Finansowanie w 2013 r. działań w dziedzinie weterynarii związanych z polityką informacyjną Unii Europejskiej i wsparciem organizacji międzynarodowych oraz niektórymi środkami niezbędnymi do zapewnienia stosowania prawodawstwa dotyczącego żywności i pasz oraz zdrowia roślin.

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI

z dnia 14 czerwca 2013 r.

w sprawie finansowania w 2013 r. działań w dziedzinie weterynarii związanych z polityką informacyjną Unii Europejskiej i wsparciem organizacji międzynarodowych oraz niektórymi środkami niezbędnymi do zapewnienia stosowania prawodawstwa dotyczącego żywności i pasz oraz zdrowia roślin

(2013/C 170/06)

(Dz.U.UE C z dnia 15 czerwca 2013 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r.(1) w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii (zwane dalej "rozporządzeniem finansowym"), w szczególności jego art. 84,

uwzględniając decyzję Rady 2009/470/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii(2), w szczególności jej art. 16, 19, 20, 21, 23 i 27,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG(3), w szczególności jego art. 76 ust. 1,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt(4), w szczególności jego art. 66 ust. 1 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 84 rozporządzenia finansowego oraz art. 94 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1268/2012 z dnia 29 października 2012 r. w sprawie zasad stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii(5) (zwanego dalej "zasadami stosowania") zaciągnięcie zobowiązań na wydatki z budżetu Unii musi być poprzedzone decyzją w sprawie finansowania określającą zasadnicze elementy działania powodującego wydatek i przyjętą przez instytucję lub przez organy, którym instytucja przekazała uprawnienia.

(2) W zasadach stosowania określono poziom szczegółowości uznany za wystarczający do określenia ram decyzji w sprawie finansowania.

(3) Zgodnie z art. 128 rozporządzenia finansowego należy przyjąć roczny program prac dotyczący dotacji.

(4) Należy ustanowić program prac w zakresie działań Unii Europejskiej w dziedzinie weterynarii, związanych z polityką informacyjną, wsparciem organizacji międzynarodowych oraz komputeryzacją procedur weterynaryjnych.

(5) Ze względu na to, że program prac określony w załącznikach zapewnia dostatecznie szczegółową podstawę działań w rozumieniu art. 94 zasad stosowania, niniejsza decyzja stanowi decyzję w sprawie finansowania wydatków przewidzianych w programie prac dotyczącym dotacji i udzielania zamówień.

(6) Na podstawie art. 22 decyzji 2009/470/WE Unia może podejmować działania techniczne i naukowe konieczne do opracowania unijnego prawodawstwa w dziedzinie weterynarii oraz do rozwoju kształcenia lub szkoleń w dziedzinie weterynarii lub wspierać państwa członkowskie lub organizacje międzynarodowe w podejmowaniu takich działań.

(7) Zgodnie z art. 53d rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(6) urzędnik zatwierdzający uzyskał dowody na to, że organizacje międzynarodowe OIE i FAO, którym zostanie powierzone wdrażanie budżetu Unii poprzez zarządzanie wspólne, w swojej rachunkowości, audycie, procedurach kontroli wewnętrznej i procedurach udzielania zamówień stosują normy zapewniające gwarancje równoważne uznanym normom międzynarodowym.

(8) Ukończono wspólny projekt UE-OIE dotyczący badań nad wykazem i klasyfikacją priorytetowych chorób zwierząt, w tym chorób, które mogą być przenoszone na człowieka. W ramach tego projektu opracowano narzędzie klasyfikacji i hierarchizacji chorób. Obecnie potrzebny jest wkład finansowy na cele gromadzenia informacji i dostosowania tego narzędzia w taki sposób, aby mogło być stosowane także do chorób zwierząt wodnych, co jest niezbędne do sporządzenia wykazu chorób zgodnie z nowym prawodawstwem UE w zakresie zdrowia zwierząt.

(9) W dniu 29 listopada 2003 r. Unia Europejska i Organizacja Narodów Zjednoczonych podpisały finansową i administracyjną umowę ramową, która stworzyła sprzyjające warunki dla podpisanej w dniu 17 lipca 2003 r. umowy między Komisją Wspólnot Europejskich a Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

(10) Zgodnie z decyzją Komisji 2009/492/WE z dnia 22 czerwca 2009 r. w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty w Fundusz Powierniczy 911100MTF/INT/ 003/EWG(7) w celu wsparcia kampanii przeciwko pryszczycy poza Wspólnotą Komisja Europejska zawarła w dniu 1 września 2009 r. umowę wykonawczą MTF/INT/003/EWG w sprawie "Działań finansowanych przez WE (2009-2013) przeprowadzonych przez Europejską Komisję ds. Zwalczania Pryszczycy (EuFMD) przy Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)". Umowę zawarto na 48 miesięcy. Ponieważ ogniska pryszczycy oraz, w niektórych przypadkach, ostre epidemie nadal występują w krajach trzecich sąsiadujących z państwami członkowskimi i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia podatnych na chorobę zwierząt gospodarskich w państwach członkowskich, należy odnowić wspomnianą umowę wykonawczą i ustalić wkład Unii do Funduszu Powierniczego 911100MTF/INT/003/EWG.

(11) Wkład Unii należy ustalić na maksymalnym poziomie 4.000.000 EUR na okres 24 miesięcy. Budżet Funduszu Powierniczego na rok 2013 należy ustalić na podstawie końcowego salda jego funduszy w dniu 31 sierpnia 2013 r. oraz wkładu Unii w wysokości niezbędnej do zgromadzenia równowartości 2.000.000 EUR w USD. Dalsze wydatki powinny być uzupełniane transferami rocznymi lub zgodnie z harmonogramem płatności określonym w nowej umowie wykonawczej, zawartej na podstawie finansowej i administracyjnej umowy ramowej dotyczącej unijnego finansowania programów Organizacji Narodów Zjednoczonych.

(12) W art. 19 lit. a) ppkt (i) decyzji 2009/470/WE określono, że Unia udziela finansowego wsparcia dla gromadzenia i przechowywania wszystkich informacji odnoszących się do prawodawstwa unijnego dotyczącego zdrowia zwierząt, dobrostanu zwierząt i bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego.

