Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji nazwy produktu sektora winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013.

Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji nazwy produktu sektora winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013
(2021/C 112/02)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 98 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1  w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU

"Coteaux du Pont du Gard"

PGI-FR-A1131-AM01

Data złożenia wniosku: 29 sierpnia 2016 r.

1.
Przepisy mające zastosowanie do zmiany

Art. 105. rozporządzenia nr 1308/2013 - zmiana inna niż nieznaczna

2.
Opis i uzasadnienie zmiany
2.1.
Praktyki winiarskie - zmiana wydajności win różowych i czerwonych

Maksymalną wydajność produkcji zwiększono 80 hl/ha do 90 hl/ha w przypadku win czerwonych oraz z 90 hl/ha do 100 hl/ha w przypadku win różowych.

Jeżeli chodzi o wzrost wydajności w przypadku win różowych, niniejszy wniosek ma na celu dopuszczenie pewnej elastyczności produkcji w zależności od potrzeb rynkowych, co byłoby korzystne dla produkcji win różowych i umożliwiałoby zapewnienie jej ciągłości.

Poza rynkiem win różowych, który znacząco się rozwija, przeanalizowano zainteresowanie klientów lekkimi winami czerwonymi o mniejszej zawartości alkoholu. Nieznaczne zwiększenie wydajności w przypadku działek winnicy spełniających kryteria produkcji win czerwonych umożliwi wytwarzanie wina z owoców o mniejszej zawartości alkoholu.

To nieznaczne zwiększenie wydajności nie wpływa na typowy charakter win czerwonych i różowych wytwarzanych pod nazwą "Coteaux du Pont du Gard".

Zmiana ta, wprowadzona w pkt 6 "Wydajność" w rozdziale I specyfikacji produktu, wpływa na punkt "Praktyki winiarskie - Maksymalna wydajność" w jednolitym dokumencie.

2.2.
Produkcja gatunkowych win musujących

Wprowadzono zmianę w specyfikacji produktu w celu usunięcia z niej wszystkich przepisów dotyczących produkcji gatunkowych win musujących. Jest to następstwem wyroku Rady Stanu z dnia 2 marca 2015 r. uchylającego rozporządzenie z dnia 28 października 2011 r. w sprawie ChOG "Coteaux du Pont du Gard" w zakresie, w jakim zatwierdzało ono przepisy zawarte w specyfikacji produktu dotyczące "czerwonych, różowych i białych gatunkowych win musujących".

Wskutek działań podjętych przez Krajowy Związek Producentów i Wytwórców Win Typu Crémant (Fédération Nationale des Producteurs et Elaborateurs de Crémants) Rada Stanu uchyliła przepisy dotyczące win musujących zawarte w rozporządzeniach w sprawie różnych ChOG, w tym ChOG "Coteaux Pont du Gard", ze względu na brak wcześniejszej produkcji. W swoim wyroku Rada Stanu orzekła, że na przedmiotowym obszarze wcześniej nie produkowano win musujących.

Zmiana ta dotyczy rozdziału I pkt 3.1 "Rodzaj produktów", pkt 3.3 "Opis organoleptyczny win" i 7.2 "Specyfika produktów związana z pochodzeniem geograficznym" specyfikacji produktu oraz ma wpływ na następujące punkty jednolitego dokumentu: "Kategorie produktów sektora wina", "Opis wina lub win", "Związek z obszarem geograficznym".

2.3.
Opis produktów

W rozdziale I pkt 3.3 specyfikacji produktu uzupełniono opis win w celu wprowadzenia opisu organoleptycznego produktów w odniesieniu do każdego koloru wina i każdej kategorii produktów. W przypadku win z przejrzałych winogron opis poszczególnych kolorów wina następuje po opisie win niemusujących, przy czym wina te są dodatkowo opisane jako charakteryzujące się aromatami dojrzałych owoców.

Uzupełnienia te wprowadzono w punkcie "Opis wina lub win" jednolitego dokumentu.

2.4.
Zmiana redakcyjna - obszar produkcji

W rozdziale I pkt 4.1 specyfikacji produktu, wprowadzono korektę redakcyjną:

w akapicie pierwszym wyrażenie "zbiór winogron" zastąpiono terminem "produkcja winogron", który jest bardziej odpowiedni do określenia obszaru geograficznego, na którym produkuje się winogrona, w zestawieniu z obszarem, na którym przeprowadza się fermentację winogron i produkcję win.

