(2013/C 80/07)
(Dz.U.UE C z dnia 19 marca 2013 r.)
W dniu 20 marca 2012 r. Komisja opublikowała decyzję wykonawczą Komisji 2012/161/UE(1), przewidującą wszczęcie dochodzenia w celu przeprowadzenia analizy skutków wypowiedzenia przez Wielonarodowe Państwo Boliwia (zwane dalej "Boliwią") Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających ("Jednolita Konwencja ONZ" lub "Konwencja") oraz skutecznego wdrażania tych przepisów. Zakres dochodzenia dotyczył ustalenia czy szczególne rozwiązanie motywacyjne dotyczące zrównoważonego rozwoju i dobrych rządów ("GSP Plus") przyznane Boliwii zgodnie z art. 8 rozporządzenia Rady (WE) nr 732/2008(2) wprowadzającym ogólny system preferencji taryfowych ("rozporządzenie w sprawie GSP") powinno zostać cofnięte, zgodnie z przepisami ustanowionymi w art. 15 ust. 2 tego rozporządzenia.
Dochodzenie zostało wszczęte w następstwie złożenia przez Boliwię na ręce Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych dokumentu wypowiedzenia Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w dniu 29 czerwca 2011 r. Wypowiedzenie weszło w życie w dniu 1 stycznia 2012 r. W dniu 29 grudnia 2011 r. rząd Boliwii złożył na ręce Sekretarza Generalnego ONZ wniosek w sprawie reakcesji do Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających z zastrzeżeniem umożliwiającym w tym państwie tradycyjne żucie liści koki, konsumpcję i wykorzystanie liści koki w swojej naturalnej postaci do zastosowań kulturowych i leczniczych; wykorzystanie ich w naparach, uprawę, handel i posiadanie liści koki w zakresie koniecznym do tych legalnych celów. Przepisy konwencji stanowią, że jeżeli jedna trzecia 183 rządów stron konwencji nie wyrazi sprzeciwu do dnia 10 stycznia 2013 r., wniosek ten będzie przyjęty.
Komisja stwierdziła, że jedynie 15 rządów stron Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych wniosło sprzeciw do dnia 10 stycznia 2013 r. W związku z tym Boliwia ponownie przystępuje do konwencji. Konwencja wchodzi w życie w przypadku Boliwii dnia 10 lutego 2013 r.
Komisja sprawdziła czy władze Boliwii zmieniły swoje przepisy i praktyki wobec nielegalnych środków odurzających po wypowiedzeniu konwencji oraz czy wypowiedzenie to doprowadziło do sytuacji, w której ustawodawstwo nie zostało skutecznie wdrożone. W tym celu Komisja przesłała władzom Boliwii kwestionariusz. Rząd Boliwii przekazał w odpowiednim terminie odpowiedzi na pytania zawarte w wyżej wymienionym kwestionariuszu. Komisja przeanalizowała treść tych odpowiedzi i przekazała rządowi Boliwii prośbę o dodatkowe wyjaśnienia niektórych elementów odpowiedzi. Boliwia dostarczyła w odpowiednim czasie odpowiedź zawierającą wymagane wyjaśnienia.
Komisja wzięła również pod uwagę inne istotne informacje, a w szczególności ostatnie dostępne sprawozdania właściwych organów międzynarodowych, tj. Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających (INCB) i Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).
Dochodzenie wykazało, że zasady i obowiązki wynikające z prawa krajowego pozostały zasadniczo niezmienione po dniu 29 czerwca 2011 r. W Boliwii obowiązuje system wewnętrznego ustawodawstwa i współpracy międzynarodowej, który jest powiązany z odpowiednimi przepisami międzynarodowymi odnośnie do zwalczania produkcji, handlu i stosowania nielegalnych środków odurzających. Żadnego z elementów tego systemu nie zmieniono po wypowiedzeniu Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych. W związku z tym ustawodawstwo Boliwii nadal uwzględnia postanowienia Konwencji zgodnie z art. 15 ust. 2.
Dochodzenie wykazało również, że w wyniku wypowiedzenia konwencji nie doszło do osłabienia skutecznego wdrożenia obowiązujących przepisów prawnych. Tym samym, Boliwia nadal skutecznie wdraża odpowiednie przepisy.
Na podstawie tych informacji, zgodnie z art. 19 ust. 2 rozporządzenia GSP Komisja postanowiła zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 27 ust. 5 tego rozporządzenia, że wyniki dochodzenia nie uzasadniają czasowego wycofania preferencji taryfowych GSP Plus dla Boliwii i w związku z tym postanowiła zakończyć dochodzenie. Należy również przypomnieć, że zgodnie z art. 8 ust. 3 rozporządzenia GSP Komisja będzie nadal monitorować rozwój sytuacji w odniesieniu do statusu ratyfikacji i skutecznego wdrożenia Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych w Boliwii oraz reagować zgodnie z procedurami przewidzianymi w rozporządzeniu GSP, w tym, w razie potrzeby, poprzez rozpoczęcie nowego dochodzenia w tej sprawie.
(1) Dz.U. L 80 z 20.3.2012, s. 30.
(2) Dz.U. L 211 z 6.8.2008, s. 1.
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2013.80.14 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Zawiadomienie na podstawie art. 19 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 732/2008 o zakończeniu dochodzenia w odniesieniu do skutecznego wdrażania Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających w Boliwii. |
Data aktu: | 19/03/2013 |
Data ogłoszenia: | 19/03/2013 |