(13) Aby zapewnić dostęp do interaktywnej bazy danych prawodawstwa w dziedzinie weterynarii i umożliwić państwom członkowskim roczny dostęp do odpowiednich informacji weterynaryjnych, niezbędne jest wsparcie finansowe.

(14) W art. 13 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej(8) wprowadzono wymóg, aby Unia i państwa członkowskie w pełni uwzględniały wymagania w zakresie dobrostanu zwierząt przy formułowaniu i wykonywaniu określonych polityk Unii. W następstwie komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie strategii Unii Europejskiej w zakresie ochrony i dobrostanu zwierząt na lata 2012-2015(9) właściwe jest finansowanie inicjatyw mających na celu wdrożenie tej strategii.

(15) W poprzednich latach przeprowadzono działania informacyjne mające na celu propagowanie wśród zainteresowanych stron, organizacji i ogółu społeczeństwa kwestii dotyczących zdrowia zwierząt i zasad strategii w zakresie zdrowia zwierząt. Działania te, łącznie z działaniami horyzontalnymi, należy kontynuować w 2013 r.

(16) W art. 27 decyzji 2009/470/WE przewidziano wsparcie finansowe Unii dla wdrażania krajowych programów zwalczania i monitorowania. Na podstawie tego samego artykułu Komisja ocenia te programy. Wstępnej oceny tych programów zgłoszonych na rok 2014 dokonają eksperci zewnętrzni.

(17) W celu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska konieczne jest zwalczanie handlu nielegalnymi i podrobionymi środkami ochrony roślin. Zgodnie z art. 76 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 Komisja może ponosić wydatki na działania przyczyniające się do realizacji celów tego rozporządzenia.

(18) W rozporządzeniu (WE) nr 882/2004 ustanowiono zasady wykonywania kontroli urzędowych mających na celu sprawdzenie zgodności z regułami ukierunkowanymi w szczególności na zapobieganie zagrożeniom dla ludzi i zwierząt, ich eliminowanie lub ograniczanie do dopuszczalnych poziomów, bezpośrednio lub poprzez środowisko naturalne, gwarantowanie uczciwych praktyk w handlu paszami i żywnością oraz ochronę interesów konsumenta łącznie z etykietowaniem pasz i żywności oraz innymi formami przekazywania informacji konsumentom.

(19) Zgodnie z art. 66 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 882/2004 wkłady finansowe na finansowanie pozostałych środków niezbędnych do zapewnienia stosowania tego rozporządzenia zatwierdzane są każdego roku w ramach procedury budżetowej. Środki, o których mowa w art. 66, obejmują w szczególności organizowanie badań, ogłaszanie informacji oraz organizację posiedzeń i konferencji.

(20) W badaniu zakwestionowano ważność metody wykrywania CEN EN 1785:2003. Aby sprawdzić ważność tej metody, konieczne jest powtórzenie tego badania.

(21) Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zdobyła światową renomę jako organizacja o dużym doświadczeniu w opracowywaniu analiz ekonomicznych i zaleceń dla twórców polityki. W związku z tym, zgodnie z art. 134 ust. 1 lit. b) zasad stosowania, umowa z przyczyn technicznych może zostać zawarta wyłącznie z OECD.

(22) W opublikowanym w 2009 r. wspólnym sprawozdaniu technicznym "The bacterial challenge: time to react", Europejska Agencja Leków (EMA) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oszacowały koszt oporności na środki przeciwdrobno-ustrojowe u ludzi na 1,5 mld EUR rocznie. W nawiązaniu do tych szacunków EMA i ECDC oraz aby dokładniej wykazać skutki oporności na środki przeciwdrobno-ustrojowe, potrzebna jest odpowiednia analiza ekonomiczna, opracowana przez uznanego partnera, takiego jak OECD, która posłuży jako podstawa do opracowania propozycji polityki.

(23) Informacje na temat kontroli żywności i pasz nie zawsze mogą być powiązane z określonym tematem. W związku z tym należy zapewnić środki na działania związane z komunikacją horyzontalną dotyczącą tego tematu.

(24) Ważną rolę w utrzymywaniu wysokiej jakości systemu bezpieczeństwa żywności zarówno w UE, jak i w krajach trzecich eksportujących do UE odgrywa Biuro ds. Żywności i Weterynarii (FVO). Działalność FVO można postrzegać jako kluczowy element systemu bezpieczeństwa żywności w UE i ważne jest, aby informacje dotyczące zadań inspekcyjnych były rozpowszechniane.

(25) W 2012 r. Komisja zleciła przeprowadzenie szczegółowego badania dotyczącego istniejących systemów znakowania produktów wolnych od GMO oraz mających na celu zidentyfikowanie i przeanalizowanie elementów, które należy rozpatrzyć w kontekście ewentualnego zharmonizowanego podejścia UE do takiego oznakowania. Wyniki tego badania zostaną omówione z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami w 2013 r. W zależności od wyniku badania i dalszych dyskusji za konieczną może zostać uznana dalsza harmonizacja w tej dziedzinie. W tym przypadku Komisja będzie musiała przeprowadzić kompleksową ocenę skutków kilku strategii harmonizacyjnych, co wymagałoby przeprowadzenia szczegółowej analizy skutków gospodarczych i społecznych oraz wpływu na handel, konsumentów i środowisko. W celu wsparcia tej oceny skutków należy zapewnić odpowiednie środki finansowe na gromadzenie danych i prace w zakresie oceny opcji strategicznych.

(26) W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności(10) i rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1334/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie środków aromatyzujących i niektórych składników żywności o właściwościach aromatyzujących do użycia w oraz na środkach spożywczych(11) wymaga się przyjęcia wspólnej metodyki gromadzenia przez państwa członkowskie informacji dotyczących spożycia oraz zastosowania dodatków do żywności i środków aromatyzujących w UE. Taka wspólna metodyka jest konieczna, aby zagwarantować, że substancje te są stosowane w UE w sposób bezpieczny dla konsumentów. Monitoring powinien przede wszystkim dotyczyć typowych i maksymalnych poziomów stosowania dodatków oraz niepożądanych substancji, które występują w naturalnych środkach aromatyzujących lub w niektórych składnikach żywności. Umożliwi on Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opracowywanie wiarygodnych ocen narażenia, a Komisji - podjęcie skutecznych i proporcjonalnych środków zarządzania ryzykiem.