Zmianę tę uwzględniono również w punkcie "Wyznaczony obszar geograficzny" jednolitego dokumentu.

2.5.
Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

W pkt 4.2 specyfikacji produktu obszar bezpośredniego sąsiedztwa przeniesiono bez zmian z wykazu okręgów, których podział administracyjny jest mniej precyzyjny, do wykazu gmin.

Wykaz gmin sporządzono zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym z 2019 r. stanowiącym krajowy dokument referencyjny.

Określenie obszaru bezpośredniego sąsiedztwa w formie wykazu gmin wprowadzono również w punkcie "Wymogi dodatkowe" jednolitego dokumentu.

2.6.
Odmiany winorośli

W rozdziale I pkt 5 specyfikacji produktu do wykazu odmian winorośli przeznaczonych do produkcji win objętych ChOG "Coteaux du Pont du Gard" dodaje się następujących 9 odmian:

"Artaban N, Cabernet blanc B, Cabernet cortis N, Floreal B, Muscaris B, Soreli B, Souvignier gris B, Vidoc N i Voltis B".

Są to odmiany uznawane za odporne na suszę i grzybowe choroby roślin. Umożliwiają stosowanie mniejszej ilości środków ochrony roślin, odpowiadając jednocześnie odmianom wykorzystywanym do produkcji win objętych ChOG. Nie wpływają na właściwości win objętych ChOG.

Odmiany te zostały dodane do wykazu odmian w punkcie "Główne odmiany winorośli" w niniejszym jednolitym dokumencie.

2.7.
Jednostka certyfikująca

Zaktualizowano brzmienie rozdziału 3 dotyczącego jednostki certyfikującej działającej w imieniu INAO, właściwego organu kontrolnego.

Powyższe zmiany redakcyjne nie mają wpływu na jednolity dokument.

2.8.
Związek z obszarem geograficznym

Uzupełniono punkt "Związek z obszarem geograficznym" jednolitego dokumentu w celu doprecyzowania, że związek przyczynowy w przypadku win objętych ChOG "Coteaux du Pont du Gard" opiera się na popularności obiektu zabytkowego Pont du Gard, która przyczynia się do renomy win objętych ChOG.

Ostatni akapit punktu dotyczącego związku z obszarem pochodzenia w specyfikacji produktu został zatem usunięty z punktu dotyczącego związku z obszarem geograficznym w aktualnym jednolitym dokumencie, ponieważ nie wprowadza on adekwatnych informacji na temat tego związku. (Wspomniany ostatni akapit ma następujące brzmienie: "Uprawa winorośli, obok uprawy oliwek i chowu byków, stanowi podstawę kultury departamentu Gard. Aktywnie przyczynia się ona do zagospodarowania tego terenu związanego z krajobrazami skomponowanymi z białych wapieni, tak charakterystycznych dla występujących w tym regionie garigów dębów ostrolistnych").

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa lub nazwy

Coteaux du Pont du Gard

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChOG - chronione oznaczenie geograficzne

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

16. Wino wytwarzane z przejrzałych winogron

4.
Opis wina lub win

Czerwone, różowe i białe wina niemusujące

Całkowita objętościowa zawartość alkoholu, kwasowość ogólna, kwasowość lotna i całkowita zawartość dwutlenku siarki (wartości minimalne lub maksymalne) są zgodne z wartościami określonymi w przepisach wspólnotowych.

Wina czerwone, wytwarzane w głównej mierze z odmian winorośli grenache, syrah, merlot i cabernet sauvignon, mają przeważnie dość intensywną barwę, oferując czerwoną połyskującą, lśniącą szatę z purpurowymi refleksami. Wina te mają intensywny aromat z pierwotnymi nutami bardzo dojrzałych czarnych i czerwonych owoców (czereśni, truskawki, maliny, porzeczki). W ustach są to wina o łagodnym ataku odczuwalnym w środku jamy ustnej, ich ciało jest gęste, lecz charakteryzuje się dużą krągłością i znaczną łagodnością, a taniny są delikatne, okrągłe i wcale nie wysuszają kubków smakowych.

