem geograficznym opiera się na jakości tej wanilii, przypisywanej czynnikom naturalnym i umiejętnościom producentów, a także na jej renomie.

Klimat wyspy Reunion charakteryzuje się łagodnymi temperaturami. Położenie geograficzne wyspy, w pobliżu zwrotnika Koziorożca, a przede wszystkim wpływ oceanu i pasatów, to główne przyczyny łagodności tutejszego klimatu.

We wschodniej części wyspy, zwanej "wybrzeżem wiatrów", opady deszczu są bardziej intensywne - średnio ponad 3 000 mm opadów rocznie w części nadającej się pod uprawy. W związku z tym, aż do wysokości 700 m n.p.m. warunki klimatyczne są zarazem łagodne i wilgotne, wyjątkowo przystosowane do rozwoju i wzrostu wanilii. Te szczególne warunki klimatyczne nadają "Vanille de l'île de La Réunion" cechy charakterystyczne zarówno na etapie uprawy - dzięki gromadzeniu w strąkach prekursorów związków aromatycznych (w tym glukowaniliny - prekursora waniliny), jak i w fazie preparowania - dzięki utrzymaniu aktywności enzymatycznej niezbędnej do tworzenia bukietu aromatycznego, a z drugiej strony dzięki tworzeniu warunków do powolnego suszenia strąków wanilii, które sprzyjają rozwinięciu wszystkich jej aromatów, a nawet umożliwiając - w przypadku wanilii suchej - uzyskanie produktu miękkiego i giętkiego.

Umiejętności producentów odgrywają również ważną rolę w osiągnięciu cech charakterystycznych "Vanille de l'île de La Réunion".

To na wyspie Reunion zrodziły się umiejętności niezbędne przy produkcji wanilii. To na wyspie Reunion odkryto proces reprodukcji i preparowania wanilii poprzez mortyfikację i wyparzanie. Obecnie procesy te są powszechnie znane, jednak umiejętności wypracowane przez producentów na Reunion dają gwarancję uzyskania produktu wysokiej jakości. Mocowanie lian, powszechnie nazywane "zawiązywaniem lian", umożliwia roślinie odbudowę korzeni i tworzenie kwiatów na wysokości człowieka, a następnie ręczne zapylanie. Ograniczenie liczby kwiatów lub strąków poprzez ręczne przerzedzanie sprzyja tworzeniu się dużych strąków. Etap preparowania odpowiada natomiast za wydobycie pełnego smaku "Vanille de l'île de La Réunion". Suszenie na słońcu, a następnie w cieniu przez co najmniej 20 dni oraz leżakowanie w kufrze przez co najmniej 7 miesięcy gwarantują jakość produktu. Oba te etapy pozwalają uniknąć aromatów kreozotowych, jak ma to miejsce w przypadku innych wanilii, zbyt szybko suszonych i dojrzewających w workach próżniowych (fermentacja beztlenowa). To na etapie leżakowania może pojawić się oszronienie na strąkach wanilii suszonej lub świeżej. Sortowanie prowadzone podczas całego procesu umożliwia uzyskanie wanilii wysokiej jakości, zarówno pod względem zdrowego wyglądu (eliminowanie strąków z wadami), jak i jednorodności w obrębie jednej partii (jednorodne suszenie).

Znaczenie wanilii w gospodarce wyspy było tak duże, że liana wanilii znalazła się w herbie wyspy Reunion zaprojektowanym przez gubernatora Merwarta w 1925 r. W herbie tym cytuje się dewizę spółki wschodnich Indii (fr. Indes Orientales): "florebo quocumque ferar" (wzejdę wszędzie, gdzie mnie posadzicie).

Jakość "Vanille de l'île de La Réunion" przyczyniła się do renomy tego produktu, opartej przede wszystkim na wyjątkowym bukiecie aromatycznym, który jest wynikiem doskonałej aklimatyzacji rośliny na stokach wulkanicznych we wschodniej części wyspy oraz umiejętności jej mieszkańców.

"Vanille de l'île de la Réunion" to wanilia o barwie czekoladowobrązowej, poszukiwana przez największych szefów kuchni i znanych cukierników. Od około dwudziestu lat występuje w formie wanilii świeżej o wyższej wilgotności. Ten subtelny produkt o bardzo delikatnym smaku cieszy się popularnością wśród szefów kuchni francuskiej, takich jak Alain Passard, Guy Martin, Pierre Hermé i Jacques Genin, którzy cenią go za wysoką jakość, zarówno w postaci suchej, jak i świeżej. Olivier Roellinger, słynny szef kuchni i znawca przypraw, poleca właśnie tę wanilię. Jego zdaniem jest to: "Niewątpliwie najpiękniejsza wanilia o wytwornym i delikatnym aromacie (...). Wanilia na wyspie Reunion wyróżnia się subtelnością i delikatnością. Jej uprawa, podobnie jak jej preparowanie, to procesy doskonale opanowane w tym francuskim departamencie. Jeśli chodzi o wygląd, jest ona często najpiękniejsza i najdorodniejsza".

Wanilia "oszroniona" jest produktem wyjątkowym. Wysoka zawartość waniliny w strąkach sprawia, że krystalizuje się ona na powierzchni w formie lekkiego, śnieżnego nalotu. To najintensywniej i najdelikatniej pachnąca wanilia, co sprawia, że jest ona produktem wysoko cenionym przez smakoszy i najsławniejszych szefów kuchni.

W wielu artykułach lub programach wyraża się uznanie dla jej wyjątkowych cech. Niedawne wydanie programu na TV5 Monde, zatytułowanego "Epicerie Fine", z udziałem utytułowanego szefa kuchni Guy Martina, poświęcono właśnie "Vanille de l'île de la Réunion". Guy Martin zachwycał się tym produktem, a wraz nim największe sławy gastronomii, cukiernictwa i wyrobów delikatesowych.

Odwiedzenie upraw wanilii jest nieodłącznym etapem zwiedzania wyspy Reunion. Wielu przetwórców organizuje dla turystów wizyty w swoich zakładach i sklepach.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

https://extranet.inao.gouv.fr/fichier/CDC-VanilleidlReunion.pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.170.13

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 28/04/2021
Data ogłoszenia: 06/05/2021