(27) Do końca września bieżącego roku laboratoria referencyjne UE powinny przedłożyć program prac na rok 2014. Programy te są oceniane przez Komisję. Wstępnej oceny tych programów zgłoszonych na rok 2014 dokonają eksperci zewnętrzni.

(28) W zakres rozporządzenia Komisji (UE) nr 619/2011 ustanawiającego metody pobierania próbek i dokonywania analiz do celów urzędowej kontroli paszy pod kątem występowania materiału genetycznie zmodyfikowanego, dla którego procedura wydawania zezwolenia jest w toku lub dla którego zezwolenie wygasło(12), wchodzi obecność niedozwolonego materiału zmodyfikowanego genetycznie (GM) wyłącznie w paszy. Rozporządzenie to obejmuje klauzulę przeglądu, zgodnie z którą Komisja ma monitorować jego stosowanie i jego wpływ na rynek wewnętrzny, a także na podmioty działające na rynku pasz, na rynku zwierząt gospodarskich oraz inne podmioty, i w razie konieczności przedstawić wnioski dotyczące przeglądu tego rozporządzenia. Wstępne dane przedłożone przez zainteresowane strony oraz wszelkie nowe dane powinny być gromadzone i analizowane oraz stanowić dla Komisji podstawę oceny skutków aktualnej sytuacji w porównaniu do opcji objęcia zakresem przepisów żywności. Na wsparcie tego badania należy przyznać odpowiednie środki finansowe.

(29) Niniejsza decyzja w sprawie finansowania może również obejmować płatność odsetek za zwłokę w płatnościach na podstawie art. 92 rozporządzenia finansowego i art. 111 zasad stosowania.

(30) Do celów stosowania niniejszej decyzji należy zdefiniować termin "istotna zmiana" w rozumieniu art. 94 ust. 4 zasad stosowania.

(31) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

TYTUŁ  I

Program prac mający na celu wykonanie decyzji Rady 2009/470/WE

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się roczny program prac w celu wykonania art. 16, 19, 20, 21, 23 i 27 decyzji 2009/470/WE, w brzmieniu określonym w załączniku I.

Artykuł  2

Maksymalny zatwierdzony niniejszym tytułem wkład na realizację programu, ustalony na poziomie 6.764.700 EUR, zostanie sfinansowany z pozycji 17 04 02 01 w budżecie ogólnym Unii Europejskiej na 2013 r.

Artykuł  3

Wykonanie budżetu w zakresie zadań związanych z pkt I.2.1 i I.2.2 załącznika I może zostać powierzone Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych (FAO), które stosują normy zapewniające gwarancje równoważne uznanym normom międzynarodowym w odniesieniu do procedur księgowości, audytu, kontroli wewnętrznej i udzielania zamówień.

TYTUŁ  II

Program prac w celu wykonania prawodawstwa fitosanitarnego

Artykuł  4

Niniejszym przyjmuje się roczny program prac w celu wykonania rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, określony w załączniku II.

Artykuł  5

Maksymalny zatwierdzony niniejszym tytułem wkład na realizację programu, ustalony na poziomie 100.000 EUR, zostanie sfinansowany z pozycji 17 04 04 01 w budżecie ogólnym Unii Europejskiej na 2013 r.

TYTUŁ  III

Program prac mający na celu wykonanie rozporządzenia (WE) nr 882/2004

Artykuł  6

Niniejszym przyjmuje się roczny program prac w celu wykonania art. 66 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 882/2004, w brzmieniu określonym w załączniku III.

Artykuł  7

Maksymalny zatwierdzony niniejszym tytułem wkład na realizację programu, ustalony na poziomie 888.582 EUR, zostanie sfinansowany z pozycji 17 04 07 01 w budżecie ogólnym Unii Europejskiej na 2013 r.

TYTUŁ  IV

Przepisy ogólne

Artykuł  8

Programy prac określone w tytułach I, II i III stanowią decyzje finansowe w rozumieniu art. 84 rozporządzenia finansowego.

Artykuł  9
1.
Urzędnik zatwierdzający może, zgodnie z zasadami należytego zarządzania finansami i proporcjonalności, przyjąć wszelkie zmiany do każdego tytułu, które nie stanowią istotnych zmian w rozumieniu art. 94 ust. 4 zasad stosowania.
2.
Skumulowanych zmian, które dotyczą przydziału środków finansowych na działania w ramach każdego programu prac, a które łącznie nie przekraczają 10 % maksymalnego wkładu przewidzianego w art. 2, 5 i 7 niniejszej decyzji, nie uznaje się za istotne zmiany w rozumieniu art. 94 ust. 4 zasad stosowania, jeżeli nie wywierają one znaczącego wpływu na naturę i cel programów prac.
Artykuł  10

Środki wymienione w art. 2, 5 i 7 mogą również obejmować odsetki za zwłokę w płatnościach.

Artykuł  11

Niniejsza decyzja skierowana jest do delegowanych urzędników zatwierdzających.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 czerwca 2013 r.

W imieniu Komisji

Tonio BORG

Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1.

(2) Dz.U. L 155 z 18.6.2009, s. 30.

(3) Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1.

(4) Dz.U. L 165 z 30.4.2004, s. 1. Sprostowane w Dz.U. L 191 z 28.5.2004, s. 1.

(5) Dz.U. L 362 z 31.12.2012, s. 1.

(6) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

(7) Dz.U. L 164 z 26.6.2009, s. 64.

(8) Dz.U. C 83 z 30.3.2010, s. 47.

(9) COM(2012) 6 final.

(10) Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 16.

(11) Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 34.

