Komunikat Komisji opublikowany na podstawie art. 27 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 w sprawie AT.40023 - Transgraniczny dostęp do telewizji kodowanej.

Komunikat Komisji opublikowany na podstawie art. 27 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 w sprawie AT.40023 - Transgraniczny dostęp do telewizji kodowanej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2018/C 403/16)

(Dz.U.UE C z dnia 9 listopada 2018 r.)

1.
Wprowadzenie

(1) W przypadkach, w których Komisja zamierza przyjąć decyzję nakazującą zaprzestanie naruszania prawa i gdy zainteresowane strony zaproponują zobowiązania uwzględniające zastrzeżenia wyrażone przez Komisję we wstępnej ocenie, zgodnie z art. 9 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i 82 Traktatu 1 , Komisja może zdecydować o uczynieniu takich zobowiązań wiążącymi dla przedsiębiorstw. Decyzja taka może zostać przyjęta na czas określony i oznacza, że nie ma już dalszych podstaw do podejmowania działań przez Komisję.

(2) Zgodnie z art. 27 ust. 4 wspomnianego rozporządzenia Komisja publikuje zwięzłe streszczenie sprawy i zasadniczą treść zobowiązań. Zainteresowane strony mogą przedłożyć swoje uwagi w terminie wyznaczonym przez Komisję.

2.
Streszczenie sprawy

(3) W dniu 23 lipca 2015 r. Komisja przyjęła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń dotyczące między innymi postępowania przedsiębiorstw The Walt Disney Company i The Walt Disney Company Limited (razem zwanych "Disney"). Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń stanowi wstępną ocenę w rozumieniu art. 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2003.

(4) W pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń stwierdzono, że Disney zawarł umowę licencyjną z nadawcą telewizji kodowanej Sky UK Limited, która to umowa zawierała klauzulę o zakazie lub ograniczeniu świadczenia przez Sky detalicznych usług telewizji kodowanej w odpowiedzi na spontaniczne wnioski ze strony klientów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego ("EOG"), ale poza Zjednoczonym Królestwem i Irlandią ("klauzula sporna").

(5) Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń zawiera wstępny wniosek, że postępowanie przedsiębiorstwa Disney stanowi naruszenie art. 101 TFUE i art. 53 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym ("Porozumienie EOG"), ponieważ:

(i)
sporna klauzula ma na celu ograniczenie konkurencji w rozumieniu art. 101 ust. 1 TFUE i art. 53 ust. 1 Porozumienia EOG;
(ii)
nie istnieją żadne okoliczności leżące w gospodarczym i prawnym kontekście klauzuli spornej, które uzasadniałyby stwierdzenie, że klauzula ta nie może naruszać konkurencji; oraz
(iii)
sporna klauzula nie spełnia warunków wyłączenia na mocy art. 101 ust. 3 TFUE i art. 53 ust. 3 Porozumienia EOG.

(6) Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń dotyczy również umów licencyjnych między, z jednej strony, Sky, a z drugiej strony - Paramount, NBCUniversal, Sony, Twentieth Century Fox i Warner Bros., zawierających klauzule, które:

a)
nakładają na przedsiębiorstwo Sky zakaz lub wymóg ograniczenia świadczenia detalicznych usług telewizji kodowanej w odpowiedzi na spontaniczne wnioski ze strony klientów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium EOG, ale poza Zjednoczonym Królestwem i Irlandią; lub
b)
wymagają, aby Paramount, NBCUniversal, Sony, Twentieth Century Fox i Warner Bros. nałożyły na nadawców mających siedzibę na terytorium EOG, ale poza Zjednoczonym Królestwem i Irlandią, zakaz lub wymóg ograniczenia świadczenia detalicznych usług telewizji kodowanej w odpowiedzi na spontaniczne wnioski ze strony klientów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium EOG, ale poza Zjednoczonym Królestwem i Irlandią.

(7) W dniu 26 lipca 2016 r. Komisja Europejska przyjęła decyzję zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003, w której uznała za wiążące zobowiązania zaproponowane przez Paramount w celu uwzględnienia zastrzeżeń wyrażonych przez Komisję w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń.