Wina różowe wytwarza się głównie z odmian winorośli cinsault, grenache i syrah. Wina te prezentują intensywnie różową szatę. Wyczuwa się w nich bardzo czyste aromaty czerwonych owoców (czereśnia, truskawka, malina, porzeczka) z ewentualnymi nutami winnymi. W smaku są to wina wypełniające usta o pięknym ciele i bardzo wysokiej trwałości aromatycznej.

Wina białe są winami delikatnymi, eleganckimi, wypełniającymi usta i owocowymi. Mają szatę o słomkowożółtej barwie, czasami z zielonymi refleksami. Wina te mają bardzo czysty i bardzo intensywny aromat z pierwotnymi nutami owoców z białym miąższem oraz suszonych owoców. W ustach są okrągłe i bogate, prezentują wyjątkową żywość połączoną ze świeżością i wyczuwalnymi nutami owocowymi.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 9
Minimalna kwasowość ogólna w miliekwiwalentach na litr
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

Czerwone, różowe i białe wina wytwarzane z przejrzałych winogron

W ramach uzupełnienia szczegółowego opisu win niemusujących należy dodać, że wina wytwarzane z przejrzałych winogron cechują się aromatem dojrzałych owoców.

W przypadku win wytwarzanych z przejrzałych winogron rzeczywista objętościowa zawartość alkoholu, całkowita objętościowa zawartość alkoholu, naturalna objętościowa zawartość alkoholu i całkowita zawartość dwutlenku siarki (wartości minimalne lub maksymalne) są zgodne z wartościami określonymi w przepisach wspólnotowych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna w miliekwiwalentach na litr
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):
5.
Praktyki winiarskie
a)
Podstawowe praktyki enologiczne

Szczególne praktyki enologiczne

W praktykach enologicznych towarzyszących produkcji wina należy przestrzegać wymogów obowiązujących na poziomie wspólnotowym oraz zawartych w kodeksie rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

b)
Maksymalna wydajność

Wina czerwone i białe objęte ChOG "Coteaux du Pont du Gard"

90 hektolitrów z hektara

Wina różowe objęte ChOG "Coteaux du Pont du Gard"

100 hektolitrów z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiory winogron, ich fermentacja i wytwarzanie wina objętego chronionym oznaczeniem geograficznym "Coteaux du Pont du Gard" odbywają się na obszarze następujących gmin departamentu Gard:

Aigues-Vives, Aimargues, Aramon, Argilliers, Aubais, Aubord, Aujargues, Bagnols sur Cèze, Beaucaire, Beauvoisin, Bellegarde, Belvezet, Bernis, Bezouce, Boissières, Bouillargues, Cabrières, Caissargues, Calvisson, Carsan, Castillon du Gard, Caveirac, Chusclan, Clarensac, Codognan, Codolet, Collias, Comps, Congénies, Connaux, Cornillon, Domazan, Estézargues, Flaux, Fournès, Fourques, Gallargues-le-Montueux, Garons, Générac, Jonquières Saint-Vincent, Junas, La Roque-sur-Cèze, Langlade, Laudun, Le Cailar, Lédenon, Les Angles, Lirac, Manduel, Marguerittes, Meynes, Milhaud, Montaren-et-Saint-Médiers, Montfaucon, Montfrin, Mus, Nages-et-Solorgues, Nîmes, Orsan, Parignargues, Pont-Saint- Esprit, Poulx, Pouzilhac, Pujaut, Redessan, Remoulins, Rochefort-du-Gard, Rodilhan, Roquemaure, Sabran, Saint-Alexandre, Saint-André-d'Olérargues, Saint-Bonnet-du-Gard, Saint-Côme-et-Maruéjols, Saint-Dionizy, Saint Etienne-des- Sorts, Saint-Geniès-de-Comolas, Saint-Gervais, Saint-Gervasy, Saint-Gilles, Saint-Hilaire-d'Ozilhan, Saint-Julien-de- Peyrolas, Saint-Laurent-d'Aigouze, Saint-Laurent-les-Arbres, Saint-Laurent-de-Carnols Saint -Marcel-de-Careiret, Saint-Maximin, Saint-Michel-d'Euzet, Saint-Nazaire, Saint-Paul-les-Fonts, Saint-Paulet-de-Caisson, Saint-Quentin-la- Poterie, Saint-Siffret, Saint-Victor-La-Coste, Salazac, Sanilhac-et-Sagries, Sauveterre, Saze, Sernhac, Sommières, Tavel, Théziers, Tresques, Uchaud, Uzès, Vallabrègues, Valliguières, Vauvert, Vénéjan, Vergèze, Vers-Pont-du-Gard, Vestric- et-Candiac (część położona na południowy wschód od Vistre), Villeneuve-lès-Avignon.