(12) Dz.U. L 166 z 25.6.2011, s. 9.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Decyzja Rady 2009/470/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii, w szczególności jej art. 16, 19, 20, 21, 23 i 27 - program prac na 2013 r.

I.1. WPROWADZENIE

Program ten obejmuje 7 głównych tematów na 2013 r. Na podstawie celów określonych w decyzji 2009/470/WE z dnia 25 maja 2009 r. podział budżetu i główne działania przedstawiają się następująco:

a) na wydatki wykonywane w formie zarządzania wspólnego (pkt I.2):

(i) do maksymalnej wysokości 540.000 EUR dla OIE (pkt I.2.1) na organizację:

- światowej konferencji w sprawie bezpieczeństwa biologicznego,

- regionalnych seminariów na temat dzikiej flory i fauny, zgłaszania chorób zwierząt oraz bezpieczeństwa produkcji zwierzęcej oraz

- regionalnych spotkań/konferencji na temat dobrostanu zwierząt, ścieżki stopniowego zwalczania pryszczycy, Wspólnego Stałego Komitetu Sieci ds. Zdrowia Zwierząt Śródziemnomorskich oraz zdrowia zwierząt wodnych;

(ii) do maksymalnej wysokości 4.000.000 EUR dla FAO (pkt I.2.2) na wsparcie kampanii przeciw pryszczycy poza terytorium Unii;

b) na zamówienia (wykonywane w formie bezpośredniego zarządzania scentralizowanego) (pkt I.3):

(i) wykorzystanie zaproszenia do składania ofert w przypadku wkładu z funduszy, aby zapewnić administratorom w państwach członkowskich dostęp do bazy danych dotyczących prawodawstwa w dziedzinie weterynarii: 150.000 EUR (pkt I.3.1);

(ii) wkład na komunikację horyzontalną związaną z działaniami w zakresie zdrowia zwierząt: 112.700 EUR (pkt I.3.2);

(iii) imprezy wspierające aktualną politykę w zakresie dobrostanu zwierząt i utrzymanie istniejących narzędzi komunikacji: 782.000 EUR (pkt I.3.3);

(iv) publikowanie i rozpowszechnianie informacji promujących kwestie zdrowia zwierząt oraz zasady strategii w zakresie zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt: 1.030.000 EUR (pkt I.3.4);

(v) zewnętrzna ocena wstępna programów zwalczania i monitorowania na 2013 r.: 150.000 EUR (pkt I.3.5).

I.2. DZIAŁANIA W RAMACH ZARZĄDZANIA WSPÓLNEGO

I.2.1. ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA ZWIERZĄT (OIE)

Światowa konferencja w sprawie bezpieczeństwa biologicznego; regionalne seminaria dla europejskich punktów kontaktowych OIE dotyczące dzikiej flory i fauny, zgłaszania chorób zwierząt i bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego; spotkania regionalne grupy sterującej Platformy na rzecz Dobrostanu Zwierząt w Europie (Animal Welfare Platform for Europe); regionalna konferencja dotycząca wdrażania ścieżki stopniowego zwalczania pryszczycy w Azji Środkowej; regionalne posiedzenia Wspólnego Stałego Komitetu Sieci ds. Zdrowia Zwierząt Śródziemnomorskich (REMESA); dostosowanie narzędzia do klasyfikacji i hierarchizacji chorób w ramach badania OIE oraz sporządzenie wykazu i klasyfikacji priorytetowych chorób zwierząt, w tym chorób, które mogą być przenoszone na człowieka, tak aby mogły być stosowane także do chorób zwierząt wodnych

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 23 decyzji 2009/470/WE

POZYCJA W BUDŻECIE 17 04 02 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW Jedna umowa o wkładzie finansowym na lata 2013-2014

JEDNOSTKA REALIZUJĄCA

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) jest organizacją międzyrządową odpowiedzialną za dążenie do poprawy zdrowia zwierząt na świecie. OIE publikuje również normy z zakresu zdrowia zwierząt dotyczące międzynarodowego handlu żywymi zwierzętami i produktami z nich otrzymywanymi, uznawane przez Światową Organizację Handlu za międzynarodowe referencyjne przepisy sanitarne.

Aby:

- poprawić zdrowie zwierząt na świecie, a zarazem zmniejszyć ryzyko związane z chorobami zwierząt w UE,

- propagować unijną politykę i normy w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz

- ułatwić w ten sposób eksport z UE,

ważne jest, aby podejście UE do zdrowia i dobrostanu zwierząt upowszechniło się we wszystkich państwach członkowskich OIE oraz aby UE aktywnie wspierała konferencje i seminaria szkoleniowe organizowane przez OIE.

W dniu 7 czerwca 2010 r. Komisja i OIE podpisały długoterminową umowę ramową regulującą finansowe i administracyjne zasady ich współpracy (w załączeniu), zgodnie z którą "porozumienie z organizacją międzynarodową dotyczące wkładu Unii Europejskiej" ("standardowe porozumienie w sprawie wkładu finansowego") ma zastosowanie do światowych, regionalnych lub krajowych programów i działań zarządzanych przez OIE i finansowanych lub współfinansowanych przez Unię Europejską.

Dogłębną i kompleksową ocenę OIE przeprowadzono już wcześniej przy zastosowaniu "oceny czterech filarów", stwierdzając, że OIE w swojej rachunkowości, audycie, procedurach kontroli i procedurach udzielania zamówień stosuje normy zapewniające gwarancje równoważne uznanym normom międzynarodowym.

CELE DO OSIĄGNIĘCIA ORAZ PRZEWIDYWANE WYNIKI

Przedstawienie wszystkim członkom OIE unijnego podejścia do zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz do weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego poprzez propagowanie polityki Unii i unijnych norm przy okazji konferencji i seminariów szkoleniowych organizowanych przez OIE. Docelowo poprawa zdrowia zwierząt, dobrostanu zwierząt oraz statusu weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego na świecie, zmniejszenie ryzyka w UE i ułatwienie eksportu z UE.

