Pomoc państwa - Hiszpania - Pomoc państwa SA.35550 (13/C) (ex 13/NN, ex 12/CP) - Amortyzacja podatkowa finansowej wartości firmy w związku z nabyciem udziałów w zagranicznych przedsiębiorstwach - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - HISZPANIA

Pomoc państwa SA.35550 (13/C) (ex 13/NN, ex 12/CP) - Amortyzacja podatkowa finansowej wartości firmy w związku z nabyciem udziałów w zagranicznych przedsiębiorstwach

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 258/06)

(Dz.U.UE C z dnia 7 września 2013 r.)

Pismem z dnia 17 lipca 2013 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Hiszpanię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia procedury określonej w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącej wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna procedurę, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom hiszpańskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

OPIS ŚRODKA, W ODNIESIENIU DO KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA PROCEDURĘ

Przedmiotowym środkiem jest amortyzacja podatkowa finansowej wartości firmy w związku z nabyciem co najmniej 5 % udziałów w spółce zagranicznej. Środek ten podlega przepisom art. 12 ust. 5 hiszpańskiej ustawy o podatku od osób prawnych (TRLIS).

W dniu 28 października 2009 r. oraz w dniu 12 stycznia 2011 r. Komisja przyjęła dwie negatywne decyzje nakazujące odzyskanie pomocy przyznanej beneficjentom na podstawie art. 12 ust. 5 TRLIS (zwane dalej "pierwszą i drugą decyzją").

Komisja zdecydowała jednak o ograniczeniu zakresu obowiązku odzyskania ze względu na istnienie uzasadnionego oczekiwania.

W międzyczasie władze hiszpańskie wprowadziły zmiany do programu. W marcu 2012 r. w odpowiedzi na wniosek dotyczący interpretacji podatkowej hiszpańskie ministerstwo finansów przyjęło jednak wiążącą interpretację administracyjną art. 12 ust. 5 TRLIS, działającą wstecz i pozwalającą na stosowanie odpisów podatkowych finansowej wartości firmy na różnych poziomach posiadania udziałów. Jak wyjaśniły władze hiszpańskie w postępowaniu administracyjnym, które doprowadziło do przyjęcia pierwszej i drugiej decyzji, konsekwentną praktyką było dotąd stosowanie środka tylko do finansowej wartości firmy wynikającej z nabycia bezpośredniego.

OCENA ŚRODKA

Nowa interpretacja administracyjna art. 12 ust. 5 TRLIS wprowadzona przez Hiszpanię zdecydowanie odbiega od wcześniejszej konsekwentnej praktyki administracyjnej. Taka nowa interpretacja wydaje się rozszerzać zakres stosowania środka pomocy, uznanego już za niezgodny z prawem i niezgodny z rynkiem wewnętrznym, gdyż art. 12 ust. 5 TRLIS jest teraz stosowany nie tylko do wartości finansowej firmy wynikającej z nabycia bezpośredniego udziałów w spółkach zagranicznych, lecz również do wartości finansowej firmy wynikającej z nabycia pośredniego.

Mimo że w pierwszej i drugiej decyzji wspomniano zarówno o nabyciu bezpośrednim, jak i pośrednim, to tylko dlatego, że decyzje te odnosiły się do tekstu odpowiednich przepisów prawnych. Komisja zauważa jednak, że zakres decyzji dotyczącej pomocy państwa musi być określony nie tylko odniesieniem do faktycznego brzmienia tej decyzji, lecz także uwzględnieniem programu pomocy, opisanego przez dane państwo członkowskie podczas procedury administracyjnej. Nie kwestionuje się tego, że w chwili przyjęcia pierwszej i drugiej decyzji środek był stosowany konsekwentnie tylko do zakupu bezpośredniego.

Na obecnym etapie Komisja jest zdania, że poprzez rozszerzenie zakresu stosowania środka, a co za tym idzie poprzez zwiększenie liczby działań i liczby potencjalnych beneficjentów programu, Hiszpania wprowadziła do programu istotne zmiany, co zostało przez Komisję uznane za pomoc państwa niezgodną z prawem i ze wspólnym rynkiem.

Jeśli chodzi o warunki łączne, które muszą być spełnione, by móc zakwalifikować środek jako pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE, Komisja uznaje, że zastosowanie ma to samo uzasadnienie, które zastosowano w pierwszej i drugiej decyzji. Komisja ma wątpliwości, czy przedmiotowa nowa interpretacja mogłaby zostać uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym.

W związku z tym Komisja uznaje na obecnym etapie, że nowa interpretacja administracyjna stanowi nową pomoc.

Na obecnym etapie Komisja uważa, że uzasadnione oczekiwanie, uznane w pierwszej i drugiej decyzji, nie może zostać rozszerzone (wstecz) na sytuacje (nabycie pośrednie), które nie były objęte zakresem stosowania środka w chwili przyjęcia pierwszej i drugiej decyzji.

Komisja wzywa Hiszpanię, zgodnie z art. 11 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 1 , do zawieszenia wszelkiej pomocy niezgodnej z prawem, wynikającej ze stosowania nowej interpretacji administracyjnej art. 12 ust. 5 TRLIS do czasu podjęcia przez Komisję decyzji o zgodności zmienionego programu z rynkiem wewnętrznym (nakaz zawieszenia).

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc przyznana niezgodnie z prawem może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

TEKST PISMA

grafika

1 Dz.U. L 83 z 27.3.1999, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.258.8

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Hiszpania - Pomoc państwa SA.35550 (13/C) (ex 13/NN, ex 12/CP) - Amortyzacja podatkowa finansowej wartości firmy w związku z nabyciem udziałów w zagranicznych przedsiębiorstwach - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 07/09/2013
Data ogłoszenia: 07/09/2013