united kingdom
ukraine

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/20122019/C 419/11.

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

(2019/C 419/11)

(Dz.U.UE C z dnia 12 grudnia 2019 r.)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną w rozumieniu art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 z dnia 18 grudnia 2013 r. 1 .

Wniosek o zatwierdzenie niniejszej zmiany nieznacznej jest dostępny w bazie danych DOOR Komisji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"MEL DE BARROSO"

Nr UE: PDO-PT-0229-AM02 - 31.7.2019

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa lub nazwy

"Mel de Barroso"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Portugalia

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.4 Inne produkty pochodzenia zwierzęcego (jaja, miód, różne produkty mleczne z wyjątkiem masła itp.)

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Mel de Barroso" to miód produkowany przez pszczoły Apis mellifera iberiensis z nektaru flory miododajnej charakterystycznej dla regionu, posiadający następujące właściwości:

-
wilgotność: poniżej 18 %,
-
cukry redukujące (fruktoza, glukoza): powyżej 65 %,
-
popiół: poniżej 0,6 %,
-
substancje nierozpuszczalne: poniżej 0,1 %,
-
barwa: ponad 80 mm w skali Pfunda,
-
pyłki z roślin wrzosowatych: dominujące, zawsze powyżej 15 %,
-
pyłki z eukaliptusa: poniżej 5 %.

"Mel de Barroso" o zawartości pyłku z roślin wrzosowatych powyżej 35 % może być oznaczony jako "Mel de Urze" lub "Mel de Queiró".

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

Zabronione jest sztuczne dokarmianie kolonii pszczół produkujących "Mel de Barroso", chyba że stosuje się obowiązkowe środki sanitarne i fitosanitarne, wystąpią klęski żywiołowe lub niekorzystne warunki atmosferyczne - wówczas pszczelarze mogą dokarmiać kolonie syropem składającym się z wody i cukru lub miodu.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym Produkcja i miodobranie.
3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

W celu wprowadzenia do obrotu miód "Mel de Barroso" musi być zapakowany. Miód może być sprzedawany w postaci płynnej, skrystalizowanej lub jako miód sekcyjny (pod warunkiem że sekcje są zasklepione i nie zawierają czerwiu).

Miód z poważnymi wadami, w szczególności w przypadku oddzielenia faz (strącanie glukozy) lub fermentacji, nie może być wprowadzany do obrotu jako "Mel de Barroso".

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa Na opakowaniach "Mel de Barroso" należy umieścić:
-
jeden z następujących zapisów: "MEL DE BARROSO - DENOMINAÇÃO DE ORIGEM PROTEGIDA" lub "»MEL DE BARROSO« DOP",
-
w stosownych przypadkach zapis "Mel de Urze" lub "Mel de Queiró",
-
dane podmiotu kontrolującego.
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Gminy: Boticas, Chaves, Montalegre oraz Vila Pouca de Aguiar, a także miejscowości Jou oraz Valongo de Milhais w gminie Murça.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Miód "Mel de Barroso" produkowany jest w najwyżej położonych regionach Barroso. Jest on produkowany przez pszczoły Apis mellifera iberiensis, które są nadzwyczaj dobrze przystosowane do warunków klimatycznych panujących w regionie i wykorzystują pokrywę roślinną regionu składającą się głównie z wrzosu (Erica spp.). Poza gatunkiem Erica umbellata, znanym również w regionie jako "queiró", są to również Erica cinerea, Erica arborea, Erica vagans, Erica ciliaris i Calluna vulgaris. Tworząc doskonałe warunki do rozwoju kolonii pszczół, ten rodzaj roślinności jest źródłem bardzo cenionego ciemnego miodu, w którym przeważają pyłki wrzosu - gatunku charakterystycznego dla roślinności tego regionu.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia) https://www.dgadr.gov.pt/images/docs/val/dop_igp_etg/Valor/doc/CE_Mel_Barroso.pdf

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.419.22

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/20122019/C 419/11.
Data aktu: 12/12/2019
Data ogłoszenia: 12/12/2019