Zakończenie badania dotyczącego sporządzenia wykazu i klasyfikacji priorytetowych chorób zwierząt (Listing and Categorisation of Priority Animal Diseases), w tym chorób, które mogą być przenoszone na człowieka, oraz dostosowanie narzędzia klasyfikacji i hierarchizacji opracowanego w ramach tego badania w taki sposób, aby mogło być stosowane także do chorób zwierząt wodnych. Zakończenie badania jest niezbędne do sporządzenia wykazu chorób w ramach nowego prawodawstwa UE w zakresie zdrowia zwierząt. Doprowadzi to do lepszego określenia priorytetów działań UE i lepszego wykorzystania zasobów.

OPIS I CELE ŚRODKA WYKONAWCZEGO

Przegląd działań, które mają być objęte finansowaniem w ramach tej pozycji, znajduje się poniżej.

WYKONANIE

Zarządzanie wspólne

ORIENTACYJNY TERMIN ZAWARCIA UMOWY O WKŁADZIE FINANSOWYM III kwartał 2013 r.

MAKSYMALNA KWOTA I STOPA WKŁADU 540.000 EUR.

Streszczenie działań, które zostaną zorganizowane przez OIE w latach 2013-2014:

- jedna globalna konferencja w sprawie bezpieczeństwa biologicznego (100.000 EUR),

- sześć regionalnych konferencji/seminariów (360.000 EUR) oraz

- jedno badanie dotyczące klasyfikacji chorób (80.000 EUR).

I.2.2. WKŁAD FINANSOWY DO FUNDUSZU POWIERNICZEGO EuFMD 911100MTF/INT/003/EWG PRZY ORGANIZACJI DS. WYŻYWIENIA I ROLNICTWA (FAO)

Celem jest wsparcie kampanii przeciw pryszczycy poza terytorium Unii. W tym celu EuFMD ustanowiła plan strategiczny na lata 2013-2017, składający się z czterech filarów.

Pierwszy filar ma na celu poprawę gotowości na zarządzanie kryzysowe w związku z zagrożeniem pryszczycą w państwach członkowskich, w tym opracowanie sieci europejskich ekspertów w zakresie zarządzania kryzysowego w związku z zagrożeniem pryszczycą poprzez bieżące szkolenie, wsparcie w zakresie planowania awaryjnego, opracowanie narzędzi wspierających podejmowanie decyzji przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie zwalczaniem chorób oraz programu mającego na celu opracowanie systemu wczesnego ostrzegania i zarządzania na wypadek wystąpienia choroby w regionie Bałkanów.

Drugi filar ma na celu ograniczenie ryzyka dla państw członkowskich związanego z sytuacją w zakresie pryszczycy w państwach sąsiadujących z UE poprzez stopniowe zwalczanie pryszczycy w sąsiadujących regionach, głównie na obszarach graniczących z Turcją i Izraelem, ale również w krajach Afryki Północnej.

Celem trzeciego filara jest wspieranie globalnej strategii stopniowego zwalczania pryszczycy poprzez wsparcie dla uzgodnionych działań FAO i OIE przez ekspertów.

Czwarty filar obejmuje mechanizm reagowania kryzysowego w razie kryzysu związanego z wystąpieniem pryszczycy w krajach sąsiadujących z UE, który mógłby polegać na dostarczaniu szczepionek interwencyjnych dla regionów, które stanowią zagrożenie dla państw członkowskich.

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 16 decyzji 2009/470/WE

POZYCJA W BUDŻECIE 17 04 02 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ WKŁADÓW

Jedna umowa o wkładzie finansowym na lata 2013-2015, która zostanie wdrożona w następujący sposób:

1) saldo Funduszu Powierniczego 911100MTF/INT/003/EWG na dzień 31 sierpnia 2013 r.;

2) wkład finansowy Unii do Funduszu Powierniczego ustala się na maksymalnym poziomie 4.000.000 EUR w okresie 24 miesięcy, począwszy od dnia 1 września 2013 r.;

3) pierwsza rata kwoty wymienionej w ust. 2 za rok 2013 zostaje ustalona na podstawie:

a) salda określonego w ust. 1;

b) wkładu Unii w wysokości niezbędnej do zebrania całkowitej kwoty Funduszu Powierniczego o równowartości 2.000.000 EUR w USD;

4) wydatki poniesione przez Fundusz Powierniczy od dnia 1 września 2013 r. do dnia 31 sierpnia 2015 r. są uzupełniane przez coroczny wkład Unii płatny odpowiednio w 2014 r. i 2015 r. Wpłacenie tego wkładu będzie jednak zależało od dostępności środków w budżecie Unii;

5) roczne wkłady Unii Europejskiej przewidziane w ust. 4 opierają się na sprawozdaniu finansowym sporządzanym przez Europejską Komisję ds. Zwalczania Pryszczycy (EuFMD) na coroczną sesję Komitetu Wykonawczego lub na odbywającą się co dwa lata sesję generalną EuFMD, uzupełnionym szczegółową dokumentacją zgodną z zasadami FAO i z finansową i administracyjną umową ramową dotyczącą finansowania przez Unię działalności FAO;

6) Komisja i FAO zawierają umowę wykonawczą w sprawie wykorzystania i działania Funduszu Powierniczego na okres 24 miesięcy, począwszy od dnia 1 września 2013 r.;

7) Funduszem Powierniczym zarządzają wspólnie Komisja Europejska i EuFMD zgodnie z umową wykonawczą, o której mowa w ust. 6;

MAKSYMALNA KWOTA I STOPA WKŁADU

4.000.000 EUR.

I.3. ZAMÓWIENIA

Całkowity budżet przeznaczony w 2013 r. na zamówienia publiczne wynosi 2.224.700 EUR.

I.3.1. DOSTĘPNOŚĆ PRZEPISÓW WETERYNARYJNYCH W INTERAKTYWNEJ BAZIE DANYCH DLA ADMINISTRACJI PAŃSTW CZŁONKOWSKICH

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 20 decyzji 2009/470/WE

POZYCJA W BUDŻECIE 17 04 02 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW Jedna umowa o świadczenie usług

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW (JEŚLI TO MOŻLIWE)

Prawodawstwo weterynaryjne zawiera wiele elementów, do których administratorzy w państwach członkowskich powinni mieć interaktywny dostęp. Taka baza danych powinna być aktualizowana w ciągu 24 godzin od opublikowania nowych aktów prawnych, powinna też zawierać ich skonsolidowane wersje. Powinny się w niej również znaleźć łatwe w użyciu przeglądy powiązanych danych, które są ważne w codziennej pracy organów weterynaryjnych w państwach członkowskich.

