Zawiadomienie na podstawie art. 19 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 732/2008 o zakończeniu dochodzenia w odniesieniu do skutecznego wdrażania Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w Boliwii.

Zawiadomienie na podstawie art. 19 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 732/2008 o zakończeniu dochodzenia w odniesieniu do skutecznego wdrażania Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w Boliwii

(2013/C 80/07)

(Dz.U.UE C z dnia 19 marca 2013 r.)

W dniu 20 marca 2012 r. Komisja opublikowała decyzję wykonawczą Komisji 2012/161/UE(1), przewidującą wszczęcie dochodzenia w celu przeprowadzenia analizy skutków wypowiedzenia przez Wielonarodowe Państwo Boliwia (zwane dalej "Boliwią") Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających ("Jednolita Konwencja ONZ" lub "Konwencja") oraz skutecznego wdrażania tych przepisów. Zakres dochodzenia dotyczył ustalenia czy szczególne rozwiązanie motywacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju i dobrych rządów ("GSP Plus") przyznane Boliwii zgodnie z art. 8 rozporządzenia Rady (WE) nr 732/2008(2) wprowadzającym ogólny system preferencji taryfowych ("rozporządzenie w sprawie GSP") powinno zostać cofnięte, zgodnie z przepisami ustanowionymi w art. 15 ust. 2 tego rozporządzenia.

Dochodzenie zostało wszczęte w następstwie złożenia przez Boliwię na ręce Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych dokumentu wypowiedzenia Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w dniu 29 czerwca 2011 r. Wypowiedzenie weszło w życie w dniu 1 stycznia 2012 r. W dniu 29 grudnia 2011 r. rząd Boliwii złożył na ręce Sekretarza Generalnego ONZ wniosek w sprawie reakcesji do Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających z zastrzeżeniem umożliwiającym w tym państwie tradycyjne żucie liści koki, konsumpcję i wykorzystanie liści koki w swojej naturalnej postaci do zastosowań kulturowych i leczniczych; wykorzystanie ich w naparach, uprawę, handel i posiadanie liści koki w zakresie koniecznym do tych legalnych celów. Przepisy konwencji stanowią, że jeżeli jedna trzecia 183 rządów stron konwencji nie wyrazi sprzeciwu do dnia 10 stycznia 2013 r., wniosek ten będzie przyjęty.

Komisja stwierdziła, że jedynie 15 rządów stron Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych wniosło sprzeciw do dnia 10 stycznia 2013 r. W związku z tym Boliwia ponownie przystępuje do konwencji. Konwencja wchodzi w życie w przypadku Boliwii dnia 10 lutego 2013 r.

Komisja sprawdziła czy władze Boliwii zmieniły swoje przepisy i praktyki wobec nielegalnych środków odurzających po wypowiedzeniu konwencji oraz czy wypowiedzenie to doprowadziło do sytuacji, w której ustawodawstwo nie zostało skutecznie wdrożone. W tym celu Komisja przesłała władzom Boliwii kwestionariusz. Rząd Boliwii przekazał w odpowiednim terminie odpowiedzi na pytania zawarte w wyżej wymienionym kwestionariuszu. Komisja przeanalizowała treść tych odpowiedzi i przekazała rządowi Boliwii prośbę o dodatkowe wyjaśnienia niektórych elementów odpowiedzi. Boliwia dostarczyła w odpowiednim czasie odpowiedź zawierającą wymagane wyjaśnienia.

Komisja wzięła również pod uwagę inne istotne informacje, a w szczególności ostatnie dostępne sprawozdania właściwych organów międzynarodowych, tj. Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających (INCB) i Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).

Dochodzenie wykazało, że zasady i obowiązki wynikające z prawa krajowego pozostały zasadniczo niezmienione po dniu 29 czerwca 2011 r. W Boliwii obowiązuje system wewnętrznego ustawodawstwa i współpracy międzynarodowej, który jest powiązany z odpowiednimi przepisami międzynarodowymi odnośnie do zwalczania produkcji, handlu i stosowania nielegalnych środków odurzających. Żadnego z elementów tego systemu nie zmieniono po wypowiedzeniu Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych. W związku z tym ustawodawstwo Boliwii nadal uwzględnia postanowienia Konwencji zgodnie z art. 15 ust. 2.

Dochodzenie wykazało również, że w wyniku wypowiedzenia konwencji nie doszło do osłabienia skutecznego wdrożenia obowiązujących przepisów prawnych. Tym samym, Boliwia nadal skutecznie wdraża odpowiednie przepisy.

Na podstawie tych informacji, zgodnie z art. 19 ust. 2 rozporządzenia GSP Komisja postanowiła zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 27 ust. 5 tego rozporządzenia, że wyniki dochodzenia nie uzasadniają czasowego wycofania preferencji taryfowych GSP Plus dla Boliwii i w związku z tym postanowiła zakończyć dochodzenie. Należy również przypomnieć, że zgodnie z art. 8 ust. 3 rozporządzenia GSP Komisja będzie nadal monitorować rozwój sytuacji w odniesieniu do statusu ratyfikacji i skutecznego wdrożenia Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych w Boliwii oraz reagować zgodnie z procedurami przewidzianymi w rozporządzeniu GSP, w tym, w razie potrzeby, poprzez rozpoczęcie nowego dochodzenia w tej sprawie.

______

(1) Dz.U. L 80 z 20.3.2012, s. 30.

(2) Dz.U. L 211 z 6.8.2008, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.80.14

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie na podstawie art. 19 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 732/2008 o zakończeniu dochodzenia w odniesieniu do skutecznego wdrażania Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w Boliwii.
Data aktu: 19/03/2013
Data ogłoszenia: 19/03/2013