7.
Główne odmiany winorośli

Alicante Henri Bouschet N Alphonse Lavallée N

Altesse B

Alvarinho - Albarino

Aramon N

Aramon blanc B

Aramon gris G

Aranel B

Arinarnoa N

Artaban N

Arvine B - Petite Arvine

Aubun N - Murescola

Bourboulenc B - Doucillon blanc

Brun argenté N - Vaccarèse

Cabernet blanc B

Cabernet cortis N

Cabernet franc N

Cabernet-Sauvignon N

Caladoc N

Cardinal Rg

Carignan N

Carignan blanc B

Carmenère N

Chardonnay B Chasan B

Chasselas B

Chenanson N

Chenin B

Cinsaut N - Cinsault

Clairette B

Clairette rose Rs

Colombard B

Cot N - Malbec

Couderc noir N

Counoise N

Danlas B

Egiodola N Floreal B

Gamay N

Gamay de Chaudenay N

Gewurztraminer Rs

Grenache N

Grenache blanc B

Grenache gris G

Gros Manseng B

Lival N

Lledoner pelut N

Macabeu B - Macabeo

Marsanne B

Marselan N

Maréchal Foch N

Mauzac B

Merlot N

Mondeuse N

Mondeuse blanche B

Morrastel N - Minustellu, Graciano

Mourvèdre N - Monastrell

Muscaris B

Muscat d'Alexandrie B - Muscat, Moscato

Muscat de Hambourg N - Muscat, Moscato

Muscat à petits grains blancs B - Muscat, Moscato

Muscat à petits grains roses Rs - Muscat, Moscato

Muscat à petits grains rouges Rg - Muscat, Moscato

Nielluccio N - Nielluciu

Négrette N

Petit Manseng B

Petit Verdot N

Pinot gris G

Pinot noir N

Piquepoul blanc B

Piquepoul gris G

Piquepoul noir N

Portan N

Riesling B

Rivairenc N - Aspiran noir

Rivairenc blanc B - Aspiran blanc

Roussanne B

Sauvignon B - Sauvignon blanc

Sauvignon gris G - Fié gris

Sciaccarello N

Semillon B

Servant B

Soreli B

Souvignier gris Rs

Sylvaner B

Syrah N - Shiraz

Tannat N

Tempranillo N

Terret blanc B

Terret gris G

Terret noir N

Ugni blanc B

Verdelho B

Vermentino B - Rolle

Vidoc N

Villard blanc B

Villard noir N

Viognier B

Voltis B

8.
Opis związku lub związków

Nazwa ChOG "Coteaux du Pont du Gard" pochodzi od Pont du Gard, obiektu zabytkowego położonego w centrum obszaru geograficznego w departamencie Gard, na którym opiera się renoma win objętych tym oznaczeniem.

Ten region winiarski w Langwedocji jest położony głównie na rozległym obszarze pokrytym wapiennymi wzgórzami i płaskowyżami, bardzo charakterystycznymi dla tego regionu w departamencie Gard, a także na piaskach, otoczakach i osadach aluwialnych pochodzących z sąsiadujących od wschodu i południa nizin położonych na granicy z Camargue.

Ze względu na oddalenie od morza i gór klimat panujący na przedmiotowym obszarze jest klimatem ściśle śródziemnomorskim charakteryzującym się gorącymi i bardzo suchymi latami; północny wiatr zwany mistralem jest często silny i występuje naprzemiennie z epizodami wiatrów morskich, niekiedy odpowiadających za silne deszcze jesienią (epizod seweński [épisode cévenol]), które na przestrzeni czasu ukształtowały krajobraz i sprawiły, że człowiek zaczął wykorzystywać bieżącą wodę.

Roczna suma opadów wynosi 600-750 mm, przy czym występują jednak znaczące wahania związane z burzowym charakterem opadów.

To w epoce romańskiej przeprowadzono pierwsze poważne prace związane z zagospodarowaniem tego terenu obejmujące w szczególności budowę akweduktu Pont du Gard, zabytku wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, który dzięki 50 kilometrom kanalizacji doprowadzał wodę do Nîmes, i to właśnie w tym okresie powstały pierwsze duże winnice.