Przewidziany wkład umożliwi udostępnienie prawodawstwa w dziedzinie weterynarii oraz związanych z nim danych administratorom państw członkowskich w interaktywnej i łatwo dostępnej formie na lata 2014 i 2015.

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ Trzeci kwartał 2013 r.

ORIENTACYJNA KWOTA OBJĘTA ZAPROSZENIEM DO SKŁADANIA OFERT 150.000 EUR

1.3.2. WKŁAD HORYZONTALNY PRZEZNACZONY NA KOMUNIKACJĘ ZWIĄZANĄ Z DZIAŁANIAMI NA RZECZ ZDROWIA ZWIERZĄT

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 20 decyzji 2009/470/WE

POZYCJA W BUDŻECIE 17 04 02 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW Około 10 umów szczegółowych w oparciu o kilka umów ramowych

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW (JEŚLI TO MOŻLIWE)

Horyzontalny wkład na komunikację związaną z działaniami na rzecz zdrowia zwierząt

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ Przez cały rok 2013

ORIENTACYJNA KWOTA OBJĘTA ZAPROSZENIEM DO SKŁADANIA OFERT 112.700 EUR

1.3.3. IMPREZY WSPIERAJĄCE AKTUALNĄ POLITYKĘ W ZAKRESIE DOBROSTANU ZWIERZĄT I UTRZYMANIE ISTNIEJĄCYCH NARZĘDZI KOMUNIKACJI

PODSTAWA PRAWNA

Artykuły 20 i 23 decyzji 2009/470/WE

POZYCJA W BUDŻECIE 17 04 02 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW 6 umów szczegółowych w oparciu o kilka umów ramowych

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW (JEŚLI TO MOŻLIWE)

a) produkcja pisemnych publikacji poświęconych dobrostanowi zwierząt (30.000 EUR);

b) działania wspierające edukację dzieci w zakresie dobrostanu zwierząt (162.000 EUR);

c) organizacja 2 warsztatów regionalnych dla lekarzy weterynarii (120.000 EUR);

d) badanie w celu przygotowania sprawozdania na temat wpływu działań związanych z dobrostanem zwierząt na konkurencyjność europejskich producentów zwierząt gospodarskich w zglobalizowanym świecie (100.000 EUR);

e) badanie na temat dobrostanu psów i kotów (w tym warsztat dotyczący handlu) (200.000 EUR);

f) organizacja szkolenia na temat gromadzenia danych dotyczących kurczaków (170.000 EUR)

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ Od drugiego do trzeciego kwartału 2013 r.

ORIENTACYJNA KWOTA OBJĘTA ZAPROSZENIEM DO SKŁADANIA OFERT 782.000 EUR

1.3.4. PUBLIKOWANIE I ROZPOWSZECHNIANIE INFORMACJI PROMUJĄCYCH KWESTIE ZDROWIA ZWIERZĄT I ZASADY STRATEGII W ZAKRESIE ZDROWIA ZWIERZĄT

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 20 decyzji 2009/470/WE

POZYCJA W BUDŻECIE 17 04 02 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW

Zawarcie co najmniej 10 szczegółowych umów o świadczenie usług na podstawie umowy ramowej

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW (JEŚLI TO MOŻLIWE):

a) konferencja weterynaryjna w Brukseli w 2013 r. dotycząca nowego prawodawstwa UE w zakresie zdrowia zwierząt promująca nowoczesne, elastyczne i uproszczone ramy prawne (100.000 EUR);

b) seminarium dla studentów weterynarii w celu wzmocnienia komunikatu "od pola do stołu" (75.000 EUR);

c) uczestnictwo w międzynarodowych imprezach, aby promować zintegrowane podejście do kwestii bezpieczeństwa żywności "od pola do stołu" poprzez dwie główne (300.000 EUR) i trzy mniejsze imprezy targowe (300.000 EUR). Uczestnictwo w tych targach ma na celu dotarcie do ok. 2 milionów obywateli, aby poinformować ich o wartości dodanej polityki UE i korzyściach, jakie mogą z niej odnieść w życiu codziennym;

d) wsparcie różnych działań komunikacyjnych związanych ze zintegrowanym skomputeryzowanym systemem weterynaryjnym (TRACES), w tym strony internetowej, sprawozdania rocznego, broszury oraz wydarzenia medialnego (55.000 EUR);

e) produkcja publikacji oraz materiałów promocyjnych poświęconych zdrowiu zwierząt (200.000 EUR). Posłużą one wzmocnieniu przekazu UE dotyczącego korzyści płynących ze zdrowia zwierząt dla obywateli (związanych z bezpieczeństwem żywności, zdrowiem człowieka i gospodarką) oraz wsparciu działań promujących ten przekaz na poziomie lokalnym.

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ Przez cały rok 2013

ORIENTACYJNA KWOTA OBJĘTA ZAPROSZENIEM DO SKŁADANIA OFERT 1.030.000 EUR

1.3.5. ZEWNĘTRZNA WSTĘPNA OCENA PROGRAMÓW ZWALCZANIA/MONITOROWANIA NA 2014 R. PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 27 decyzji 2009/470/WE

POZYCJA W BUDŻECIE 17 04 02 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW

Zawarcie co najmniej 30 umów eksperckich z ekspertami zewnętrznymi, którzy zostaną wybrani w ramach zaproszenia do wyrażenia zainteresowania (Appel à Manifestation d'Intérêt, A. M. I)

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW (JEŚLI TO MOŻLIWE)

Na podstawie wspomnianego art. 27 decyzji 2009/470/WE Komisja ocenia programy zgłoszone na 2014 r. Można zgłaszać programy dotyczące 11 chorób. Celem jest dokonanie wstępnej oceny tych programów przez 2 zewnętrznych asystentów technicznych na chorobę.

