Streszczenie decyzji Komisji z dnia 28 października 2011 r. zmieniającej zobowiązania nr 73 i 84 w decyzji w sprawie COMP/M.4180 - Gaz de France/Suez (Sprawa COMP/M.4180 - Gaz de France/Suez).

Streszczenie decyzji Komisji

z dnia 28 października 2011 r.

zmieniającej zobowiązania nr 73 i 84 w decyzji w sprawie COMP/M.4180 - Gaz de France/Suez

(Sprawa COMP/M.4180 - Gaz de France/Suez)

(notyfikowana jako dokument nr C(2011) 7572)

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

(2013/C 51/05)

(Dz.U.UE C z dnia 22 lutego 2013 r.)

W dniu 28 października 2011 r. Komisja przyjęła decyzję zmieniającą przyjęte zobowiązania w sprawie dotyczącej połączenia przedsiębiorstw zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 139/2004 z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw(1), w szczególności z art. 8 ust. 2 tego rozporządzenia. Pełny tekst decyzji w wersji nieopatrzonej klauzulą poufności, w autentycznej wersji językowej postępowania oraz w językach roboczych Komisji znajduje się na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji pod następującym adresem:

http://ec.europa.eu/competition/elojade/isef/case_details.cfm?proc_code=2_M_4180

I. WPROWADZENIE

(1)
Decyzją z dnia 14 listopada 2006 r.(2) Komisja zezwoliła na połączenie GDF i Suez, pod warunkiem realizacji zobowiązań (zwanych dalej "zobowiązaniami").
(2)
Zobowiązania te obejmowały między innymi zobowiązania dotyczące: (i) rozwinięcia zdolności w zakresie składowania gazu we Francji, przy czym nadmierne zdolności miały być oferowane na rynku (zobowiązanie nr 73) oraz (ii) budowę zakładu deodoryzacji gazu w miejscowości Taisnières na granicy francusko-belgijskiej (zobowiązanie nr 84).
(3)
Pismami z dnia 9 listopada 2009 r., dnia 24 czerwca 2011 r. i dnia 18 lipca 2011 r. GDF Suez (nowy podmiot powstały z połączenia w dniu 16 lipca 2008 r.) poinformował Komisję o trudnościach w realizacji zobowiązań nr 73 i 84 oraz złożył wnioski o ich zmianę (zwane dalej "wnioskami"). Zaproponował on również zmienione zobowiązania nr 73 i poinformował Komisję, że obiekt w Hauterive zastąpi obiekt w Alzacji przewidziany pierwotnie w ramach tego samego zobowiązania.
(4)
Jeśli chodzi o zobowiązanie nr 73, ocena wniosku GDF Suez wykazała, że istnieją uzasadnione przyczyny opóźnienia sprzedaży zdolności w zakresie składowania (jednak nie daty, do której zdolności te zostaną udostępnione na rynku, jak przewidziano w zobowiązaniach), pozwalające zaakceptować zmienione zobowiązania zaproponowane

przez GDF Suez w celu zapewnienia skuteczności tej sprzedaży. W szczególności zmienione zobowiązania dotyczące sprzedaży wieloletnich zdolności, pułapu ceny rezerwy i harmonogramu rezerwacji zdolności w zakresie transmisji gazu z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą do zapewnienia maksymalnej skuteczności sprzedaży zdolności w zakresie składowania.

(5)
Jeśli chodzi o zobowiązanie nr 84, ocena wykazała, że budowa zakładu deodoryzacji jest poważnie zagrożona z powodu czynników będących poza kontrolą GDF Suez, a ponadto nie odpowiada już realnemu popytowi rynkowemu. Można zatem stwierdzić, że wniosek GDF Suez dotyczący zwolnienia tego przedsiębiorstwa ze zobowiązania nr 84 jest oparty na uzasadnionych przyczynach.

II. WNIOSEK

(6)
Z przyczyn wyjaśnionych powyżej w decyzji stwierdza się, że:
zobowiązanie nr 73 zostaje zmienione. Sprzedaż zdolności w zakresie składowania w obiekcie Hauterive (w zastępstwie obiektu w Alzacji) zostanie opóźniona i przeprowadzona zgodnie z zasadami przedstawionymi przez przedsiębiorstwo GDF Suez w jego wnioskach,
wycofuje się zobowiązanie nr 84.
______

(1) Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1.

(2) Sprawa COMP/M.4180 - Gaz de France/Suez, decyzja Komisji z dnia 14 listopada 2006 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024