Rezolucja legislacyjna w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady (Euratom) ustanawiającego zasady uczestnictwa przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i szkół wyższych w działaniach pośrednich prowadzonych w ramach programu ramowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej oraz zasady upowszechniania wyników badań (2012-2013) (COM(2011)0071 - C7-0076/2011 - 2011/0045(NLE)).

Uczestnictwo przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i szkół wyższych w działaniach pośrednich w ramach programu ramowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej *

P7_TA(2011)0489

Rezolucja legislacyjna Parlamentu Europejskiego z dnia 15 listopada 2011 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady (Euratom) ustanawiającego zasady uczestnictwa przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i szkół wyższych w działaniach pośrednich prowadzonych w ramach programu ramowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej oraz zasady upowszechniania wyników badań (2012-2013) (COM(2011)0071 - C7-0076/2011 - 2011/0045(NLE))

(2013/C 153 E/34)

(Dz.U.UE C z dnia 31 maja 2013 r.)

(Konsultacja)

Parlament Europejski,

uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Radzie (COM(2011)0071),
uwzględniając art. 7 i 10 traktatu Euratom, na którego mocy Rada skonsultowała się z Parlamentem (C7-0076/2011),
uwzględniając art. 55 Regulaminu,
uwzględniając sprawozdanie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (A7-0345/2011),
1.
zatwierdza po poprawkach wniosek Komisji;
2.
zwraca się do Komisji o odpowiednią zmianę jej wniosku, zgodnie z art. 293 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz art. 106 a Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej;
3.
zwraca się do Rady o poinformowanie go w przypadku uznania za stosowne odejścia od tekstu przyjętego przez Parlament;
4.
zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem w przypadku uznania za stosowne wprowadzenia znaczących zmian do wniosku Komisji;
5.
zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji.
TEKST PROPONOWANY PRZEZ KOMISJĘ POPRAWKA
Poprawka 1

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 1 preambuły

(1) Program ramowy Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej w zakresie działań badawczych i szkoleniowych w dziedzinie jądrowej na lata 2012-2013, dalej zwany "programem ramowym (2012-2013)" został przyjęty decyzją Rady nr .../.../Euratom z dnia ... dotyczącą programu ramowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) w zakresie działań badawczych i szkoleniowych w dziedzinie jądrowej (2012-2013). Komisja Europejska jest odpowiedzialna za realizację programu ramowego (2012-2013) i jego programów szczegółowych, w tym za powiązane z nimi aspekty finansowe. (1) Program ramowy Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej w zakresie działań badawczych i szkoleniowych w dziedzinie jądrowej na lata 2012-2013, dalej zwany "programem ramowym (2012-2013)", przyjęty decyzją Rady nr .../.../Euratom z dnia ... dotyczącą programu ramowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) w zakresie działań badawczych i szkoleniowych w dziedzinie jądrowej (2012-2013), ma na celu uzupełnienie pozostałych działań Unii w dziedzinie polityki badawczej, które są niezbędne do realizacji strategii "Europa 2020", zwłaszcza tych związanych z edukacją i szkoleniem, konkurencyjnością i innowacyjnością, przemysłem, zatrudnieniem i środowiskiem naturalnym. Komisja Europejska jest odpowiedzialna za realizację programu ramowego (2012-2013) i jego programów szczegółowych, w tym za powiązane z nimi aspekty finansowe.
Poprawka 2

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 4 a preambuły (nowy)

4a) Program ramowy (2012-2013) powinien przyczynić się do osiągnięcia unii innowacji - która jest jednym z projektów przewodnich strategii "Europa 2020" - poprzez zwiększenie konkurencyjności z myślą o doskonałości naukowej oraz przyspieszenie wdrażania kluczowych innowacji w dziedzinie energii jądrowej, zwłaszcza w odniesieniu do syntezy jądrowej i bezpieczeństwa jądrowego, a jednocześnie wnieść wkład w działania stanowiące odpowiedź na wyzwania w sektorze energetycznym i wyzwania dotyczące zmian klimatu.
Poprawka 3

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 4 b preambuły (nowy)

4b) Projekt i realizacja programu ramowego (2012-2013) powinny opierać się na zasadach prostoty, stabilności, przejrzystości, pewności prawa, spójności, wysokiej jakości i zaufania zgodnie z zaleceniami Parlamentu Europejskiego określonymi w rezolucji z dnia 11 listopada 2010 r. w sprawie uproszczeń w realizacji programów ramowych w zakresie badań naukowych(1).