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY TERMIN ROZPOCZĘCIA PROCEDURY Czerwiec-lipiec 2013 r.

ORIENTACYJNA KWOTA NA DZIAŁANIE 150.000 EUR

ZAŁĄCZNIK  II

Program prac na 2013 r.

Przepisy dotyczące pestycydów

II.1. WPROWADZENIE

W 2013 r. program ten obejmuje jeden środek wykonawczy.

II.2. ZAMÓWIENIA

BADANIE DOTYCZĄCE NIELEGALNYCH I PODROBIONYCH PESTYCYDÓW, OBEJMUJĄCE PRZEGLĄD I OCENĘ DZIAŁAŃ KONTROLNYCH ORGANÓW PAŃSTW CZŁONKOWSKICH ORAZ ZGROMADZENIE INFORMACJI O HANDLU NIELEGALNYMI I PODROBIONYMI PESTYCYDAMI

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 76 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009

POZYCJA W BUDŻECIE 17 04 04 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW Jedna umowa

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW (JEŚLI TO MOŻLIWE)

- ocena istniejących środków kontroli stosowanych przez organy państw członkowskich do środków ochrony roślin i substancji czynnych oraz pozostałych substancji zawartych w środkach ochrony roślin,

- zgromadzenie informacji na temat handlu podrabianymi i nielegalnymi pestycydami oraz

- ocena adekwatności ram prawnych oraz środków i zaproponowanie udoskonaleń systemu/najlepszych praktyk

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ III kwartał 2013 r.

ORIENTACYJNA KWOTA OBJĘTA ZAPROSZENIEM DO SKŁADANIA OFERT 100.000 EUR

ZAŁĄCZNIK  III

Program prac na 2013 r.

Rozporządzenie (WE) nr 882/2004

III.1. WPROWADZENIE

Program ten obejmuje trzy środki wykonawcze na 2013 r. Na podstawie art. 66 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 882/2004 dotyczącego unijnego wsparcia finansowego środków niezbędnych do zapewnienia stosowania tego rozporządzenia podział budżetu i główne działania przedstawiają się następująco:

W przypadku zamówień publicznych:

- weryfikacja ważności metody wykrywania CEN EN 1785:2003 dotyczącej żywności poddanej działaniu promieniowania jonizującego: 60.000 EUR (pkt III.2.1),

- analiza ekonomiczna oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, która zostanie opracowana przez OECD: 50.000 EUR (pkt III.2.2),

- wkład horyzontalny przeznaczony na komunikację związaną z kontrolą żywności i pasz, w szczególności na uaktualnianie odpowiednich części stron internetowych oraz opracowywanie i produkcję materiałów audio-wizualnych i drukowanych: 203.582 EUR (pkt III.2.3),

- komunikat w sprawie zadań inspekcyjnych Biura ds. Żywności i Weterynarii: 150.000 EUR (pkt III.2.4),

- ocena wpływu dotycząca potrzeby wprowadzenia przepisów UE w zakresie dobrowolnych systemów znakowania produktów wolnych od GMO: 100.000 EUR (pkt III.2.5),

- opracowanie wspólnej metodyki gromadzenia przez państwa członkowskie informacji na temat spożycia i stosowania dodatków do żywności i środków aromatyzujących w Unii Europejskiej: 150.000 EUR (pkt III.2.6),

- zewnętrzna ocena wstępna programów przedstawionych przez laboratoria referencyjne UE: 75.000 EUR (pkt III.2.7),

- badanie mające na celu zebranie nowych i istniejących danych do oceny wpływu wdrożenia rozporządzenia Komisji (UE) nr 619/2011 na rynek wewnętrzny, a także na podmioty działające na rynku pasz, na rynku zwierząt gospodarskich oraz inne podmioty: 100.000 EUR (pkt III.2.8).

III.2. ZAMÓWIENIA

Całkowity budżet przeznaczony w 2013 r. na zamówienia publiczne wynosi 694.000 EUR.

III.2.1. WERYFIKACJA WAŻNOŚCI METODY WYKRYWANIA CEN EN 1785:2003 DOTYCZĄCEJ ŻYWNOŚCI PODDANEJ DZIAŁANIU PROMIENIOWANIA JONIZUJĄCEGO

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 66 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 882/2004

POZYCJA W BUDŻECIE 17 04 07 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW Jedno porozumienie administracyjne

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW (JEŚLI TO MOŻLIWE)

Przeprowadzane przez Wspólne Centrum Badawcze testy odporności dostępnych metod wykrywania markerów ekspozycji na promieniowanie jonizujące

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ Pierwsze półrocze 2013 r.

ORIENTACYJNA KWOTA OBJĘTA ZAPROSZENIEM DO SKŁADANIA OFERT 60.000 EUR

III.2.2. ANALIZA EKONOMICZNA W ZAKRESIE OPORNOŚCI NA ŚRODKI PRZECIWDROBNOUSTROJOWE, KTÓRA ZOSTANIE OPRACOWANA PRZEZ OECD

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 66 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 882/2004

POZYCJA W BUDŻECIE

17 04 07 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW

Jedna umowa

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW (JEŚLI TO MOŻLIWE)

Obecną inicjatywę Komisji w zakresie polityki dotyczącej oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe należy poprzeć analizą ekonomiczną, prezentującą skutki oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ

Druga połowa 2013 r.

