Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2011/C 32/16)

(Dz.U.UE C z dnia 1 lutego 2011 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"MANTECADOS DE ESTEPA"

NR WE: ES-PGI-0005-0761-18.02.2009

ChOG (X) ChNP ()

1. Nazwa:

"Mantecados de Estepa"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie:

Hiszpania

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego:

3.1. Rodzaj produktu:

Klasa 2.4. Chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarskie

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1:

Nazwa "Mantecados de Estepa" jest tradycyjnie stosowana do oznaczenia bożonarodzeniowych słodyczy wyrabianych w Estepa. "Mantecados de Estepa" są produkowane według tego samego przepisu od ponad stu lat. Pakowane są oddzielnie lub razem z innymi słodyczami bożonarodzeniowymi, na przykład polvorones, alfajores i roscos de vino.

"Mantecados de Estepa" to kawałki pieczonego ciasta. Podstawowymi składnikami są mąka pszenna, smalec wieprzowy i cukier puder. Dodatkowe składniki (zob. sekcja 3.3) zależą od rodzaju "Mantecados de Estepa": cynamon, casero, oliwa z oliwek, migdały, kakao, kokos, cytryna, orzechy laskowe i wanilia. Wyjątkowo, w przypadku "Mantecados de Estepa" wytwarzanych przy użyciu oliwy z oliwek, smalec zastępuje się oliwą z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia. Gotowe wyroby mają ciemnokasztanowy kolor, na zewnątrz są twarde, a w środku miękkie, o nieco spękanej powierzchni, delikatne w smaku.

"Mantecados de Estepa" są okrągłe i ważą do 50 gramów.

Produkty o nazwie "Mantecados de Estepa" muszą zachowywać następujące parametry fizykochemiczne:

– wilgotność: poniżej 5 %,

– aktywność wody: poniżej 0,650,

– pH: poniżej 6,5,

3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych):

Proces wytwarzania rozpoczyna się od starannego doboru surowców.

Podstawowe surowce to mąka pszenna, smalec wieprzowy i cukier puder. Dodatkowe składniki to: cynamon, sezam, migdały, orzechy laskowe, kokos, kakao, aromaty naturalne (olejki eteryczne) w proporcjach podanych w tabeli poniżej. Wyjątkowo, w przypadku "Mantecados de Estepa" wytwarzanych przy użyciu oliwy z oliwek, smalec zastępuje się oliwą z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia.

Podstawowe składniki
Mąka pszenna 45-55 % 45-55 % 45-55 % 40-50 % 45-50 % 45-55 % 45-55 % 45-55 % 45-55 %
Smalec wieprzowy 20-27 % 20-27 % 0 % 20-25 % 20-26 % 20-26 % 20-27 % 20-25 % 20-25 %
Cukier 22-26 % 22-26 % 22-26 % 22-25 % 22-25 % 22-26 % 22-26 % 22-25 % 22-25 %
Składniki dodatkowe
Cynamon 0,7-1 % 0,7-1 % 0,7-1 % 0,7-1 % 0-0,5 % 0-0,5 % 0-0,5 % 0-0,5 % 0-0,5 %
Sezam 0,7-1 % 0,7-2 % 0,7-1 % 0-0,5 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Migdały 0 % 0 % 0 % ≥ 8 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Orzechy laskowe 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 8-9 % 0 %
Kokos 0 % 0 % 0 % 0 % 5-10 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Kakao 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 2-6 % 0 % 0 % 0 %
Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia 0 % 0 % 20-26 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
Olejki eteryczne 0-0,03 % 0-0,03 % 0-0,03 % 0-0,03 % 0-0,03 % 0-0,03 % 0,05-1 % 0-0,03 % 0,05-1 %
Cynamon Casero Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia Migdały Kokos Kakao Cytryna Orzechy laskowe Wanilia

Mąka, smalec wieprzowy, cukier i migdały muszą spełniać następujące wymogi w zakresie parametrów fizykochemicznych i właściwości organoleptycznych:

– mąka: biała; aromat: brak; smak: neutralny; wygląd: bez zanieczyszczeń i organizmów obcych; zawartość wilgoci: < 11,5 %; typ force (W) < 80 × 10 000 J; wskaźnik P/L 0,3-0,5,