______

(1) Teksty przyjęte, P7_TA(2010)0401.

Poprawka 4

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 5 a preambuły (nowy)

5a) Należy zwrócić większą uwagę i przeznaczyć więcej środków budżetowych na inicjatywy pomocnicze względem podstawowych badań jądrowych, w szczególności jeżeli chodzi o inwestycje w zasoby kadrowe i działania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z niedoborem odpowiednio wykwalifikowanej kadry w nadchodzących latach (np. granty dla badaczy w dziedzinie fizyki jądrowej), a w konsekwencji utratą wiodącej roli przez Unię.
Poprawka 5

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 6 a preambuły (nowy)

6a) Należy zwrócić szczególną uwagę na opracowanie porozumień umownych, które zmniejszają ryzyko niepowodzenia w zakresie wdrażania środków oraz realokację ryzyka i kosztów w czasie.
Poprawka 6

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 8 preambuły

(8) Program ramowy (2012–2013) powinien wspierać uczestnictwo podmiotów z najbardziej oddalonych regionów Wspólnoty oraz możliwie szerokiego kręgu przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i szkół wyższych. 8) Program ramowy (2012-2013) powinien wspierać uczestnictwo podmiotów z najbardziej oddalonych regionów Wspólnoty oraz możliwie szerokiego kręgu przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i szkół wyższych, których działalność badawcza powinna opierać się na poszanowaniu podstawowych zasad etycznych, w szczególności zasad ustanowionych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.
Poprawka 7

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Punkt 23 a preambuły (nowy)

23a) Realizacja projektu ITER w Europie, zgodnie z umową z dnia 21 listopada 2006 r. w sprawie powołania Międzynarodowej Organizacji Energii Termojądrowej na rzecz wspólnej realizacji projektu ITER, powinna być głównym elementem działalności badawczej w zakresie syntezy jądrowej w kontekście programu ramowego (2012-2013).
Poprawka 8

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 2

W programach tych mogą również zostać ustanowione, odpowiednio do charakteru i celów działania pośredniego, dodatkowe wymogi w odniesieniu do rodzaju uczestników oraz, w odpowiednich przypadkach, ich siedziby. W programach tych mogą również zostać ustanowione, odpowiednio do charakteru i celów działania pośredniego, dodatkowe, uzasadnione wymogi w odniesieniu do rodzaju uczestników oraz, w odpowiednich przypadkach, ich siedziby.
Poprawka 9

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 12 - ustęp 3

3. Zaproszenia do składania wniosków muszą zawierać jasno sprecyzowane cele, tak aby wnioskodawcy nie składali niepotrzebnie wniosków. 3. Zaproszenia do składania wniosków muszą zawierać jasno sprecyzowane cele ilościowe i jakościowe, tak aby wnioskodawcy nie składali niepotrzebnie wniosków.
Poprawka 10

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 14 - ustęp 1 - akapit drugi

Kryteriami tymi są doskonałość, znaczenie i realizacja. Zgodnie z tymi wymogami program prac określa szczegółowo kryteria oceny i wyboru wniosków oraz może zawierać dodatkowe wymagania, wagi i progi lub określać szczegóły dotyczące stosowania tych kryteriów. Kryteriami tymi są doskonałość, znaczenie i realizacja. Zgodnie z tymi wymogami program prac określa szczegółowo kryteria oceny i wyboru wniosków oraz może zawierać dodatkowe, jasno uzasadnione wymagania, wagi i progi lub określać szczegóły dotyczące stosowania tych kryteriów.
Poprawka 11

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 14 - ustęp 3 a (nowy)

