Wniosek o wydanie przez Trybunał EFTA opinii doradczej złożony przez Oslo tingrett z dnia 25 września 2017 r. w sprawie Henrik Kristoffersen przeciwko Norweskiemu Związkowi Narciarskiemu (Sprawa E-8/17).

Wniosek o wydanie przez Trybunał EFTA opinii doradczej złożony przez Oslo tingrett z dnia 25 września 2017 r. w sprawie Henrik Kristoffersen przeciwko Norweskiemu Związkowi Narciarskiemu (Sprawa E-8/17)

(2018/C 27/10)

(Dz.U.UE C z dnia 25 stycznia 2018 r.)

W dniu 25 września 2017 r. do kancelarii Trybunału EFTA wpłynął wniosek, wystosowany dnia 25 września 2017 r. przez Oslo tingrett (sąd rejonowy w Oslo), o wydanie w sprawie Henrik Kristoffersen przeciwko Norweskiemu Związkowi Narciarskiemu opinii doradczej dotyczącej następujących kwestii:

1.
Które kryteria prawne należy w szczególności podkreślić podczas oceny, czy system uprzedniej kontroli i wydawania zgody na zawarcie indywidualnych umów sponsorskich tego rodzaju przez krajowy związek sportowy - zanim związek przeniesie prawo do wykorzystania danego oznakowania - zostanie uznany za ograniczenie swobody świadczenia usług przez sportowca na mocy art. 36 Porozumienia EOG albo dyrektywy 2006/123/WE (dyrektywa usługowa)?
a)
W jakim zakresie stosuje się ocenę ograniczeń ram prawnych dotyczących sportu, która została wcześniej opisana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej między innymi w sprawie C-51/96? Czy art. 16 dyrektywy usługowej lub inne przepisy tej dyrektywy pociągają za sobą ocenę ograniczeń?
2.
Które kryteria prawne należy w szczególności podkreślić podczas oceny, czy bezwzględna odmowa wydania zgody przez krajowy związek sportowy na zawarcie indywidualnych umów sponsorskich sportowców zawodowych należących do kadry narodowej na używanie takiego rodzaju oznakowania (aby prawa do tego oznakowania dalej należały do związku) zostanie uznana za ograniczenie swobody świadczenia usług przez sportowca na podstawie art. 36 Porozumienia EOG albo dyrektywy 2006/123/WE (dyrektywa usługowa)?
a)
Jaki wpływ na ocenę będzie miał fakt, że krajowy związek sportowy zawarł już ważną umowę z głównym sponsorem kadry narodowej o świadczenie usług reklamowych polegających na umieszczeniu danego oznakowania na kaskach/nakryciach głowy? Czy ma to znaczenie przy ustaleniu, czy ograniczenie istnieje oraz, alternatywnie, czy istnieją obiektywne i dostateczne podstawy dla odmowy?

O ile stwierdzono, że ograniczenie istnieje:

3.
Czy wspólne regulacje krajowego związku sportowego (system zezwoleń) dotyczące potencjalnego wykorzystania oznaczenia w indywidualnych umowach przez sportowców stanowi system zezwoleń w rozumieniu art. 4 pkt 6 dyrektywy 2006/123/WE (dyrektywa usługowa)?
a)
Czy w takim przypadku system zezwoleń podlega art. 9 i 10 rozdziału III dotyczącego swobody przedsiębiorczości dla usługodawców, w przypadku obywatela Norwegii wybranego do kadry narodowej, który podejmuje się działalności zarobkowej związanej z uczestnictwem w kadrze, a podlegającej ramom prawnym narodowego związku sportowego? Czy też należy uznać, że system reguluje art. 16; alternatywnie, jakiej ocenie prawnej należy go poddać dla poprawnej klasyfikacji?
4.
Czy przy dokonywaniu oceny zgodności systemu z prawem - na podstawie art. 36 EOG albo art. 9, 10 albo 16 dyrektywy usługowej - sąd krajowy musi wziąć pod uwagę oddzielnie przepisy regulacji i odmowę, czy powinien także wziąć pod uwagę:
-
Przesłanki związku do zachowania praw reklamowych, w tym koszty finansowania kadry narodowej i cele wydatkowania przychodu?
-
Ogólną możliwość podejmowania działalności zarobkowej przez sportowca, w tym prawa do zawierania umów sponsorskich z producentami sprzętu oraz wszelkich innych umów reklamowych?
-
Czy, wobec powyższego, system zezwoleń lub odmowa wydania zgody wydają się rzeczywiście słuszne i proporcjonalne?
5.
Jaki wpływ na ocenę zgodności z prawem wywiera fakt, że system zezwoleń na zawarcie indywidualnych umów dotyczących oznakowania podlega swobodnej ocenie związku?
6.
Jakie wymogi proceduralne, o ile takie istnieją, należy spełnić zgodnie z art. 13 dyrektywy 2006/123/WE albo art. 36 EOG wobec postępowania i decyzji na podstawie przyjętego przez krajowy związek sportowy systemu zezwoleń na zawarcie indywidualnych umów reklamowych (umów sponsoringowych) dotyczących oznakowania handlowego, oraz jakie są skutki prawne uchybienia wymogom formalnym na mocy przepisów EOG?

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.27.22

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Wniosek o wydanie przez Trybunał EFTA opinii doradczej złożony przez Oslo tingrett z dnia 25 września 2017 r. w sprawie Henrik Kristoffersen przeciwko Norweskiemu Związkowi Narciarskiemu (Sprawa E-8/17).
Data aktu: 25/09/2017
Data ogłoszenia: 25/01/2018