– oczyszczony smalec wieprzowy: kolor: biały; aromat: neutralny; smak: neutralny; wygląd: jednolity i bez zanieczyszczeń; kwasowość: < 0,15 % kwasu oleinowego; liczba nadtlenkowa: < 2 meq O2/kg tłuszczu; temperatura topnienia: 32-36 °C (otwarta metoda kapilarna); stabilność: > 30 godzin,

– nieoczyszczony smalec wieprzowy: kolor: biały; aromat: neutralny; smak: neutralny; wygląd: jednolity i bez zanieczyszczeń; kwasowość: < 0,5 % kwasu oleinowego; liczba nadtlenkowa: < 3 meq O2/kg tłuszczu; temperatura topnienia: 32-36 °C (otwarta metoda kapilarna); stabilność: > 30 godzin,

– cukier: kolor: biały; aromat: bez zapachu; smak: słodki; wygląd: bez zbryleń.

– migdały: kolor: kość słoniowa; aromat: świeży; smak: słodki; wygląd: owalne ziarna bez zanieczyszczeń i organizmów obcych; zawartość wilgoci: < 6,5 %.

Dodatki: można stosować dodatki dopuszczone na mocy obowiązujących przepisów.

3.4. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego):

-

3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym:

Aby zapewnić jakość produktu, produkcja i pakowanie muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym. Słodycze muszą być pakowane oddzielnie, bezpośrednio po ich wytworzeniu i schłodzeniu do temperatury poniżej 10 °C. W ten sposób zapobiega się pękaniu kruchego ciasta oraz zachowuje jego parametry fizykochemiczne i właściwości organoleptyczne opisane w pkt 3.2.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.:

Produkty są pakowane indywidualnie, mechanicznie na linii typu flow-pack w zgrzewany celofan lub w bibułkę zawijaną na obu końcach, mechanicznie lub ręcznie. Należy to zrobić, gdy produkt jest schłodzony, tak aby łatwiej poddawał się on obróbce, a także aby uniknąć skraplania się pary wodnej wewnątrz opakowania.

Pakowane indywidualnie "Mantecados" mogą być sprzedawane pojedynczo lub w należycie oznaczonych pudełkach ważących co najmniej 100 gram, a maksymalnie 5 kg.

3.7. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania:

Zarówno indywidualne opakowania, jak i pudełka muszą mieć etykiety z napisem "Indicación Geográfica Protegida", nazwą "Mantecados de Estepa" i logo.

W przypadku gdy "Mantecados de Estepa" są oferowane razem z produktami, które nie są oznaczone ChOG, indywidualne opakowania mogą posiadać oznaczenie "Mantecados de Estepa" i logo ChOG. Na zewnętrznej stronie pudełka mogą być wymienione jako "Mantecados de Estepa IGP", jednak logo ChOG nie może być użyte.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego: Gmina Estepa, w prowincji Sewilla.

5. Związek z obszarem geograficznym:

5.1. Specyfika obszaru geograficznego:

Fakt, że "Mantecados de Estepa" są produkowane w Estepa od ponad stu lat i zdobyły taką renomę jako przysmak bożonarodzeniowy nie jest przypadkiem, ale efektem wysiłków i zaangażowania pokoleń, które starają się utrzymywać i poprawiać jakość tego lokalnego wyrobu. W sezonie na "Mantecado", od września do grudnia, większość mieszkańców Estepa jest zaangażowana, bezpośrednio lub pośrednio, w produkcję "Mantecados".

W tym okresie Estepa żyje z i dla "Mantecados de Estepa". Niewiele jest rodzin, które nie byłyby tradycyjnie zatrudnione w jednej z fabryk produkujących "Mantecados de Estepa", a tych jest obecnie ponad 20. Nadaje to firmom bardzo rodzinny charakter; przekazywane są one z pokolenia na pokolenie, a niektóre są już prowadzone przez trzecią generację.

Jako że produkcja "Mantecados" uległa uprzemysłowieniu w celu sprostania zapotrzebowaniu rynku, w Estepa rozwinęło się wiele powiązanych gałęzi przemysłu niezbędnych dla produkcji i handlu "Mantecados". Obejmują one termoopakowania, druk, przechowywanie surowców, a także automatykę linii produkcyjnych.