(8) Komisja w dalszym ciągu bada zgodność postępowania NBCUniversal, Sony, Twentieth Century Fox, Warner Bros. i Sky z postanowieniami art. 101 TFUE i art. 53 Porozumienia EOG (w tym postępowania przedsiębiorstwa Sky w odniesieniu do wyżej wymienionych klauzul zawartych w umowach licencyjnych między Sky i Paramount oraz Sky i z Disney).

3.
Zasadnicza treść zaproponowanych zobowiązań

(9) Disney nie zgadza się z zastrzeżeniami wyrażonymi w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń. Niemniej jednak zgodnie z art. 9 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 wytwórnia ta zaproponowała, że przyjmie zobowiązania uwzględniające zastrzeżenia Komisji w zakresie konkurencji. Zobowiązania dotyczą przedsiębiorstwa Disney, jego następców prawnych oraz wszelkich obecnych i przyszłych jednostek zależnych, nad którymi sprawuje ono pozytywną wyłączną kontrolę w rozumieniu rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw (rozporządzenie WE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw) 2 . Poniżej przedstawiono najważniejsze elementy zaproponowanych zobowiązań.

a)
Disney nie może zawierać, odnawiać ani przedłużać umowy licencyjnej w zakresie telewizji kodowanej dotyczącej produkcji 3 , która (ponownie) wprowadza jakiekolwiek "zobowiązania nadawcy" lub "zobowiązania wytwórni filmowej" w odniesieniu do jakiegokolwiek obszaru na terytorium EOG. Zobowiązania te określa się odpowiednio jako:
-
przedmiotowe klauzule 4  lub równoważne klauzule w zakresie, w jakim nakładają one na nadawcę zakaz lub wymóg ograniczenia odpowiedzi na spontaniczne wnioski ze strony klientów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium EOG, ale poza obszarem objętym licencją tego nadawcy ("zobowiązanie nadawcy"),
-
przedmiotowe klauzule lub równoważne klauzule w zakresie, w jakim zobowiązują one Disney do nałożenia na nadawcę telewizji kodowanej mającego siedzibę na terytorium EOG, ale poza obszarem objętym licencją nadawcy zakazu lub wymogu ograniczenia odpowiedzi na spontaniczne wnioski ze strony klientów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na tym obszarze objętym licencją nadawcy ("zobowiązanie wytwórni filmowej");
b)
Disney nie może:
-
dążyć do wykonania postanowień lub wszczęcia postępowania przed sądem lub trybunałem w związku z naruszeniem - odpowiednio - zobowiązania nadawcy lub zobowiązania wytwórni filmowej zawartych w obowiązującej umowie licencyjnej w zakresie telewizji kodowanej dotyczącej produkcji, oraz
-
wypełniać zobowiązań nadawcy lub zobowiązań wytwórni filmowej, którym podlega na mocy obowiązującej umowy licencyjnej w zakresie telewizji kodowanej dotyczącej produkcji.

(10) Zobowiązania przedsiębiorstwa Disney obejmować mają zarówno linearne usługi telewizji kodowanej, jak również - w zakresie przewidzianym w umowie licencyjnej (lub oddzielnych umowach licencyjnych) z nadawcą telewizji kodowanej - usługi subskrypcji usług wideo na żądanie (w przypadku towarzyszącej usługi na żądanie, jeżeli takowa występuje, w ramach abonamentu danego klienta na usługi telewizji kodowanej świadczone przez tego nadawcę).

(11) Okres obowiązywania zobowiązań wynosiłby pięć lat od dnia, w którym Disney otrzyma oficjalne powiadomienie o decyzji Komisji zgodnie z art. 9 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 lub, w odniesieniu do przyszłych spółek zależnych, od dnia po upływie miesiąca od zamknięcia nabycia pełnej kontroli nad tą przyszłą spółką zależną.

(12) Pełną wersję wszystkich zobowiązań opublikowano w języku angielskim na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji:

http://ec.europa.eu/competition/index_pl.html

4.
Zaproszenie do zgłaszania uwag

(13) Po zbadaniu rynku Komisja zamierza przyjąć na podstawie art. 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 decyzję uznającą za wiążące zobowiązania streszczone powyżej i opublikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji.

