Mianowanie siedmiu członków zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

DECYZJA RADY
z dnia 26 czerwca 2018 r.
w sprawie mianowania siedmiu członków zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności

(2018/C 230/02)

(Dz.U.UE C z dnia 2 lipca 2018 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności 1 , w szczególności jego art. 25 ust. 1,

uwzględniając wykaz kandydatów przedłożony Radzie przez Komisję Europejską w piśmie z dnia 24 stycznia 2018 r.,

uwzględniając opinię wyrażoną przez Parlament Europejski w piśmie z dnia 16 maja 2018 r.,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)
Nieodzowne jest zapewnienie niezależności, wysokich standardów naukowych, przejrzystości i sprawności działania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Niezbędne jest również zapewnienie współpracy tego urzędu z państwami członkowskimi.
(2)
Kadencja siedmiu członków zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności wygasa w dniu 30 czerwca 2018 r.
(3)
Przedłożony przez Komisję wykaz został przeanalizowany pod kątem mianowania siedmiu nowych członków zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności na podstawie dokumentacji dostarczonej przez Komisję oraz w świetle poglądów wyrażonych przez Parlament Europejski. Celem jest zapewnienie najwyższych standardów kompetencji, szerokiego zakresu odpowiedniej specjalistycznej wiedzy, na przykład w zakresie zarządzania i administracji publicznej, oraz jak najbardziej zróżnicowanej pod względem geograficznym reprezentacji w obrębie Unii.
(4)
Zgodnie z art. 25 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 czterech członków zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności musi posiadać doświadczenie zdobyte podczas pracy w organizacjach reprezentujących interesy konsumentów i innych instytucji w łańcuchu żywnościowym. Kadencja trzech członków zarządu posiadających takie doświadczenie wygaśnie 30 czerwca 2018 r.; jeden z nich ma doświadczenie w organizacjach reprezentujących konsumentów, a dwóch - w organizacjach reprezentujących interesy innych instytucji w łańcuchu żywnościowym. Członkowie ci powinni zatem zostać zastąpieni przez członków posiadających doświadczenie w organizacjach reprezentujących konsumentów i interesy innych instytucji w łańcuchu żywnościowym i obie podkategorie - konsumenci i inne instytucje w łańcuchu żywnościowym - powinny być reprezentowane.
(5)
Art. 25 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 stanowi, że kadencja członka zarządu wynosi cztery lata i może zostać jednorazowo przedłużona. Jeden z kandydatów posiadających doświadczenie w organizacjach reprezentujących konsumentów został już mianowany na stanowisko członka zarządu na mocy decyzji Rady z dnia 24 czerwca 2013 r. 2  oraz z dnia 16 czerwca 2014 r. 3 . Najpierw, przez rok, zajmował to stanowisko przez pozostały okres kadencji członka, który zrezygnował, a następnie został mianowany na całą czteroletnią kadencję. Członek ten powinien zatem zostać mianowany tylko na trzy lata, tak by cały okres jego kadencji nie przekroczył ośmiu lat,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Następujące osoby zostają niniejszym mianowane nowymi członkami zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności na okres od dnia 1 lipca 2018 r. do dnia 30 czerwca 2022 r.:

Geronimo Răducu BRĂNESCU

Herman DIRICKS

Libor DUPAL *

Iñaki EGUILEOR

András SZÉKÁCS

Annette TOFT *

Artykuł  2

Następująca osoba zostaje mianowana nowym członkiem zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności na okres od dnia 1 lipca 2018 r. do dnia 30 czerwca 2021 r.:

Raymond O'ROURKE *

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 26 czerwca 2018 r.
W imieniu Rady
E. ZAHARIEVA
Przewodniczący
1 Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1.
2 Decyzja Rady z dnia 24 czerwca 2013 r. w sprawie mianowania członka zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (Dz.U. C 187 z 29.6.2013, s. 7).
3 Decyzja Rady z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie mianowania połowy członków zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (Dz.U. C 192 z 21.6.2014, s. 2).
*Doświadczenie zdobyte w organizacjach reprezentujących konsumentów.
**) Doświadczenie zdobyte w organizacjach reprezentujących interesy innych instytucji w łańcuchu żywnościowym.
*) Doświadczenie zdobyte w organizacjach reprezentujących konsumentów.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024