Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/21/2018 - Program Erasmus+. Kluczowe działanie 3: Wspieranie reform politycznych - Włączenie społeczne i wspólne wartości: wkład w dziedzinie kształcenia i szkolenia.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/21/2018
Program Erasmus+. Kluczowe działanie 3: Wspieranie reform politycznych Włączenie społeczne i wspólne wartości: wkład w dziedzinie kształcenia i szkolenia

(2018/C 420/02)

(Dz.U.UE C z dnia 20 listopada 2018 r.)

1.
CELE

W ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wsparcie otrzymają projekty współpracy transnarodowej w obszarze kształcenia i szkolenia.

Każdy wniosek musi uwzględniać jeden cel ogólny i jeden z celów szczegółowych. Zarówno ogólne, jak i szczegółowe cele przyjęte na potrzeby zaproszenia do składania wniosków są wyczerpujące: wnioski, które ich nie uwzględniają, nie będą rozpatrywane.

Cele ogólne

Wnioski powinny uwzględniać jeden z dwóch wymienionych poniżej celów ogólnych:

1.
popularyzacja lub rozpowszechnianie dobrych praktyk w zakresie edukacji inkluzywnej i propagowanie wspólnych wartości, inicjowanych przede wszystkim na szczeblu lokalnym. W kontekście niniejszego zaproszenia do składania wniosków rozpowszechnianie oznacza powielanie dobrych praktyk na szerszą skalę/wdrażanie ich w innym kontekście lub na wyższym/systemowym poziomie;

lub

2.
opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych metod i praktyk służących wspieraniu edukacji inkluzywnej i propagowaniu wspólnych wartości.

Cele szczegółowe

Wnioski powinny uwzględniać jeden z wymienionych poniżej celów szczegółowych:

-
poprawa zdolności do nabywania kompetencji społecznych i obywatelskich, pogłębianie wiedzy, zrozumienie i posiadanie podstawowych praw i wartości,
-
promocja inkluzywnej edukacji i szkolenia oraz wspieranie edukacji uczniów defaworyzowanych, m.in. poprzez pomoc pracownikom sektora edukacji w uwzględnianiu różnorodności i zwiększanie różnorodności wśród pracowników sektora edukacji,
-
zachęcanie uczniów, rodziców i pracowników sektora edukacji do krytycznego myślenia i zdobywania umiejętności korzystania z mediów,
-
wspieranie integracji nowo przybyłych imigrantów poprzez umożliwienie im dostępu do wysokiej jakości edukacji, m.in. poprzez ocenianie posiadanej przez nich wiedzy i uznawanie wcześniej zdobytego wykształcenia,
-
rozwijanie umiejętności i kompetencji cyfrowych osób należących do grup wykluczonych cyfrowo (w tym osób starszych, migrantów i młodzieży pochodzącej ze środowisk w niekorzystnej sytuacji społecznej) w ramach partnerstw zawiązywanych między szkołami, przedsiębiorstwami i podmiotami z sektora nieformalnego, w tym bibliotekami publicznymi.

Zachęca się, by w razie potrzeby do projektów były angażowane autorytety w swojej dziedzinie.

2.
KWALIFIKOWALNOŚĆ
2.1.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Za kwalifikujących się wnioskodawców uznaje się organizacje publiczne lub prywatne prowadzące aktywną działalność w obszarze kształcenia, szkolenia i działań na rzecz młodzieży lub w innych sektorach społeczno-gospodarczych lub organizacje prowadzące działalność międzysektorową (np. organizacje kulturalne, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, organizacje sportowe, ośrodki ds. uznawania kwalifikacji, izby handlowe, organizacje handlowe itp.).

Za kwalifikujące się uznawane są wyłącznie osoby prawne mające siedzibę w następujących państwach objętych programem:

-
w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej 1 ,
-
w państwach EFTA/EOG: Islandii, Liechtensteinie, Norwegii,
-
w państwach kandydujących do UE: Turcji, Serbii i byłej jugosłowiańskiej republice Macedonii 2 .

Wymaga się, aby partnerstwo składało się z co najmniej 4 kwalifikujących się organizacji reprezentujących 4 różne państwa objęte programem.

Jeżeli w realizację projektu zaangażowane są również sieci, w skład konsorcjum muszą wchodzić co najmniej 2 organizacje nienależące do sieci, a członkowie konsorcjum muszą reprezentować co najmniej 4 kwalifikujące się państwa.

2.2.
Kwalifikujące się działania i czas trwania projektu

Za kwalifikujące się do objęcia dofinansowaniem uznaje się wyłącznie działania prowadzone w państwach objętych programem (zob. sekcja 2.1). Wszelkie koszty związane z działaniami prowadzonymi poza terytorium tych państw lub działaniami podejmowanymi przez organizacje, które nie zostały zarejestrowane w państwach objętych programem, zostaną uznane za niekwalifikowalne. W wyjątkowych i szczególnych przypadkach działania z udziałem państw innych niż państwa objęte programem mogą zostać objęte dofinansowaniem, ale wiąże się to z koniecznością uprzedniego uzyskania specjalnej zgody Agencji Wykonawczej.