(14) Zgodnie z art. 27 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 Komisja wzywa zainteresowane strony trzecie do zgłaszania uwag na temat zaproponowanych zobowiązań. Komisja musi otrzymać wspomniane uwagi nie później niż w terminie jednego miesiąca od daty niniejszej publikacji. Zainteresowane strony trzecie są również proszone o przedłożenie nieopatrzonej klauzulą poufności wersji swoich uwag, z której usunięto tajemnice handlowe oraz pozostałe informacje poufne oraz zastąpiono je nieopatrzonym klauzulą poufności streszczeniem lub słowami "tajemnica handlowa" lub "poufne".

(15) Prosimy o przesyłanie uzasadnionych odpowiedzi i uwag, przedstawiających istotne fakty. W przypadku stwierdzenia ewentualnego problemu dotyczącego dowolnej części proponowanych zobowiązań prosimy o zasugerowanie możliwego rozwiązania.

(16) Uwagi z dopiskiem zawierającym numer referencyjny AT.40023 - Transgraniczny dostęp do telewizji kodowanej można przesyłać do Komisji pocztą elektroniczną (na adres: COMP-GREFFE-ANTITRUST@ec.europa.eu), faksem (+32 22950128) lub listownie na poniższy adres:

European Commission Directorate-General for Competition Antitrust Registry 1049 Bruxelles/Brussel BELGIQUE/BELGIË

1 Dz.U. L 1 z 4.1.2003, s. 1. Ze skutkiem od dnia 1 grudnia 2009 r. art. 81 i 82 Traktatu WE stały się odpowiednio art. 101 i 102 TFUE. Treść tych dwóch grup postanowień jest zasadniczo identyczna. Do celów niniejszego zawiadomienia odniesienia do art. 101 i 102 TFUE należy rozumieć, tam gdzie to stosowne, jako odniesienia do art. 81 i 82 Traktatu WE.
2 Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1.
3 "Umowa licencyjna w zakresie telewizji kodowanej dotycząca produkcji" oznacza umowę, na podstawie której nadawca otrzymuje licencję (jako licencjobiorca) na wyprodukowane w przyszłości przez licencjodawcę określone filmy na zasadzie wyłączności (i która może obejmować inne treści audiowizualne) przez ograniczony okres, podczas którego nadawca może wyświetlać te filmy w telewizji kodowanej i, w zakresie przewidzianym w umowie licencyjnej (lub oddzielnych umowach licencyjnych) zawartej z takim nadawcą, na zasadzie SVOD (w przypadku towarzyszącej usługi na żądanie, jeżeli takowa występuje, w ramach abonamentu danego klienta na usługi telewizji kodowanej świadczone przez tego nadawcę).
4 "Przedmiotowe klauzule" oznaczają klauzule w umowie licencyjnej w zakresie telewizji kodowanej dotyczącej produkcji (nawet jeżeli brak ich w umowie, o której mowa w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń), która (i) w odniesieniu do transmisji satelitarnych przewiduje, że a) nadawanie na obszarach innych niż obszar objęty licencją nie będzie uznawane za naruszenie umowy przez nadawcę, pod warunkiem że nie zezwala on świadomie na odbiór treści poza obszarem objętym licencją lub że b) nadawanie na obszarze objętym licencją nie będzie uznawane za naruszenie umowy przez wytwórnię filmową, pod warunkiem że nie zezwala ona na dostępność dekodera osoby trzeciej niezbędnego do odbioru treści na obszarze objętym licencją; oraz (ii) w odniesieniu do transmisji internetowych a) nakłada na nadawcę obowiązek zapobiegania nieupoważnionemu ściąganiu i/lub strumieniowej transmisji filmów (oraz innych treści audiowizualnych, jeżeli je obejmuje) poza obszarem objętym licencją za pomocą filtrowania geograficznego lub równoważnej technologii, lub b) przewiduje, że rozpowszechnianie za pomocą internetu na obszarze objętym licencją nadawcy nie stanowi naruszenia umowy przez wytwórnię, pod warunkiem że zobowiąże ona innych nadawców do stosowania filtrowania geograficznego lub równoważnej technologii.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024