Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/20122019/C 419/11.

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

(2019/C 419/11)

(Dz.U.UE C z dnia 12 grudnia 2019 r.)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną w rozumieniu art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 z dnia 18 grudnia 2013 r. 1 .

Wniosek o zatwierdzenie niniejszej zmiany nieznacznej jest dostępny w bazie danych DOOR Komisji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"MEL DE BARROSO"

Nr UE: PDO-PT-0229-AM02 - 31.7.2019

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa lub nazwy

"Mel de Barroso"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Portugalia

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.4 Inne produkty pochodzenia zwierzęcego (jaja, miód, różne produkty mleczne z wyjątkiem masła itp.)

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Mel de Barroso" to miód produkowany przez pszczoły Apis mellifera iberiensis z nektaru flory miododajnej charakterystycznej dla regionu, posiadający następujące właściwości:

-
wilgotność: poniżej 18 %,
-
cukry redukujące (fruktoza, glukoza): powyżej 65 %,
-
popiół: poniżej 0,6 %,
-
substancje nierozpuszczalne: poniżej 0,1 %,
-
barwa: ponad 80 mm w skali Pfunda,
-
pyłki z roślin wrzosowatych: dominujące, zawsze powyżej 15 %,
-
pyłki z eukaliptusa: poniżej 5 %.

"Mel de Barroso" o zawartości pyłku z roślin wrzosowatych powyżej 35 % może być oznaczony jako "Mel de Urze" lub "Mel de Queiró".

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

Zabronione jest sztuczne dokarmianie kolonii pszczół produkujących "Mel de Barroso", chyba że stosuje się obowiązkowe środki sanitarne i fitosanitarne, wystąpią klęski żywiołowe lub niekorzystne warunki atmosferyczne - wówczas pszczelarze mogą dokarmiać kolonie syropem składającym się z wody i cukru lub miodu.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym Produkcja i miodobranie.
3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

W celu wprowadzenia do obrotu miód "Mel de Barroso" musi być zapakowany. Miód może być sprzedawany w postaci płynnej, skrystalizowanej lub jako miód sekcyjny (pod warunkiem że sekcje są zasklepione i nie zawierają czerwiu).

Miód z poważnymi wadami, w szczególności w przypadku oddzielenia faz (strącanie glukozy) lub fermentacji, nie może być wprowadzany do obrotu jako "Mel de Barroso".

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa Na opakowaniach "Mel de Barroso" należy umieścić:
-
jeden z następujących zapisów: "MEL DE BARROSO - DENOMINAÇÃO DE ORIGEM PROTEGIDA" lub "»MEL DE BARROSO« DOP",
-
w stosownych przypadkach zapis "Mel de Urze" lub "Mel de Queiró",
-
dane podmiotu kontrolującego.
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Gminy: Boticas, Chaves, Montalegre oraz Vila Pouca de Aguiar, a także miejscowości Jou oraz Valongo de Milhais w gminie Murça.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Miód "Mel de Barroso" produkowany jest w najwyżej położonych regionach Barroso. Jest on produkowany przez pszczoły Apis mellifera iberiensis, które są nadzwyczaj dobrze przystosowane do warunków klimatycznych panujących w regionie i wykorzystują pokrywę roślinną regionu składającą się głównie z wrzosu (Erica spp.). Poza gatunkiem Erica umbellata, znanym również w regionie jako "queiró", są to również Erica cinerea, Erica arborea, Erica vagans, Erica ciliaris i Calluna vulgaris. Tworząc doskonałe warunki do rozwoju kolonii pszczół, ten rodzaj roślinności jest źródłem bardzo cenionego ciemnego miodu, w którym przeważają pyłki wrzosu - gatunku charakterystycznego dla roślinności tego regionu.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia) https://www.dgadr.gov.pt/images/docs/val/dop_igp_etg/Valor/doc/CE_Mel_Barroso.pdf

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024