Po rozmaitych perypetiach w XIX wieku region winiarski uzyskał swój aktualny kształt.

Dekretem z dnia 16 listopada 1981 r. tamtejszym winom nadano określenie "vin de pays", a w 2010 r. producenci wina podjęli decyzję o poszerzeniu obszaru o 5 win objętych określeniem "vin de pays" wytwarzanych w okolicy, w celu zwiększenia spójności i dynamiki terytorium ChOG "Coteaux du Pont du Gard" oraz wykorzystania umiejętności wszystkich producentów wina z tego regionu.

Wykorzystywane odmiany winorośli, które w znaczący sposób ewaluowały, obejmują śródziemnomorskie odmiany winorośli bardzo dobrze dostosowane do najsuchszych gleb oraz inne odmiany winorośli, takie jak cabernet sauvignon i merlot w przypadku win czerwonych oraz chardonnay i sauvignon w przypadku win białych, stosowane na głębszych glebach.

Bardzo dobre warunki sprzyjające dojrzewaniu, dostosowywanie odmian winorośli i inwestycje winiarskie umożliwiają uzyskiwanie win o wyraźnym śródziemnomorskich charakterze.

Wina czerwone mają zazwyczaj dość intensywną barwę, są tęgie i ciepłe z owocowymi aromatami oraz zróżnicowaną strukturą taninową w zależności od wykorzystanych technologii produkcji wina.

Wina różowe i białe są winami delikatnymi, eleganckimi, wypełniającymi usta i owocowymi, zazwyczaj wytwarzanymi w celu konsumpcji jako wina młode.

Wina wytwarzane z przejrzałych winogron cechują się aromatem dojrzałych owoców.

Ze względu na położenie geograficzne obszaru produkcji ChOG "Coteaux du Pont du Gard" panuje na nim gorący klimat, który pozwala na wytwarzanie win o wyraźnym śródziemnomorskim charakterze. Proces dostosowania odmian winorośli prowadzony przez producentów wina od ponad 30 lat umożliwił zaspokojenie popytu nowych konsumentów, którzy skądinąd coraz liczniej przybywają na te tereny, aby poznać region, jego zabytki i wina, oraz przyczyniają się do tworzenia renomy chronionego oznaczenia geograficznego "Coteaux du Pont du Gard".

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze

Etykietowanie

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Chronione oznaczenie geograficzne "Coteaux du Pont du Gard" można uzupełnić nazwą jednej lub kilku odmian winorośli.

Chronione oznaczenie geograficzne "Coteaux du Pont du Gard" można uzupełnić określeniami "primeur" lub "nouveau". Określenia "primeur" lub "nouveau" są zarezerwowane dla win niemusujących.

Gdy określenie "chronione oznaczenie geograficzne" zastąpiono tradycyjnym określeniem "vin de pays", na etykiecie umieszcza się unijne logo ChOG.

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do fermentacji i produkcji wina i objęty chronionym oznaczeniem geograficznym "Coteaux du Pont du Gard", stanowią następujące gminy, zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym z 2019 r.:

