Pomoc państwa - państwo członkowskie - Pomoc państwa nr SA.34791 20../C (ex 2012/NN) - Belgia - Pomoc na ratowanie Val Saint-Lambert - i Pomoc państwa nr SA.35528 20../C (ex 2012/N) - Belgia - Pomoc na restrukturyzację Val Saint-Lambert - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - PAŃSTWO CZŁONKOWSKIE

Pomoc państwa nr SA.34791 20../C (ex 2012/NN) - Belgia - Pomoc na ratowanie Val Saint-Lambert

i

Pomoc państwa nr SA.35528 20../C (ex 2012/N) - Belgia - Pomoc na restrukturyzację Val Saint-Lambert

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 213/06)

(Dz.U.UE C z dnia 26 lipca 2013 r.)

Pismem z dnia 6 lutego 2013 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wspomnianych wyżej środków pomocy oraz pewnych środków dodatkowych, o których dowiedziała się Komisja w ramach wymiany informacji z Belgią.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat tych środków pomocy i tych środków dodatkowych w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: +32-2-296-1242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom belgijskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

1.

 PROCEDURA

(1)
W dniu 11 maja 2012 r. Belgia wstępnie notyfikowała Komisji pomoc na ratowanie Val Saint-Lambert SA. Ponieważ pomoc na ratowanie została już udzielona dnia 3 kwietnia 2012 r., Komisja zarejestrowała tę sprawę w rejestrze pomocy niezgłoszonych (rejestr NN). W dniu 3 października 2012 r. Belgia zgłosiła Komisji pomoc na restrukturyzację na rzecz Val Saint-Lambert SA.

2.

 OPIS

(2)
Spółka Val Saint-Lambert SA (zwana dalej "VSL") wytwarza wysokiej jakości lub luksusowe przedmioty z kryształu. Obecnie 76 % jej udziałów posiada CFC, 17 % Region Waloński i 7 % SPECI. Region Waloński przyznał jej 3 kwietnia 2012 r. pomoc na ratowanie na 6 miesięcy w formie pożyczki uprzywilejowanej w wysokości 1 miliona euro udzielonej przez Region Waloński. Pomoc na restrukturyzację polega na przedłużeniu pożyczki na okres 10 lat.
(3)
Oprócz tych dwóch pomocy Komisja dowiedziała się o następujących dodatkowych środkach:
w dniu 24 września 2008 r. Region Waloński udzielił syndykowi masy upadłościowej Cristallerie du Val Saint-Lambert SA, spółki będącej poprzednikiem VSL, gwarancji dla pożyczki bankowej, najwyraźniej bez wynagrodzenia;
w styczniu 2009 r. Region Waloński przeniósł prawo do znaku Val Saint-Lambert udzielając wyłącznej i nieograniczonej koncesji VSL. Koncesji tej dokonano za wynagrodzeniem uzależnionym od EBITDA;
w dniu 31 sierpnia 2009 r. Region Waloński udzielił VSL pożyczki w wysokości 1,5 mln euro na okres 7 lat;
w dniu 17 marca 2011 r. Region Waloński zasilił VSL wkładem kapitałowym w wysokości 1,5 mln euro;
w okresie od 19 lutego 2010 r. a 1 stycznia 2012 r. VSL otrzymało prawie 300.000 euro w ramach różnych środków pomocy uznanych przez władze belgijskie za pomoc de minimis;
w ramach projektu Cristal Park nieruchomości VSL zostaną odkupione po cenie nieuwzględniającej faktu, że nieruchomości te wymagają odnowy.

3.

 OCENA

(4)
Wszystkie opisane wyżej środki wydają się być pomocą państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Belgia nie kwestionuje tej kwalifikacji jako pomoc na ratowanie i pomoc na restrukturyzację. Ponadto wydaje się, że żaden prywatny podmiot gospodarczy działający w warunkach rynkowych (i) nie udzieliłby gwarancji nieodpłatnie (ii) nie udzieliłby licencji na znak towarowy Val Saint-Lambert z zastosowaniem hipotetycznego systemu wynagradzania (iii) nie udzieliłby pożyczki o przedmiotowym oprocentowaniu przy uwzględnieniu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i jakości jej zabezpieczenia (iv) nie wniósłby wkładu kapitałowego bez biznesplanu. Ponadto w ramach projektu Cristal Park ustanowiony system umożliwi VSL sprzedaż jej nieruchomości prawdopodobnie powyżej ich wartości rynkowej.
(5)
Środki te również nie wydają się być zgodne z rynkiem wewnętrznym. W rezultacie, z wyjątkiem przejęcia przedsiębiorstwa w listopadzie 2008 r., wydaje się, że VSL jest w trudnej sytuacji od sierpnia 2008 r. do chwili obecnej. Dodatkowe środki przeznaczone na pomoc na ratowanie i pomoc na restrukturyzację powinny zatem spełniać warunki wytycznych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw. Wydaje się, że w tym przypadku warunki te nie są spełnione, w szczególności ze względu na fakt, że środki nie były ograniczone do okresu 6 miesięcy (ratowanie) ani nie towarzyszył im plan restrukturyzacji. Komisja ma również wątpliwości odnośnie do przestrzegania zasady "pierwszego i ostatniego razu".
Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 można wystąpić do beneficjenta o zwrot wszelkiej bezprawnie przyznanej pomocy.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.213.38

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - państwo członkowskie - Pomoc państwa nr SA.34791 20../C (ex 2012/NN) - Belgia - Pomoc na ratowanie Val Saint-Lambert - i Pomoc państwa nr SA.35528 20../C (ex 2012/N) - Belgia - Pomoc na restrukturyzację Val Saint-Lambert - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 26/07/2013
Data ogłoszenia: 26/07/2013