5.2. Specyfika produktu:

"Mantecados de Estepa" to słodycze produkowane ze starannie dobranych surowców. Są to kawałki pieczonego ciasta z podstawowej mieszanki mąki pszennej, smalcu wieprzowego i cukru pudru, z wykorzystaniem dodatkowych składników, takich jak między innymi cynamon i migdały. "Mantecados de Estepa" mają okrągły kształt i ważą maksymalnie 50 gramów.

Specyfika "Mantecados de Estepa" polega na tym, że na zewnątrz są twarde, a w środku miękkie, o nieco spękanej powierzchni, delikatne w smaku; są one sezonowym przysmakiem spożywanym w okresie świąt Bożego Narodzenia. Są bardzo popularne w okresie Bożego Narodzenia i są wytwarzane według tego samego przepisu od ponad 100 lat.

5.3. Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG):

Podstawą chronionego oznaczenia geograficznego "Mantecados de Estepa" jest renoma, którą produkt zdobył na przestrzeni ponad stu lat, w którym to okresie był produkowany według tradycyjnej receptury.

Co roku miasto Estepa odgrywa ważną rolę w przygotowaniu hiszpańskiego stołu bożonarodzeniowego. Turystę docierającego do Estepa pod koniec września wita słodki, apetyczny aromat cynamonu, palonego cukru i sezamu. W tym okresie większość mieszkańców miasta pracuje przy wyrobie "Mantecados".

Historia "Mantecados de Estepa" sięga XVI wieku. Dokumenty przechowywane w archiwach Klasztoru Św. Klary w Estepa wskazują, że zatrudniano tam cukierników, aby zaspokajać zapotrzebowanie zgłaszane z Sewilli i Madrytu, gdzie wysyłano wyroby. Znaleźć tam też można stare przepisy na "Mantecados de Estepa". Produkowane były z mieszanki zbóż i nadwyżek smalcu wieprzowego pozostałego po grudniowym uboju, co wyjaśnia, dlaczego słodycze te zawsze były spożywane w okresie Bożego Narodzenia. "Smalcowe ciastka" były wytwarzane w każdym domostwie w Estepa i istnieli ich specjalni odbiorcy, dla których je wyrabiano.

Obecną formę "Mantecado" wymyśliła Micaela Ruiz Téllez (La Colchona), która urodziła się w Estepa w 1824 r., a zmarła w 1901 r. Wpadła ona na świetny pomysł, który odmienił "Mantecados de Estepa" i uczynił je sławnymi. Aby poprawić smak i uchronić produkt przed uszkodzeniem podczas transportu na duże odległości, Micaela zmieniła przepis, między innymi technikę suszenia "Mantecados" na zewnątrz, tak aby zachowywały miękkość. Narodziły się nowe "Mantecados de Estepa": wysokiej jakości, miękkie i kruche, po prostu pyszne; ponieważ mąka była oczyszczona i prażona, nowe "Mantecados" były delikatniejsze niż te produkowane według pierwotnego przepisu. Wprowadzone przez Micaelę zmiany stworzyły produkt, który zyskał znakomitą reputację w branży cukierniczej.

"Mantecados de Estepa" stały się jednym z produktów tradycyjnie oferowanych konsumentom w czasie Bożego Narodzenia i od wielu lat słodycze te są powiązane z miastem Estepa. Wynika to z faktu, że mieszkańcy Estepa produkują je od drugiej połowy XIX wieku. Od tego czasu zdobyły rozległą sławę, również poza Andaluzją, i stały się znane jako "Mantecados de Estepa".

Antonio Burgos, znany dziennikarz pracujący jako felietonista dla gazety "ABC", sławił tradycyjny charakter tych słodyczy:

"... Muszę pochwalić zakład z Estepa, choć jego nazwa nie ma tu nic do rzeczy, który odtworzył tradycyjne bożonarodzeniowe pudełko w jego formie z dawnych czasów. Kartonowe pudełko z wytłaczanymi literami samo w sobie jest dziełem sztuki ..., a w środku mamy stare, dobre przysmaki: mantecados, polvorones, alfajores, roscos de vino itd. Klasyczny asortyment.", napisał w "ABC" z dnia 27 grudnia 1986 r.

Odesłanie do publikacji specyfikacji:

(Artykul 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

http://www.juntadeandalucia.es/agriculturaypesca/portal/export/sites/default/comun/galerias/galeriaDescargas/cap/industrias-agroalimentarias/denominacion-de-origen/Pliegos/Pliego_Mantecados_Estepa.pdf

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024