3a. Należy zoptymalizować wszystkie etapy procesu, aby uniknąć opóźnień i wzmocnić rentowność. Obejmuje to dostęp do wstępnych harmonogramów prac, ogłoszenie zaproszeń przetargowych, sporządzenie wniosku, procedurę selekcji oraz czas poświęcony na zatwierdzenie i wypłacenie przyznanych grantów.
Poprawka 12

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 16 - ustęp 2 - akapit czwarty

Przy powoływaniu grup niezależnych ekspertów należy we właściwy sposób zapewnić rozsądną równowagę płci w składzie grup. Przy powoływaniu grup niezależnych ekspertów należy podjąć odpowiednie działania, by zapewnić w ich składzie właściwą równowagę płci oraz równowagę między państwami członkowskimi prowadzącymi działalność badawczą i szkoleniową w dziedzinie energii jądrowej.
Poprawka 13

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 16 - ustęp 2 - akapit czwarty a (nowy)

Przy powoływaniu grup niezależnych ekspertów należy podjąć odpowiednie działania, by zapewnić w ich składzie właściwą równowagę przedstawicieli środowisk branżowych (w tym MŚP) i naukowych.
Poprawka 14

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 3 - akapit pierwszy - litera e)

e) muszą wykluczać koszty niekwalifikowalne, w szczególności dające się określić podatki pośrednie, w tym podatek od wartości dodanej, opłaty celne, należne odsetki, rezerwy na możliwe przyszłe straty lub obciążenia, straty wynikające z różnic kursowych, koszty związane ze stopą zwrotu z kapitału, koszty zadeklarowane lub poniesione, lub zwrócone w związku z innym projektem Unii, zobowiązania i koszty ich obsługi, wydatki zbędne lub nieprzemyślane oraz wszelkie inne koszty, które nie spełniają warunków określonych w lit. a)-d). e) muszą wykluczać koszty niekwalifikowalne, w szczególności dające się określić podatki pośrednie, w tym podatek od wartości dodanej niepodlegający zwrotowi, opłaty celne, należne odsetki, straty wynikające z różnic kursowych, koszty związane ze stopą zwrotu z kapitału, koszty zadeklarowane lub poniesione, lub zwrócone w związku z innym projektem Unii, zobowiązania i koszty ich obsługi, wydatki zbędne lub nieprzemyślane oraz wszelkie inne koszty, które nie spełniają warunków określonych w lit. a)-d).
Poprawka 15

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 52 - ustęp 2 - litera a)

a) na podstawie umów stowarzyszeniowych i w wysokości nieprzekraczającej 40 %: wydatki projektów szczegółowych realizowanych w ramach współpracy między jednostkami stowarzyszonymi, w przypadku których komitet konsultacyjny zalecił priorytetowe wsparcie i które zostały zatwierdzone przez Komisję; wsparcie priorytetowe będzie przyznawane głównie na działania istotne z punktu widzenia projektu ITER/DEMO, z wyjątkiem projektów, które otrzymały już status priorytetowy podczas wcześniejszych programów ramowych; a) na podstawie umów stowarzyszeniowych i w wysokości nieprzekraczającej 40 %: wydatki projektów szczegółowych realizowanych w ramach współpracy między jednostkami stowarzyszonymi, w przypadku których komitet konsultacyjny zalecił priorytetowe wsparcie i które zostały zatwierdzone przez Komisję; wsparcie priorytetowe będzie przyznawane głównie na próby mające na celu optymalizację działania projektu ITER, a także wspierające opracowanie programu DEMO;

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.153E.183

Rodzaj: Rezolucja
Tytuł: Rezolucja legislacyjna w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady (Euratom) ustanawiającego zasady uczestnictwa przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i szkół wyższych w działaniach pośrednich prowadzonych w ramach programu ramowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej oraz zasady upowszechniania wyników badań (2012-2013) (COM(2011)0071 - C7-0076/2011 - 2011/0045(NLE)).
Data aktu: 15/11/2011
Data ogłoszenia: 31/05/2013