w departamencie Gard: Aigaliers, Aigremont, Aiguèze, Aigues-Mortes,Alès, Allègre-les-Fumades, Alzon, Anduze, Arpaillargues-et-Aureillac, Arphy, Arre, Arrigas, Aspères, Aubussargues, Aujac, Aulas, Aumessas, Avèze, Bagard, Bar- jac, Baron, Bessèges, Bez-et-Esparon, Blandas, Blauzac, Boisset-et-Gaujac, Bonnevaux, Bordezac, Boucoiran-et-Noziè- res, Bouquet, Bourdic, Bréau-Mars, Bragassargues, Branoux-les-Taillades, Brignon, Brouzet-lès-Alès, Brouzet-lès-Quis- sac, Campestre-et-Luc, Canaules-et-Argentières, Cannes-et-Clairan, Cardet, Carnas, Cassagnoles, Castelnau-Valence, Causse-Bégon, Cavillargues, Cendras, Chambon, Chamborigaud, Collorgues, Colognac, Combas, Concoules, Conquey- rac, Corbès, Corconne, Courry, Crespian, Cros, Cruviers-Lascours, Deaux, Dions, Domessargues, Dourbies, Durfort-et- Saint-Martin-de-Sossenac, Euzet, Foissac, Fons, Fons-sur-Lussan, Fontanès, Fontarèches, Fressac, Générargues, Génol- hac, Gagnières, Gailhan, Gajan, Garrigues-Sainte-Eulalie, Gaujac, Goudargues, Issirac,Lédignan, Lézan, La Bastide- d'Engras, La Bruguière, La Cadière-et-Cambo, La Calmette, La Capelle-et-Masmolène, La Grand-Combe, La Rouvière, La Vernarède, Lamelouze, Lanuéjols, Lasalle, Laval-Pradel, Laval-Saint-Roman, Le Garn, Le Grau-du-Roi, Le Martinet, Le Pin, Le Vigan, Lecques, Les Mages, Les Plans, Les Plantiers, Les Salles-du-Gardon, L'Estréchure, Liouc, Logrian-Flo- rian, Lussan, Méjannes-lès-Alès, Méjannes-le-Clap, Malons-et-Elze, Mandagout, Martignargues, Maruéjols-lès-Gardon, Massanes, Massillargues-Attuech, Mauressargues, Meyrannes, Mialet, Molières-Cavaillac, Molières-sur-Cèze, Monoblet, Mons, Montagnac, Montclus, Montdardier, Monteils, Montignargues, Montmirat, Montpezat, Moulézan, Moussac, Navacelles, Ners, Orthoux-Sérignac-Quilhan, Peyremale, Peyrolles, Pommiers, Pompignan, Ponteils-et-Brésis, Portes, Potelières, Pougnadoresse, Puechredon, Quissac, Revens, Ribaute-les-Tavernes, Rivières, Robiac-Rochessadoule, Roche- gude, Rogues, Roquedur, Rousson,Sénéchas, Saint-Etienne-de-l'Olm, Saint-Ambroix, Saint-André-de-Majencoules, Saint-André-de-Roquepertuis, Saint-André-de-Valborgne, Saint-Bénézet, Saint-Bauzély, Saint-Bonnet-de-Salendrinque, Saint-Brès, Saint-Bresson, Saint-Césaire-de-Gauzignan, Saint-Chaptes, Saint-Christol-de-Rodières, Saint-Christol-lès- Alès, Saint-Clément, Saint-Dézéry, Saint-Denis, Sainte-Anastasie, Sainte-Cécile-d'Andorge, Sainte-Croix-de-Caderle, Saint-Félix-de-Pallières, Saint-Florent-sur-Auzonnet,Saint-Geniès-de-Malgoirès, Saint-Hilaire-de-Brethmas, Saint-Hip- polyte-de-Caton, Saint-Hippolyte-de-Montaigu, Saint-Hippolyte-du-Fort, Saint-Jean-de-Ceyrargues, Saint-Jean-de- Crieulon, Saint-Jean-de-Maruéjols-et-Avéjan, Saint-Jean-de-Serres, Saint-Jean-de-Valériscle, Saint-Jean-du-Gard, Saint- Jean-du-Pin, Saint-Julien-de-Cassagnas, Saint-Julien-de-la-Nef, Saint-Julien-les-Rosiers, Saint-Just-et-Vacquières, Saint- Laurent-la-Vernède, Saint-Laurent-le-Minier, Saint-Mamert-du-Gard, Saint-Martial, Saint-Martin-de-Valgalgues, Saint- Maurice-de-Cazevieille, Saint-Nazaire-des-Gardies, Saint-Paul-la-Coste, Saint-Pons-la-Calm, Saint-Privat-de-Champc- los, Saint-Privat-des-Vieux, Saint-Roman-de-Codières, Saint-Sébastien-d'Aigrefeuille, Saint-Sauveur-Camprieu, Saint- Théodorit, Saint-Victor-de-Malcap, Saint-Victor-des-Oules, Salindres, Salinelles, Sardan, Saumane, Sauve, Sauzet, Savignargues, Servas, Serviers-et-Labaume, Seynes, Soudorgues, Soustelle, Souvignargues, Sumène, Tharaux, Thoiras, Tornac, Trèves, Vézénobres, Vabres, Val-d'Aigoual, Vallérargues, Vallabrix, Verfeuil, Vic-le-Fesq, Villevieille, Vissec;