ORIENTACYJNA KWOTA OBJĘTA ZAPROSZENIEM DO SKŁADANIA OFERT

50.000 EUR

III.2.3. WKŁAD HORYZONTALNY PRZEZNACZONY NA KOMUNIKACJĘ ZWIĄZANĄ Z KONTROLĄ ŻYWNOŚCI I PASZ, W SZCZEGÓLNOŚCI NA UAKTUALNIANIE ODPOWIEDNICH CZĘŚCI STRON INTERNETOWYCH ORAZ OPRACOWYWANIE I PRODUKCJĘ MATERIAŁÓW AUDIOWIZUALNYCH I DRUKOWANYCH

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 66 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 882/2004

POZYCJA W BUDŻECIE

17 04 07 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW

Około 10 umów o świadczenie usług w oparciu o kilka umów ramowych

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW (JEŚLI TO MOŻLIWE)

Wkład horyzontalny przeznaczony na komunikację związaną z kontrolą żywności i pasz, w szczególności na uaktualnianie odpowiednich części stron internetowych oraz opracowywanie i produkcję materiałów audiowizualnych i drukowanych

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ

Przez cały rok 2013

ORIENTACYJNA KWOTA OBJĘTA ZAPROSZENIEM DO SKŁADANIA OFERT

203.582 EUR

III.2.4. KOMUNIKAT W SPRAWIE ZADAŃ INSPEKCYJNYCH BIURA DS. ŻYWNOŚCI I WETERYNARII PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 66 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 882/2004

POZYCJA W BUDŻECIE

17 04 07 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW

Około 5 umów szczegółowych w oparciu o kilka umów ramowych

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW

Produkcja publikacji oraz materiałów promocyjnych związanych z działaniami inspekcyjnymi

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ

Przez cały rok 2013

ORIENTACYJNA KWOTA OBJĘTA ZAPROSZENIEM DO SKŁADANIA OFERT

150.000 EUR

III.2.5. OCENA WPŁYWU DOTYCZĄCA POTRZEBY WPROWADZENIA PRZEPISÓW UE W ZAKRESIE DOBROWOLNYCH SYSTEMÓW ZNAKOWANIA PRODUKTÓW WOLNYCH OD GMO

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 66 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 882/2004

POZYCJA W BUDŻECIE

17 04 07 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW

Jedno zamówienie lub większa ich liczba, w zależności od wyniku prowadzonego obecnie badania zainicjowanego przez Komisję

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW (JEŚLI TO MOŻLIWE)

Gromadzenie danych i ocena opcji w celu wsparcia oceny wpływu różnych strategii UE w zakresie harmonizacji na poziomie UE zasad dobrowolnego znakowania w systemach znakowania produktów wolnych od GMO

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ

Druga połowa 2013 r.

ORIENTACYJNA KWOTA OBJĘTA ZAPROSZENIEM DO SKŁADANIA OFERT

100.000 EUR

III.2.6. OPRACOWANIE WSPÓLNEJ METODYKI GROMADZENIA PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE INFORMACJI NA TEMAT SPOŻYCIA I STOSOWANIA DODATKÓW DO ŻYWNOŚCI I ŚRODKÓW AROMATYZUJĄCYCH W UNII EUROPEJSKIEJ

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 29 rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 i art. 23 rozporządzenia (WE) nr 1334/2008

POZYCJA W BUDŻECIE

17 04 07 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW

Jedna umowa lub większa ich liczba

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW (JEŚLI TO MOŻLIWE)

- gromadzenie informacji na temat aktualnych systemów monitorowania dodatków do żywności i środków aromatyzujących,

- określenie szczególnych potrzeb Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności,

- rekomendacje dotyczące jednolitego unijnego podejścia do monitorowania dodatków do żywności i środków aromatyzujących

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ

Druga połowa 2013 r.

ORIENTACYJNA KWOTA OBJĘTA ZAPROSZENIEM DO SKŁADANIA OFERT

150.000 EUR

III.2.7. ZEWNĘTRZNA OCENA WSTĘPNA PROGRAMÓW LABORATORIÓW REFERENCYJNYCH UE NA 2014 R. PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 66 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 882/2004

POZYCJA W BUDŻECIE 17 04 07 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW

Zawarcie co najmniej 15 umów eksperckich z ekspertami zewnętrznymi, którzy zostaną wybrani w ramach zaproszenia do wyrażenia zainteresowania (Appel à Manifestation d'Intérêt, A. M. I)

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANYCH UMÓW (JEŚLI TO MOŻLIWE)

Laboratoria referencyjne UE powinny przedłożyć swój program prac na rok 2014 do końca września 2013 r. Programy te są oceniane przez Komisję. Można zgłaszać programy dotyczące 44 tematów. Celem jest dokonanie wstępnej oceny niektórych programów przez ekspertów zewnętrznych

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY Jesień 2013 r.

ORIENTACYJNA KWOTA NA DZIAŁANIE 75.000 EUR

III.2.8. BADANIE MAJĄCE NA CELU ZEBRANIE NOWYCH I ISTNIEJĄCYCH DANYCH DO OCENY WPŁYWU WDROŻENIA ROZPORZĄDZENIA KOMISJI (UE) NR 619/2011 NA RYNEK WEWNĘTRZNY, A TAKŻE NA PODMIOTY DZIAŁAJĄCE NA RYNKU PASZ, NA RYNKU ZWIERZĄT GOSPODARSKICH ORAZ INNE PODMIOTY

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 66 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 882/2004

POZYCJA W BUDŻECIE 17 04 07 01

ORIENTACYJNA LICZBA I RODZAJ PRZEWIDYWANYCH UMÓW Zawarcie jednej szczegółowej umowy o świadczenie usług

PRZEDMIOT PRZEWIDYWANEJ UMOWY (JEŚLI TO MOŻLIWE)

Zgromadzenie danych od wszystkich zainteresowanych stron oraz ich przeanalizowanie pod kątem prawdopodobnego wpływu objęcia lub nieobjęcia zakresem rozporządzenia Komisji (UE) nr 619/2011 żywności, w ramach przygotowań do oceny skutków

WYKONANIE

Bezpośrednie zarządzanie scentralizowane

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA PROCEDURY Jesień 2013 r.

ORIENTACYJNA KWOTA NA DZIAŁANIE 100.000 EUR

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.170.23

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Finansowanie w 2013 r. działań w dziedzinie weterynarii związanych z polityką informacyjną Unii Europejskiej i wsparciem organizacji międzynarodowych oraz niektórymi środkami niezbędnymi do zapewnienia stosowania prawodawstwa dotyczącego żywności i pasz oraz zdrowia roślin.
Data aktu: 14/06/2013
Data ogłoszenia: 15/06/2013
Data wejścia w życie: 14/06/2013