Herkules II - Zaproszenie do składania wniosków na 2013 r. - część "Szkolenia".

HERKULES II

Zaproszenie do składania wniosków na 2013 r. - część "Szkolenia"

(2013/C 124/03)

(Dz.U.UE C z dnia 30 kwietnia 2013 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest decyzja nr 878/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lipca 2007 r. ustanawiająca Wspólnotowy program działań na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Wspólnoty (program "Herkules II")(1).

Zaproszenie to związane jest z działaniami, o których mowa w art. 1 lit. a) i b) decyzji w sprawie programu "Herkules II", które obejmują organizację szkoleń, seminariów i konferencji poświęconych zwalczaniu nadużyć finansowych, korupcji i wszelkiej innej nielegalnej działalności, a także formułowaniu i wdrażaniu metod zapobiegania tym nadużyciom i wykrywania ich.

Roczny program prac "Herkules II" na 2013 r., uwzględniający zarówno jego priorytety, jak i środki dostępne w 2013 r., został przyjęty dnia 7 lutego 2013 r.(2).

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Wnioski kwalifikujące się do finansowania mogą być składane przez następujących wnioskodawców:

wszystkie krajowe i regionalne organy administracyjne państwa członkowskiego, kraju przystępującego lub kraju kandydującego, które wspierają intensyfikację działań UE w dziedzinie ochrony jej interesów finansowych,
wszystkie instytuty badawcze i edukacyjne, które przynajmniej od roku mają osobowość prawną oraz zostały ustanowione i działają w państwie członkowskim lub w kraju spoza Unii i które wspierają intensyfikację działań Unii w dziedzinie ochrony jej interesów finansowych,
wszystkie organizacje niekomercyjne, które przynajmniej od roku mają osobowość prawną oraz zostały zgodnie z prawem ustanowione w państwie członkowskim lub w kraju spoza Unii i które wspierają intensyfikację działań UE w dziedzinie ochrony jej interesów finansowych.

Wnioskodawcy z krajów spoza Unii Europejskiej muszą mieć miejsce stałego zamieszkania w:

1)
krajach przystępujących;
2)
państwach EFTA/EOG, zgodnie z warunkami określonymi w Porozumieniu EOG;
3)
krajach kandydujących stowarzyszonych z Unią Europejską na warunkach ustalonych w układach o stowarzyszeniu lub protokołach dodatkowych do nich w sprawie udziału w programach Unii Europejskiej, które zostały lub mają zostać zawarte z tymi krajami.
3.
Obowiązujące terminy

Wnioski muszą spełnić następujące kryteria:

muszą być wysłane najpóźniej w środę, dnia 29 maja 2013 r.,
muszą być złożone na piśmie, na oficjalnym formularzu zgłoszeniowym (bez wprowadzania żadnych zmian) dostępnym na stronie internetowej OLAF, wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami towarzyszącymi (zob. listę kontrolną poniżej),
muszą być sporządzone w jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej.

Niespełnienie powyższych wymogów formalnych będzie skutkować odrzuceniem wniosku.

Działania muszą dotyczyć projektu rozpoczynającego się nie wcześniej niż dnia 27 września 2013 r. oraz kończącego się nie później niż dnia 31 sierpnia 2014 r.

4.
Kwalifikujące się działania

Organizacja działań szkoleniowych mających na celu poszerzenie podstaw wiedzy, wymianę informacji oraz identyfikację i rozpowszechnianie dobrych praktyk:

szkoleń w formie konferencji, seminariów, kolokwiów, spotkań, sympozjów, e-szkoleń, prezentacji opinii uczestników i wymiany personelu,
wymiany najlepszych praktyk (w tym dotyczących oceny ryzyka wystąpienia nadużyć finansowych). Powyższe działania kwalifikują się do finansowania w wysokości do 80 % kosztów kwalifikowalnych.
5.
Kryteria udzielania dotacji

W dalszej ocenie przez komitet oceniający na podstawie kryteriów udzielenia dotacji uwzględnione będą jedynie projekty spełniające wymogi kwalifikowalności oraz kryteria wykluczenia i wyboru.

Przy ocenie projektów będących przedmiotem wniosku o finansowanie UE szczególna uwaga zostanie zwrócona na kwestie jasności i precyzji przedstawionego szacunku budżetowego, transnarodowego charakteru działania oraz poziomu szczegółowości programu.