Działania powinny rozpocząć się albo 1 listopada lub 1 grudnia 2019 r., albo 15 stycznia 2020 r.

Czas realizacji projektu powinien wynosić 24 miesiące lub 36 miesięcy.

3.
OCZEKIWANE REZULTATY

Projekty powinny prowadzić do rezultatów takich jak:

-
zwiększenie poziomu świadomości i wiedzy na temat dobrych praktyk stosowanych w odpowiednich instytucjach oświatowych i społecznościach oraz przyczynienie się do lepszego zrozumienia tych praktyk,
-
zwiększenie stopnia wykorzystania nowoczesnych, innowacyjnych podejść politycznych lub praktycznych,
-
zwiększenie poziomu świadomości, motywacji i kompetencji liderów w dziedzinie kształcenia i edukatorów w kwestiach związanych ze stosowaniem podejść w zakresie edukacji inkluzywnej oraz propagowaniem wspólnych wartości,
-
aktywne angażowanie rodzin i społeczności lokalnych w działania wspierające stosowanie podejść w zakresie edukacji inkluzywnej i propagowanie wspólnych wartości,
-
opracowanie szeroko zakrojonych i skutecznych narzędzi wspierania instytucji zajmujących się kształceniem i szkoleniem oraz placówek edukacyjnych we wdrażaniu podejść w zakresie edukacji inkluzywnej i w propagowaniu wspólnych wartości.
4.
DOSTĘPNY BUDŻET

Łączny budżet dostępny na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 10 000 000 EUR.

Wielkość wkładu finansowego UE nie może przekraczać 80 % łącznych kwalifikowalnych kosztów projektu.

Maksymalna kwota dotacji, jaka może zostać udzielona na realizację jednego projektu, wynosi 500 000 EUR.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

5.
KRYTERIA PRZYZNANIA FINANSOWANIA

Kwalifikujące się wnioski zostaną ocenione na podstawie następujących kryteriów:

1)
istotność projektu (30 %)
2)
jakość planu projektu i sposobu jego realizacji (20 %)
3)
jakość partnerstwa i uzgodnień w zakresie prowadzenia współpracy (20 %)
4)
wpływ, możliwość upowszechniania i zrównoważony charakter projektu (30 %)
6.
PROCEDURA I TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Termin składania wniosków upływa: 26 lutego 2019 r. - 12.00 (w południe czasu obowiązującego w Brukseli).

Wnioskodawcy powinni uważnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami o zaproszeniu do składania wniosków EACEA/21/2018 oraz procedurze ich składania i korzystać z obowiązkowych dokumentów, które można znaleźć pod następującym adresem:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en (nr referencyjny zaproszenia: EACEA/21/2018)

Formularz wniosku i powiązane z nim załączniki należy złożyć online, korzystając z odpowiedniego formularza elektronicznego.

7.
INFORMACJE DOTYCZĄCE SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wszystkie informacje dotyczące składania wniosków w ramach zaproszenia EACEA/21/2018 opublikowano na stronie:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en (nr referencyjny zaproszenia: EACEA/21/2018) Adres e-mail: EACEA-Policy-Support@ec.europa.eu

1 Informacja dla wnioskodawców z Wielkiej Brytanii: Należy zwrócić uwagę, że kryteria kwalifikowalności muszą być spełnione w całym okresie, na który przyznana jest dotacja. Jeśli Wielka Brytania opuści UE w okresie, na jaki przyznana została dotacja, nie zawarłszy uprzednio porozumienia z UE gwarantującego kwalifikowalność wnioskodawcom brytyjskim po wyjściu tego państwa z UE, brytyjscy beneficjenci przestaną otrzymywać finansowanie ze środków UE (w miarę możliwości nadal uczestnicząc w projektach) lub będą zmuszeni do wycofania się z projektu na podstawie artykułu II.16.3.1 (a) umowy o udzielenie dotacji.
2 Modyfikacje w budżecie wynikające z faktu objęcia Serbii programem Erasmus+ obowiązują od 1 stycznia 2019 r. na mocy podjętej przez Komisję decyzji zatwierdzającej (poprawioną) Umowę między Unią Europejską a Republiką Serbii dotyczącą udziału Republiki Serbii w programie "Erasmus+": unijnym programie na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na dzień 1 stycznia 2019 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.420.2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/21/2018 - Program Erasmus+. Kluczowe działanie 3: Wspieranie reform politycznych - Włączenie społeczne i wspólne wartości: wkład w dziedzinie kształcenia i szkolenia.
Data aktu: 20/11/2018
Data ogłoszenia: 20/11/2018