Szczegółowe zaproszenie do składania wniosków - EAC/S06/13 - Karta Szkolnictwa Wyższego Erasmus 2014-2020.

SZCZEGÓŁOWE ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EAC/S06/13

Karta Szkolnictwa Wyższego Erasmus 2014-2020

(2013/C 85/07)

(Dz.U.UE C z dnia 23 marca 2013 r.)

Klauzula zastrzeżenia

Program UE na lata 2014-2020 na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu zaproponowany przez Komisję Europejską dnia 23 listopada 2011 r.(1) (zwany dalej "programem") nie został jeszcze przyjęty przez prawodawców Unii. Komisja podjęła jednak decyzję o opublikowaniu niniejszego zaproszenia do składania wniosków, aby umożliwić szybką realizację tego programu z chwilą przyjęcia jego podstaw prawnych przez prawodawców Unii oraz aby umożliwić potencjalnym beneficjentom dotacji unijnych rozpoczęcie przygotowań swoich wniosków z odpowiednim wyprzedzeniem.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków nie jest prawnie wiążące dla Komisji. W przypadku znacznej zmiany podstawy prawnej przez prawodawców Unii, niniejsze zaproszenie może zostać unieważnione. W jego miejsce mogą zostać wystosowane zaproszenia do składania wniosków o innej treści i z odpowiednimi terminami.

Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie działania wynikające z opublikowania niniejszego zaproszenia do składania wniosków podlegają następującym warunkom, na których spełnienie Komisja nie ma wpływu:

przyjęcie przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej ostatecznego tekstu podstawy prawnej ustanawiającej program,
przyjęcie rocznego programu pracy na rok 2014 oraz rocznych programów pracy na kolejne lata, jak również ogólnych wskazówek odnoszących się do realizacji, kryteriów i procedur wyboru, po przekazaniu programu komitetowi,
przyjęcie budżetu Unii Europejskiej na rok 2014 i na kolejne lata przez władzę budżetową.
1.
Cele i opis

Proponowany program UE na lata 2014-2020 na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu opiera się na art. 165 i 166 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz na zasadzie pomocniczości.

Karta Szkolnictwa Wyższego Erasmus (KSWE) określa ogólne ramy jakości działań w zakresie współpracy na szczeblu europejskim i międzynarodowym, które instytucja szkolnictwa wyższego może przeprowadzić w ramach programu. Przyznanie Karty Szkolnictwa Wyższego Erasmus jest warunkiem wstępnym dla wszystkich instytucji szkolnictwa wyższego z państw wymienionych poniżej, które pragną ubiegać się o udział i uczestniczyć w mobilności edukacyjnej osób lub we współpracy na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk w ramach programu. W przypadku instytucji szkolnictwa wyższego z innych państw, Karta nie jest wymagana, a ramy jakości zostaną ustanowione za pomocą porozumień międzyinstytucjonalnych między instytucjami szkolnictwa wyższego. Karta przyznawana jest na cały okres trwania programu. Wdrożenie Karty będzie monitorowane, a złamanie którejkolwiek z zapisanych w niej zasad i zobowiązań może prowadzić do jej odebrania przez Komisję Europejską.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Do ubiegania się o Kartę Szkolnictwa Wyższego Erasmus kwalifikują się instytucje szkolnictwa wyższego mające siedzibę w:

państwach członkowskich Unii Europejskiej,
Chorwacji(2),
państwach EFTA-EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia), byłej jugosłowiańskiej republice Macedonii, Turcji i Konfederacji Szwajcarskiej(3).

Aby kwalifikować się do uczestnictwa w programie, wnioskodawcy muszą posiadać status instytucji szkolnictwa wyższego uznany przez odpowiednie organy wyżej wymienionych państw.

3.
Ostateczny termin składania wniosków oraz przybliżony termin publikacji wyników wyboru

Ostateczny termin składania wniosków dotyczących Karty Szkolnictwa Wyższego przypada na dzień 15 maja 2013 r.

Przybliżony termin publikacji wyników wyboru przypada na dzień 29 listopada 2013 r.

4.
Procedura wyboru

Przed opublikowaniem niniejszego zaproszenia krajowe agencje programu "Uczenie się przez całe życie" sprawdziły wcześniejsze dokonania odpowiednich instytucji szkolnictwa wyższego posiadających Kartę uczelni Erasmus. Instytucje te oceniono przede wszystkim pod kątem dwóch kryteriów:

1)
czy instytucja szkolnictwa wyższego uczestniczyła w działaniach w zakresie mobilności edukacyjnej Erasmus od roku akademickiego 2007/2008 do roku akademickiego 2010/2011 lub w scentralizowanym projekcie Erasmus;
2)
czy instytucja szkolnictwa wyższego przestrzegała podstawowych zasad Karty uczelni Erasmus.

Wnioski instytucji szkolnictwa wyższego spełniających oba powyższe kryteria nie będą oceniane przez niezależnych ekspertów, lecz zostaną wykorzystane do celów monitoringu.

Wnioski instytucji szkolnictwa wyższego niespełniających powyższych kryteriów zostaną ocenione przez niezależnych ekspertów, podobnie jak wszystkie instytucje szkolnictwa wyższego nieposiadające Karty uczelni Erasmus.

5.
Szczegółowe informacje

Informacje o programie znajdują się na stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/education/erasmus-fo-rall/index_en.htm

Wnioski muszą zostać przedłożone zgodnie z wytycznymi Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego, dostępnymi na stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/funding/2014/call_he_charter_en.php

______

(1) COM(2011) 788.

(2) Przewiduje się, że Chorwacja zostanie członkiem Unii Europejskiej od dnia 1 lipca 2013 r.

(3) KSWE może zostać przyznana instytucjom szkolnictwa wyższego z wymienionych państw, pod warunkiem że państwa te podpisały porozumienie z Unią Europejską w sprawie uczestnictwa w mobilności edukacyjnej osób lub we współpracy na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk w ramach programu od 2014 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024