w departamencie Hérault: Assas, Baillargues, Balaruc-les-Bains, Balaruc-le-Vieux, Beaulieu, Boisseron, Bouzigues, Buzignargues, Campagne, Candillargues, Castelnau-le-Lez, Castries, Cazevieille, Clapiers, Claret, Combaillaux, Cour- nonsec, Cournonterral, Entre-Vignes, Fabrègues, Ferrières-les-Verreries, Fontanès, Frontignan, Galargues, Garrigues, Gigean, Grabels, Guzargues, Jacou, Juvignac, La Grande-Motte, Lansargues, Lattes, Lauret, Lavérune, Le Crès, Le Tria- dou, Les Matelles, Loupian, Lunel, Lunel-Viel, Mèze, Marsillargues, Mauguio, Mireval, Montaud, Montbazin, Montfer- rier-sur-Lez, Montpellier, Mudaison, Murles, Murviel-lès-Montpellier, Pérols, Palavas-les-Flots, Pignan, Poussan, Pra- des-le-Lez, Restinclières, Sète, Saint-Aunès, Saint-Bauzille-de-Montmel, Saint-Brès, Saint-Clément-de-Rivière, Saint- Drézéry, Sainte-Croix-de-Quintillargues, Saint-Gély-du-Fesc, Saint-Geniès-des-Mourgues, Saint-Georges-d'Orques, Saint-Hilaire-de-Beauvoir, Saint-Jean-de-Cornies, Saint-Jean-de-Cuculles, Saint-Jean-de-Védas, Saint-Just, Saint- Mathieu-de-Tréviers, Saint-Nazaire-de-Pézan, Saint-Sériès, Saint-Vincent-de-Barbeyrargues, Saturargues, Saussan, Saussines, Sauteyrargues, Sussargues, Teyran, Vacquières, Vailhauquès, Valergues, Valflaunès, Vendargues, Vic-la-Gar- diole, Villeneuve-lès-Maguelone, Villetelle, Villeveyrac;

w departamencie Bouches-du-Rhône: Alleins, Arles, Aureille, Barbentane, Boulbon, Cabannes, Châteaurenard, Eygaliè- res, Eyguières, Eyragues, Fontvieille, Graveson, Lamanon, Les Baux-de-Provence, Maillane, Mallemort, Mas-Blanc-des- Alpilles, Maussane-les-Alpilles, Mollégès, Mouriès, Noves, Orgon, Paradou, Plan-d'Orgon, Port-Saint-Louis-du-Rhône, Rognonas, Sénas, Saint-Étienne-du-Grès, Saint-Andiol, Saintes-Maries-de-la-Mer, Saint-Martin-de-Crau, Saint-Pierre- de-Mézoargues, Saint-Rémy-de-Provence, Tarascon, Vernègues, Verquières;

