Wezwanie do wyrażenia zainteresowania członkostwem w Komitecie Naukowym Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

Wezwanie do wyrażenia zainteresowania członkostwem w Komitecie Naukowym Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii

(2013/C 51/09)

(Dz.U.UE C z dnia 22 lutego 2013 r.)

Niniejsze wezwanie skierowane jest do naukowców, którzy chcieliby kandydować na członków Komitetu Naukowego EMCDDA.

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), z siedzibą w Lizbonie, w Portugalii, zostało ustanowione, aby dostarczać Unii Europejskiej i jej państwom członkowskim "rzeczowych, obiektywnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji dotyczących narkotyków i narkomanii oraz ich konsekwencji"(1). Dodatkowe informacje na temat EMCDDA można znaleźć pod adresem:

http://www.emcdda.europa.eu

Komitet Naukowy EMCDDA

Komitet Naukowy EMCDDA został ustanowiony na mocy art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1920/2006 w sprawie Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (wersja przekształcona)(1).

Celem Komitetu Naukowego jest wspieranie prac zarządu i dyrektora EMCDDA poprzez dostarczanie opinii na temat wszelkich kwestii naukowych dotyczących działań Centrum, o które zwróci się do Komitetu zarząd lub dyrektor.

Ponadto do zadań Komitetu Naukowego należy również ocena ryzyka związanego z nowymi substancjami psychoaktywnymi, zgodnie z art. 6 decyzji Rady 2005/387/WSiSW z dnia 10 maja 2005 r. w sprawie wymiany informacji, oceny ryzyka i kontroli nowych substancji psychoaktywnych(2).

Komitet Naukowy będzie składał się z nie więcej niż 15 znanych naukowców, powołanych przez zarząd z uwagi na ich wysoki poziom naukowy oraz ich niezależność. Członkowie Komitetu Naukowego są powoływani jako osoby prywatne i wyrażają własne opinie, zachowując przy tym całkowitą niezależność od państw członkowskich i instytucji Unii Europejskiej.

Będą oni odpowiedzialni za najistotniejsze dziedziny nauki związane z problemami narkotyków i narkomanii:

podstawowe badania biologiczne, neurobiologiczne i behawioralne (w tym badania etiologiczne i badania dotyczące zachowań uzależniających),
badania populacyjne i epidemiologia (w tym badania na miejscu i badania etnograficzne),
ograniczenie popytu (w tym profilaktyka, leczenie, redukcja szkód oraz reintegracja),
podaż, ograniczenie podaży i przestępczość,
polityka antynarkotykowa (w tym regulacje prawne, kwestie ekonomiczne i strategie).

Kandydaci powołani na członków Komitetu Naukowego będą zobowiązani do zgłoszenia ewentualnej sprzeczności interesów oraz podpisania oświadczenia o niezależności i zaangażowaniu w działania Komitetu Naukowego EMCDDA.

Dodatkowe informacje i formularze zgłoszeniowe są dostępne w języku angielskim na stronie internetowej EMCDDA pod adresem: http://www.emcdda.europa.eu/calls/2013/sc. Zgłoszenia należy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: scicom.call2013@emcdda.europa.eu lub pocztą poleconą na poniższy adres. Formularze wniosków w postaci papierowej są również dostępne drogą pocztową pod tym samym adresem:

EMCDDA

Attn: Scientific Committee selection

Cais do Sodré

1249-289 Lisboa

PORTUGAL

Termin składania zgłoszeń

Termin składania zgłoszeń upływa w dniu 15 kwietnia 2013 r. o godzinie 17:00 czasu lizbońskiego (data i godzina stempla pocztowego lub nagłówka poczty elektronicznej). EMCDDA zastrzega sobie prawo do nierozpatrywania jakichkolwiek zgłoszeń przesłanych po tym terminie.

______

(1) Dz.U. L 376 z 27.12.2006, s. 1. Zob.: http://www.emcdda.europa.eu/index.cfm?fuseaction=public.Content&nNodeID= 382&sLanguageISO=EN

(2) Dz.U. L 127 z 20.5.2005, s. 32.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024