Dotacje przyznane zostaną w ramach dostępnego budżetu, według hierarchii ważności i na podstawie następujących kryteriów udzielenia dotacji:

spójności proponowanego działania z celami programu "Herkules II",
transnarodowego charakteru oraz wartości dodanej dla Unii Europejskiej,
stopnia przygotowania i organizacji programu, jasności i precyzji w określeniu jego celów, koncepcji (obejmującej harmonogram) i planowania,
zachowanej równowagi między kosztami i korzyściami planowanej działalności,
wykonalności proponowanego działania, tj. praktycznych możliwości jego wykonania przy użyciu proponowanych środków,
efektywności pod względem kosztów: koszty projektu powinny być adekwatne do jego celów. Pod uwagę będą brane jego aspekty interdyscyplinarne i transgraniczne,
komplementarności między proponowanym działaniem i innymi działaniami, na które dotacje są przyznawane,
zgodności z pracami prowadzonymi lub zaplanowanymi w zakresie priorytetów polityki Unii Europejskiej dotyczących uniknięcia nadużyć w kontekście budżetu unijnego (w szczególności walki z korupcją, rozszerzenia Unii),
możliwości wykorzystywania wyników (np. poprzez ukierunkowaną dystrybucję) do zacieśnienia współpracy i poprawy skuteczności w dziedzinie zapobiegania nadużyciom finansowym.

Jeżeli kilka projektów uzyska jednakową ocenę w oparciu o powyższe kryteria przyznawania dotacji, OLAF:

będzie dążyć do zapewnienia sprawiedliwego rozkładu geograficznego wszystkich projektów,
przyzna pierwszeństwo wnioskodawcom, którzy nie otrzymali jeszcze dotacji z OLAF na rzecz podobnego środka (temat, odbiorcy) w poprzednich latach,
przyzna pierwszeństwo środkom dotyczącym różnych sektorów działalności dochodzeniowej, w obrębie których najczęściej prowadzone są dochodzenia przez Urząd (fundusze strukturalne, wydatki bezpośrednie, pomoc zewnętrzna, cła i rolnictwo).
6.
Budżet

Dla wniosków złożonych w 2013 r. dostępny jest budżet w wysokości 1.000.000 EUR.

Wkład będzie miał formę dotacji.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

7.
Dodatkowe informacje

Na stronie internetowej http://ec.europa.eu/anti_fraud/about-us/funding/training/index_en.htm znajdują się wszelkie niezbędne informacje (rodzaje wspieranych działań, docelowi beneficjenci, budżet, dokumenty).

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy wysyłać drogą elektroniczną na adres: Olaf-ant-ifraud-training@ec.europa.eu

8.
Termin składania wniosków

Dwie kopie formularza wniosku o dotację oraz wszystkie wymagane dokumenty należy wysłać pocztą (listem poleconym) (poświadczeniem terminowego złożenia wniosku jest data stempla pocztowego) lub przesyłką kurierską (poświadczeniem terminowego złożenia wniosku jest data potwierdzenia nadania) w dniu upływu terminu (dnia 29 maja 2013 r.) lub wcześniej na następujący adres:

przesyłką pocztową lub kurierską (dwie kopie):

HERCULE II - Training - Call for proposals 2013

European Anti-Fraud Office (OLAF)

Unit D.5 - Hercule, Pericles and Euro Protection

Office JII 30 - 09/41

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

lub dostarczyć osobiście (dwie kopie) lub za pośrednictwem upoważnionego przedstawiciela (poświadczeniem terminowego złożenia wniosku jest data potwierdzenia odbioru przez Komisję) na następujący adres:

Główne wejście budynku centralnego biura podawczego Komisji Europejskiej (Central Mail Department) Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1 1140 Bruxelles/Brussel (Evere) BELGIQUE/BELGIË

http://ec.europa.eu/oib/buildings_en.cfm

Biuro podawcze jest czynne od poniedziałku do czwartku w godz. 8-17 i w piątek w godz. 8-16. Biuro jest zamknięte w soboty, niedziele oraz dni wolne od pracy w Komisji;

załączając następującą wiadomość:

HERCULE II - Training - Call for proposals 2013

European Commission - OLAF

Unit D.5 - Hercule, Pericles and Euro Protection

Office JII 30 - 09/41

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Należy także przesłać pocztą elektroniczną jedną kopię formularza zgłoszeniowego (w formacie Word) oraz jedną kopię formularza budżetowego (format Excel), w formacie oryginalnym (nie PDF), wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, w formacie zip, najpóźniej dnia 29 maja 2013 r. na następujący adres:

Olaf-ant-ifraud-training@ec.europa.eu

Uwaga: niekompletne i niepodpisane formularze oraz wnioski złożone po terminie nie będą brane pod uwagę w ocenie. Wnioskodawcom zaleca się zachowanie potwierdzenia nadania wniosku pocztą przed upływem ostatecznego terminu.

______

(1) Dz.U. L 193 z 25.7.2007, s. 18.

(2) COM(2013) 612 final z dnia 7 lutego 2013 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024