w departamencie Ardèche: Ailhon, Aizac, Ajoux, Alba-la-Romaine, Albon-d'Ardèche, Alissas, Astet, Aubenas, Aubig- nas, Baix, Balazuc, Banne, Barnas, Beauchastel, Beaulieu, Beaumont, Beauvène, Berrias-et-Casteljau, Berzème, Bessas, Bidon, Borne, Bourg-Saint-Andéol, Burzet, Cellier-du-Luc, Chambonas, Chandolas, Charmes-sur-Rhône, Chassiers, Chauzon, Chazeaux, Chirols, Chomérac, Coucouron, Coux, Creysseilles, Cros-de-Géorand, Cruas, Darbres, Dompnac, Dunière-sur-Eyrieux, Fabras, Faugères, Flaviac, Fons, Freyssenet, Genestelle, Gilhac-et-Bruzac, Gluiras, Gourdon, Gras, Gravières, Grospierres, Issamoulenc, Issanlas, Issarlès, Jaujac, Joannas, Joyeuse, Juvinas, La Souche, La Voulte-sur- Rhône, Labégude, Labastide-de-Virac, Labastide-sur-Bésorgues, Labeaume, Lablachère, Laboule, Lachamp-Raphael, Lachapelle-Graillouse, Lachapelle-sous-Aubenas, Lagorce, Lalevade-d'Ardèche, Lanarce, Lanas, Largentière, Larnas, Laurac-en-Vivarais, Laveyrune, Lavillatte, Lavilledieu, Laviolle, Le Béage, Le Lac-d'Issarlès, Le Plagnal, Le Pouzin, Le Roux, Le Teil, Lentillères, Les Assions, Les Ollières-sur-Eyrieux, Les Salelles, Les Vans, Lespéron, Loubaresse, Lussas, Lyas, Mézilhac, Malarce-sur-la-Thines, Malbosc, Marcols-les-Eaux, Mayres, Mazan-l'Abbaye, Mercuer, Meyras, Meysse, Mirabel, Montpezat-sous-Bauzon, Montréal, Montselgues, Orgnac-l'Aven, Péreyres, Payzac, Planzolles, Pont-de- Labeaume, Pourchères, Prades, Pradons, Pranles, Privas, Prunet, Ribes, Rochecolombe, Rochemaure, Rocher, Roches- sauve, Rocles, Rompon, Rosières, Ruoms, Sablières, Sagnes-et-Goudoulet, Saint-Etienne-de-Boulogne, Saint-Etienne- de-Fontbellon, Saint-Etienne-de-Lugdarès, Saint-Etienne-de-Serre, Saint-Alban-Auriolles, Saint-Alban-en-Montagne, Saint-Andéol-de-Berg, Saint-Andéol-de-Vals, Saint-André-de-Cruzières, Saint-André-Lachamp, Saint-Bauzile, Saint- Cierge-la-Serre, Saint-Cirgues-de-Prades, Saint-Cirgues-en-Montagne, Saint-Didier-sous-Aubenas, Sainte-Eulalie, Sainte-Marguerite-Lafigère, Saint-Fortunat-sur-Eyrieux,Saint-Genest-de-Beauzon, Saint-Georges-les-Bains, Saint-Germain, Saint-Gineis-en-Coiron, Saint-Jean-le-Centenier, Saint-Joseph-des-Bancs, Saint-Julien-du-Gua, Saint-Julien-du- Serre, Saint-Julien-en-Saint-Alban, Saint-Just-d'Ardèche, Saint-Lager-Bressac, Saint-Laurent-du-Pape, Saint-Laurent- les-Bains-Laval-d'Aurelle, Saint-Laurent-sous-Coiron, Saint-Mélany, Saint-Marcel-d'Ardèche, Saint-Martin-d'Ardèche, Saint-Martin-sur-Lavezon, Saint-Maurice-d'Ardèche, Saint-Maurice-d'Ibie, Saint-Michel-de-Boulogne, Saint-Michel-de- Chabrillanoux, Saint-Montan, Saint-Paul-le-Jeune, Saint-Pierre-de-Colombier, Saint-Pierre-la-Roche, Saint-PierreSaint-Jean, Saint-Pierreville,Saint-Pons, Saint-Priest, Saint-Privat, Saint-Remèze, Saint-Sauveur-de-Cruzières, Saint-Sau- veur-de-Montagut, Saint-Sernin, Saint-Symphorien-sous-Chomérac, Saint-Thomé, Saint-Vincent-de-Barrès, Saint-Vin- cent-de-Durfort, Salavas, Sampzon, Sanilhac, Sceautres, Tauriers, Thueyts, Ucel, Usclades-et-Rieutord, Uzer, Vagnas, Valgorge, Vallées-d'Antraigues-Asperjoc, Vallon-Pont-d'Arc, Vals-les-Bains, Valvignères, Vernon, Vesseaux, Veyras, Vil- leneuve-de-Berg, Vinezac, Viviers, Vogüé;

w departamencie Vaucluse Avignon, Bédarrides, Bollène, Cabrières-d'Avignon, Caderousse, Camaret-sur-Aigues, Châ- teauneuf-de-Gadagne, Châteauneuf-du-Pape, Courthézon, Fontaine-de-Vaucluse, Grillon, Jonquerettes, Jonquières, Lagarde-Paréol, Lagnes, Lamotte-du-Rhône, Lapalud, Le Pontet, Le Thor, L'Isle-sur-la-Sorgue, Mondragon, Morières- lès-Avignon, Mornas, Orange, Piolenc, Richerenches, Sérignan-du-Comtat,Sainte-Cécile-les-Vignes, Saint-Saturnin-lès- Avignon, Saumane-de-Vaucluse, Sorgues,Travaillan, Uchaux, Valréas, Vedène, Violès, Visan.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-e0a7cfa6-3bed-45e8-a60a-8f7add7d9a59

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.112.2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji nazwy produktu sektora winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013.
Data aktu: 23/03/2021
Data ogłoszenia: 30/03/2021